Plugins - Yoast SEO - Stable (latest release) - en to fi translation catalogue (1308 entries)

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d words long. That's slightly shorter than the recommended minimum of %2$d words. %4$sMake it longer%5$s!
fi: %3$sAvainfraasin pituus%5$s: Avainfraasi on %1$d sanaa pitkä, eli vähän lyhyempi kuin suositeltu minimi, joka on %2$d sanaa. %4$sPidennä sitä%5$s!

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d words long. That's longer than the recommended maximum of %2$d words. %4$sMake it shorter%5$s!
fi: %3$sAvainfraasin pituus%5$s: Avainfraasi on %1$d sanaa pitkä. Suositeltu maksimi on %2$d sanaa. %4$sLyhennä sitä%5$s!

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d word long. That's shorter than the recommended minimum of %2$d words. %4$sMake it longer%5$s! | %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d words long. That's shorter than the recommended minimum of %2$d words. %4$sMake it longer%5$s!
fi[0]: %3$sAvainfraasin pituus%5$s: Avainfraasi on %1$d sanan pituinen. Suositeltu minimi on %2$d sanaa. %4$sPidennä sitä%5$s!
fi[1]: %3$sAvainfraasin pituus%5$s: Avainfraasi on %1$d sanaa pitkä. Suositeltu minimi on %2$d sanaa. %4$sPidennä sitä%5$s!

en: %1$sImage alt tags%2$s: All images have alt attributes. Good job!
fi: %1$sKuvien alt-määritteet%2$s: Kaikilla kuvilla on alt-määritteet. Hyvää työtä!

en: %3$sImage alt tags%5$s: %1$d image out of %2$d doesn't have alt attributes. %4$sAdd alt attributes to your images%5$s! | %3$sImage alt tags%5$s: %1$d images out of %2$d don't have alt attributes. %4$sAdd alt attributes to your images%5$s!
fi[0]: %3$sKuvien alt-määritteet%5$s: %1$d/%2$d kuvasta tällä sivulla ei ole alt-määritteitä. %4$sKorjaa se%5$s!
fi[1]: %3$sKuvien alt-määritteet%5$s: %1$d/%2$d kuvista tällä sivulla ei ole alt-määritteitä. %4$sKorjaa se%5$s!

en: %1$sImage alt tags%3$s: None of the images has alt attributes. %2$sAdd alt attributes to your images%3$s!
fi: %1$sKuvien alt-määritteet%3$s: Yhdelläkään tämän sivun kuvista ei ole alt-määritteitä. %2$sKorjaa se%3$s!

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to the dependency name, %3$s expands to a closing strong tag, %4$s expands to and opening anchor tag, %5$s expands to a closing anchor tag.
en: It looks like you've installed our %1$s%2$s addon%3$s. %4$sActivate it now%5$s to unlock more tools and SEO features to make your products stand out in search results.
fi: Näyttää siltä, että olet asentanut %1$s%2$s lisäosamme%3$s. %4$sOta se nyt käyttöön%5$s  ja saat käyttöösi lisää työkaluja ja SEO-ominaisuuksia, joiden avulla tuotteesi erottuvat hakutuloksissa.

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to the dependency name, %3$s expands to a closing strong tag, %4$s expands to an opening anchor tag, %5$s expands to a closing anchor tag.
en: It looks like you aren't using our %1$s%2$s addon%3$s. %4$sUpgrade today%5$s to unlock more tools and SEO features to make your products stand out in search results.
fi: Näyttää siltä, että et ole asentanut %1$s%2$s lisäosaamme%3$s. %4$sPäivitä jo tänään%5$s  ja saat käyttöösi lisää työkaluja ja SEO-ominaisuuksia, joiden avulla tuotteesi erottuvat hakutuloksissa.

note: translators: %1$s expands to an opening anchor tag for a link leading to the Premium installation page, %2$s expands to a closing anchor tag.
en: Below are the technical details for the error. See %1$sthis page%2$s for a more detailed explanation.
fi: Alta löytyvät virheen tekniset yksityiskohdat. Katso yksityiskohtaisempi selitys %1$stältä sivulta%2$s.

en: %1$sImage Keyphrase%2$s: Good job!
fi: %1$sKuvan avainfraasi%2$s: Hyvää työtä!

en: %1$sImage Keyphrase%3$s: Images on this page do not have alt attributes with at least half of the words from your keyphrase. %2$sFix that%3$s!
fi: %1$sKuvien avainfraasit%3$s: Tämän sivun kuvien alt-määritteissä tulisi olla vähintään puolet avainfraasisi sanoista. %2$sKorjaa se%3$s!

en: %1$sImages%2$s: Good job!
fi: %1$sKuvat%2$s: Hyvää työtä!

en: %1$sImages and videos%2$s: Good job!
fi: %1$sKuvat ja videot%2$s: Hyvää työtä!

en: %3$sImages and videos%5$s: Only %1$d image or video appears on this page. We recommend at least %2$d. %4$sAdd more relevant images or videos%5$s! | %3$sImages and videos%5$s: Only %1$d images or videos appear on this page. We recommend at least %2$d. %4$sAdd more relevant images or videos%5$s!
fi[0]: %3$sKuvat ja videot%5$s: Tällä sivulla on vain %1$d kuva tai video. Suosittelemamme määrä on vähintään %2$d. %4$sLisää releventteja kuvia tai videoita%5$s!
fi[1]: %3$sKuvat ja videot%5$s: Tällä sivulla on vain %1$d kuvaa tai videota. Suosittelemamme määrä on vähintään %2$d. %4$sLisää releventteja kuvia tai videoita%5$s!

en: %3$sImages%5$s: Only %1$d image appears on this page. We recommend at least %2$d. %4$sAdd more relevant images%5$s! | %3$sImages%5$s: Only %1$d images appear on this page. We recommend at least %2$d. %4$sAdd more relevant images%5$s!
fi[0]: %3$sKuvat%5$s: Tällä sivulla on vain %1$d kuva. Suosittelemamme määrä on vähintään %2$d. %4$sLisää releventteja kuvia%5$s!
fi[1]: %3$sKuvat%5$s: Tällä sivulla on vain %1$d kuvaa. Suosittelemamme määrä on vähintään %2$d. %4$sLisää releventteja kuvia%5$s!

en: %1$sImages and videos%3$s: No images or videos appear on this page. %2$sAdd some%3$s!
fi: %1$sKuvat ja videot%3$s: Tällä sivulla ei vaikuta olevan kuvia tai videoita. %2$sLisää jokunen%3$s!

en: %1$sLists%3$s: No lists appear on this page. %2$sAdd at least one ordered or unordered list%3$s!
fi: %1$sListat%3$s: Tällä sivulla ei ole listoja. %2$sKannattaa lisätä jokunen%3$s!

en: %1$sLists%2$s: There is at least one list on this page. Great!
fi: %1$sListat%2$s: Sivulla on ainakin yksi lista. Erinomaista!

en: Error stack trace
fi: Virheen pinojäljitys

en: Response
fi: Vastaus

en: Error message
fi: Virheviesti

en: Status code
fi: Tilakoodi

en: Request method
fi: Pyyntötapa

en: Request URL
fi: Pyyntöosoite (URL)

en: Error details
fi: Virheen tiedot

en: Prep time
fi: Valmisteluaika

en: The time it takes to prepare the items to be used in the instructions.
fi: Aika, joka menee ohjeissa käytettävien asioiden valmisteluun.

en: Recipe prep time
fi: Reseptin valmisteluaika

en: The time it takes to actually cook the dish.
fi: Aika, jonka annoksen valmistaminen varsinaisesti kestää.

en: Recipe cooking time
fi: Reseptin valmistumisaika

en: Workouts
fi: Harjoitteet

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s and %3$s are a link.
en: A new version of %1$s is available. %2$sRenew your subscription%3$s if you want to update to the latest version.
fi: %1$sn uusi versio on saatavilla.  %2$sUusi tilauksesi%3$s mikäli tahdot päivittää uusimpaan versioon.

en: Finish this workout and make sure the right pages are ranking with Yoast SEO Premium.
fi: Viimeistele tämä harjoite ja varmista että oikeat sivut erottuvat Yoast SEO Premiumin avulla.

en: Want to continue?
fi: Haluatko jatkaa?

note: translators: %1$s expands to <em>, %2$s expands to </em>.
en: Surf to each one of your cornerstones on your own website. Hit %1$sedit post%2$s and go to the WordPress Backend. Mark them as cornerstones in the SEO tab of the metabox or the sidebar of Yoast SEO.
fi: Vieraile sivustosi keskeisissä sisällöissä. Valitse %1$sartikkelin muokkaus%2$s ja siirry WordPressin hallintaan. Merkitse artikkelit kulmakiviksi metalaatikon SEO-välilehdellä tai Yoast SEO -sivupalkissa.

en: Mark these articles as cornerstone content
fi: Merkitse nämä artikkelit kulmakiviksi

note: translators: %1$s expands to <em>, %2$s expands to </em>.
en: With which articles do you want to rank highest? Which are the most complete, which are the best explainers, which are %1$sthe%2$s most important? Check out your own website and choose the pages and posts you want to be your cornerstone articles!
fi: Mitkä artikkelit tahdot korkeimmalle hakutuloksissa? Mitkä ovat täydellisimpiä, kertovat asiansa parhaiten, mitkä ovat %1$skaikista%2$s tärkeimpiä? Tutustu sivustoosi ja valitse ne sivut ja artikkelit, joiden haluat olevan sivustosi kulmakiviä.

en: Your site might not feel that SEO fit just yet. But that's just a matter of time. Let's start this workout by choosing your cornerstones.
fi: Sivustosi ei välttämättä tunnu olevan aivan vielä hyvässä SEO-iskussa. Se on kuitenkin vain ajan kysymys. Aloita tämä harjoite valitsemalla sisältöjesi kulmakivet.

en: Start: Choose your cornerstones!
fi: Aloita: valitse kulmakivesi

note: translators: %1$s expands to <em>, %2$s expands to </em>.
en: On your site you have a few articles that are %1$sthe%2$s most important. You want to rank highest in Google with these articles. At Yoast, we call these articles cornerstone articles. Take the following 6 steps in order to start ranking with your cornerstone articles!
fi: Sivustollasi on artikkeleita, jotka ovat %1$skaikkein%2$s tärkeimpiä. Haluan niiden nousevan korkeimmille sijoille Googlen hakutuloksissa. Me Yoastilla kutsumme näitä sisältöjä kulmakiviksi.

en: Rank with articles you want to rank with
fi: Erotu artikkeleilla, joilla haluat erottua

en: The cornerstone approach
fi: Kulmakivi-lähestymistapa

en: Getting your site in shape and keeping it SEO fit can be challenging. Let us help you get started by taking on the most common SEO challenges, with these step by step SEO workouts.
fi: Sivustosi kunnostus ja SEO-optimointi voi tuntua haastavalta. Salli meidän auttaa sinut alkuun näiden tavallisimpien SEO-haasteiden parissa askel askeleelta tehtävien harjoitteiden avulla.

en: SEO Workouts
fi: SEO-harjoitteet

en: Revise this step
fi: Muokkaa tätä askelta

en: Finish this step
fi: Viimeistele tämä askel

en: Enter step
fi: Lisää vaihe

en: Instructions
fi: Ohjeet

en: Instructions title
fi: Ohjeiden otsikko

en: The steps of making the recipe, in the form of an ordered list with HowToStep and/or HowToSection items.
fi: Reseptin vaiheet, järjestetyn listan muodossa HowToStep- ja/tai HowToSection -kohteineen.

en: Recipe instructions
fi: Reseptin ohjeet

en: Enter an ingredient
fi: Lisää aines

en: Ingredients
fi: Ainekset

en: Ingredients title
fi: Aineksien otsikko

en: The ingredients used in the recipe, e.g. sugar, flour or garlic.
fi: Reseptissä käytettävät raaka-aineet, kuten vaikkapa sokeri, jauhot tai valkosipuli.

en: Recipe ingredient(s)
fi: Reseptin ainekset

en: Improve the quality of your site search! Automatically helps your users find your cornerstone and most important content in your internal search results. It also removes noindexed posts & pages from your site’s search results.
fi: Paranna sivustosi haun laatua! Auttaa automaattisesti käyttäjiäsi löytymään sivustosi keskeisimmän ja tärkeimmän sisällön hakutuloksistasi. Se myös poistaa indeksoimattomat artikkelit ja sivut sivustosi hakutuloksista.

note: translators: %s: Zapier. translators: %s: Algolia.
en: Find out more about our %s integration.
fi: Lue lisää %s -integraatiostamme.

note: translators: 1: Yoast SEO, 2: Zapier.
en: Set up automated actions when you publish or update your content. By connecting %1$s with %2$s, you can easily send out your published posts to any of its 2000+ destinations, such as Twitter, Facebook and more.
fi: Aseta automaattisia toimintoja sisällön julkaisun tai päivittämisen yhteyteen. Liittämällä yhteen %1$s:n ja %2$s:n voit helposti välittää julkaisemasi artikkelit sen yli 2000 kohteeseen, kuten Twitteriin ja Facebookiin.

en: Read more about how internal linking can improve your site structure.
fi: Lue lisää kuinka sisäinen linkitys voi parantaa sivustosi järjestystä

en: Get relevant internal linking suggestions  — while you’re writing! The link suggestions metabox shows a list of posts on your blog with similar content that might be interesting to link to.
fi: Saat arvokkaita ehdotuksia sisäisille linkeille – samalla kun kirjoitat! Linkkiehdotukset-metalaattikko näyttää listan blogisi artikkeleista, joiden sisältö on samankaltaista ja linkittämisen arvoista.

en: Link suggestions
fi: Linkkisuosituksia

en: Find out how Insights can help you improve your content.
fi: Opi kuinka kehittää sisältöäsi Huomioiden avulla.

en: Find relevant data about your content right in the Insights section in the Yoast SEO metabox. You’ll see what words you use most often and if they’re a match with your keywords!
fi: Saat lisää oleellista dataa sisällöstäsi Yoast SEO:n metalaatikon Huomiot-osiosta. Näet mitä sanoja käytät useimmin ja miten ne sopivat yhteen avainsanojesi kanssa!

en: Insights
fi: Huomiot

en: Read more about Schema.
fi: Lue lisää skeemasta.

note: translators: %1$s expands to an opening anchor tag for a link leading to the Premium installation page, %2$s expands to a closing anchor tag. Translators: %1$s expands to an opening anchor tag for a link leading to the
en: Oops, something has gone wrong and we couldn't complete the optimization of your SEO data. Please make sure to activate your subscription in MyYoast by completing %1$sthese steps%2$s.
fi: Hups, jokin meni pieleen. Emme pystyneet tekemään SEO-datasi optimointia valmiiksi. Ole hyvä ja varmista että MyYoast-tilauksesi on voimassa käymällä läpi %1$snämä askeleet%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social appearance settings for archives require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
fi: Arkistojesi sosiaalisen median näkymäasetukset vaativat Open Graph -metatietoja (joka on tällä hetkellä pois käytöstä). Voit ottaa ne käyttöön %1$sSome-asetuksiesi Facebook-välilehdeltä%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social appearance settings for taxonomies require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
fi: Taksonomiesi sosiaalisen median näkymäasetukset vaativat Open Graph -metatietoja (joka on tällä hetkellä pois käytöstä). Voit ottaa ne käyttöön %1$sSome-asetuksiesi Facebook-välilehdeltä%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social appearance settings for content types require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
fi: Sisältötyyppiesi sosiaalisen median näkymäasetukset vaativat Open Graph -metatietoja (joka on tällä hetkellä pois käytöstä). Voit ottaa ne käyttöön %1$sSome-asetuksiesi Facebook-välilehdeltä%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social appearance settings for your homepage require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
fi: Etusivusi sosiaalisen median näkymäasetukset vaativat Open Graph -metatietoja (joka on tällä hetkellä pois käytöstä). Voit ottaa ne käyttöön %1$sSome-asetuksiesi Facebook-välilehdeltä%2$s.

en: Default image
fi: Oletuskuva

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social homepage settings have been moved to the %1$s‘Search appearance’ settings under the ‘General’ tab%2$s.
fi: Kotisivun someasetukset on siirretty %1$s"Yleistä"-välilehden "Haun ulkoasu" -asetuksiin%2$s.

en: Rewrite titles
fi: Kirjoita otsikot uudelleen

en: These are the image, title and description used when a link to your homepage is shared on social media.
fi: Tätä kuvaa, otsikkoa ja kuvausta käytetään, kun somessa jaetaan linkki kotisivuillesi.

note: translators: %s is the plural version of the post type's name.
en: %s archive settings
fi: %s:n arkiston asetukset

note: translators: %s is the singular version of the post type's name.
en: Single %s settings
fi: Yksittäisen %s:n asetukset

en: Cooking time
fi: Keittoaika

en: Enter a recipe description
fi: Anna reseptille kuvaus

en: A description of the recipe.
fi: Reseptin kuvaus.

en: Recipe description
fi: Reseptin kuvaus

en: Unlock with Premium
fi: Avaa maksullisen version avulla

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: To unlock this feature please update %s to the latest version.
fi: Ole hyvä ja asenna %s:n viimeisin versio, jotta saat tämän ominaisuuden käyttöösi.

en: Modify your social description by editing it right here.
fi: Muokkaa some-kuvaustasi tästä.

en: Social description
fi: Some-kuvaus

en: Social title
fi: Some-otsikko

en: Social image
fi: Some-kuva

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: No %1$s plugins have been installed. You don't seem to own any active subscriptions.
fi: %1$s -lisäosia ei asennettu. Sinulle ei vaikuta olevan yhtään voimassaolevaa tilausta.

note: Translators: %s expands to the error message.
en: Addon installation failed because of an error: %s.
fi: Liitännäisen asennus epäonnistui. Virhe: %s.

en: You are not allowed to install plugins.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia asentaa lisäosia.

note: Translators: %s expands to the name of the addon.
en: Addon installed.
fi: Liitännäinen asennettu.

note: Translators:%s expands to the error message.
en: Addon activation failed because of an error: %s.
fi: Liitännäisen käyttöönotto epäonnistui. Virhe: %s.

en: You are not allowed to activate plugins.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia ottaa käyttöön lisäosia.

note: Translators: %s expands to the name of the addon.
en: Addon activated.
fi: Liitännäinen käytössä.

note: translators: %1$s expands to an anchor tag to the admin premium page, %2$s expands to Yoast SEO Premium, %3$s expands to a closing anchor tag
en: %1$s Continue to %2$s%3$s
fi: %1$s Siirry kohteeseen %2$s%3$s

en: Installing and activating addons
fi: Liitännäisiä asennetaan ja otetaan käyttöön

en: the following addons
fi: seuraavat liitännäiset

note: translators: %s expands to Yoast
en: %s SEO installation
fi: %s SEO asennus

en: Install and activate
fi: Asenna ja ota käyttöön

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Please confirm below that you would like to install %s on this site.
fi: Ole hyvä ja vahvista alla, että tahdot asentaa %s:n tälle sivustolle.

en: Shopping data preview:
fi: Ostosdatan esikatselu:

en: Availability
fi: Saatavuus

en: Price
fi: Hinta

note: Translators: %s expands to the actual rating, e.g. 8/10.
en: Rating
fi: Arviointi

en: %s reviews
fi: %s arviot

en: Rating: %s
fi: Arviointi: %s

en: Image
fi: Kuva

en: Add a block to your recipe...
fi: Lisää reseptillesi lohko...

en: Serves #
fi: Annokset #

en: Create a Recipe in an SEO-friendly way. You can only use one Recipe block per post.
fi: Luo resepti SEO-ystävällisellä tavalla. Voit käyttää ainoastaan yhden reseptilohkon artikkelia kohden.

note: translators: %1$s expands to Yoast
en: %1$s Recipe
fi: %1$s resepti

en: Enter a recipe name
fi: Anna reseptin nimi

note: Translators: %1$s expands to 'Yoast SEO', %2$s to an opening anchor tag for a link leading to the Plugins page, and %3$s to a closing anchor tag.
en: We see that you enabled automatic updates for WordPress. We recommend that you do this for %1$s as well. This way we can guarantee that WordPress and %1$s will continue to run smoothly together. Please contact your network admin to enable auto-updates for %1$s.
fi: Olet näemmä ottanut käyttöön automaattiset päivitykset WordPressille. Suosittelemme, että teet näin myös %1$s:n tapauksessa. Näin voimme varmistaa, että WordPress ja %1$s toimivat jatkossakin saumattomasti yhteen. Ole hyvä ja ota yhteys verkostosi ylläpitäjään ottaaksesi käyttöön %1$s:n automaattiset päivitykset.

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium.
en: Required by %s
fi: Pakollinen %s:n vuoksi

note: Translators: %1$s resolves to Yoast SEO.
en: Auto-updates are disabled based on this setting for %1$s.
fi: Automaattiset %1$s-päivitykset on pois käytöstä tämän asetuksen perustella.

note: Translators: %1$s resolves to Yoast SEO.
en: Auto-updates are enabled based on this setting for %1$s.
fi: Automaattiset %1$s-päivitykset on käytössä tämän asetuksen perustella.

note: Translators: %1$s expands to 'Yoast SEO', %2$s to an opening anchor tag for a link leading to the Plugins page, and %3$s to a closing anchor tag.
en: We see that you enabled automatic updates for WordPress. We recommend that you do this for %1$s as well. This way we can guarantee that WordPress and %1$s will continue to run smoothly together. %2$sGo to your plugins overview to enable auto-updates for %1$s.%3$s
fi: Olet näemmä ottanut käyttöön automaattiset päivitykset WordPressille. Suosittelemme, että teet näin myös %1$s:n tapauksessa. Näin voimme varmistaa, että WordPress ja %1$s toimivat jatkossakin saumattomasti yhteen. %2$sSiirry lisäosien sivulle ottaaksesi käyttöön automaattiset %1$s-päivitykset.%3$s

en: New
fi: Uusi

en: Schema analysis:
fi: Skeeman analyysi:

en: seconds
fi: sekuntia

en: Remove image
fi: Poista kuva

en: Select image
fi: Valitse kuva

en: Replace image
fi: Korvaa kuva

en: Enable Breadcrumbs for your theme
fi: Ota murupolku käyttöön teemassasi

note: translators: %1$s / %2$s: links to the breadcrumbs implementation page on the Yoast knowledgebase
en: Note: You can always choose to enable / disable them for your theme below. This setting will not apply to breadcrumbs inserted through a widget, a block or a shortcode.
fi: Huom: voit vapaasti valita ottaa ne käyttöön tai pois käytöstä teemallesi alta. Tämä asetus ei vaikuta murupolkuihin, jotka on lisätty vimpaimen, lohkon tai lyhytkoodin avulla.

note: translators: %1$s expands to 'Yoast'.
en: %1$s premium plugin updates work fine
fi: Maksullisten %1$s-lisäosien päivitys toimii hienosti

note: translators: %1$s expands to 'Yoast'.
en: %1$s premium plugins cannot update
fi: Maksullisten %1$s-lisäosien päivitys ei onnistu

en: site structure
fi: sivuston rakenne

en: internal linking
fi: sisäiset linkit

en: breadcrumbs
fi: murupolku

en: seo
fi: SEO

en: Adds the Yoast SEO breadcrumbs to your template or content.
fi: Lisää Yoast SEO -murupolku sivupohjaasi tai sisältöösi.

en: Yoast Breadcrumbs
fi: Yoast-murupolut

en: The post could not be found.
fi: Artikkelia ei löytynyt.

note: translators: %s is the reason given by WordPress.
en: The term is considered invalid. The following reason was given by WordPress: %s
fi: Termi ei ole kelvollinen. WordPress antoi seuraavan syyn: %s

en: The term could not be found.
fi: Termiä ei löytynyt.

en: This feature has been disabled since subsites never send tracking data.
fi: Tämä ominaisuus on poistettu käytöstä, sillä alasivustot eivät koskaan lähetä seurantatietoja.

note: translators: %1$s expands to an opening anchor tag, %2$s expands to an closing anchor tag.
en: We notice that you have installed WPML. To make sure your canonical URLs are set correctly, %1$sinstall and activate the Yoast SEO Multilingual add-on%2$s as well!
fi: Huomaamme, että olet asentanut WPML:n. Varmistaaksesi että kanoniset osoitteesi on asetettu oikein, %1$sasenna ja aktivoi myös Yoast SEO Multilingual -lisäosa%2$s!

en: Because of a change in your category base setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
fi: Kategorialinkkiesi rakennemuutoksen vuoksi osa SEO-datastasi tulee käsitellä uudelleen.

note: Translators: %1$s translates to the Post Label in singular form
en: Unfortunately we cannot save changes to your SEO settings while you are working on a draft of an already-published %1$s. If you want to save your SEO changes, make sure to click 'Update', or wait to make your SEO changes until you are ready to update the %1$s.
fi: Valitettavasti emme voi tallentaa muutoksia SEO-asetuksiin samalla kun työstät %1$s-luonnosta, joka on jo julkaistu. Jos haluat tallentaa SEO-muutoksesi, napsauta "Päivitä"-painiketta tai odota SEO-muutoksiesi kanssa kunnes %1$s on valmis päivitettäväksi.

en: Got it
fi: Selvä

en: Get started with Yoast SEO's content analysis for Elementor!
fi: Aloita Yoast SEO:n sisältöanalyysi Elemantorille!

en: New: Yoast SEO for Elementor
fi: Uutta: Yoast SEO Elemantorille

en: Find out how a rich snippet can improve visibility and click-through-rate.
fi: Opi kuinka rikas ote voi parantaa näkyvyyttä ja klikkaustaajuutta.

en: This adds an author byline and reading time estimate to the article’s snippet when shared on Slack.
fi: Tämä lisää kirjoittajatiedot ja arvioidun lukuajan artikkelin otteeseen kun se jaetaan Slackissa.

en: Enhanced Slack sharing
fi: Parannettu Slack-jako

note: translators: 1: Expands to Yoast SEO
en: Wait for a week or so, until %1$s automatically processes most of your content in the background.
fi: Odota noin viikko niin %1$s käsittelee kaikessa hiljaisuudessa automaattisesti suurimman osan sisällöstäsi.

note: translators: %s expands to the reading time number, in minutes
en: %s minute | %s minutes
fi[0]: %s minuutti
fi[1]: %s minuuttia

note: translators: %s expands to the reading time number, in minutes
en: Est. reading time
fi: Arvioitu lukuaika

en: Written by
fi: Kirjoittanut

en: Google Rich Results Test
fi: Google Rich Results -testi

en: Because of a change in your tag base setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
fi: Avainsanojesi osoiterakenteen muutosten vuoksi osa SEO-datastasi tulee käsitellä uudelleen.

note: translators: %s: 'Semrush'
en: The %s integration offers suggestions and insights for keywords related to the entered focus keyphrase.
fi: %s-liitos antaa näkemyksiä ja ehdotuksia avainsanoille, jotka liittyvät annettuun kohdennettuun avainfraasiin.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: This tab allows you to selectively disable %1$s integrations with third-party products for all sites in the network. By default all integrations are enabled, which allows site admins to choose for themselves if they want to toggle an integration on or off for their site. When you disable an integration here, site admins will not be able to use that integration at all.
fi: Tällä välilehdellä voit valitusti poistaa käytöstä %1$s:n liitoksia kolmansien osapuolien tuotteisiin kaikilla verkostosi sivustoilla. Oletuksena kaikki liiitokset ovat käytössä, jotta alasivustojen ylläpitäjä voi itse valita mitkä niistä hän haluaa ottaa tai jättää ottamatta käyttöön. Kun otat liitoksen pois käytöstä tässä näkymässä, alasivustojen ylläpitäjä ei voi käyttää kyseistä liitosta ollenkaan.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s can integrate with third parties products. You can enable or disable these integrations below.
fi: %1$s voi liittyä kolmansien osapuolien tuotteisiin. Voit hallinnoida näitä liitoksia alla.

en: Activate your subscription
fi: Aktivoi tilauksesi

en: Stop SEO data optimization
fi: Pysäytä SEO-datan optimointi

en: Oops, something has gone wrong and we couldn't complete the optimization of your SEO data. Please click the button again to re-start the process.
fi: Hups, jokin meni pieleen emmekä pystyneet tekemään SEO-datasi optimointia valmiiksi. Ole hyvä ja napsauta painiketta aloittaaksesi prosessi uudelleen.

en: Optimizing SEO data... This may take a while.
fi: SEO-datan optimointi käynnissä... tässä saattaa mennä tovi.

en: SEO data optimization complete
fi: SEO-datan optimointi on valmis

en: SEO data optimization is disabled for non-production environments.
fi: SEO-datan optimointi on käytössä ainoastaan tuotantoympäristöissä.

en: This feature includes and replaces the Text Link Counter and Internal Linking Analysis
fi: Tämä ominaisuus sisältää ja korvaa tekstilinkkilaskurin ja sisäisten linkkien analyysin

note: translators: %s: Expands to "Yoast SEO Premium".
en: Check out %s!
fi: Tsekkaa %s!

note: translators: %s: Expands to "Yoast SEO".
en: Would you like to be able to add these related keyphrases to the %s analysis so you can optimize your content even further?
fi: Haluatko lisätä nämä liittyvät avainfraasit %s -analyysiin voidaksesi optimoida sisältöäsi edelleen?

en: We've encountered a problem trying to get related keyphrases. Please try again later.
fi: Meillä oli ongelmia liittyvien avainfraasien haussa. Ole hyvä ja yritä uudelleen.

note: translators: %s: Expands to "Yoast SEO".
en: You've reached the maximum amount of 4 related keyphrases. You can change or remove related keyphrases in the %s metabox or sidebar.
fi: Olet saavuttanut neljä avainfraasia, joka on maksimimäärä. Voit muuttaa tai poistaa liittyviä avainfraaseja %s -metalaatikossa tai sivupalkissa

note: translators: %1$s expands to "Yoast SEO", %2$s expands to "Semrush".
en: Please wait while %1$s connects to %2$s to get related keyphrases...
fi: Ole hyvä ja odota kun %1$s hakee liittyviä avainfraaseja %2$s:sta...

note: translators: %s : Expands to "Semrush".
en: Upgrade your %s plan
fi: Päivitä %s-tilauksesi

note: translators: %s : Expands to "Semrush".
en: You've reached your request limit for today. Check back tomorrow or upgrade your plan over at %s.
fi: Olet saavuttanut pyyntörajasi tälle päivälle. Voit tehdä uusia huomenna tai päivittää tilauksesi %s:ssa.

en: Last month
fi: Viime kuussa

en: Two months ago
fi: Kaksi kuukautta sitten

en: Three months ago
fi: Kolme kuukautta sitten

en: Four months ago
fi: Neljä kuukautta sitten

en: Five months ago
fi: Viisi kuukautta sitten

en: Six months ago
fi: Kuusi kuukautta sitten

en: Seven months ago
fi: Seitsemän kuukautta sitten

en: Eight months ago
fi: Kahdeksan kuukautta sitten

en: Nine months ago
fi: Yhdeksän kuukautta sitten

en: Ten months ago
fi: Kymmenen kuukautta sitten

en: Eleven months ago
fi: Yksitoista kuukautta sitten

en: Twelve months ago
fi: Kaksitoista kuukautta sitten

note: translators: %s expands to Semrush
en: Get more insights at %s
fi: Lisää näkemyksiä %s:ssa

en: Keyphrase volume in the last 12 months on a scale from 0 to 100.
fi: Avainfraasien voimakkuus viimeisen 12 kuukauden aikana skaalalla 0–100.

en: Learn more about the related keyphrases trend
fi: Opi lisää liittyvien avainfraasien trendeistä

en: Trend
fi: Trendi

en: Learn more about the related keyphrases volume
fi: Opi lisää liittyvien avainfraasien voimakkuudesta

en: Volume
fi: Voimakkuus

en: Related keyphrase
fi: Liittyvä avainfraasi

en: Select country
fi: Valitse maa

en: Show results for:
fi: Näytä tuloksia kohteelle:

en: Please enter a focus keyphrase first to get related keyphrases
fi: Ole hyvä ja anna ensin kohdennettu avainfraasi saadaksesi liittyviä avainfraaseja.

en: Sorry, there's no data available for that keyphrase/country combination.
fi: Pahoittelemme, tälle avainlause-maa-yhdistelmälle ei löydy tietoja.

en: Get related keyphrases
fi: Hae liittyvät avainfraasit

en: Related keyphrases
fi: Liittyvät avainfraasit

en: The number of headers and header labels don't match.
fi: Otsakkeiden ja otsakkeiden tunnisteiden lukumäärä ei täsmää.

en: All permalinks were successfully reset
fi: Kaikkien kestolinkkien nollaus onnistui

en: You can speed up your site and get insight into your internal linking structure by letting us perform a few optimizations to the way SEO data is stored.
fi: Voit nopeuttaa sivustoasi ja oppia sen sisäisestä linkkirakenteesta sallimalla meidän tehdä muutamia optimointeja siihen kuinka sivuston SEO-data on taltioitu.

en: Start SEO data optimization
fi: Aloita SEO-datan optimointi

en: Learn more about the benefits of optimized SEO data.
fi: Opi lisää optimoidun SEO-datan hyödyistä.

en: You can speed up your site and get insight into your internal linking structure by letting us perform a few optimizations to the way SEO data is stored. If you have a lot of content it might take a while, but trust us, it's worth it.
fi: Voit nopeuttaa sivustoasi ja oppia sen sisäisestä linkkirakenteesta sallimalla meidän tehdä muutamia optimointeja siihen kuinka sivuston SEO-data on taltioitu. Mikäli sivustolla on runsaasti sisältöä, siihen saattaa mennä jonkin verran aikaa, mutta se on sen arvoista.

en: Optimize SEO Data
fi: Optimoi SEO-data

en: If the problem persists, please contact support.
fi: Jos ongelma toistuu, ole hyvä ja ota yhteyttä tukeen.

note: Translators: %1$s expands to an opening anchor tag for a link leading to the Yoast SEO tools page, %2$s expands to a closing anchor tag.
en: Something has gone wrong and we couldn't complete the optimization of your SEO data. Please %1$sre-start the process%2$s.
fi: Jokin meni pieleen, emme pystyneet tekemään SEO-datasi optimointia loppuun asti. Ole hyvä ja %1$saloita prosessi uudelleen%2$s.

note: translators: %s expands to a mailto support link.
en: If you still need support and have an active subscription for this product, please email %s.
fi: Jos tarvitset edelleen tukea ja sinulla on aktiivinen tilaus tähän tuotteeseen, ole hyvä ja lähetä sähköpostia osoitteeseen %s.

note: translators: 1: expands to <a> that refers to the help page, 2: </a> closing tag.
en: You can probably find an answer to your question in our %1$shelp center%2$s.
fi: Löydät todennäköisesti vastauksen kysymykseesi %1$stukipalvelustamme%2$s.

en: Need support?
fi: Tarvitsetko tukea?

note: translators: %1$s: expands to an opening anchor tag, %2$s: expands to a closing anchor tag
en: Disabling Yoast SEO's XML sitemaps will not disable WordPress' core sitemaps. In some cases, this %1$s may result in SEO errors on your site%2$s. These may be reported in Google Search Console and other tools.
fi: Yoast SEO:n XML-sivustokarttojen poistaminen käytöstä ei poista WordPressin omia sivustokarttoja pois käytöstä. Joissakin tapauksissa tämä %1$ssaattaa aiheuttaa SEO-virheitä sivustollasi%2$s, jotka saattavat näkyä Googlen Search Consolessa tai muissa työkaluissa.

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: Twitter preview
fi: Twitter-esikatselu

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: Facebook preview
fi: Facebook-esikatselu

note: Translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Return to your %s
fi: Palaa artikkeliisi %s

note: Translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Make sure to save your %s for changes to take effect
fi: Tallenna %s varmistaaksesi että muutokset astuvat voimaan

en: Make your products stand out in Google
fi: Laita tuotteesi erottumaan joukosta Googlessa

en: Everything you need for Google News
fi: Kaikki mitä tarvitset Google Uutisia varten

en: Start ranking better for your videos
fi: Sijoitu paremmin videoillasi

en: Stop losing customers to other local businesses
fi: Älä enää menetä asiakkaita muille paikallisille yrityksille

note: translators: 1: Yoast SEO, 2: translated version of "Off"
en: The advanced section of the %1$s meta box allows a user to remove posts from the search results or change the canonical. The settings in the schema tab allows a user to change schema meta data for a post. These are things you might not want any author to do. That's why, by default, only editors and administrators can do this. Setting to "%2$s" allows all users to change these settings.
fi: %1$s:n metalaatikon edistynyt osio antaa käyttäjälle mahdollisuuden poistaa artikkeleja hakutuloksista tai muutaa kanonista. Schema-välilehden asetukset sallivat artikkelin scheman metatietojen muuttamisen. Näitä toimintoja et halua sallia kaikille kirjoittajille. Siksipä tämä on oletuksena sallittu ainoastaan päätoimittajille ja ylläpitäjille. Valitsemalla "%2$s" voit sallia näiden asetusten muuttamisen kaikille käyttäjille.

en: Security: no advanced or schema settings for authors
fi: Tietoturva: kirjoittajille ei ole edistyneitä tai schema-asetuksia

note: translators: %1$s expands to the plural name of the current post type, %2$s expands to the current site wide default.
en: Default for %1$s (%2$s)
fi: %1$sn oletus (%2$s)

en: This helps search engines understand your website and your content. You can change some of your settings for this page below.
fi: Tämä auttaa hakukoneitä ymmärtämään sivustoasi ja sen sisältöä. Alta voit muuttaa joitakin asetuksia tälle sivulle.

en: Yoast SEO automatically describes your pages using schema.org
fi: Yoast SEO kuvailee automaattisesti sivujasi schema.org:n avulla

en: default
fi: oletus

en: Article type
fi: Artikkelityyppi

en: Page type
fi: Sivun tyyppi

en: Learn more about page or content types
fi: Lue lisää sivu- ja sisältötyypeistä

en: What type of page or content is this?
fi: Mikä on tämän sivun tai sisällön tyyppi?

en: Learn more about structured data with Schema.org
fi: Lue lisää strukturoidusta datasta Schema.org:sta

note: translators: %1$s expands to the plural name of the current post type, %2$s and %3$s expand to a link to the Search Appearance Settings page
en: You can change the default type for %1$s in your %2$sSearch Appearance Settings%3$s.
fi: Voit vaihtaa %1$s:n oletustyyppiä %2$sHaun ulkoasuasetuksissa%3$s.

note: translators: %1$s expands to an indexable object's name, e.g. Posts or Pages.
en: Upon saving, this setting will apply to all of your %1$s. %1$s that are manually configured will be left untouched. | Upon saving, these settings will apply to all of your %1$s. %1$s that are manually configured will be left untouched.
fi[0]: Tallentaessa tämä asetus tulee koskemaan kaikkia sisältöjä tyyppiä %1$s. Tämä ei koske niitä tyypin %1$s sisältöjä joille on tehty erikseen omia asetuksia.
fi[1]: Tallentaessa nämä asetukset tulevat koskemaan kaikkia sisältöjä tyyppiä %1$s. Tämä ei koske niitä tyypin %1$s sisältöjä joille on tehty erikseen omia asetuksia.

note: translators: %1$s expands to an indexable object's name, e.g. Posts or Pages.
en: Choose how your %1$s should be described by default in your site's schema.org markup. You can change these settings for individual %1$s.
fi: Valitse kuinka haluat, että %1$s tullaan oletusarvoisesti kuvaamaan sivustosi schema.org-kuvauskielellä. Voit muokata näitä asetuksia yksilöllisesti per %1$s.

en: Learn more about the schema settings
fi: Lisätietoa scema-asetuksista

en: Schema settings
fi: Schema-asetukset

en: Default Article type
fi: Oletusartikkelityyppi

en: Default Page type
fi: Oletussivutyyppi

en: Report
fi: Raportti

en: Tech Article
fi: Tekninen artikkeli

en: Scholary Article
fi: Tieteellinen artikkeli

en: Satirical Article
fi: Satiirinen artikkeli

en: Advertiser Content Article
fi: Mainosartikkeli

en: News Article
fi: Uutisartikkeli

en: Social Media Posting
fi: Sosiaalisen median julkaisu

en: Article
fi: Artikkeli

en: Search Results Page
fi: Hakutulossivu

en: Real Estate Listing
fi: Asuntoilmoitus

en: Checkout Page
fi: Kassasivu

en: Collection Page
fi: Kokoelmasivu

en: Medical Web Page
fi: Lääketieteellinen sivu

en: Contact Page
fi: Kontaktisivu

en: Profile Page
fi: Profiilisivu

en: QA Page
fi: Kysymys ja vastaus -sivu

en: FAQ Page
fi: UKK-sivu

en: About Page
fi: Tietoa-sivu

en: Item Page
fi: Kohdesivu

en: Web Page
fi: Verkkosivu

note: translators: 1: Yoast SEO
en: Allow us to track some data about your site to improve our plugin.
fi: Salli meidän seurata sivustoasi voidaksemme kehittää lisäosaamme.

en: Usage tracking
fi: Käyttöseuranta

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: Help us improve %s
fi: Auta meitä tekemään %s paremmaksi

en: Read more about our usage tracking.
fi: Lue lisää käytönseurannasta.

en: At Yoast, we are always keen on providing the very best experience for you. To do so, we'd like to collect some data about which other plugins and themes you have installed, and which features you use and don't use. Be assured that we'll never resell that data. And of course, as always, we won't collect any personal data about you or your visitors!
fi: Me Yoastilla haluamme aina tarjota sinulle parhaan mahdollisen kokemuksen. Voidaksemme tehdä niin, haluaisimme kerätä tietoa siitä mitä muita lisäosia ja teemoja sinulla on käytössäsi, sekä mitä ominaisuuksia käytät tai et käytä. Voit olla varma, että emme koskaan myy näitä tietoja eteenpäin. Ja luonnollisesti emme milloinkaan kerää yhtään henkilökohtaisia tietoja vierailijoistasi!

en: Yes, you can track my site's data!
fi: Kyllä, voitte seurata sivustoni tietoja!

en: No, I don't want to allow you to track my site data.
fi: Ei, en halua sallia sivustoni tietojeni seuraamista.

en: Can we collect anonymous information about your website and its usage?
fi: Saammeko luvan kerätä anonyymisti tietoa sivustostasi ja sen käytöstä?

en: Yoast How-to
fi: Yoast-ohjeet

en: Structured Data
fi: Strukturoitua dataa

en: Yoast FAQ
fi: Yoast UKK

en: Because of a change in your permalink structure, some of your SEO data needs to be reprocessed.
fi: Kestolinkkiesi rakenteen muutoksen vuoksi osa SEO-datastasi tulee käsitellä uudelleen.

en: Because of a change in your home URL setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
fi: Etusivusi osoitemuutoksen vuoksi osa SEO-datastasi tulee käsitellä uudelleen.

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: Modify your %s description by editing it right here...
fi: Tässä voit muokata %s:n kuvausta...

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: Modify your %s title by editing it right here...
fi: Tässä voit muokata %s:n otsikkoa...

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: %s preview
fi: %s:n esikatselu

en: %1$sKeyphrase in title%3$s: Not all the words from your keyphrase "%4$s" appear in the SEO title. %2$sFor the best SEO results write the exact match of your keyphrase in the SEO title, and put the keyphrase at the beginning of the title%3$s.
fi: %1$sAvainfraasi otsikossa%3$s: Kaikki sanat avainfraasistasti "%4$s" eivät näy SEO-otsikossasi. %2$sSaavuttaaksesi parhaan mahdollisen hakukonetuloksen, toista avainfraasisi sanatarkasti SEO-otsikossa ja laita se otsikon alkuun%3$s.

en: %1$sKeyphrase in title%3$s: Does not contain the exact match. %2$sTry to write the exact match of your keyphrase in the SEO title and put it at the beginning of the title%3$s.
fi: %1$sAvainfraasi otsikossa%3$s: Vastaavuus ei ole täydellinen. %2$sYritä toistaa avainfraasisi täsmällisesti SEO-otsikossasi ja laita se otsikon alkuun%3$s.

en: %1$sKeyphrase in title%3$s: The exact match of the focus keyphrase appears in the SEO title, but not at the beginning. %2$sMove it to the beginning for the best results%3$s.
fi: %1$sAvainfraasi otsikossa%3$s: Avainfraasisi toistetaan täsmällisesti SEO-otsikossasi, mutta ei kuitenkaan sen alussa. %2$sSiirrä se otsikon alkuun saavuttaaksesi parhaan tuloksen%3$s.

note: Translators: %s expands to Twitter, %s expands to the 5MB size.
en: The file size of the uploaded image is too large for %s. File size must be less than %s.
fi: Kuvatiedoston koko on liian iso %sille. Tiedoston koon on oltava pienempi kuin %s.

note: Translators: %s expands to the jpg format, %s expands to the png format, %s expands to the gif format.
en: The format of the uploaded image is not supported. The supported formats are: %s, %s, %s and %s.
fi: Siirretyn kuvan muoto ei ole tuettu. Tuetut muodot ovat %s, %s, %s ja %s.

note: Translators: %s expands to the gif format, %s expands to the gif format.
en: You have uploaded a %s. Please note that, if it’s an animated %s, only the first frame will be used.
fi: Olet siirtänyt %s-kuvan. Huomioithan, että jos kyseessä on animoitu %s, ainoastaan sen ensimmäinen ruutu tulee näkymään.

en: Your image dimensions are not suitable. The minimum dimensions are %dx%d pixels. The maximum dimensions are %dx%d pixels.
fi: Kuvasuhde ei ole kelvollinen. Vähimmäiskoko on %dx%d pikseliä. Enimmäiskoko on %dx%d pikseliä.

note: Translators: %s expands to the jpg format, %s expands to the png format, %s expands to the gif format.
en: The format of the uploaded image is not supported. The supported formats are: %s, %s and %s.
fi: Siirretyn kuvan muoto ei kelpaa. Tuetut kuvamuodot ovat %s, %s ja %s.

note: Translators: %d expands to the minimum width, %d expands to the minimum hight
en: Your image dimensions are not suitable. The minimum dimensions are %dx%d pixels.
fi: Kuvasuhde ei ole kelvollinen. Vähimmäiskoko on %dx%d pikseliä.

note: translators: %1$s expands to Yoast.
en: %1$s Internal Linking Blocks
fi: %1$s sisäiset linkkilohkot

en: Open in new tab
fi: Avaa uudessa välilehdessä

en: This is a sponsored link or advert (mark as %1$ssponsored%2$s)%3$s
fi: Tämä on sponsoroitu linkki tai mainos (merkitse %1$ssponsoroiduksi%2$s)%3$s

en: Search engines should ignore this link (mark as %1$snofollow%2$s)%3$s
fi: Hakukoneiden tulee jättää tämä linkki huomiotta (merkitse %1$snofollow-linkiksi%2$s)%3$s

en: Learn more about marking a link as nofollow or sponsored.
fi: Lue lisää linkin merkitsemisestä nofollow-linkiksi tai sponsoroiduksi linkiksi.

en: Link inserted.
fi: Linkki on lisätty.

en: Link edited.
fi: Linkki on muokattu.

en: Warning: the link has been inserted but may have errors. Please test it.
fi: Varoitus: kirjoittamassasi linkissä voi olla virheitä, testaa linkin toimivuus.

en: Link
fi: Lisää linkki

en: Unlink
fi: Poista linkki

en: Link removed.
fi: Linkki on poistettu.

en: Please upgrade your WordPress version or install the Gutenberg plugin to get this %1$s feature.
fi: Ole hyvä ja päivitä WordPress-versiosi tai asenna Gutenberg-lisäosa saadaksesi käyttöön %1$s -ominaisuus.

en: Marking links with nofollow/sponsored has been disabled for WordPress installs < 5.4.
fi: Linkkien nofollow/sponsoroitu-merkintä on pois käytöstä vanhemilla WordPress-versioilla kuin 5.4.

en: No focus keyword was entered
fi: Kohdennettua hakusanaa ei määritelty

en: We've analyzed your post. There is still room for improvement!
fi: Analysoimme artikkelisi. Sitä on edelleen mahdollista parantaa!

en: We've analyzed your post. Everything looks good. Well done!
fi: Analysoimme artikkelisi. Kaikki näyttää hyvältä. Hyvin toimittu!

en: Share your post!
fi: Jaa artikkelisi!

en: Improve your post with Yoast SEO
fi: Paranna artikkeliasi Yoast SEO:n avulla

en: SEO analysis:
fi: SEO-analyysi:

note: translators: %s expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy translators: %s: Expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy.
en: Show SEO settings for %1$s?
fi: Näytä SEO-asetukset kohteelle %1$s

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Link start tag to the Yoast help center, %3$s: Link closing tag.
en: As the indexability status of your website can only be fetched from %1$s every 15 seconds,
    			a first step could be to wait at least 15 seconds and refresh the Site Health page. If that did not help,
    			%2$sread more about troubleshooting search engine visibility%3$s.
fi: Koska sivustosi indeksoitavuuden tila voidaan hakea palvelusta %1$s ainoastaan 15 sekunnin välein, ensimmäinen askel on odottaa vähintään 15 sekuntia ja ladata Sivuston tila -sivu uudelleen. Jos tästä ei ole apua, %2$slue lisää kuinka voit yrittää korjata hakukonenäkyvyyteen liittyviä ongelmia%3$s.

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users. The request to %1$s to check whether your site can be found by search engines failed due to an error.
fi: %1$s tarjoaa ilmaisen indeksoitavuuden tarkistuksen %2$s:n käyttäjille. Pyyntö %1$s-palvelulle tarkistaa onko sivustosi hakukoneiden löydettävissä tuotti kuitenkin virheen.

note: translators: 1: Link to the Yoast help center, 2: Link closing tag.
en: %1$sFind out how to solve this problem on our help center%2$s.
fi: %1$sOta selvää kuinka ratkaista tämä ongelma tietopankkimme avulla%2$s.

en: The text link counter feature is not working as expected
fi: Tekstilinkkilaskuri ei toimi kuten sen pitäisi

note: translators: 1: Link to the Yoast SEO blog, 2: Link closing tag.
en: The text link counter helps you improve your site structure. %1$sFind out how the text link counter can enhance your SEO%2$s.
fi: Tekstilinkkilaskuri auttaa sinua parantamaan sivustosi rakennetta. %1$sOta selvää kuinka laskuri voi parantaa hakukonenäkyvyyttäsi%2$s.

en: The text link counter is working as expected
fi: Tekstilinkkilaskuri toimii normaalisti

note: translators: %1$s: Link to article about text links, %2$s: Anchor closing tag, %3$s: Emphasis open tag, %4$s: Emphasis close tag
en: The links columns show the number of articles on this site linking %3$sto%4$s this article and the number of URLs linked %3$sfrom%4$s this article. Learn more about %1$show to use these features to improve your internal linking%2$s, which greatly enhances your SEO.
fi: Linkkisarakkeet näyttävät artikkelien lukumäärän tällä sivustolla, jotka ohjaavat %3$stähän artikkeliin%4$s ja %3$stästä artikkelista%4$s tehdyt linkkaukset. Lue lisää %1$skuinka voit käyttää näitä toimintoja parantamaan sisäistä linkitystäsi%2$s, joka on omiaan parantamaan hakukonenäkyvyyttäsi.

note: translators: %1$s: Link to article about content analysis, %2$s: Anchor closing
en: We've written an article about %1$show to use the SEO score and Readability score%2$s.
fi: Olemme kirjoittaneet artikkelin siitä %1$skuinka käyttää SEO-pisteitä ja luettavuuspisteitä%2$s.

note: translators: %1$s: Yoast SEO
en: %1$s adds several columns to this page.
fi: %1$s lisää lukuisia sarakkeita tälle sivulle.

en: I don't want this site to show in the search results.
fi: En tahdo tämän sivuston näkyvän hakutuloksissa.

note: translators: 1: Link start tag to the WordPress Reading Settings page, 2: Link closing tag.
en: If you want search engines to show this site in their results, you must %1$sgo to your Reading Settings%2$s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
fi: Jos haluat, että hakumoottorit näyttävät tämän sivuston tuloksissaan, sinun tulee poistaa valinta hakukonenäkyvyydestä %1$sLukemisen asetuksista%2$s.

en: Your keyphrase is too long. It can be a maximum of 191 characters.
fi: Avainfraasisi on liian pitkä. Sen enimmäispituus on 191 merkkiä.

en: Learn more about the no-index setting on our help page.
fi: Lue lisää no-index -asetuksesta ohjeistamme.

en: Even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
fi: Vaikka voitkin tässä asettaa robot-asetusten metatiedot, koko sivusto on asetettu noindex-tilaan sivuston yksityisyysasetuksissa, joten näillä asetuksilla ei ole vaikutusta.

en: Learn more about canonical URLs on our help page.
fi: Lue lisää kanonisista osoitteista ohjeistamme.

en: Learn more about the breadcrumbs title setting on our help page.
fi: Lue lisää murupolkujen otsikon määrittelystä ohjeistamme.

en: Learn more about advanced meta robots settings on our help page.
fi: Lue lisää robottien edistyneistä meta-asetuksista ohjeistamme.

en: Learn more about the no-follow setting on our help page.
fi: Lue lisää no-follow -asetuksesta ohjeistamme.

note: Translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Should search engines follow links on this %s
fi: Tuleeko hakukoneiden seurata kohteen %s linkkejä

en: Show debug information
fi: Näytä vianhakutietoja

note: translators: %s: Yoast SEO.
en: Your site will continue to work normally, but won't take full advantage of %s.
fi: Sivustosi tulee toimimaan normaalisti, mutta ei käytä täysin hyväkseen %s:a.

note: translators: %s: Yoast SEO.
en: %s had problems creating the database tables needed to speed up your site.
fi: %s:lla oli ongelmia sivustosi suorituskykyä parantavien tietokantataulujen luomisessa.

en: We estimate this will take less than a minute.
fi: Arviomme mukaan tähän menee alle minuutti.

en: We estimate this will take a couple of minutes.
fi: Arviomme mukaan tämä vie muutamia minuutteja.

note: translators: 1: Link to article about indexation command, 2: Anchor closing tag, 3: Link to WP CLI.
en: %1$sRun the indexation process on your server%2$s using %3$sWP CLI%2$s.
fi: %1$sAja indeksointiprosessi palvelimellasi%2$s käyttäen %3$sWP CLI%2$s:tä.

en: We estimate this could take a long time, due to the size of your site. As an alternative to waiting, you could:
fi: Arviomme mukaan tämä vie pitkän ajan, ottaen huomioon sivustosi koko. Odottamisen sijaan voit harkita seuraavia vaihtoehtoja:

en: a theme that has proper title-tag theme support, or adapt your theme to have that support
fi: teema, joka tukee oikein title-tagia, tai muokkaa teemaasi tukemaan sitä

note: translators: %1$s: link to help article about solving table issue. %2$s: is anchor closing.
en: Please read %1$sthis help article%2$s to find out how to resolve this problem.
fi: Ole hyvä ja lue %1$stämä artikkeli%2$s selvittääksesi kuinka ratkaiset tämän ongelman.

en: Replaced with the term ancestors hierarchy
fi: Korvattu termin ylätason hierarkialla

en: Term hierarchy
fi: Termin hierarkia

note: translators: 1: Yoast SEO
en: This %1$s REST API endpoint gives you all the metadata you need for a specific URL. This will make it very easy for headless WordPress sites to use %1$s for all their SEO meta output.
fi: Tämä %1$s:n REST API -päätepiste tarjoaa sinulle kaikki tarpeelliset metatiedot, eli %1$s antaa WordPressin "headless"-toteutuksille kaiken SEO-metatiedon esitettäväksi.

en: REST API: Head endpoint
fi: REST API: Pääasiallinen päätepiste

en: Great! You can activate your premium plugin(s) and receive updates.
fi: Hienoa! Voit ottaa käyttöön maksullisen lisäosasi ja nauttia sen päivityksistä.

note: translators: %1$s Emphasis open tag, %2$s: Emphasis close tag, %3$s Link start tag to the Yoast help center, %4$s Link closing tag, %5$s to Yoast SEO, %6$s to my.yoast.com.
en: You can %1$snot%2$s activate your premium plugin(s) and receive updates because %5$s cannot connect to %6$s. The cause for this error is probably that the cURL software on your server is too old. Please contact your host and ask them to update it to at least version 7.34. %3$sRead more about cURL in our help center%4$s.
fi: Sinun %1$sei ole%2$s mahdollista ottaa käyttöön maksullista lisäosaa ja sen päivityksiä, koska %5$s ei saa yhteyttä kohteeseen %6$s. Syy tähän virheeseen on luultavasti liian vanha versio cURL-ohjelmistosta palvelimellasi. Ole hyvä ja ota yhteys palveluntarjoajaasi ja pyydä heitä päivittämään se vähintään versioon 7.34. %3$sLue lisää cURLista tietopankistamme%4$s.

note: translators: %1$s Emphasis open tag, %2$s: Emphasis close tag, %3$s Link start tag to the Yoast help center, %4$s Link closing tag, %5$s to Yoast SEO, %6$s to my.yoast.com.
en: You can %1$snot%2$s activate your premium plugin(s) and receive updates because %5$s cannot connect to %6$s. A common cause for not being able to connect is an out-of-date version of cURL, software used to connect to other servers. However, your cURL version seems fine. Please talk to your host and, if needed, the Yoast support team to figure out what is broken. %3$sRead more about cURL in our help center%4$s.
fi: Sinun %1$sei ole%2$s mahdollista ottaa käyttöön maksullista lisäosaa ja sen päivityksiä, koska %5$s ei saa yhteyttä kohteeseen %6$s. Yleinen syy on liian vanha versio cURL-ohjelmistosta, mutta sinulla vaikuttaa olevan käytössä riittävän tuore versio. Ole hyvä ja ota yhteys palveluntarjoajaasi ja tarvittaessa Yoastin tukeen, saadaksesi selville missä vika piilee. %3$sLue lisää cURLista tietopankistamme%4$s.

note: translators: %1$s: Opening tag of the link to the Yoast Ryte website, %2$s: Expands to 'Ryte', %3$s: Link closing tag.
en: %1$sGo to %2$s to analyze your entire site%3$s
fi: %1$sSiirry %2$s-palveluun analysoidaksesi koko sivustosi%3$s

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users, and it shows that your site can be found by search engines.
fi: %1$s tarjoaa ilmaisen indeksoitavuuden tarkistuksen %2$s:n käyttäjille. Sen mukaan sivustosi on hakukoneiden löydettävissä.

en: Your site can be found by search engines
fi: Sivustosi on hakukoneiden löydettävissä

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users and right now it has trouble determining
    			whether search engines can find your site. This could have several (legitimate) reasons and
    			is not a problem in itself. If this is a live site, it is recommended that you figure out why
    			the %1$s check failed.
fi: %1$s tarjoaa ilmaisen indeksoitavuuden tarkistuksen %2$s:n käyttäjille. Se ei juuri nyt pysty määrittelemään onko sivustosi hakukoneiden löydettävissä. Tähän on monta mahdollista pätevää syytä, eikä se itsessään ole ongelma. Jos kyseessä on julkaistu sivusto, suosittelemme että yrität ymmärtää miksi %1$s:n tarkistus epäonnistui.

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte'.
en: %1$s cannot determine whether your site can be found by search engines
fi: %1$s ei pysty määrittelemään onko sivustosi hakukoneiden löydettävissä

note: translators: %1$s: Opening tag of the link to the Yoast help center, %2$s: Link closing tag.
en: %1$sRead more about troubleshooting search engine visibility.%2$s
fi: %1$sLue lisää ongelmatilanteiden ratkaisemisesta hakukonenäkyvyyden suhteen.%2$s

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users and it has determined that your site cannot be found by search engines. If this site is live or about to become live, this should be fixed.
fi: %1$s tarjoaa ilmaisen indeksoitavuuden tarkistuksen %2$s:n käyttäjille. Sen mukaan sivustosi ei ole hakukoneiden löydettävissä. Jos kyseessä on sivusto, joka on menossa julkiseksi tai jo julkaistu, suosittelemme korjaamaan ongelman.

en: Your site cannot be found by search engines
fi: Sivustosi ei ole hakukoneiden löydettävissä

note: translators: %1$s: Opening tag of the link to the Yoast help center, %2$s: Link closing tag.
en: If this is a live site, %1$sit is recommended that you figure out why the check failed.%2$s
fi: Jos kyseessä on julkaistu sivusto, %1$ssuosittelemme että yrität ymmärtää miksi tarkistus epäonnistui%2$s.

note: translators: 1: The Ryte response raw error code, if any. 2: The error message. 3: The WordPress error code, if any.
en: Error details: %1$s %2$s %3$s
fi: Virheen lisätiedot: %1$s %2$s %3$s

en: An error occurred while checking whether your site can be found by search engines
fi: Tapahtui virhe tarkistettaessa mikäli sivustosi ovat hakukoneiden löydettävissä.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: %1$sYou can change the tagline in the customizer%2$s.
fi: %1$sVoit vaihtaa kuvausta mukauttimessa%2$s.

en: You still have the default WordPress tagline. Even an empty one is probably better.
fi: Sinulla on edelleen käytössä WordPressin oletuskuvaus. Kokonaan ilman kuvausta saattaisi olla parempi vaihtoehto.

en: You should change the default WordPress tagline
fi: Sinun kannattaa vaihtaa WordPressin oletuskuvaus

en: You are using a custom tagline or an empty one.
fi: Käytät mukautettua kuvausta tai tyhjää kuvausta.

en: You changed the default WordPress tagline
fi: Olet vaihtanut WordPressin oletuskuvauksen

en: Comments on your posts are displayed on a single page. This is just like we'd suggest it. You're doing well!
fi: Artikkeliesi kommentit näytetään yhdellä sivulla, aivan suosituksiemme mukaisesti. Hienosti toimittu!

note: translators: %s expands to '/%postname%/'
en: It's highly recommended to have your postname in the URL of your posts and pages. Consider setting your permalink structure to %s.
fi: On suositeltavaa käyttää sivujen ja artikkelien osoitteessa niiden otsikkoa. Harkitse %s:n käyttöä kestolinkeissäsi.

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages
fi: Et käytä sivujen ja artikkelien osoitteissa niiden otsikkoa

en: You do have your postname in the URL of your posts and pages.
fi: Käytät sivujen ja artikkelien osoitteissa niiden otsikkoa.

en: Your permalink structure includes the post name
fi: Kestolinkkisi käyttää artikkelien otsikkoa.

en: The request to Ryte returned an error.
fi: Pyyntö Rytelle aiheutti ongelman

en: Comments on your posts break into multiple pages. As this is not needed in 999 out of 1000 cases, we recommend you disable it. To fix this, uncheck "Break comments into pages..." on the Discussion Settings page.
fi: Sivustosi kommentit jakautuvat useille sivuille. Tämä on tarpeetonta useimmissa tapauksissa. Suosittelemme, että otat tämän ominaisuuden pois päältä Keskusteluasetuksista.

en: Comments break into multiple pages
fi: Kommentit jakautuvat useille sivuille

en: Comments are displayed on a single page
fi: Kommentit näytetään yhdellä sivulla

en: No title
fi: Ei otsikkoa

note: translators: 1: Start of a paragraph beginning with the Yoast icon, 2: Expands to 'Yoast SEO', 3: Paragraph closing tag.
en: %1$sThis was reported by the %2$s plugin%3$s
fi: %1$sTämän raportoi %2$s-lisäosa%3$s

note: translators: 1: Opening tag of the link to the discussion settings page, 2: Link closing tag.
en: %1$sGo to the Discussion Settings page%2$s
fi: %1$sSiirry Keskusteluasetukset-sivulle%2$s

en: Mobile result
fi: Mobiilitulokset

en: Preview as:
fi: Esikatsele:

en: Desktop result
fi: Tietokonetulokset

en: Google preview
fi: Google-esikatselu

en: When you click OK we will open our HelpScout beacon where you can find answers to your questions. This beacon will load our support data and also potentially set cookies.
fi: Kun napsautat OK-painiketta, avaamme HelpScout-yhteyden, jota kautta löydät vastauksen kysymyksiisi. Tämä yhteys lataa tukitietojamme, sekä mahdollisesti asettaa evästeitä.

en: If you want to apply advanced <code>meta</code> robots settings for this page, please define them in the following field.
fi: Mikäli tahdot käyttää edistyneitä <code>meta</code> -robottiasetuksia tälle sivulle, ole hyvä ja aseta ne seuraavassa kentässä.

note: translators: 1: Link start tag to the Firefox website, 2: Link start tag to the Chrome website, 3: Link start tag to the Edge website, 4: Link closing tag.
en: The browser you are currently using is unfortunately rather dated. Since we strive to give you the best experience possible, we no longer support this browser. Instead, please use %1$sFirefox%4$s, %2$sChrome%4$s or %3$sMicrosoft Edge%4$s.
fi: Käyttämäsi selain on huomattavan vanha. Koska haluamme tarjota sinulle parhaan mahdollisen kokemuksen, suosittelemme sinua käyttämään %1$sFirefoxia%4$s, %2$sChromea%4$s ta %3$sMicrosoft Edgeä%4$s.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO academy
en: Check out %1$s
fi: Tutustu: %1$s

en: We have both free and premium online courses to learn everything you need to know about SEO.
fi: Meillä on sekä ilmaisia että maksullisia verkkokursseja, joiden avulla opit kaiken mitä sinun tulee tietää hakukoneoptimoinnista.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO academy, which is a clickable link.
en: Want to learn SEO from Team Yoast? Check out our %1$s!
fi: Haluatko oppia hakukoneoptimointia Team Yostin kanssa? Tsekkaa %1$s!

en: Learn SEO
fi: Opi hakukoneoptimointia

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: %s settings to import:
fi: %s-asetukset tuotavaksi:

note: translators: 1: expands to Yoast SEO, 2: expands to Import settings.
en: Import settings from another %1$s installation by pasting them here and clicking "%2$s".
fi: Tuo asetukset toisesta %1$s -asennuksesta liittämällä ne tähän ja napsauttamalla "%2$s".

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Your %1$s settings:
fi: %1$s-asetuksesi:

en: Twitter uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the "Add Open Graph meta data" setting on the Facebook tab enabled if you want to optimize your site for Twitter.
fi: Twitter käyttää Open Graph -metatietoja Facebookin tapaan. Kannattaa siis pitää ne päällä Facebook-välilehdellä, mikäli tahdot optimoida sivustosi Twitterille.

en: Settings saved.
fi: Asetukset tallennettu.

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Youtube URL you entered. %s
fi: Ole hyvä ja tarkista antamasi YouTube-osoitteen muoto. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Wikipedia URL you entered. %s
fi: Ole hyvä ja tarkista antamasi Wikipedia-osoitteen muoto. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Pinterest URL you entered. %s
fi: Ole hyvä ja tarkista antamasi Pinterest-osoitteen muoto. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the MySpace URL you entered. %s
fi: Ole hyvä ja tarkista antamasi MySpace-osoitteen muoto. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Linkedin URL you entered. %s
fi: Ole hyvä ja tarkista antamasi LinkedIn-osoitteen muoto. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Instagram URL you entered. %s
fi: Ole hyvä ja tarkista antamasi Instagram-osoitteen muoto. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Facebook Page URL you entered. %s
fi: Ole hyvä ja tarkista antamasi Facebook-osoitteen muoto. %s

en: Dismiss this alert
fi: Hylkää tämä hälytys

note: translators: 1: expands to a link opening tag; 2: expands to a link closing tag
en: A company name and logo need to be set for structured data to work properly. %1$sLearn more about the importance of structured data.%2$s
fi: Jotta jäsennelty tieto toimii kunnolla, yrityksen nimi ja logo tulee olla määriteltynä. %1$sLue lisää jäsennellyn tiedon merkityksestä %2$s.

en: Continue learning
fi: Jatka oppimista

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s will now take care of all the needed technical optimization of your site. To really improve your site's performance in the search results, it's important to know everything our plugin has to offer. Sign up for our free %1$s plugin training, in which you'll learn how to use %1$s and how it can help you make the best of your website!
fi: %1$s ottaa nyt hoitaakseen kaiken tarvittavan teknisen optimoinnin sivustollesi. Parantaaksesi merkittävästi sivustosi menestystä hakukonetuloksissa, on tärkeää tietää mitä kaikkea lisäosa tarjoaa. Ilmoittaudu ilmaiseen %1$s-koulutukseen, jossa opit kuinka käyttää lisäosaa  %1$s sivustosi parhaaksi!

note: translators: %s expands to an invalid Facebook App ID.
en: %s does not seem to be a valid Facebook App ID. Please correct.
fi: %s ei vaikuta olevan kelvollinen Facebook-sovelluksen tunnus. Ole hyvä ja korjaa.

note: translators: %s: form value as submitted.
en: The submitted value was: %s
fi: Toimitettu arvo oli: %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Yandex confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
fi: Yandexin varmennuskoodit voivat sisältää ainoastaan kirjaimia välillä A-F, yhdysviivoja ja alaviivoja. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Twitter usernames can only contain letters, numbers, and underscores. %s
fi: Twitter-tunnukset voivat sisältää ainoastaan kirjaimia, numeroita ja alaviivoja. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Pinterest confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
fi: Pinterestin varmennuskoodit voivat sisältää ainoastaan kirjaimia välillä A-F, yhdysviivoja ja alaviivoja. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Bing confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
fi: Bingin varmennuskoodit voivat sisältää ainoastaan kirjaimia välillä A-F, yhdysviivoja ja alaviivoja. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Google verification codes can only contain letters, numbers, hyphens, and underscores. %s
fi: Googlen varmennuskoodit voivat sisältää ainoastaan kirjaimia, numeroita, yhdysviivoja ja alaviivoja. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Baidu verification codes can only contain letters, numbers, hyphens, and underscores. %s
fi: Baidun varmennuskoodit voivat sisältää ainoastaan kirjaimia, numeroita, yhdysviivoja ja alaviivoja. %s

en: Show this item.
fi: Näytä kohde.

en: Hide this item.
fi: Piilota kohde.

note: translators: %d expands the amount of hidden problems.
en: You have %d hidden problem: | You have %d hidden problems:
fi[0]: Sinulla on %d kätketty ongelma:
fi[1]: Sinulla on %d kätkettyä ongelmaa:

note: translators: %d expands the amount of hidden notifications.
en: You have %d hidden notification: | You have %d hidden notifications:
fi[0]: Sinulla on %d kätketty ilmoitus:
fi[1]: Sinulla on %d kätkettyä ilmoitusta:

en: Once you add a bit more copy, we'll give you a list of words that occur the most in the content. These give an indication of what your content focuses on.
fi: Kun kirjoitat hieman lisää tekstiä, voimme tarjota sinulle listan sanoista, jotka esiintyvät useimmiten sisällössäsi. Tästä saat osviittaa siitä, mihin sisältösi on keskittynyt.

en: SEO settings configured
fi: SEO-asetukset määritelty

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the Onboarding Wizard, %3$s is the link closing tag.
en: If you want to double-check your %1$s settings, or change something, you can always %2$sreopen the configuration wizard%3$s.
fi: Mikäli tahdot varmistaa %1$s-asetuksesi tai muuttaa jotain, voit aina %2$savata asetusvelhon uudelleen%3$s.

note: translators: %1$s: amount of errors, %2$s: the admin page title
en: The form contains %1$s error. %2$s | The form contains %1$s errors. %2$s
fi[0]: Lomakkeella on %1$s virhe. %2$s
fi[1]: Lomakkeella on %1$s virhettä. %2$s

note: translators: %s expands to the extension title
en: Activate %s for your site on MyYoast
fi: Ota %s käyttöön sivustollasi MyYoastissa

note: Translators: %d expands to number of occurrences.
en: %d occurrences
fi: %d esiintymää

en: Show blog page in breadcrumbs
fi: Näytä blogisivu murupolussa

en: We could not find any relevant articles on your website that you could link to from your post.
fi: Emme löytäneet yhtään relevanttia artikkelia sivustollasi johon voisit linkata.

note: translators: %1$s expands to the opening anchor tag, %2$s to the closing anchor tag, %3$s to the readability score.
en: %1$sReadability%2$s: %3$s
fi: %1$sLuettavuus%2$s: %3$s

en: Has feedback
fi: Sisältää palautetta

en: Content optimization:
fi: Sisällön optimonti:

note: translators: %s expands to the score
en: Posts with the SEO score: %s
fi: Artikkelit SEO-pisteillä: %s

en: Person logo / avatar
fi: Henkilön logo / avatar-kuva

note: translators: %s: expends to Yoast SEO
en: %s video tutorial
fi: %s videotutoriaali

en: Post Noindexed
fi: Artikkelia ei indeksoida (noindex)

en: No Focus Keyphrase
fi: Ei kohdennettua avainfraasia

note: Translators: %1$s: expands to opening anchor tag, %2$s expands to closing anchor tag.
en: To view your current crawl errors, %1$splease visit Google Search Console%2$s.
fi: Nähdäksesi nykyiset indeksointivirheet, %1$sole hyvä ja vieraile Google Search Consolessa%2$s.

note: Translators: %1$s: expands to opening anchor tag, %2$s expands to closing anchor tag.
en: Google has discontinued its Crawl Errors API. Therefore, any possible crawl errors you might have cannot be displayed here anymore. %1$sRead our statement on this for further information%2$s.
fi: Google on sukenut Crawl Errors -APInsa. Tämän vuoksi mahdollisia indeksointivirheitä ei voida enää näyttää tässä. %1$sLue lausuntomme aiheesta jos haluat lisätietoa%2$s.

note: translators: %s expands to Local SEO
en: Get the %s plugin now
fi: Hanki %s-lisäosa nyt

note: translators: %s expands to Local SEO
en: Truly optimize your site for a local audience with our %s plugin! Optimized address details, opening hours, store locator and pickup option!
fi: Optimoi sivustosi kunnolla paikalliselle yleisölle %s-lisäosamme avulle. Optimoidut osoitetiedot, aukioloajat, liikkeen paikannusket ja noutomahdollisuus!

en: Serving local customers?
fi: Palveletko paikallisia asiakkaita?

en: Personal info
fi: Henkilökohtaiset tiedot

en: Organization logo
fi: Organisaation logo

en: Organization name
fi: Organisaation nimi

en: Choose whether the site represents an organization or a person.
fi: Valitse edustaako sivusto organisaatiota vai henkilöä

en: Organization social profiles
fi: Organisaation some-profiilit

note: translators: 1: link tag to the relevant WPSEO admin page; 2: link close tag.
en: To make your site represent a Company or Organization go to %1$sSearch Appearance%2$s and set Organization or Person to "Organization".
fi: Asettaaksesi sivustosi edustamaan yritystä tai organisaatiota, mene %1$sHaun ulkoasuun%2$s ja valitse "Organisaatio".

note: translators: 1: link to edit user page.
en: To change the social accounts used for your site, update the details for %1$s.
fi: Vaihtaaksesi sivustolla käytettyjä some-tilejä, päivitä yksityiskohdat käyttäjälle %1$s.

en: That means that the form and information below is disabled, and not used.
fi: Tämä tarkoittaa, että lomake ja sen tiedot eivät ole käytössä.

en: Your website is currently configured to represent a Person
fi: Sivustosi on määritelty edustamaan henkilöä.

en: Organization or person
fi: Organisaatio vai henkilö

en: Organization
fi: Organisaatio

en: Does your site represent a person or an organization?
fi: Edustaako sivustosti henkilöä vai organisaatiota?

en: Provide an image of the organization logo
fi: Anna organisaation logo

en: The name of the organization
fi: Organisaation nimi

en: The person
fi: Henkilö

note: translators: %1$s is a link start tag to the Configuration Wizard, %2$s is the link closing tag.
en: You have previously set your site to represent a person. We’ve improved our functionality around Schema and the Knowledge Graph, so you should go in and %1$scomplete those settings%2$s.
fi: Olet aiemmin asettanut sivustosi edustamaan henkilöä. Olemme kehittäneet toiminnallisuutta Scheman ja Knowledge Graphin suhteen, joten sinun kannattaa %1$späivittää niihin liittyvät asetukset%2$s.

en: (if one exists)
fi: (jos sellainen on olemassa)

en: Wikipedia page about you
fi: Wikipedia-sivusi osoite

en: YouTube profile URL
fi: YouTube-profiilin osoite

en: Tumblr profile URL
fi: Tumblr-profiilin osoite

en: SoundCloud profile URL
fi: SoundCloud-profiilin osoite

en: MySpace profile URL
fi: MySpace-profiilin osoite

en: Uncategorized
fi: Luokittelematon

note: translators: %1$s expands to the user's name, %2$s expands to an opening anchor tag, %3$s expands to a closing anchor tag.
en: You have selected the user %1$s as the person this site represents. Their user profile information will now be used in search results. %2$sUpdate their profile to make sure the information is correct.%3$s
fi: Olet valinnut käyttäjän %1$s henkilöksi, jota tämä sivusto edustaa. Käyttäjän profiilin tietoja tullaan käyttämään hakutuloksissa. %2$sPäivitä profiili varmistaaksesi tietojen oikeellisuuden.%3$s

en: Please select a user below to make your site's meta data complete.
fi: Ole hyvä ja valitse käyttäjä täydentääksesi sivuston metatiedot.

note: translators: %1$s expands to WordPress
en: You can edit the details shown in meta data, like the social profiles, the name and the description of this user on their %1$s profile page.
fi: Voit muokata metatiedoissa näkyviä yksityiskohtia, kuten some-profiileja ja tämän käyttäjän nimeä ja kuvausta heidän %1$s-profiilisivullaan.

en: Select a user...
fi: Valitse käyttäjä...

note: translators: %s expands to the SEO score.
en: SEO score: %s
fi: SEO-pisteet: %s

en: If a Wikipedia page for you or your organization exists, add it too.
fi: Jos organisaatiostasi on olemassa Wikipedia-sivu, lisää myös se.

en: Pinterest profile URL
fi: Pinterest-profiilin osoite

en: LinkedIn profile URL
fi: LinkedIn-profiilin osoite

en: Instagram profile URL
fi: Instagram-profiilin osoite

en: Wikipedia URL
fi: Wikipedia-sivun osoite

en: No JSON object was returned.
fi: Yhtään JSON-objektia ei palautettu

note: translators: %1$s resolves to Keyword research training
en: Keyword research is essential in any SEO strategy. You decide the search terms you want to be found for, and figure out what words your audience uses to find you. Great keyword research tells you what content you need to start ranking for the terms you want to rank for. Make sure your efforts go into the keywords you actually have a chance at ranking for! The %1$s walks you through this process, step by step.
fi: Avainsanatutkimus on olennainen osa jokaista SEO-strategiaa. Sinä päätät millä hakutermeillä haluat sivustosi löytyvän, sekä opit tietämään mitä sanoja yleisösi käyttää sinut löytääkseen. Erinomainen tutkimus kertoo minkälaista sisältöä tarvitaan, jotta saat näkyvyyttä haluamillasi hakusanoilla. Kannattaa panostaa avainsanoihin, joiden avulla on oikeasti mahdollista näkyä. %1$s ohjaa sinut tämän prosessin läpi, askel askeleelta.

en: Find out what words your audience uses to find you
fi: Ota selvää mitä sanoja yleisösi käyttää löytääksesi sinut

en: Received internal links
fi: Vastaanotetut sisäiset linkit

en: Outgoing internal links
fi: Ulos osoittavat sisäiset linkit

en: New step added
fi: Uusi askel lisätty

en: New question added
fi: Uusi kysymys lisätty

en: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: The copy scores %3$s in the test, which is considered %4$s to read. %5$s
fi: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: sisältö sai testissä %3$s, joka tarkoittaa luettavuuden tasoa %4$s. %5$s

en: Keyphrase
fi: Avainfraasi

note: translators: 1: Yoast SEO.
en: For this feature to work, %1$s needs to create a table in your database. We were unable to create this table automatically.
fi: Tämän ominaisuuden toimimiseksi %1$s:n on luotava uusi taulu tietokantaasi. Emme kyenneet luomaan kyseistä taulua automaattisesti.

note: translators: %1$s expands to the requested url
en: Cannot get the size of %1$s because of unknown reasons.
fi: %1$s:n koon määrittäminen epäonnistui tuntemattomasta syystä

note: translators: %1$s expands to the requested url
en: Cannot get the size of %1$s because it is hosted externally.
fi: %1$s:n koon määrittäminen epäonnistui koska se sijaitsee erillisellä palvelimella.

note: translators: %s expands to the current page number
en: Page %s
fi: Sivu %s

en: %3$sImage Keyphrase%5$s: Out of %2$d images on this page, %1$d have alt attributes with words from your keyphrase or synonyms. That's a bit much. %4$sOnly include the keyphrase or its synonyms when it really fits the image%5$s.
fi: %3$sKuvien alt-määritteet%5$s:  %1$d/%2$d kuvaa tällä sivullasisältää alt-määritteen, jossa on sanoja avainfraasistasi tai niiden synonyymeista. Se on ehkä vähän liikaa. %4$sKäytä avainfraasia tai sen synonyymeja vain kun se todella sopii kuvaan %5$s.

en: %3$sImage Keyphrase%5$s: Out of %2$d images on this page, only %1$d has an alt attribute that reflects the topic of your text. %4$sAdd your keyphrase or synonyms to the alt tags of more relevant images%5$s! | %3$sImage Keyphrase%5$s: Out of %2$d images on this page, only %1$d have alt attributes that reflect the topic of your text. %4$sAdd your keyphrase or synonyms to the alt tags of more relevant images%5$s!
fi[0]: %3$sKuvien alt-määritteet%5$s: %1$d/%2$d kuvaa tällä sivulla sisältää alt-määritteen, joka sopii tekstisi aiheeseen. %4$sLisää avainfraasi tai synonyymeja relevanttien kuvien määritteisiin%5$s!
fi[1]: %3$sKuvien alt-määritteet%5$s: %1$d/%2$d kuvaa tällä sivulla sisältää alt-määritteen, joka sopii tekstisi aiheeseen. %4$sLisää avainfraasi tai synonyymeja relevanttien kuvien määritteisiin%5$s!

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sImage Keyphrase%3$s: Images on this page do not have alt attributes that reflect the topic of your text. %2$sAdd your keyphrase or synonyms to the alt tags of relevant images%3$s!
fi: %1$sKuvien alt-määritteet%3$s: Kuvat tällä sivulla eivät sisällä alt-määritteitä, joka sopivat tekstisi aiheeseen. %2$sLisää avainfraasi tai synonyymeja relevanttien kuvien määritteisiin%3$s!

en: %1$sImage Keyphrase%3$s: Images on this page have alt attributes, but you have not set your keyphrase. %2$sFix that%3$s!
fi: %1$sKuvien alt-määritteet%3$s: Tämän sivun kuvilla on alt-määritteitä, mutta et ole määrittänyt avainfraasia. %2$sKorjaa se%3$s!

en: %1$sKeyphrase in subheading%2$s: %3$s of your H2 and H3 subheadings reflects the topic of your copy. Good job! | %1$sKeyphrase in subheading%2$s: %3$s of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. Good job!
fi[0]: %1$sHakutermin käyttäminen alaotsikossa%2$s: %3$s ylemmän tason alaotsikkosi viittaa tekstisi aiheeseen. Hienoa!
fi[1]: %1$sHakutermin käyttäminen alaotsikossa%2$s: %3$s ylemmän tason alaotsikkoasi viittaavat tekstisi aiheeseen. Hienoa!

en: %1$sKeyphrase in subheading%2$s: Your H2 or H3 subheading reflects the topic of your copy. Good job!
fi: %1$sHakutermin käyttäminen alaotsikossa%2$s: Ylemmän tason alaotsikkosi viittaa tekstisi aiheeseen. Hienoa!

en: %1$sKeyphrase in subheading%3$s: More than 75%% of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. That's too much. %2$sDon't over-optimize%3$s!
fi: %1$sHakutermin käyttäminen alaotsikossa%3$s: Yli 75%% ylemmän tason alaotsikoistasi viittaavat tekstisi aiheeseen. Se on liikaa. %2$sÄlä ylioptimoi%3$s!

en: %1$sKeyphrase in subheading%3$s: %2$sUse more keyphrases or synonyms in your H2 and H3 subheadings%3$s!
fi: %1$sHakutermin käyttäminen alaotsikossa%3$s: %2$sKäytä hakutermejä ja niiden synonyymejä enemmän ylemmän tason alaotsikoissa%3$s!

note: translators: %1$s expands to the method name. %2$s expands to the class name
en: Method %1$s() does not exist in class %2$s
fi: Metodia %1$s() ei ole olemassa luokalle %2$s

en: %1$sSingle title%3$s: H1s should only be used as your main title. Find all H1s in your text that aren't your main title and %2$schange them to a lower heading level%3$s!
fi: %1$sYksi otsikko%3$s: H1 on varattu tekstin pääotsikolle. Etsi kaikki muut H1-elementit tekstissäsi ja %2$smuunna ne alemman tason otsikoiksi%3$s!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d time. That's way more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d times. That's way more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s!
fi[0]: %1$sAvainfraasin tiheys%2$s: kohdennettu avainfraasi löytyi %5$d kerran. Se on enemmän kuin %3$d, joka on suositeltu maksimi tämänpituisille teksteille. %4$sÄlä ylioptimoi%2$s!
fi[1]: %1$sAvainfraasin tiheys%2$s: kohdennettu avainfraasi löytyi %5$d kertaa. Se on enemmän kuin %3$d, joka on suositeltu maksimi tämänpituisille teksteille. %4$sÄlä ylioptimoi%2$s!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d time. That's more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d times. That's more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s!
fi[0]: %1$sAvainfraasin tiheys%2$s: kohdennettu avainfraasi löytyi %5$d kerran. Se on enemmän kuin %3$d, joka on suositeltu maksimi tämänpituisille teksteille. %4$sÄlä ylioptimoi%2$s!
fi[1]: %1$sAvainfraasin tiheys%2$s: kohdennettu avainfraasi löytyi %5$d kertaa. Se on enemmän kuin %3$d, joka on suositeltu maksimi tämänpituisille teksteille. %4$sÄlä ylioptimoi%2$s!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %3$d time. This is great! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %3$d times. This is great!
fi[0]: %1$sAvainfraasin tiheys%2$s: kohdennettu avainfraasi löytyi %3$d kerran. Mahtavaa!
fi[1]: %1$sAvainfraasin tiheys%2$s: kohdennettu avainfraasi löytyi %3$d kertaa. Mahtavaa!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d time. That's less than the recommended minimum of %3$d times for a text of this length. %4$sFocus on your keyphrase%2$s! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d times. That's less than the recommended minimum of %3$d times for a text of this length. %4$sFocus on your keyphrase%2$s!
fi[0]: %1$sAvainfraasin tiheys%2$s: kohdennettu avainfraasi löytyi %5$d kerran. Se on vöhemmän kuin %3$d, joka on suositeltu minimi tämänpituisille teksteille. %4$sHuomioi avainfraasisi%2$s!
fi[1]: %1$sAvainfraasin tiheys%2$s: kohdennettu avainfraasi löytyi %5$d kertaa. Se on vöhemmän kuin %3$d, joka on suositeltu minimi tämänpituisille teksteille. %4$sHuomioi avainfraasisi%2$s!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found 0 times. That's less than the recommended minimum of %3$d times for a text of this length. %4$sFocus on your keyphrase%2$s!
fi: %1$sAvainfraasin tiheys%2$s: kohdennettu avainfraasi löytyi 0 kertaa. Se on vöhemmän kuin %3$d, joka on suositeltu minimi tämänpituisille teksteille. %4$sHuomioi avainfraasisi%2$s!

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: With %s, you can easily create such redirects.
fi: %sin avulla voit helposti luoda sen kaltaisia uudelleenohjauksia.

en: Import of settings is only supported on servers that run PHP 5.3 or higher.
fi: Asetusten tuonti on tuettu ainoastaan palvelimilla, joilla on tarjolla vähintään PHP-versio 5.3.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings here, to copy them on another site.
fi: Vie %1$s -asetuksesi tästä kopioidaksesi ne toiselle sivustolle.

en: Improve sharing on Facebook and Pinterest
fi: Edistä jakamista Facebookissa ja Pinterestissä

en: No settings found.
fi: Asetuksia ei löytynyt.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Yoast.com
en: These are settings for the %1$s plugin by %2$s
fi: Tässä ovat %1$s-lisäosan asetukset %2$s:n puolesta

note: translators: %1$s expands to Import settings
en: Copy all these settings to another site's %1$s tab and click "%1$s" there.
fi: Kopioi kaikki nämä asetukset toisen sivuston %1$s-välilehdelle ja napsauta "%1$s" siellä.

en: You do not have the required rights to export settings.
fi: Sinulla ei ole vaadittavia oikeuksia viemään asetuksia.

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the date archives in the search results technically means those will have a %1$s robots meta. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
fi: Päivämääräarkistojen jättäminen hakutuloksista tarkoittaa käytännössä, että niille käytetään %1$s -robottimetaa. %2$sLisätietoa hakutulosten asetuksista%3$s.

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Upgrade to %s
fi: Päivitä %s:iin

en: Learn about why permalinks are important for SEO.
fi: Opi miksi kestolinkit ovat tärkeitä hakukoneoptimoinnille.

note: translators: %1$s and %2$s expand to <em> items to emphasize the word in the middle.
en: Changing your permalinks settings can seriously impact your search engine visibility. It should almost %1$s never %2$s be done on a live website.
fi: Kestolinkkien asetusten muuttaminen saattaa vaikuttaa merkittävästi hakukonenäkyvyyteesi. Se on jotain, jota ei %1$slähes ikinä%2$s tulisi tehdä julkaistulla sivustolla.

en: WARNING:
fi: VAROITUS:

note: Translators: %1$s and $3$s expand to the admin search page for the keyword, %2$d expands to the number of times this keyword has been used before, %4$s and %5$s expand to links to yoast.com, %6$s expands to the anchor end tag
en: %4$sPreviously used keyphrase%6$s: You've used this keyphrase %1$s%2$d times before%3$s. %5$sDo not use your keyphrase more than once%6$s.
fi: %4$sAiemmin käytetty avainfraasi%6$s: Olet käyttänyt tätä avainfraasia %1$s%2$d kertaa aiemmin%3$s. %5$sÄlä käytä avainfraasia useammin kuin kerran%6$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to an admin link where the keyword is already used. %3$s and %4$s expand to links on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag.
en: %3$sPreviously used keyphrase%5$s: You've used this keyphrase %1$sonce before%2$s. %4$sDo not use your keyphrase more than once%5$s.
fi: %3$sAiemmin käytetty avainfraasi%5$s: Olet käyttänyt tätä avainfraasia %1$skerran aiemmin%2$s. %4$sÄlä käytä avainfraasia useammin kuin kerran%5$s.

en: %1$sPreviously used keyphrase%2$s: You've not used this keyphrase before, very good.
fi: %1$sAiemmin käytetty avainfraasi%2$s: Erinomaista, et ole käyttänyt tätä avainfraasia aiemmin.

en: %1$sKeyphrase in slug%2$s: More than half of your keyphrase appears in the slug. That's great!
fi: %1$sAvainfraasi polkutunnisteessa%2$s: Yli puolet avainfraasistasi löytyy polkutunnisteesta. Mainiota!

en: %1$sKeyphrase in slug%3$s: (Part of) your keyphrase does not appear in the slug. %2$sChange that%3$s!
fi: %1$sAvainfraasi polkutunnisteessa%3$s:s: Osa avainfraasistasi ei löydy polkutunnisteesta. %2$sMuuta se%3$s!

en: %1$sKeyphrase in slug%2$s: Great work!
fi: %1$sAvainfraasi polkutunnuksessa%2$s: hyvin tehty!

en: %1$sKeyphrase in title%2$s: The exact match of the focus keyphrase appears at the beginning of the SEO title. Good job!
fi: %1$sAvainfraasi otsikossa%2$s: Kohdennettu avainfraasisi löytyy täsmälleen SEO-otsikon alusta. Hyvin toimittu!

en: %1$sImages%3$s: No images appear on this page. %2$sAdd some%3$s!
fi: %1$sKuvien alt-määritteet%3$s: Tällä sivulla ei vaikuta olevan kuvia. %2$sLisää jokunen%3$s!

en: %1$sLink keyphrase%3$s: You're linking to another page with the words you want this page to rank for. %2$sDon't do that%3$s!
fi: %1$sAvainfraasi linkissä%3$s: Sinulla on linkki toiseen sivuun sanoilla, joilla haluat tämän kyseisen sivun löytyvän. %2$sÄlä tee niin%3$s!

note: Translators: The preceding sentence is "Text length: The text contains x words.", %3$s expands to a link on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag, %5$d expands to the recommended minimum of words.
en: This is far below the recommended minimum of %5$d word. %3$sAdd more content%4$s. | This is far below the recommended minimum of %5$d words. %3$sAdd more content%4$s.
fi[0]: Tämä on huomattavasti vähemmän kuin %5$d sana, joka on suositeltu minimi. %3$sKirjoita lisää sisältöä%4$s.
fi[1]: Tämä on huomattavasti vähemmän kuin %5$d sanaa, joka on suositeltu minimi. %3$sKirjoita lisää sisältöä%4$s.

note: Translators: The preceding sentence is "Text length: The text contains x words.", %3$s expands to a link on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag, %5$d expands to the recommended minimum of words.
en: This is below the recommended minimum of %5$d word. %3$sAdd more content%4$s. | This is below the recommended minimum of %5$d words. %3$sAdd more content%4$s.
fi[0]: Tämä on vähemmän kuin %5$d sana, joka on suositeltu minimi. %3$sKirjoita lisää sisältöä%4$s.
fi[1]: Tämä on vähemmän kuin %5$d sanaa, joka on suositeltu minimi. %3$sKirjoita lisää sisältöä%4$s.

note: Translators: %1$d expands to the number of words in the text, %2$s expands to a link on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag.
en: %2$sText length%4$s: The text contains %1$d word. | %2$sText length%4$s: The text contains %1$d words.
fi[0]: %2$sTekstin pituus%4$s: tekstissä on %1$d sana.
fi[1]: %2$sTekstin pituus%4$s: tekstissä on %1$d sanaa.

note: Translators: %1$d expands to the number of words in the text, %2$s expands to a link on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %2$sText length%3$s: The text contains %1$d word. Good job! | %2$sText length%3$s: The text contains %1$d words. Good job!
fi[0]: %2$sTekstin pituus%3$s: tekstissä on %1$d sana. Hyvin tehty!
fi[1]: %2$sTekstin pituus%3$s: tekstissä on %1$d sanaa. Hyvin tehty!

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sSEO title width%3$s: %2$sPlease create an SEO title%3$s.
fi: %1$sSEO-otsikon leveys%3$s: %2$sOle hyvä ja luo SEO-otsikko%3$s.

en: %1$sSEO title width%3$s: The SEO title is wider than the viewable limit. %2$sTry to make it shorter%3$s.
fi: %1$sSEO-otsikon leveys%3$s: SEO-otsikko on leveämpi kuin mitä on mahdollista nähdä. %2$sYritä muokata se lyhyemmäksi%3$s.

en: %1$sSEO title width%2$s: Good job!
fi: %1$sSEO-otsikon leveys%2$s: Hyvää työtä!

en: %1$sSEO title width%3$s: The SEO title is too short. %2$sUse the space to add keyphrase variations or create compelling call-to-action copy%3$s.
fi: %1$sSEO-otsikon leveys%3$s: SEO-otsikko on liian lyhyt. %2$sKäytä tila hyväksi varioimalla avainfraasia tai luo houkutteleva call-to-action-teksti%3$s.

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sOutbound links%2$s: There are both nofollowed and normal outbound links on this page. Good job!
fi: %1$sUlospäin suuntaavat linkit%2$s: Tällä sivulla on sekä tavallisia että nofollow-linkkejä. Hyvin tehty!

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sOutbound links%2$s: Good job!
fi: %1$sLinkit ulos%2$s: Hyvää työtä!

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sOutbound links%3$s: All outbound links on this page are nofollowed. %2$sAdd some normal links%3$s.
fi: %1$sUlospäin suuntaavat linkit%3$s: Tällä sivulla on ainoastaan nofollow-linkkejä. %2$sLisää tavallisia linkkejä%3$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sOutbound links%3$s: No outbound links appear in this page. %2$sAdd some%3$s!
fi: %1$sLinkit ulos%3$s: Tällä sivulla ei vaikuta olevan ulos osoittavia linkkejä. %2$sLisää jokunen%3$s!

note: Translators:  %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sMeta description length%2$s: Well done!
fi: %1$sMetakuvauksen pituus%2$s: hyvin tehty!

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag, %4$d expands to	the total available number of characters in the meta description
en: %1$sMeta description length%3$s: The meta description is over %4$d characters. To ensure the entire description will be visible, %2$syou should reduce the length%3$s!
fi: %1$sMetakuvauksen pituus%3$s: metakuvaus on yli %4$d merkkiä pitkä. Varmistaaksesi, että kuvaus on kokonaisuudessaan nähtävissä, %2$ssinun kannattaa lyhentää sitä%3$s!

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag, %4$d expands to the number of characters in the meta description, %5$d expands to the total available number of characters in the meta description
en: %1$sMeta description length%3$s: The meta description is too short (under %4$d characters). Up to %5$d characters are available. %2$sUse the space%3$s!
fi: %1$sMetakuvauksen pituus%3$s: metakuvaus on liian lyhyt (alle %4$d merkkiä). Käytössäsi on %5$d merkkiä. %2$sKäytä tila hyväksesi%3$s!

note: Translators:  %1$s and %2$s expand to a links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sMeta description length%3$s:  No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead. %2$sMake sure to write one%3$s!
fi: %1$sMetakuvauksen pituus%3$s: metakuvausta ei ole määritelty. Hakukoneet käyttävät sen sijaan sivun sisältöä. %2$sKannattaa kirjoittaa metakuvaus%3$s!

en: %1$sKeyphrase in meta description%2$s: The meta description has been specified, but it does not contain the keyphrase. %3$sFix that%4$s!
fi: %1$sAvainfraasi metakuvauksessa%2$s: Metakuvaus on määritelty, mutta se ei sisällä avainfraasia. %3$sKorjaa se%4$s!

en: %1$sKeyphrase in meta description%2$s: The meta description contains the keyphrase %3$s times, which is over the advised maximum of 2 times. %4$sLimit that%5$s!
fi: %1$sAvainfraasi metakuvauksessa%2$s: Metakuvaus sisältää avainfraasin %3$s kertaa, kun suositeltu maksimi on kaksi kertaa. %4$sRajoita sitä%5$s!

en: %1$sKeyphrase in meta description%2$s: Keyphrase or synonym appear in the meta description. Well done!
fi: %1$sAvainfraasi metakuvauksessa%2$s: Avainfraasi tai synonyymi löytyy metakuvauksesta. Erinomaista!

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d words long. That's way more than the recommended maximum of %2$d words. %4$sMake it shorter%5$s!
fi: %3$sAvainfraasin pituus%5$s: Avainfraasi on %1$d sanaa pitkä, eli huomattavasti pidempi kuin suositeltu maksimi, joka on %2$d sanaa. %4$sLyhennä sitä%5$s!

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d words long. That's more than the recommended maximum of %2$d words. %4$sMake it shorter%5$s!
fi: %3$sAvainfraasin pituus%5$s: Avainfraasi on %1$d sanaa pitkä. Suositeltu maksimi on %2$d sanaa. %4$sLyhennä sitä%5$s!

en: %1$sKeyphrase length%2$s: Good job!
fi: %1$sAvainfraasin pituus:%2$s Hienosti tehty!

en: %1$sKeyphrase length%3$s: No focus keyphrase was set for this page. %2$sSet a keyphrase in order to calculate your SEO score%3$s.
fi: %1$sAvainfraasin pituus%3$s: sivulle ei ole määritetty kohdennettua avainfraasia. %2$sAseta avainfraasi SEO-pisteiden laskemiseksi%3$s.

en: %1$sKeyphrase length%3$s: %2$sSet a keyphrase in order to calculate your SEO score%3$s.
fi: %1$sAvainfraasin pituus%3$s: %2$sAseta avainfraasi SEO-pisteiden laskemiseksi%3$s.

en: %1$sKeyphrase distribution%2$s: Good job!
fi: %1$sAvainfraasin jakauma%2$s: Hyvin toimittu!

en: %1$sKeyphrase distribution%3$s: Uneven. Some parts of your text do not contain the keyphrase or its synonyms. %2$sDistribute them more evenly%3$s.
fi: %1$sAvainfraasin jakauma%3$s: Epätasainen. Jotkut osat tekstistäsi eivät sisällä avainfraasia tai synonyymeja. %2$sJaa ne tasaisemmin%3$s.

en: %1$sKeyphrase distribution%3$s: Very uneven. Large parts of your text do not contain the keyphrase or its synonyms. %2$sDistribute them more evenly%3$s.
fi: %1$sAvainfraasin jakauma%3$s: Hyvin epätasainen. Huomattava osa tekstistäsi eivät sisällä avainfraasia tai synonyymeja. %2$sJaa ne tasaisemmin%3$s.

en: %1$sKeyphrase distribution%3$s: %2$sInclude your keyphrase or its synonyms in the text so that we can check keyphrase distribution%3$s.
fi: %1$sAvainfraasin jakauma%3$s: %2$sSisällytä tekstiin avainfraasisi tai synonyymeja, jotta voimme tarkistaa niiden jakauman%3$s.

en: %1$sKeyphrase in introduction%3$s: Your keyphrase or its synonyms do not appear in the first paragraph. %2$sMake sure the topic is clear immediately%3$s.
fi: %1$sAvainfraasi esittelyssä%3$s: Avainfraasisi tai synonyymit eivät esiinny ensimmäisessä kappaleessa. %2$sVarmista, että aihe tulee selväksi heti kättelyssä%3$s.

en: %1$sKeyphrase in introduction%3$s: Your keyphrase or its synonyms appear in the first paragraph of the copy, but not within one sentence. %2$sFix that%3$s!
fi: %1$sAvainfraasi esittelyssä%3$s: Avainfraasisi tai synonyymit esiintyvät ensimmäisessä kappaleessa, mutta ei yhdessä lauseessa. %2$sKorjaa asia%3$s!

en: %1$sKeyphrase in introduction%2$s: Well done!
fi: %1$sAvainfraasi esittelyssä%2$s: Hyvin toimittu!

en: %1$sInternal links%2$s: There are both nofollowed and normal internal links on this page. Good job!
fi: %1$sSisäiset linkit%2$s: Tällä sivulla on sekä tavallisia että nofollow-linkkejä. Hyvin tehty!

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sInternal links%2$s: You have enough internal links. Good job!
fi: %1$sSisäiset linkit%2$s: Sinulla on riittävästi sisäisiä linkkejä. Hienoa!

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sInternal links%3$s: The internal links in this page are all nofollowed. %2$sAdd some good internal links%3$s.
fi: %1$sSisäiset linkit%3$s: Tällä sivulla on ainoastaan nofollow-linkkejä. %2$sLisää hyviä sisäisiä linkkejä%3$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sInternal links%3$s: No internal links appear in this page, %2$smake sure to add some%3$s!
fi: %1$sSisäiset linkit%3$s: Tällä sivulla ei ole sisäisiä linkkejä. %2$sKannattaa lisätä jokunen%3$s!

en: %1$sFunction words in keyphrase%3$s: Your keyphrase "%4$s" contains function words only. %2$sLearn more about what makes a good keyphrase.%3$s
fi: %1$sFunktiosanoja avainfraasissa%3$s: Avainfraasisi "%4$s" koostuu ainoastaan funktiosanoista. %2$sLue tästä kuinka luot toimivan avainfraasin.%3$s

en: %1$sTransition words%2$s: Well done!
fi: %1$sSidesanat%2$s: Hienoa!

en: %1$sTransition words%2$s: Only %3$s of the sentences contain transition words, which is not enough. %4$sUse more of them%2$s.
fi: %1$sSidesanat%2$s: Vain %3$s lauseista sisältää sidesanoja, eikä se ole riittävästi. %4$sKäytä useampia%2$s.

en: %1$sTransition words%2$s: None of the sentences contain transition words. %3$sUse some%2$s.
fi: %1$sSidesanat%2$s: Yksikään lauseista ei sisällä sidesanoja. %3$sKäytä niitä%2$s.

en: %1$sNot enough content%2$s: %3$sPlease add some content to enable a good analysis%2$s.
fi: %1$sEi riittävästi sisältöä%2$s: %3$sOle hyvä ja tuota lisää sisältöä, jotta hyvän analyysin tekeminen on mahdollista%2$s.

en: %1$sSubheading distribution%2$s: You are not using any subheadings, but your text is short enough and probably doesn't need them.
fi: %1$sAlaotsikoiden jakauma%2$s: Et käytä alaotsikkoja, mutta tekstisi on lyhyt, eikä luultavasti tarvitse sellaisia.

en: %1$sSubheading distribution%2$s: You are not using any subheadings, although your text is rather long. %3$sTry and add some subheadings%2$s.
fi: %1$sAlaotsikoiden jakauma%2$s: Et käytä alaotsikkoja, vaikka tekstisi on melko pitkä. %3$sKokeile lisätä jokunen alaotsikko%2$s.

en: %1$sSubheading distribution%2$s: %3$d section of your text is longer than %4$d words and is not separated by any subheadings. %5$sAdd subheadings to improve readability%2$s. | %1$sSubheading distribution%2$s: %3$d sections of your text are longer than %4$d words and are not separated by any subheadings. %5$sAdd subheadings to improve readability%2$s.
fi[0]: %1$sAlaotsikoiden jakauma%2$s: %3$d osa tekstistäsi on pidempi kuin %4$d sanaa eikä sisällä yhtään alaotsikkoa. %5$sLisää alaotsikoita luettavuuden parantamiseksi%2$s.
fi[1]: %1$sAlaotsikoiden jakauma%2$s: %3$d osaa tekstistäsi on pidempiä kuin %4$d sanaa eikä sisällä yhtään alaotsikkoa. %5$sLisää alaotsikoita luettavuuden parantamiseksi%2$s.

en: %1$sSubheading distribution%2$s: Great job!
fi: %1$sAlaotsikoiden jakauma%2$s: Hyvä homma!

en: %1$sSentence length%2$s: %3$s of the sentences contain more than %4$s words, which is more than the recommended maximum of %5$s. %6$sTry to shorten the sentences%2$s.
fi: %1$sLauseen pituus%2$s: %3$s lauseista sisältää %4$s sanaa, joka on enemmän kuin %5$s, eli suositeltu maksimi. %6$sYritä lyhentää lauseita%2$s.

en: %1$sSentence length%2$s: Great!
fi: %1$sLauseen pituus%2$s: Ihanaa!

en: %1$sConsecutive sentences%2$s: There is enough variety in your sentences. That's great!
fi: %1$sPeräkkäiset lauseet%2$s: Lauseissasi on riittävästi variaatiota. Erinomaista!

en: %1$sConsecutive sentences%2$s: The text contains %3$d consecutive sentences starting with the same word. %5$sTry to mix things up%2$s! | %1$sConsecutive sentences%2$s: The text contains %4$d instances where %3$d or more consecutive sentences start with the same word. %5$sTry to mix things up%2$s!
fi[0]: %1$sPeräkkäiset lauseet%2$s: Teksti sisältää %3$d peräkkäistä lausetta, joka alkaa samalla sanalla. %5$sYritä monipuolisempaa otetta%2$s!
fi[1]: %1$sPeräkkäiset lauseet%2$s: Teksti sisältää %4$d tapausta, joissa %3$d peräkkäistä lausetta alkaa samalla sanalla. %5$sYritä monipuolisempaa otetta%2$s!

en: %1$sPassive voice%2$s: %3$s of the sentences contain passive voice, which is more than the recommended maximum of %4$s. %5$sTry to use their active counterparts%2$s.
fi: %1$sPassiivinen ääni%2$s: %3$s lauseista käyttää passiivia, eli enemmän kuin %4$s, joka on suositeltu maksimi. %5$sYritä aktivoida lauseesi%2$s.

en: %1$sPassive voice%2$s: You're using enough active voice. That's great!
fi: %1$sPassiivinen ääni%2$s: Käytät riittävän aktiivista kieltä. Mahtavaa!

en: %1$sParagraph length%2$s: %3$d of the paragraphs contains more than the recommended maximum of %4$d words. %5$sShorten your paragraphs%2$s! | %1$sParagraph length%2$s: %3$d of the paragraphs contain more than the recommended maximum of %4$d words. %5$sShorten your paragraphs%2$s!
fi[0]: %1$sKappaleen pituus%2$s: %3$d lauseista sisältää enemmän kuin %4$d sanaa, joka on suositeltu maksimi. %5$sLyhennä kappaleitasi%2$s!
fi[1]: %1$sKappaleen pituus%2$s: %3$d lauseista sisältää enemmän kuin %4$d sanaa, joka on suositeltu maksimi. %5$sLyhennä kappaleitasi%2$s!

en: %1$sParagraph length%2$s: None of the paragraphs are too long. Great job!
fi: %1$sKappaleen pituus%2$s: Yksikään lauseista ei ole liian pitkä. Mainiota!

en: Good job!
fi: Hyvin tehty!

en: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: The copy scores %3$s in the test, which is considered %4$s to read. %5$s%6$s%7$s
fi: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: sisältö sai testissä %3$s, joka tarkoittaa luettavuuden tasoa %4$s. %5$s%6$s%7$s

en: Focus keyphrase
fi: Kohdennettu avainfraasi

en: Help on choosing the perfect focus keyphrase
fi: Apua täydellisen kohdennetun avainfraasin valintaan

en: Would you like to add a related keyphrase?
fi: Haluaisitko lisätä liittyvän avainfraasin?

note: translators: %s expands to Premium
en: Go %s!
fi: Valitse %s!

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Did you know %s also analyzes the different word forms of your keyphrase, like plurals and past tenses?
fi: Tiesitkö, että %s analysoi myös avainfraasisi eri sanamuodot, kuten monikot ja menneet aikamuodot?

en: Check Keyphrase Density
fi: Tarkista avainfraasin tiheys

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Allow Control
fi: Salli hallinta

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: This tab allows you to selectively disable %s features for all sites in the network. By default all features are enabled, which allows site admins to choose for themselves if they want to toggle a feature on or off for their site. When you disable a feature here, site admins will not be able to use that feature at all.
fi: Tällä välilehdellä voit valitusti poistaa käytöstä %s:n ominaisuuksia kaikilla verkostosi sivustoilla. Oletuksena kaikki ominaisuudet ovat käytössä, jotta alasivustojen ylläpitäjä voi itse valita mitkä ominaisuudet hän haluaa ottaa tai olla ottamatta käyttöön. Kun otat ominaisuuden pois käytöstä tässä näkymässä, alasivustojen ylläpitäjä ei voi käyttää kyseistä ominaisuutta ollenkaan.

en: Rank better with synonyms & related keyphrases
fi: Näy paremmin hakutuloksissa synonyymien ja liittyvien avainfraasien avulla

en: optimize a single post for synonyms and related keyphrases.
fi: optimoi yksttäinen artikkeli synonyymeilla ja liittyvillä avainfraaseilla

note: translators: %s: argument name
en: %s is a required feature toggle argument.
fi: %s on vaadittu argumentti ominaisuuden tilan vaihtamiseksi

en: Synonyms & related keyphrases
fi: Synonyymit ja liittyvät avainfraasit

en: Add related keyphrase
fi: LIsää liittyvä avainfraasi

en: Remove keyphrase
fi: Poista avainfraasi

en: Keyphrase:
fi: Avainfraasi:

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium. translators: %1$s expands to Keyword research training. translators: %1$s expands to Local SEO.
en: %1$s video
fi: %1$s-video

en: This feature has been disabled by the network admin.
fi: Verkon ylläpitäjä on poistanut tämän ominaisuuden käytöstä.

en: Clear Image
fi: Pyyhi kuva

en: Multiple keyphrases
fi: Useita avainfraaseja

en: Focus keyphrase not set.
fi: Kohdennettua avainfraasia ei ole määritetty.

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Get %s
fi: Hanki %s

en: Optional. Customize how you want to describe the duration of the instruction
fi: Valinnainen: Mukauta kuinka haluat kuvata ohjauksen ohjeistuksen kestoa.

en: Describe the duration of the instruction:
fi: Kuvaile ohjeistuksen kesto:

en: Learn more about the readability analysis
fi: Lisätietoa luettavuusanalyysistä

en: Readability analysis:
fi: Luettavuusanalyysi:

en: There is a new notification. | There are new notifications.
fi[0]: Uusi ilmoitus.
fi[1]: Uusia ilmoituksia.

en: Colon
fi: Kaksoispiste

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'SEO' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to the creation of duplicate SEO meta.
en: Both %1$s and %2$s manage the SEO of your site. Running two SEO plugins at the same time is detrimental.
fi: Sekä %1$s että %2$s hallinnoivat hakukoneoptimointia sivustollasi. Kahden SEO-lisäosan käyttäminen samaan aikaan on haitallista.

note: translators: %s expands to a unit of time (e.g. 1 day).
en: %s, %s and %s
fi: %s, %s ja %s

note: translators: %s expands to a unit of time (e.g. 1 day).
en: %s and %s
fi: %s ja %s

en: %d minute | %d minutes
fi[0]: %d minuutti
fi[1]: %d minuuttia

en: %d hour | %d hours
fi[0]: %d tunti
fi[1]: %d tuntia

en: %d day | %d days
fi[0]: %d päivä
fi[1]: %d päivää

en: Enter a step title
fi: Anna askeleen otsikko

en: Optional. This can give you better control over the styling of the steps.
fi: Valinnainen: näin saatat saada paremmin haltuun askelien tyylittelyn.

en: CSS class(es) to apply to the steps
fi: Askeliin lisättävät CSS-luokat

en: minutes
fi: minuuttia

en: hours
fi: tuntia

en: days
fi: päivää

en: Create a How-to guide in an SEO-friendly way. You can only use one How-to block per post.
fi: Luo Kuinka-tehdä-opas SEO-ystävälliseen tapaan. Voit käyttää vain yhtä opasta per artikkeli.

en: List your Frequently Asked Questions in an SEO-friendly way. You can only use one FAQ block per post.
fi: Luo UKK SEO-ystävälliseen tapaan. Voit käyttää vain yhtä UKK-lohkoa per artikkeli.

en: Copy error
fi: Virhe kopioinnissa

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: An error occurred loading the %s primary taxonomy picker.
fi: Tapahtui virhe %s:n ensisijaisen taksonomiavalitsimen lataamisessa.

note: translators: %1$s expands to Yoast.
en: %1$s Structured Data Blocks
fi: %1$sin strukturoidut datalohkot

en: Time needed:
fi: Vaadittava aika:

en: Move question down
fi: Siirrä kysymys alemmas

en: Move question up
fi: Siirrä kysymys ylemmäs

en: Insert question
fi: Lisää kysymys

en: Delete question
fi: Poista kysymys

en: Enter the answer to the question
fi: Kirjoita kysymykselle vastaus

en: Enter a question
fi: Kirjoita kysymys

en: Add question
fi: Lisää kysymys

en: Frequently Asked Questions
fi: Usein kysytyt kysymykset

note: translators: %s expands to a 'Yoast SEO Premium' text linked to the yoast.com website.
en: Great news: you can, with %s!
fi: Hyviä uutisia: se on mahdollista, %s:n avulla!

en: (Opens in a new browser window)
fi: (Avaautuu uudessa välilehdessä)

note: translators: %s expands to the taxonomy name.
en: Select the primary %s
fi: Valitse pääasiallinen %s

en: Check links to this URL
fi: Tarkista linkit tähän osoitteeseen

en: Keyword research training
fi: Avainsanatutkimuksen harjoittelua

en: Are you trying to use multiple keyphrases? You should add them separately below.
fi: Yritätkö käyttää useita avainfraaseja? Sinun tulee lisätä ne yksitellen alla.

en: Mark as cornerstone content
fi: Merkitse sisältö kulmakiveksi

en: Move step down
fi: Siirrä askel alas

en: Move step up
fi: Siirrä askel ylös

en: Insert step
fi: Lisää askel

en: Delete step
fi: Poista askel

en: Add image
fi: Lisää kuva

en: Enter a step description
fi: Anna kuvaus askeleelle

en: Enter a description
fi: Anna kuvaus

en: Unordered list
fi: Numeroimaton luettelo

en: Showing step items as an ordered list.
fi: Näytetään askeleet numeroituna luettelona.

en: Showing step items as an unordered list
fi: Näytetään askeleet numeroimattomana luettelona.

en: Add step
fi: Lisää askel

en: Delete total time
fi: Poista kokonaisaika

en: Add total time
fi: Lisää kokonaisaika

en: How to
fi: Kuinka tehdä

en: How-to
fi: Kuinka tehdä

en: Analysis results
fi: Analyysin tulokset

en: Enter a focus keyphrase to calculate the SEO score
fi: Lisää kohdennettu avainfraasi SEO-pisteiden laskemista varten

en: Learn more about Cornerstone Content.
fi: Lisätietoa kulmakivisisällöistä.

en: Cornerstone content should be the most important and extensive articles on your site.
fi: Kulmakivisisällön tulee olla merkittävintä ja laajinta sisältöä sivustollasi.

en: Restore Site
fi: Palauta sivusto ennalleen

en: Network Settings
fi: Verkon asetukset

en: You are not allowed to perform this action.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia tämän toiminnon suorittamiseen.

note: translators: %s: error message
en: Error: %s
fi: Virhe: %s

note: translators: %s: success message
en: Success: %s
fi: Valmis: %s

note: translators: %s expands to the ID of a site within a multisite network.
en: Site with ID %d not found.
fi: Sivustoa tunnuksella %d ei löytynyt.

en: No site has been selected to restore.
fi: Yhtään sivustoa ei ole valittu palautettavaksi.

en: You are not allowed to modify unregistered network settings.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia muokata rekisteröimättömiä verkkoasetuksia.

en: deleted
fi: poistettu

en: Would you like to add another keyphrase?
fi: Haluaisitko lisätä toisen avainfraasin?

en: image preview
fi: kuvan esikatselu

en: Copied!
fi: Kopioitu!

en: Not supported!
fi: Ei tuettu!

en: {{a}}Read our article about site structure{{/a}} to learn more about how internal linking can help improve your SEO.
fi: {{a}}Lue artikkelimme sivustorakenteeesta{{/a}} oppiaksesi kuinka sisäinen linkitys voi kohentaa hakukonenäkyvyyttäsi.

en: Consider linking to these {{a}}cornerstone articles:{{/a}}
fi: Harkitse näihin {{a}}kulmakiviartikkeleihin{{/a}} linkittämistä:

en: Consider linking to these articles:
fi: Harkitse näihin artikkeleihin linkittämistä:

en: Copy link
fi: Kopioi linkki

note: translators: %s expands to the link value
en: Copy link to suggested article: %s
fi: Kopioi linkki ehdotettuun artikkeliin: %s

en: Read our %1$sultimate guide to keyword research%2$s to learn more about keyword research and keyword strategy.
fi: Lue %1$sverraton oppaamme avainsanatutkimuksesta%2$s oppiaksesi lisää avainsanoista ja niiden strategiasta.

en: The following words occur the most in the content. These give an indication of what your content focuses on. If the words differ a lot from your topic, you might want to rewrite your content accordingly.
fi: Seuraavat sanat esiintyvät eniten sisällössä. Tämä antaa osviittaa siitä, mihin sisältö keskittyy. Jos sanat poikkeavat huomattavasti aihepiiristäsi, sinun kannattaa mahdollisesti muokata sisältöäsi paremmin siihen sopivaksi.

en: Prominent words
fi: Huomionarvoiset sanat

en: The site's tagline
fi: Sivuston kuvaus

note: translators: %1$s expands to the missing field name.
en: Not all required fields are given. Missing field %1$s
fi: Osa vaadituista kentistä puuttuu: %1$s

en: Add synonyms
fi: Lisää synonyymejä

en: Would you like to add keyphrase synonyms?
fi: Haluatko lisätä synonyymejä avainfraasille?

en: Would you like to add more than one keyphrase?
fi: Haluaisitko lisätä enemmän kuin yhden avainfraasin?

note: translators: %1$s expands to an opening anchor tag, %2$s expands to a closing anchor tag.
en: You can edit the SEO meta-data for this custom type on the %1$sShop page%2$s.
fi: Voit muokata tämän mukatetun tyypin SEO metadataa %1$sKauppa-sivulla%2$s.

en: You haven't set a Shop page in your WooCommerce settings. Please do this first.
fi: Et ole määritellyt Kauppa-sivua WooCommerecen asetuksissa. Tee se ensin.

en: Current year
fi: Kuluva vuosi

en: Something went wrong. Please reload the page.
fi: Jokin meni vikaan. Ole hyvä ja lataa sivu uudelleen.

en: Url preview
fi: Osoitteen esikatselu

en: Please provide a meta description by editing the snippet below. If you don’t, Google will try to find a relevant part of your post to show in the search results.
fi: Ole hyvä ja anna metakuvaus muokkaamalla allaolevaa tekstiotetta. Jos et tee sitä, Google yrittää itse määritellä relevantin osan artikkelistasi näytettäväksi hakutuloksissa.

en: Tagline
fi: Kuvaus

en: Page
fi: Sivu

en: Modify your meta description by editing it right here
fi: Tässä voit muokata metakuvaustasi

en: description (custom taxonomy)
fi: kuvaus (mukautettu taksonomia)

en: (custom taxonomy)
fi: (mukautettu taksonomia)

en: (custom field)
fi: (mukautettu kenttä)

en: Caption
fi: Kuvateksti

en: Pagenumber
fi: Sivunnumero

en: Pagetotal
fi: Sivumäärä

en: Page number
fi: Sivunumero

en: User description
fi: Käyttäjän kuvaus

en: ID
fi: Tunniste

en: Modified
fi: Muokattu

en: Post type (plural)
fi: Artikkelityyppi (monikko)

en: Post type (singular)
fi: Artikkelityyppi (yksikkö)

en: Separator
fi: Erottaja

en: Search phrase
fi: Hakulause

en: Term title
fi: Termin otsikko

en: Term description
fi: Termin kuvaus

en: Tag description
fi: Avainsanan kuvaus

en: Category description
fi: Kategorian kuvaus

en: Primary category
fi: Pääkategoria

en: Category
fi: Kategoria

en: Tag
fi: Avainsana

en: Excerpt only
fi: Ainoastaan ote

en: Excerpt
fi: Ote

en: Site title
fi: Sivuston nimi

en: Archive title
fi: Arkiston otsikko

en: Parent title
fi: Ylätason otsikko

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Get Yoast SEO Premium
fi: Hanki Yoast SEO Premium

en: You should create a redirect to ensure your visitors do not get a 404 error when they click on the no longer working URL.
fi: Sinun kannattaa luoda edelleenohjaus varmistaaksesi, että vierailijasi eivät päädy 404-sivulle kun he käyttävät osoitetta, joka ei ole enää käytössä.

en: Search engines and other websites can still send traffic to your deleted post.
fi: Hakukoneet ja muut sivustot saattavat edelleen lähettää liikennettä poistettuun artikkeliisi.

en: Make sure you don't miss out on traffic!
fi: Varmista, ettet jää paitsi liikenteestä!

note: translators: %1$s expands to the translated name of the post type. translators: 1: term label
en: You just deleted a %1$s.
fi: Poistit juuri %1$s:n.

note: translators: %1$s expands to the translated name of the post type.
en: You just trashed a %1$s.
fi: Siirsit juuri %1$s:n roskakoriin.

note: translators: %s expands to the post type name.
en: Settings for %s archive
fi: Asetukset arkistolle %s

en: The settings on this page allow you to specify what the default search appearance should be for any type of content you have. You can choose which content types appear in search results and what their default description should be.
fi: Asetukset tällä sivulla mahdollistavat oletushakunäkymän määrittelyn kaikille käytössäsi oleville sisältötyypeille. Voit valita sisältötyypit joiden on määrä näkyä hakutuloksissa ja mikä niiden oletuskuvauksen tulisi olla.

en: Dismiss this notice
fi: Piilota tämä ilmoitus

note: Translators: %s expands to the actual language.
en: Your site language is set to %s. If this is not correct, contact your site administrator.
fi: Sivustosi kieleksi on asetettu %s. Mikä tämä ei ole oikein, ota yhteys ylläpitäjääsi.

note: translators: %1$s expands Yoast, %2$s expands to an opening anchor tag, %3$s expands to a closing anchor tag.
en: %1$s respects your privacy. Read our %2$sprivacy policy%3$s on how we handle your personal information.
fi: %1$s kunnioittaa yksityisyyttäsi. Lue %2$stietoselosteestamme%3$s kuinka käsittelemme henkilökohtaisia tietojasi.

en: Includes a free MyYoast account which gives you access to our free SEO for Beginners course!
fi: Sisältää ilmaisen MyYoast-tilin, joka tarjoaa sinulle ilmaisen SEO aloittelijoille -kurssin!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO for WordPress, %2$s expands to Yoast
en: Sign up for our newsletter if you would like to keep up-to-date about %1$s, other cool plugins by %2$s, and interesting news and tips from the world of SEO.
fi: Tilaa uutiskirjeemme mikäli haluat pysyä ajan tasalla %1$sistä, muista %2$sin lisäosista, sekä mielenkiintoisista uutisista ja vinkeistä hakukoneoptimoinnin maailmasta.

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Baidu Webmaster Tools site add page, %2$s is the link closing tag.
en: Get your Baidu verification code in %1$sBaidu Webmaster Tools%2$s.
fi: Saat Baidu-varmennuskoodisi %1$sBaidun Webmaster Toolsista%2$s.

en: Baidu verification code
fi: Baidu-varmennuskoodi

note: translators: %s is replaced with Yoast SEO.
en: The %s importer functionality uses temporary database tables. It seems your WordPress install does not have the capability to do this, please consult your hosting provider.
fi: %s -tuontityökalu käyttää tilapäisiä tietokantatauluja. Vaikuttaa siltä, että WordPress-asennuksesi ei mahdollista tätä. Ole hyvä ja ota yhteys ylläpitoosi.

note: translators: %s is replaced with the plugin's name.
en: Cleanup of %s data failed.
fi: %s; puhdistus epäonnistui

en: Content Type
fi: Sisältötyyppi

en: Filter by content type
fi: Suodata sisältötyypin mukaan

en: Show All Content Types
fi: Näytä kaikki sisältötyypit

en: Replaced with the normal title for an archive generated by WordPress
fi: Korvattu tavallisella WordPressin luoman arkiston otsikolla

en: Clean
fi: Puhdista

en: Once you're certain your site is OK, you can clean up. This will remove all the original data.
fi: Kun olet varma että sivustosi on kunnossa, voit siivota sen. Tämä poistaa kaikki alkuperäiset tiedot.

en: Step 5: Clean up
fi: Askel 5: siivoa

en: You should run the configuration wizard, from the SEO &rarr; General &rarr; Dashboard page, to make sure all the settings for your site are correct.
fi: Sinun tulee ajaa asetusvelho SEO-hallintapaneelista varmistaaksesi, että sivustosi kaikki asetukset ovat oikein.

en: Step 4: Run the configuration wizard
fi: Askel 4: aja asetusvelho

en: Please check your posts and pages and see if the metadata was successfully imported.
fi: Ole hyvä ja tarkasta artikkelisi ja sivusi nähdäksesi tuotiinko niiden metatiedot onnistuneesti.

en: Step 3: Check your data
fi: Askel 3: tarkista datasi

note: translators: 1: expands to Yoast SEO
en: This will import the post metadata like SEO titles and descriptions into your %1$s metadata. It will only do this when there is no existing %1$s metadata yet. The original data will remain in place.
fi: Tämä tuo artikkelien SEO-otsikot ja kuvaukset %1$s:n metatietoihin. Näin tehdään ainoastaan mikäli %1$s:lle ei vielä ole metatietoja. Alkuperäinen tieto jätetään paikoilleen.

en: Step 2: Import
fi: Askel 2: tuo

en: Please make a backup of your database before starting this process.
fi: Suosittelemme tekemään varmuuskopion tietokannasta ennen tämän prosessin käynnistämistä.

en: Step 1: Create a backup
fi: Askel 1: tee varmuuskopio

en: We've detected data from one or more SEO plugins on your site. Please follow the following steps to import that data:
fi: Olemme havainneet olemassaolevia tietoja yhdestä tai useammasta SEO-lisäosasta. Seuraa seuraavia askeleita tuodaksesi kyseiset tiedot:

en: Plugin:
fi: Lisäosa:

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: %s did not detect any plugin data from plugins it can import from.
fi: %s ei havainnut tietoja lisäosilta joilta se kykenee tietoja tuomaan.

en: Posts that should not show up in search results
fi: Artikkelit joiden ei pidä näkyä hakutuloksissa

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we've found data from.
en: %s data found.
fi: Dataa löytynyt lisäosalle %s.

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're removing data from.
en: %s data successfully removed.
fi: Lisäosan %s data on poistettu.

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're importing data from.
en: %s data successfully imported.
fi: Lisäosan %s datan tuonti onnistui.

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're trying to find data from.
en: %s data not found.
fi: Lisäosasta %s ei löytynyt dataa.

en: 24/7 email support
fi: 24/7 sähköpostituki

en: No more dead links a.k.a. 404 pages
fi: Ei enää kuolleita linkkejä, eli 404-sivuja

en: Get real-time suggestions for internal links
fi: Saat reaaliaikaisia suosituksia sisäisiksi linkeiksi

en: Preview your page in Facebook and Twitter
fi: Esikatsele sivuasi Facebookissa ja Twitterissä.

en: this author's archives
fi: tämän kirjoittajan arkisto

note: translators: %s expands to "this author's archives".
en: Do not allow search engines to show %s in search results.
fi: Älä salli hakukoneiden näyttää %sa tuloksissaan.

en: To let search engines know which social profiles are associated to this site, enter your site social profiles data below.
fi: Kertoaksesi hakukoneille mitä some-profiileja liittyy tähän sivustoon, valitse ne alla.

en: Learn more about your social profiles settings
fi: Lisätietoa some-profiilien asetuksista

en: Remove the categories prefix?
fi: Poista kategorioiden etuliite

note: translators: %s expands to <code>/category/</code>
en: Category URLs in WordPress contain a prefix, usually %s, this feature removes that prefix, for categories only.
fi: WordPressin kategoriaosoitteisiin sisältävyy yleensä %s. Tämä ominaisuus poistaa sen, ainoastaan kategorioille.

en: Help on the category prefix setting
fi: Apua asetukselle kategorioiden etuliitteestä

en: Category URLs
fi: Kategoriaosoitteet

en: Learn more about the available variables
fi: Lue lisää käytettävissä olevista muuttujista

en: Learn more about the RSS feed setting
fi: Lue lisää RSS-syötteen asetuksista

note: translators: %s expands to the post type's name.
en: the archive for %s
fi: arkisto tyypille %s

en: Redirect attachment URLs to the attachment itself?
fi: Ohjaa liitteen osoite itse liitteeseen?

en: We recommend you set this to Yes.
fi: Suosittelemme valitsemaan kyllä.

en: Media & attachment URLs
fi: Media- ja liiteosoitteet

en: When you upload media (an image or video for example) to WordPress, it doesn't just save the media, it creates an attachment URL for it. These attachment pages are quite empty: they contain the media item and maybe a title if you entered one. Because of that, if you never use these attachment URLs, it's better to disable them, and redirect them to the media item itself.
fi: Kun tuot mediatiedostoja (esim. kuvia tai videoita) WordPressiin, se ei ainoastaan taltioi sitä, vaan se luo sille myös osoitteen. Nämä liitesivut ovat varsin tyhjiä. Ne näyttävät itse mediatiedoston ja mahdollisesti otsikon, mikäli sellainen on määritelty.  Tämän vuoksi kannattaa jättää huomiotta liitteiden osoitteet ja sen sijaan ohjata ne edelleen itse mediatiedostoihin.

en: Learn more about the Media and attachment URLs setting
fi: Lisätietoa media- ja liiteosoitteiden asetuksesta

en: This is what shows in the search results when people find your homepage. This means this is probably what they see when they search for your brand name.
fi: Tämä on mitä näkyy hakutuloksissa kun ihmiset löytävät kotisivusi. Tämä on siis todennäköisesti mitä he näkevät kun he tekevät hakuja brändilläsi.

en: Learn more about the special pages setting
fi: Lisätietoa erikoissivujen asetuksesta

en: date archives
fi: päivämääräarkistot

en: Help on the date archives search results setting
fi: Lisätietoa päivämääräarkistojen hakutulosasetuksesta

en: archives for authors without posts
fi: arkistot kirjoittajille ilman artikkeleita

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the archives for authors without posts in the search results technically means those will have a %1$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
fi: Arkistojen piilottaminen hakutuloksista sellaisten kirjoittajien osalta, joilla ei ole artikkeleita, tarkoittaa käytännössä %1$s-robottimetan käyttöä ja materiaalin poistamista XML-sivukartoista. %2$sLisätietoa hakutulosten asetuksista%3$s.

en: Help on the authors without posts archive search results setting
fi: Apua: hakutulosasetukset arkistoille koskien kirjoittajia ilman artikkeleita

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the archive for authors in the search results technically means those will have a %1$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
fi: Arkistojen piilottaminen kirjoittajien osalta tarkoittaa käytännössä %1$s-robottimetan käyttöä ja materiaalin poistamista XML-sivukartoista. %2$sLisätietoa hakutulosten asetuksista%3$s.

en: Help on the author archives search results setting
fi: Apua: hakutulosasetukset arkistoille koskien kirjoittajia

en: Archives settings help
fi: Apua: arkistoasetukset

en: Learn more about the archives setting
fi: Opi lisää arkistointi asetuksista

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Yandex verification code in %1$sYandex Webmaster Tools%2$s.
fi: Saat Yandex-varmennuskoodisi %1$sYandex Webmaster Toolsista%2$s.

en: Yandex verification code
fi: Yandex-varmennuskoodi

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Google verification code in %1$sGoogle Search Console%2$s.
fi: Saat Google-varmennuskoodisi %1$sGooglen Search Consolesta%2$s.

en: Google verification code
fi: Google-varmennuskoodi

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Bing verification code in %1$sBing Webmaster Tools%2$s.
fi: Saat Bing-varmennuskoodisi%1$sBing Webmaster Toolsista%2$s.

en: Bing verification code
fi: Bing-varmennuskoodi

en: You can use the boxes below to verify with the different Webmaster Tools. This feature will add a verification meta tag on your home page. Follow the links to the different Webmaster Tools and look for instructions for the meta tag verification method to get the verification code. If your site is already verified, you can just forget about these.
fi: Voit käyttää seuraavia ruutuja varmentaaksesi eri Webmaster-työkalujen kanssa. Tämä ominaisuus lisää varmennuskoodin kotisivullesi. Seuraa linkkejä eri työkaluihin ja tutki ohjeita kuinka varmennat meta-tagin avulla. Jos sivustosi on jo varmennettu, voit sivuuttaa tämän kohdan.

en: Learn more about the Webmaster Tools verification
fi: Opi lisää Webmaster-työkalujen varmentamisesta

en: On
fi: Käytössä

note: translators: %s expands to a feature's name translators: %s expands to an integration's name
en: Help on: %s
fi: Apua ominaisuudesta %s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with a lot of features. You can enable / disable some of them below. Clicking the question mark gives more information about the feature.
fi: %1$s on lastattu ominaisuuksilla. Voit valita niitä käyttöön alta. Kysymysmerkin napsauttaminen antaa lisätietoa ominaisuudesta.

en: Off
fi: Ei käytössä

en: Read why XML Sitemaps are important for your site.
fi: Lue miksi XML-sivustokartat ovat tärkeitä sivustosi kannalta.

note: translators: %s: Yoast SEO
en: Enable the XML sitemaps that %s generates.
fi: Ota käyttöön %s:n luomat XML-sivustokartat.

en: See the XML sitemap.
fi: Tarkastele XML-sivustokarttaa.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: See who contributed to %1$s.
fi: Katso kuka auttoi %1$s:n kehittämisessä.

en: Help on this search results setting
fi: Apua tämän hakutulosasetuksen suhteen

note: translators: 1: expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy; 2: expands to <code>noindex</code>; 3: link open tag; 4: link close tag.
en: Not showing the archive for %1$s in the search results technically means those will have a %2$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %3$sMore info on the search results settings%4$s.
fi: %1$s-arkistojen piilottaminen hakutuloksista tarkoittaa käytännössä %2$s-robottimetan käyttöä ja materiaalin poistamista XML-sivukartoista. %3$sLisätietoa hakutulosten asetuksista%4$s.

note: translators: 1: expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy; 2: expands to <code>noindex</code>; 3: link open tag; 4: link close tag.
en: Not showing %1$s in the search results technically means those will have a %2$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %3$sMore info on the search results settings%4$s.
fi: Kohteen %1$s piilottaminen hakutuloksista tarkoittaa käytännössä %2$s-robottimetan käyttöä ja materiaalin poistamista XML-sivukartoista. %3$sLisätietoa hakutulosten asetuksista%4$s.

note: Translators: %s translates to "yes" or "no", %s translates to the Post Label in plural form Translators: %s translates to the "yes" or "no" ,%s translates to the Post Label in plural form
en: %s (current default for %s)
fi: %s ( %s:n tämänhetkinen oletus)

en: Content Types
fi: Sisältötyypit

note: translators: %1$s expands to the post type name.
en: Should search engines follow links on this %1$s?
fi: Tuleeko hakukoneiden seurata linkkejä kohteessa %1$s?

note: translators: %1$s expands to Yes or No,  %2$s expands to the post type name.
en: Default for %2$s, currently: %1$s
fi: %2$s:n oletus, tällä hetkellä: %1$s

note: translators: %s expands to the post type name. Translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Allow search engines to show this %s in search results?
fi: Sallitaanko hakukoneiden näyttää kohde %s hakutuloksissa?

en: Search Appearance
fi: Haun ulkoasu

en: Please specify what content types you would like to appear in search engines. If you do not know the differences between these, it's best to choose the default settings.
fi: Ole hyvä ja erittele sisältötyypit joiden haluat näkyvän hakutuloksissa. Jos et ymmärrä näiden eroja, on viisainta käyttää oletusasetuksia.

note: Translators: %1$s expands to the name of the post type. The options given to the user are "visible" and "hidden"
en: Search engines should show "%1$s" in search results:
fi: Hakukoneiden tulee näyttää "%1$s" tuloksissaan:

en: Search engine visibility
fi: Hakukonenäkyvyys

note: translators: %s expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy
en: Show %s in search results?
fi: Näytä %s hakutuloksissa?

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Toggle %1$s's XML Sitemap
fi: Vaihda %1$sn XML-sivustokarttojen tilaa

en: Enable this feature if you want Twitter to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
fi: Ota käyttöön tämä ominaisuus, mikäli haluat tarjota Twitteriin kuvalla ja tekstillä varustetun maistiaisen kun linkki sivustollesi jaetaan sen kautta.

en: Enable this feature if you want Facebook and other social media to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
fi: Ota käyttöön tämä ominaisuus, mikäli haluat tarjota Facebookille ja muille sosiaalisille medioille kuvalla ja tekstillä varustetun maistiaisen kun linkki sivustollesi jaetaan niiden kautta.

note: translators: %s: Ryte
en: Read more about how %s works.
fi: Lue lisää kuinka %s toimii.

note: translators: %s: 'Semrush' translators: %s: Ryte translators: %s: Zapier. translators: %s: Algolia.
en: %s integration
fi: %s-integraatio

en: Find out how the text link counter can enhance your SEO.
fi: Opi kuinka tekstilinkkilaskuri parantaa sivustosi hakukoneoptimointia.

en: The text link counter helps you improve your site structure.
fi: Tekstilinkkilaskurin avulla voit parantaa sivustosi rakennetta.

en: Find out how cornerstone content can help you improve your site structure.
fi: Opi kuinka kulmakivisisältö auttaa parantamaan sivustosi rakennetta.

en: The cornerstone content feature lets you to mark and filter cornerstone content on your website.
fi: Ominaisuus mahdollistaa sisällön määrittelyn kulmakivisisälläksi sivustollasi.

en: Discover why readability is important for SEO.
fi: Opi miksi luettavuus on niin tärkeää hakukonenäkyvyyden kannalta.

en: The readability analysis offers suggestions to improve the structure and style of your text.
fi: Luettavuusanalyysi tekee ehdotuksia joiden avulla voit parantaa tekstisi tyyliä ja rakennetta.

en: Learn how the SEO analysis can help you rank.
fi: Opi kuinka voit sijoittua paremmin SEO-analyysin avulla.

en: The SEO analysis offers suggestions to improve the SEO of your text.
fi: SEO-analyysi tekee ehdotuksia jolla parantaa tekstisi hakukonenäkyvyyttä.

en: SEO analysis
fi: SEO-analyysi

note: translators: %1$s expands to WooCommerce
en: Allow customers to pick up their %s order locally
fi: Salli asiakkaidesi noutaa %s-tilauksensa paikallisesti

en: Get better search results in local search
fi: Paranna paikallisen haun tuloksia

en: Good results
fi: Hyvä tulos

note: translators: %1$s resolves to Yoast.com
en: Latest blog posts on %1$s
fi: Viimeisimmät artikkelit %1$s:ssa

en: Remove highlight from the text
fi: Poista merkinnät tekstistä

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the Onboarding Wizard, %3$s is the link closing tag.
en: Get started quickly with the %1$s %2$sconfiguration wizard%3$s!
fi: Nopeasti alkuun %1$s %2$sasetusvelhon%3$s avulla!

en: First-time SEO configuration
fi: Ensimmäiset SEO-määritykset

note: Translators: %s expands to the actual language.
en: Your site language is set to %s.
fi: Sivustosi kieleksi on asetettu %s.

en: Highlight this result in the text
fi: Merkitse tämä tulos tekstissä

en: Considerations
fi: Harkittavaksi

en: Errors
fi: Virheet

en: Change language
fi: Vaihda kieltä

note: translators: %s expands to ".htaccess".
en: %s file
fi: %s-tiedosto

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: Save changes to %s
fi: Tallenna muutokset %s-tiedostoon

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: Edit the content of your %s:
fi: Muokkaa %s-tiedostosi sisältöä:

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: Create %s file
fi: Luo %s-tiedosto

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: Updated %s
fi: %s-tiedosto päivitetty

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: You cannot edit the %s file.
fi: Et voi muokata %s-tiedostoa.

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: You cannot create a %s file.
fi: Et voi luoda %s-tiedostoa.

note: translators: %1$s expands to the dependency name.
en: More information about %1$s
fi: Lisätietoa kohteesta %1$s

en: Configuration Wizard
fi: Asetusvelho

en: You've done it!
fi: Olet tehnyt sen!

note: translators: %s expands to the extension title
en: Manage your %s subscription on MyYoast
fi: Hallinnoi %s-tilaustasi MyYoastissa

note: translators: %1$s expands to the posttype label, %2$s expands anchor to blog post about cornerstone content, %3$s expands to </a>
en: Mark the most important %1$s as 'cornerstone content' to improve your site structure. %2$sLearn more about cornerstone content%3$s.
fi: Merkitse tärkein %1$s "kulmakiveksi" parantaaksesi sivustosi rakennetta. %2$sLue lisää kulmakivisisällöistä%3$s.

en: (Opens in a new browser tab)
fi: (Avataan uudessa välilehdessä)

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag
en: Posts %1$swithout%2$s a focus keyphrase
fi: Artikkelit %1$silman%2$s kohdennettua avainfraasia

en: Hey, your SEO is doing pretty well! Check out the stats:
fi: Hei, hakukoneoptimointisi toimii varsin hienosti! Tarkista tilastot:

en: You don't have any published posts, your SEO scores will appear here once you make your first post!
fi: Sinulla ei ole yhtään julkaistua artikkelia. SEO-pisteesi ilmestyvät tähän kunhan olet luonut ensimmäisen artikkelisi!

en: On this page, you can change the name of your site and choose which separator to use. The separator will display, for instance, between your post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in the search results. Choose the one that fits your brand best or takes up the least space in the snippets.
fi: Tällä sivulla voit vaihtaa sivustosi nimeä ja valita siinä käytettävä erottaja. Erottaja näkyy esimerkiksi sivustosi nimen ja artikkelin otsikon välissä. Merkit näytetään siinä koossa kuin ne näkyvät hakutuloksissa. Valitse se, joka istuu parhaiten brändiisi, tai vie vähiten tilaa tekstiotteissa.

en: Something else
fi: Jotain muuta

en: A portfolio
fi: Portfolio

en: A corporation
fi: Suuryritys

en: A small offline business
fi: Kivijalkaliike

en: A news channel
fi: Uutiskanava

en: An online shop
fi: Verkkokauppa

en: A blog
fi: Blogi

note: translators: %1$s resolves to the home_url of the blog.
en: What does the site %1$s represent?
fi: Mitä sivusto %1$s edustaa?

en: If you choose no, your author archives will be deactivated to prevent  duplicate content issues.
fi: Jos valitset ei, kirjoittaja-arkistosi otetaan pois käytöstä estämään ongelmia sisällön monistumisessa.

en: Option B: My site is under construction and should not be indexed
fi: Vaihtoehto B: Sivustoni on rakenteilla, eikä sitä pidä indeksoida.

en: Option A: My site is live and ready to be indexed
fi: Vaihtoehto A: Sivustoni on julkaistu ja valmis indeksoitavaksi.

en: Choose under construction if you want to keep the site out of the index of search engines. Don't forget to activate it once you're ready to publish your site.
fi: Valitse rakenteilla mikäli haluat pitää sivustosi poissa hakukoneiden hakemistoista. Älä kuitenkaan unohda aktivoida indeksointia kun olet valmis julkaisemaan sivustosi.

en: Please specify if your site is under construction or already active.
fi: Ole hyvä ja määrittele onko sivustosi vielä rakenteilla vai jo käytössä.

en: This information will be used in Google's Knowledge Graph Card, the big block of information you see on the right side of the search results.
fi: Tätä tietoa käytetään Googlen Knowledge Graph -kortissa, eli siinä isossa tietolohkossa, jonka näet hakutuloksien vieressä niiden oikealla puolella.

en: Read more like this on our SEO blog
fi: Lue lisää tällaisia SEO-blogistamme

note: translators: %s expands to the readability score
en: Readability: %s
fi: Luettavuus: %s

en: Not activated
fi: Ei käytössä

en: Activated
fi: Otettu käyttöön

note: translators: %1$s expands to Yoast
en: %1$s recommendations for you
fi: %1$sin suosituksia sinulle

en: All Readability Scores
fi: Kaikki luettavuuspisteet

en: Filter by Readability Score
fi: Suodata luettavuuspisteiden mukaan

note: translators: %1$s expands to the product name. %2$s expands to a link to My Yoast
en: You are not receiving updates or support! Fix this problem by adding this site and enabling %1$s for it in %2$s.
fi: Et saa päivityksiä tai tukea! Korjaa ongelma lisäämällä sivusto %2$s:ssa ja ottamalla %1$s käyttöön.

note: translators: %1$s expands to the request method
en: Request method %1$s is not valid.
fi: Pyyntömenetelmä %1$s ei ole kelvollinen.

en: Text link counter
fi: Linkkilaskuri

en: Number of internal links linking to this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
fi: Sisäisten linkkien lukumäärä, jotka osoittavat tähän artikkeliin. Lisätietoa löydät apua-välilehdestä kohdasta "Yoast-sarakkeet".

en: Number of outgoing internal links in this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
fi: Ulospäin osoittavien linkkien lukumäärä tässä artikkelissa. Lisätietoa löydät apua-välilehdestä kohdasta "Yoast-sarakkeet".

note: translators: %s expands to Yoast
en: %s Columns
fi: %s-sarakkeet

en: Readability score
fi: Luettavuuspisteet

en: Scroll to see the preview content.
fi: Rullaa alaspäin nähdäksesi sisällön esikatselu.

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Other benefits of %s for you:
fi: Muut %s hyödyt sinulle:

en: Cornerstone content
fi: Tärkeäksi merkitty sisältö

note: translators: %1$s resolves to Local SEO
en: If you want to outrank the competition in a specific town or region, check out our %1$s plugin! You’ll be able to easily insert Google maps, opening hours, contact information and a store locator. Besides that %1$s helps you to improve the usability of your contact page.
fi: Jos haluat päihittää kilpailijasi hakukonetuloksissa jossain tietyssä kaupungissa tai alueella, tsekkaa %1$s -lisäosamme. Sen avulla voit helposti käyttää Googlen karttoja ja lisätä aukioloajat, yhteystiedot ja toimipistehaun.  Sen lisäksi %1$s auttaa parantamaan yhteystietosivujesi käytettävyyttä.

en: Attract more customers near you
fi: Hanki lisää asiakkaita lähialueilta

en: Upgrade to Premium
fi: Päivitä Premiumiin

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO Premium
en: Do you want to outrank your competition? %1$s gives you awesome additional features that'll help you to set up your SEO strategy like a professional. Add synonyms and related keywords, use our Premium SEO analysis, the redirect manager and our internal linking tool. %1$s will also give you access to premium support.
fi: Haluatko päihittää kilpailijasi hakukonetuloksissa? %1$s tarjoaa sinulle ylivetoja lisäominaisuuksia, jotka auttavat sinua SEO-strategiasi luomisessa kuin hakukoneoptimoinnin ammattilainen. Lisää synonyymeja ja liittyviä avainsanoja, käytä hyväksi verratonta SEO-analyysiamme, uudelleenohjauksien hallintaa ja sisäisten linkkien luontityökalua. %1$s antaa sinulle pääsyn myös tukipalveluumme.

note: translators: %s resolves to Yoast SEO Premium
en: Outrank the competition with %s
fi: Voita kilpailijasi, hanki %s

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO, %2$s resolves to the starting tag of the link to the wizard, %3$s resolves to the closing link tag
en: We have detected that you have not finished this wizard yet, so we recommend you to %2$sstart the configuration wizard to configure %1$s%3$s.
fi: Olemme havainneet, ettet ole vielä tehnyt tätä velhoa loppuun. Suosittelemme, että %2$saloitat asetusvelhon, jotta saat %1$s:n asetukset kuntoon%3$s.

en: The configuration wizard helps you to easily configure your site to have the optimal SEO settings.
fi: Asetusvelho auttaa sinua säätämään sivuillesi täydelliset SEO-asetukset.

en: Superfast internal linking suggestions
fi: Huippunopeat suositukset sisäiseen linkitykseen

note: translators: %1$s expands to a 'Yoast SEO Premium' text linked to the yoast.com website.
en: Great news: you can, with %1$s!
fi: Hyviä uutisia: kyllä voit, kun käytössä on %1$s!

en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

en: 1 year free support and updates included!
fi: Ilmainen tuki vuodeksi, sisältäen päivitykset!

note: translators: %2$s expands to 'RS Head Cleaner' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to differentiating output between search engines and normal users.
en: The plugin %2$s changes your site's output and in doing that differentiates between search engines and normal users, a process that's called cloaking. We highly recommend that you disable it.
fi: %2$s -lisäosa muuttaa sivusi ulkoasua ja tekee sen eri tavoin hakukoneille ja tavallisille käyttäjille. Tätä kutsutaan "cloakingiksi". Suosittelemme, että poistat lisäosan käytöstä.

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sSocial media preview%2$s: Facebook & Twitter
fi: %1$sSome-ennakkokatselut%2$s: Facebook ja Twitter

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sNo more dead links%2$s: easy redirect manager
fi: %1$sEi enää kuolleita linkkejä%2$s: helppo edelleenohjausten hallinta

en: No ads!
fi: Ei mainoksia

en: Social media preview
fi: Sosiaalisen median esikatselu

en: Easy redirect manager
fi: Helppokäyttöinen edelleenohjausten hallinta

en: No more dead links
fi: Ei enää kuolleita linkkejä

en: Increase your SEO reach
fi: Lisää SEO-näkyvyyttäsi

en: Variable
fi: Muuttuja

en: Available variables
fi: Käytettävissä olevat muuttujat

en: Scroll to see the table content.
fi: Vieritä nähdäksesi taulukon sisällön.

note: Translators: %1$s expands to the name of the assessment.
en: An error occurred in the '%1$s' assessment
fi: Tapahtui virhe arviossa "%1$s"

note: Translators: %1$s expands to the percentage of complex words, %2$s expands to a link on yoast.com, %3$d expands to the recommended maximum number of syllables, %4$s expands to the anchor end tag, %5$s expands to the recommended maximum number of syllables.
en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is more than the recommended maximum of %5$s.
fi: %1$s sanoista sisältää %2$senemmän kuin %3$s tavua%4$s, joka on enemmän kuin %5$s, joka on suositeltu maksimi.

note: Translators: %1$s expands to the percentage of complex words, %2$s expands to a link on yoast.com, %3$d expands to the recommended maximum number of syllables, %4$s expands to the anchor end tag, %5$s expands to the recommended maximum number of syllables.
en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %5$s.
fi: %1$s sanoista sisältää %2$senemmän kuin %3$s tavua%4$s, joka on yhtä paljon tai vähemmän kuin %5$s, joka on suositeltu maksimi.

note: Translators: The preceding sentence is "Text length: The text contains x words.", %3$s expands to a link on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag, %5$d expands to the recommended minimum of words.
en: This is slightly below the recommended minimum of %5$d word. %3$sAdd a bit more copy%4$s. | This is slightly below the recommended minimum of %5$d words. %3$sAdd a bit more copy%4$s.
fi[0]: Tämä on hieman vähemmän kuin %5$d sana, joka on suositeltu minimi. %3$sKirjoita hieman lisää tekstiä%4$s.
fi[1]: Tämä on hieman vähemmän kuin %5$d sanaa, joka on suositeltu minimi. %3$sKirjoita hieman lisää tekstiä%4$s.

en: Step %1$d: %2$s
fi: Vaihe %1$d: %2$s

en: No new notifications.
fi: Ei uusia ilmoituksia.

en: Save all
fi: Tallenna kaikki

en: Save
fi: Tallenna

note: translators: 1: Author name; 2: Site name.
en: %1$s, Author at %2$s
fi: %1$s, tekijä sivustolla %2$s

en: Mobile preview
fi: Mobiili esikatselu

en: Desktop preview
fi: Työpöydän esikatselu

en: Please provide an SEO title by editing the snippet below.
fi: Kirjaa SEO otsikko alle

en: Meta description preview:
fi: Meta kuvauksen esikatselu:

en: Slug preview:
fi: kääntämätön

en: SEO title preview:
fi: SEO otsikon esikatselu:

en: Close snippet editor
fi: Sulje lyhennelmä editori

en: Slug
fi: Kestolinkki

en: Remove marks in the text
fi: Poista merkinnät tekstistä

en: Mark this result in the text
fi: Merkkaa tulokset tekstissä

en: Marks are disabled in current view
fi: Merkkaukset on poistettu käytössä nykyisessä katselutilassa

en: Good SEO score
fi: Hyvät SEO-pisteet

en: OK SEO score
fi: Hyväksyttävät SEO-pisteet

en: Feedback
fi: Palaute

en: Choose an image
fi: Valitse kuva

en: Remove the image
fi: Poista kuva

en: MailChimp signup failed:
fi: MailChimp rekisteröinti epäonnistui:

en: Sign Up!
fi: Rekisteröidy!

en: Name
fi: Nimi

en: Please provide a meta description by editing the snippet below.
fi: Anna meta kuvaus muokkaamalla alla olevaa lyhytkoodia.

en: Edit snippet
fi: Muokkaa lyhytkoodia

en: You can click on each element in the preview to jump to the Snippet Editor.
fi: Voit klikata jokaista elementtiä katsoaksesi esittelyä.

en: SEO title preview
fi: SEO-otsikon esikatselu

note: Translators: {{link}} resolves to the link opening tag to yoa.st/bugreport, {{/link}} resolves to the link closing tag.
en: A problem occurred when saving the current step, {{link}}please file a bug report{{/link}} describing what step you are on and which changes you want to make (if any).
fi: Tapahtui virhe tämän askeleen tallentamisessa. {{link}}Pyydämme sinua kirjoittamaan virheraportin{{/link}}, joka kertoo missä vaiheessa tämä tapahtui ja minkälaisia muutoksia tahdot mahdollisesti tehdä.

en: Close the Wizard
fi: Sulje asennusvelho

en: Export settings
fi: Vie asetukset

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s video tutorial
fi: %1$s video tutoriaali

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: %s &rsaquo; Configuration Wizard
fi: %s &rsaquo; Asetusten määritysvelho

en: Please don't show me this notification anymore
fi: Ole hyvä ja älä näytä tätä ilmoitusta enää.

note: translators: %1$s is a link start tag to the bugreport guidelines on the Yoast help center, %2$s is the link closing tag.
en: If you are experiencing issues, %1$splease file a bug report%2$s and we'll do our best to help you out.
fi: Mikäli kohtaat ongelmia, %1$slähetä bugiraportti%2$s , niin teemme parhaamme auttaaksemme sinua.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the plugin page on WordPress.org, %3$s is the link closing tag.
en: We've noticed you've been using %1$s for some time now; we hope you love it! We'd be thrilled if you could %2$sgive us a 5 stars rating on WordPress.org%3$s!
fi: Huomasimme sinun käyttäneen %1$s jo jonkin aikaa, toivottavasti pidät siitä! Olisimme iloisia, jos voisit %2$santaa meille 5 tähden arvostelun WordPress.org -sivustolla%3$s!

note: translators: %1$s: '%%term_title%%' variable used in titles and meta's template that's not compatible with the given template, %2$s: expands to 'HelpScout beacon'
en: Warning: the variable %1$s cannot be used in this template. See the %2$s for more info.
fi: Varoitus: muuttujaa %1$s ei voida käyttää tämän pohjan kanssa. %2$s antaa lisätietoa.

note: translators: %1$s expands anchor to premium plugin page, %2$s expands to </a>
en: By the way, did you know we also have a %1$sPremium plugin%2$s? It offers advanced features, like a redirect manager and support for multiple keyphrases. It also comes with 24/7 personal support.
fi: Muuten, tiesitkö että meillä on myös %1$smaksullinen lisäosa%2$s? Se tarjoaa edistyneitä ominaisuuksia, kuten uudelleenohjauksien hallinnan ja tuen useille avainfraaseille. Sen kautta saat käyttöösi myös 24/7 tuen.

en: (no title)
fi: (ei otsikkoa)

note: Translators: %s expands to "Yoast SEO for WordPress".
en: %s installation wizard
fi: %s asennusvelho

note: translators: 1: Yoast SEO
en: The %1$s admin bar menu contains useful links to third-party tools for analyzing pages and makes it easy to see if you have new notifications.
fi: %1$s hallintapalkki sisältää useita käyttökelpoisia linkkejä kolmansien osapuolien tekemiin sivuanalyysityökaluihin, sekä tuo ilmoitukset helposti saapuville.

en: Admin bar menu
fi: Admin valikko

note: translators: 1: Ryte, 2: Yoast SEO
en: %1$s will check weekly if your site is still indexable by search engines and %2$s will notify you when this is not the case.
fi: %1$s tarkistaa viikottain, että sivustosi on edelleen hakukoneiden tavoitettavissa. %2$s kertoo sinulle, mikäli näin ei ole asian laita.

en: Features
fi: Ominaisuudet

en: SEO title
fi: SEO otsikko

en: Google shows your website's name in the search results, if you want to change it, you can do that here.
fi: Google näyttää sivustosi nimen hakutuloksissaan. Voit muuttaa sen tästä.

en: Greater than sign
fi: Suurempi kuin merkki

en: Less than sign
fi: Pienempi kuin -merkki

en: Right angle quotation mark
fi: Suuremmuusmerkki

en: Left angle quotation mark
fi: Pienemmyysmerkki

en: Low asterisk
fi: Pieni asteriski

en: Asterisk
fi: Asteriski

en: Bullet
fi: Luettelomerkki

en: Middle dot
fi: Välipiste

en: Em dash
fi: ajatusviiva (–)

en: En dash
fi: tavuviiva (-)

en: Dash
fi: Ajatusmerkki

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in the search results.
fi: Valitse otsikon osien erottimena käytettävä merkki. Tämä näkyy esimerkiksi artikkelin otsikon ja sivuston nimen välissä. Symbolit näytetään sen kokoisina, miten ne näkyvät hakutuloksissa.

en: The name of the person
fi: Henkilön nimi

en: No
fi: Ei

en: Yes
fi: Kyllä

en: Does, or will, your site have multiple authors?
fi: Onko tai tuleeko sivullasi olemaan useampi kirjoittaja?

en: WordPress automatically generates an URL for each media item in the library. Enabling this will allow for google to index the generated URL.
fi: Wordpress luo linkin automaattisesti medialle, kuten kuville. Ota tämä käyttöön jos haluat googlen pystyvän löytämään nuo linkit.

en: Success!
fi: Valmis!

en: Title settings
fi: Otsikon asetukset

en: Multiple authors
fi: Useampi tekijä

en: Site type
fi: Sivuston tyyppi

en: Environment
fi: Kehitysympäristö

note: translators: %1$s resolves to the option name passed to the lookup registration
en: Yoast option %1$s not found.
fi: Yoastin asetusta %1$s ei löytynyt

en: Posts list
fi: Artikkelien listaus

en: Posts list navigation
fi: Artikkelilistan navigointi

en: Filter posts list
fi: Suodata julkaistujen postauksien mukaan

en: Note that links to archives might be still output by your theme and you would need to remove them separately.
fi: Huomaa, että teemasi saattaa edelleen kirjoittaa linkkejä arkistosivuille. Sinun pitää poistaa ne erikseen.

note: translators: 1: expands to Yoast SEO extensions
en: %1$s to optimize your site even further
fi: %1$s, joilla optimoit sivuasi entistä pidemmälle

note: translators: 1: expands to Yoast SEO
en: %1$s extensions
fi: %1$s lisäosa

en: Comes with our 30-day no questions asked money back guarantee
fi: Mukana tulee 30 päivän takuu, jolla saat rahasi takaisin ilman kysymyksiä

note: translators: Text between 1: and 2: will only be shown to screen readers. 3: expands to the product name.
en: More information %1$sabout %3$s%2$s
fi: Lisää tietoa %1$s%3$s:sta%2$s

en: Installed
fi: Asennettu

en: gain access to our 24/7 support team.
fi: Saat avuksesi 24/7 tukemme.

en: Premium support
fi: Premium-tuki

en: check what your Facebook or Twitter post will look like.
fi: katso miltä Facebook tai Twitter postaus tulee näyttämään.

en: Social previews
fi: Some-esikatselut

en: create and manage redirects from within your WordPress install.
fi: luo ja hallitse edelleenohjauksia suoraan WordPressistä.

en: Redirect manager
fi: Uudelleenohjauksen hallinta

note: translators: 1: expands to Yoast SEO Premium
en: %1$s, take your optimization to the next level!
fi: %1$s, vie optimointisi seuraavalle tasolle!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to WooCommerce
en: A seamless integration between %1$s and %2$s
fi: Saumaton integraatio %1$s:n ja %2$s:n välillä

note: translators: %1$s expands to Yoast, %2$s expands to WooCommerce
en: Use %1$s breadcrumbs instead of %2$s ones
fi: Käytä %1$s leivänmuruja %2$s sijaan

en: Easily insert Google Maps, a store locator, opening hours and more
fi: Lisää helposti Google Kartat, liikkeen sijainti, aukioloajat ja lisää

en: Creates XML News Sitemaps
fi: Luo XML-uutissivukarttoja

en: Immediately pings Google on the publication of a new post
fi: Ilmoittaa saman tien Googlelle uuden artikkelin julkaisusta

en: Optimize your site for Google News
fi: Optimoi sivustosi Google Uutisille

en: Make videos responsive through enabling fitvids.js
fi: Tee videoista responsiiviset ottamalla käyttöön fitvids.js

en: Enhance the experience of sharing posts with videos
fi: Paranna artikkelien jakamisen kokemusta videoiden avulla.

en: Show your videos in Google Videos
fi: Näytä videosi Google videoissa

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221;
fi: Muokkaa &#8220;%s&#8221;

en: Get Premium
fi: Hanki Premium

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: Removes the focus keyphrase section from the metabox and disables all SEO-related suggestions.
fi: Poistaa metalaatikosta osion kohdennetuille avainfraaseille ja poistaa käytöstä kaikki SEO-suositukset.

en: Disable SEO analysis
fi: Poista SEO analyysit käytöstä

en: Twitter settings
fi: Twitter asetukset

en: Pinterest settings
fi: Pinterest asetukset

en: Facebook settings
fi: Facebook asetukset

en: Title separator symbol
fi: Otsikon erotusmerkki

en: RSS feed settings
fi: RSS-syötteen asetukset

en: Breadcrumbs settings
fi: Muropolun asetukset

en: Make primary
fi: Tee ensisijainen

en: Cancel
fi: Peruuta

note: translators: %s: number of notifications
en: %s notification | %s notifications
fi[0]: %s ilmoitus
fi[1]: %s ilmoitusta

en: Disable readability analysis
fi: Poista luettavuuden analyysit käytöstä

en: Removes the readability analysis section from the metabox and disables all readability-related suggestions.
fi: Poistaa metalaatikosta osion luettavuusanalyysille ja poistaa käytöstä kaikki luettavuuteen liittyvät suositukset.

en: Readability analysis
fi: Luettavuusanalyysi

en: Needs improvement
fi: Tarvitsee parannusta

en: Readability
fi: Luettavuus

en: Improvements
fi: Parannukset

en: Dismiss this item.
fi: Hylkää tämä kohde.

en: Good job! We could detect no serious SEO problems.
fi: Hienoa työtä! Emme huomanneet yhtään SEO ongelmaa,

en: We have detected the following issues that affect the SEO of your site.
fi: Olemme huomanneet seuraavat virheet liittyen sivustosi hakukoneoptimointiin.

en: Problems
fi: Ongelmat

en: Analysis
fi: Analyysi

en: Not available
fi: Ei saatavilla

en: Filter by SEO Score
fi: Suodata SEO tuloksen mukaan

en: Meta description not set.
fi: Sivun Meta kuvausta ei ole asetettu.

en: Open
fi: Avaa

en: Dashboard
fi: Ohjauspaneeli

note: translators: %1$s is a link start tag to the permalink settings page, %2$s is the link closing tag.
en: You can fix this on the %1$sPermalink settings page%2$s.
fi: Voit korjata tämän %1$slinkkien asetukset sivulla%2$s.

en: Replaced with the primary category of the post/page
fi: Korvattu ensisijaisella sivun/artikkelin kategorialla.

en: Pinterest confirmation
fi: Pinterest vahvistus

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
fi: Mikäli olet jo varmentanut nettisivusi Pinterestin kanssa, niin voit ohittaa seuraavan askeleen.

en: Format-based archives
fi: Formaattiin perustuvat arkistot

en: Webmaster Tools verification
fi: Webmasterin työkalujen vahvistus

note: translators: $s expands to Yoast SEO Premium translators: %s expands to the product name
en: Buy %s
fi: Osta %s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: New %1$s Title
fi: Uusi %1$s Otsikko

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Existing %1$s Title
fi: Olemassa oleva %1$s Otsikko

en: Expected an integer as input.
fi: Syötteen oletetaan olevan kokonaisluku

en: Trying to build the sitemap cache key, but the postfix and prefix combination leaves too little room to do this. You are probably requesting a page that is way out of the expected range.
fi: Yritettiin luoda turvallista välimuistiavainta sivustokartalle, mutta etu-takaliiteyhdistelmät eivät jättäneet toiminnolle tilaa. Yritit luultavasti hakea sivua joka on selvästi oletetun välin ulkopuolella.

en: Remove
fi: Poista

en: Keep
fi: Säilytä

en: Bold the last page
fi: Lihavoi viimeinen sivu

en: Regular
fi: Normaali

en: Bold
fi: Lihavoi

en: Show Blog page
fi: Näytä blogisivu

note: translators: %s is the taxonomy title. This will be shown to screenreaders
en: Primary %s
fi: Ensisijainen %s

en: Primary
fi: Ensisijainen

note: translators: accessibility text. %1$s expands to the term title, %2$s to the taxonomy title.
en: Make %1$s primary %2$s
fi: Tee %1$s ensiarvoinen %2$s

en: Integrations
fi: integraatiot

en: Term is set to noindex.
fi: Termiä ei indeksoida.

en: Author archives
fi: Tekijän arkisto

en: Enabled
fi: Sallittu

en: Disabled
fi: Estetty

note: translators: %s: wp_title() function.
en: The separator defined in your theme's %s tag.
fi: Erotin, joka määritellään teeman %s tagissa.

en: Once Weekly
fi: Kerran viikossa

en: SEO score
fi: SEO-pisteet

note: Author of the plugin
en: Team Yoast
fi: Yoast -tiimi

note: Description of the plugin
en: The first true all-in-one SEO solution for WordPress, including on-page content analysis, XML sitemaps and much more.
fi: Ensimmäinen all-in-one SEO-ratkaisu WordPressiin, sisältäe sisältöanalyysin suoraan sivulla, XML-sitemapit ja paljon muuta.

en: Activation failed:
fi: Aktivointi epäonnistui:

en: The filter extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
fi: Näyttää siltä, ettei suodattimen laajennusosaa ole saatavissa. Pyydä sivujen ylläpitäjää ottamaan se käyttöön.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s / %3$s: links to the installation manual in the Readme for the Yoast SEO code repository on GitHub
en: The %1$s plugin installation is incomplete. Please refer to %2$sinstallation instructions%3$s.
fi: %1$s pluginin asennus on kesken. Ole hyvä ja katso %2$sasennus ohjeet%3$s.

en: The Standard PHP Library (SPL) extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
fi: Standard PHP Library (SPL) ei vaikuta olevan käytettävissä. Pyydä palveluntarjoajaasi sallimaan sen käyttö.

en: SEO Settings
fi: SEO-asetukset

en: Mobile-Friendly Test
fi: Mobiiliystävällisyyden Testi

en: Google Page Speed Test
fi: Google PageSpeed -testi

en: HTML Validator
fi: HTML Validointi

en: Pinterest Rich Pins Validator
fi: Pinterest Rich Pins -validaattori

en: Facebook Debugger
fi: Facebook virheenkorjaaja

en: Check Google Cache
fi: Tarkista Googlen välimuisti

en: Analyze this page
fi: Analysoi tätä sivua

en: Keyword Research
fi: Avainsanatutkimus

note: translators: %s expands to an invalid URL.
en: %s does not seem to be a valid url. Please correct.
fi: %s ei näyttäisi olevan kelvollinen URL:ksi. Korjaa, kiitos.

note: translators: 1: Verification string from user input; 2: Service name.
en: %1$s does not seem to be a valid %2$s verification string. Please correct.
fi: %1$s ei näyttäisi olevan sopiva %2$s :n vahvistamiseen. Korjaa syöte.

note: translators: %s expands to the name of a post type (plural).
en: %s Archive
fi: %s arkisto

note: translators: %s expands to the search phrase.
en: You searched for %s
fi: Hait kohdetta %s.

note: translators: %s expands to a twitter user name.
en: %s does not seem to be a valid Twitter Username. Please correct.
fi: %s ei näytä olevan kelvollinen Twitter-tunnus. Ole hyvä ja korjaa.

en: Summary with large image
fi: Yhteenveto suurella kuvalla.

en: Summary
fi: Yhteenveto

note: translators: 1: link to post; 2: link to blog.
en: The post %1$s appeared first on %2$s.
fi: Artikkeli %1$s julkaistiin ensimmäisen kerran %2$s.

en: No numeric value was received.
fi: Numeerista arvoa ei saatu.

note: translators: %s is the ID number of a blog.
en: This must be an existing blog. Blog %s does not exist or has been marked as deleted.
fi: Tämän täytyy olla olemassa oleva blogi. Blogia nimeltä %s ei ole olemassa, tai se on poistettu.

en: The default blog setting must be the numeric blog id of the blog you want to use as default.
fi: Blogin oletusasetuksetn täytyy olla haluamasi blogin numeerinen blogi-id.

note: translators: %1$s expands to the option name and %2$sexpands to Yoast SEO
en: %1$s is not a valid choice for who should be allowed access to the %2$s settings. Value reset to the default.
fi: %1$s ei ole sallittu valinta asetukselle: %2$s Arvo palautettu oletukseen.

note: translators: %s expands to a taxonomy slug.
en: Please select a valid post type for taxonomy "%s"
fi: Ole hyvä ja valitse artikkelityyppi taksonomialle "%s"

note: translators: %s expands to a post type.
en: Please select a valid taxonomy for post type "%s"
fi: Valitse kelvollinen taksonomia artikkelityypille "%s"

en: You searched for
fi: Hait

en: Home
fi: Etusivu

en: Archives for
fi: Arkistot

en: Error 404: Page not found
fi: Virhe 404: Sivua ei löydy

en: Good
fi: Hyvä

en: Replaced with a custom taxonomies description
fi: Korvattu mukautetuilla taksonomioiden kuvauksilla

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
fi: Korvataan artikkelin muokautetuilla taksonomioilla, erotettuna pilkulla.

en: Replaced with a posts custom field value
fi: Korvattu mukautetun kentän arvolla

en: Replaced with the slug which caused the 404
fi: Korvattu 404-virheen aiheuttaneella URL-osalla

en: Replaced with the posts focus keyphrase
fi: Korvattu artikkelien kohdennetulla avainfraasilla

en: Attachment caption
fi: Liitekuvaus

en: Replaced with the current page number
fi: Korvattu nykyisellä sivunumerolla

en: Replaced with the current page total
fi: Korvattu nykyisellä sivujen kokonaismäärällä

en: Replaced with the current page number with context (i.e. page 2 of 4)
fi: Korvattu nykyisen sivun numerolla kokonaismäärn kanssa (sivu 2 / 4)

en: Replaced with the post/page author's 'Biographical Info'
fi: Korvattu artikkelin/sivun tekijän 'Henkilökuvan' tiedoilla

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
fi: Korvattu artikkelin/sivun tekijän 'lempinimellä'

en: Replaced with the post/page ID
fi: Korvattu artikkelin/sivun ID:llä

en: Replaced with the post/page modified time
fi: Korvattu artikkelin/sivun muokkauskellonajalla

en: Replaced with the content type plural label
fi: Korvattu sisältötyypin monikkotunnuksella

en: Replaced with the content type single label
fi: Korvattu sisältötyypin yksikkötunnuksella

en: Replaced with the current search phrase
fi: Korvattu nykyisellä hakulauseella

en: Replaced with the term name
fi: Korvattu termin nimellä

en: Replaced with the term description
fi: Korvattu termin kuvauksella

en: Replaced with the tag description
fi: Korvattu tagin kuvauksella

en: Replaced with the category description
fi: Korvataan kategorian kuvauksella

en: Replaced with the post categories (comma separated)
fi: Korvataan artikkelin kategorioilla (pilkulla erotettuna)

en: Replaced with the current tag/tags
fi: Korvattu nykyisillä tageillä

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
fi: Korvattu artikkelin/sivun leipätekstiotteella (mutta ei automaattisesti luotua otetta)

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
fi: Korvattu artikkelin/sivun leipätekstiotteella (tai automaattisesti muodostetulla otteella, jos varsinaista otetta ei ole asetettu)

en: The site's name
fi: Sivuston nimi

en: Replaced with the title of the parent page of the current page
fi: Korvattu nykyisen sivun yläsivun otsikolla

en: Replaced with the title of the post/page
fi: Korvataan artikkelin/sivun otsikolla

en: Replaced with the date of the post/page
fi: Korvattu artikkelin/sivun päiväyksellä

note: translators: 1: current page number, 2: total number of pages.
en: Page %1$d of %2$d
fi: Sivu %1$d %2$d:stä

en: You cannot overrule a WPSEO standard variable replacement by registering a variable with the same name. Use the "wpseo_replacements" filter instead to adjust the replacement value.
fi: WPSEOn standardimuuttujan korvausta ei voi ohittaa rekisteröimällä saman niminen muuttuja. Käytä sen sijaan "wpseo_replacements"-suodatinta säätääksesi korvaavaa arvoa.

en: A replacement variable with the same name has already been registered. Try making your variable name unique.
fi: Samanniminen korvaava muuttuja on rekisteröity aiemmin. Koeta nimetä muuttujasi yksilöllisemmin.

en: A replacement variable can not start with "%%cf_" or "%%ct_" as these are reserved for the WPSEO standard variable variables for custom fields and custom taxonomies. Try making your variable name unique.
fi: Korvaava muuttuja ei voi alkaa "%%cf_" or "%%ct_" sille ne on varattu WPSEO standardi muuttujille kustomoituja kenttiä ja taksonomioita varten. Koeta nimetä muuttujasi yksilöllisesti.

en: A replacement variable can only contain alphanumeric characters, an underscore or a dash. Try renaming your variable.
fi: Korvaava muuttuja saa sisältää kirjaimia ja numeroita, ala- tai väliviivan. Koeta toista nimeä.

note: Translators: %1$s resolves to the SEO menu item, %2$s resolves to the Search Appearance submenu item.
en: Admin only notice: this page does not show a meta description because it does not have one, either write it for this page specifically or go into the [%1$s - %2$s] menu and set up a template.
fi: Huomautus pääkäyttäjälle: tämä sivu ei näytä metakuvausta, koska sillä ei vaikuta olevan sellaista. Sinun tulee joko kirjoittaa sellainen tälle sivulle tai mennä valikkoon [%1$s - %2$s] ja luoda mallipohja.

en: Page not found
fi: Sivua ei löytynyt

note: translators: %s expands to the variable used for term title.
en: %s Archives
fi: %s arkistot

en: Meta description to use for Author page
fi: Tekijä-sivun metakuvaus

en: Title to use for Author page
fi: Tekijä-sivun otsikko

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s settings
fi: %1$s -asetukset

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings
fi: Vie %1$s -asetuksesi

en: Import settings
fi: Tuo asetukset

en: Import from other SEO plugins
fi: Tuo muista SEO työkaluista

en: Import
fi: Tuo

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: If you had a %s file and it was editable, you could edit it from here.
fi: Jos sinulla olisi muokattava %s-tiedosto, voisit muokata sitä täältä käsin.

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: If your %s were writable, you could edit it from here.
fi: Jos %s-tiedostosi olisi muokattava, voisit muokata sitä täältä käsin.

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: You don't have a %s file, create one here:
fi: Sinulla ei ole %s-tiedostoa, luo se täällä:

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
fi: Lisää linkki sivustoosi, linkketekstinä on sivuston nimi ja kuvaus.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
fi: Linkki sivustollesi, jossa sivuston nimi toimii ankkuritekstinä.

en: A link to the post, with the title as anchor text.
fi: Linkki artikkeliin, otsikko linkkitekstinä.

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
fi: Linkki tekijän artikkeliarkistoon, tekijän nimi linkkitekstinä.

en: You can use the following variables within the content, they will be replaced by the value on the right.
fi: Voit käyttää näitä muuttujia sisällössä, ne korvataan vastaavilla arvoilla (oikea sarake).

en: Content to put after each post in the feed
fi: Sisältö, joka lisätään jokaisen kirjoituksen loppuun syötteeseen

en: Content to put before each post in the feed
fi: Jokaisen artikkelin alkuun sijoitettava sisältö

en: This feature is used to automatically add content to your RSS, more specifically, it's meant to add links back to your blog and your blog posts, so dumb scrapers will automatically add these links too, helping search engines identify you as the original source of the content.
fi: Ominaisuudella lisätään automaattisesti sisältöä RSS-syötteeseen. Tarkkaanottaen sillä on tarkoitus lisätä paluulinkiy blogiisi ja blogiartikkeleihin, jotta kerättäessä myös linkit lisätään mukaan, niin että hakukoneet löytvät alkuperäisen sisältösi helpommin.

note: translators: %1$s / %2$s: links to the breadcrumbs implementation page on the Yoast knowledgebase
en: Usage of this breadcrumbs feature is explained in %1$sour knowledge-base article on breadcrumbs implementation%2$s.
fi: Näiden leivänmuru asetusten käyttö selitetään %1$stietopankki artikkelissamme leivänmurujen lisäämisessä%2$s.

en: How to insert breadcrumbs in your theme
fi: Kuinka murupolku lisätään käytettävään teemaan.

en: Blog
fi: Blogi

en: Content type archive to show in breadcrumbs for taxonomies
fi: Sisältötyyppien arkisto näytettäväksi taksonomioiden murupolussa

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for content types
fi: Taksonomia näytettäväksi sisältötyypien murupoluissa

en: Breadcrumb for 404 Page
fi: 404-sivun murupolku

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
fi: Etuliite hakusivun murupolussa

en: Prefix for Archive breadcrumbs
fi: Etuliite arkiston murupolussa

en: Prefix for the breadcrumb path
fi: Murupolun etuliite

en: Anchor text for the Homepage
fi: Linkkiteksti kotisivulle.

en: Separator between breadcrumbs
fi: Murupolun erotinmerkki

en: Below are your published posts' SEO scores. Now is as good a time as any to start improving some of your posts!
fi: Alta löydät SEO-pisteet julkaistuille artikkeleillesi. Nyt jos koskaan on hyvä hetki alkaa parantamaan niitä!

en: Credits
fi: Kiitokset

en: &laquo; Back to Tools page
fi: &laquo; Takaisin Työkalut-sivulle.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with some very powerful built-in tools:
fi: %1$s:ssa on mukana erittäin tehokkaita sisäänrakennettuja työkaluja:

en: This tool allows you to quickly change important files for your SEO, like your robots.txt and, if you have one, your .htaccess file.
fi: Tämä työkalu mahdollistaa SEO:n kannalta tärkeiden tiedostojen, kuten robots.txt:n ja .htaccess-tiedoston, nopean muokkauksen.

en: File editor
fi: Tiedostomuokkain

en: Import settings from other SEO plugins and export your settings for re-use on (another) blog.
fi: Tuo asetukset toisista SEO-lisäosista ja vie asetuksesi uudelleenkäyttöä varten (toiseen) blogiin.

en: Import and Export
fi: Tuo ja vie

en: This tool allows you to quickly change titles and descriptions of your posts and pages without having to go into the editor for each page.
fi: Tämä työkalu sallii sinun muokata nopeasti sivujesi ja julkaisujesi otsikoita ja kuvauksia ilman, että sinun tarvitsee mennä erikseen jokaisen sivun muokkaustilaan.

en: Bulk editor
fi: Bulkki editori

note: translators: %1$s / %2$s expands to a link to pinterest.com's help page.
en: To %1$sconfirm your site with Pinterest%2$s, add the meta tag here:
fi: %1$svarmistaaksesi sivustosi Pinterestin kanssa%2$s, lisää meta tagi tähän:

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the "Add Open Graph meta data" setting on the Facebook tab enabled if you want to optimize your site for Pinterest.
fi: Pinterest käyttää Open Graph -metatietoja Facebookin tapaan. Kannattaa siis pitää ne päällä Facebook-välilehdellä, mikäli tahdot optimoida sivustosi Pinterestille.

en: The default card type to use
fi: Cardin oletustyyppi.

en: Add Twitter card meta data
fi: Lisää Twitter card metadata

en: This image is used if the post/page being shared does not contain any images.
fi: Tätä kuvaa käytetään jos jaettavassa sivussa/artikkelissa ei ole kuvia.

en: Description
fi: Selostus

en: Add Open Graph meta data
fi: Lisää Open Graph -metadata

en: YouTube URL
fi: Youtube URL

en: Twitter Username
fi: Twitter käyttäjätunnus

en: Facebook Page URL
fi: Facebook-sivusi URL-osoite

en: Accounts
fi: Tilit

en: Restore site to defaults
fi: Palauta sivusto oletusasetuksiin

en: Site ID
fi: Sivuston tunniste

en: Using this form you can reset a site to the default SEO settings.
fi: Tällä lomakkeella voit palauttaa sivuston SEO-asetukset.

en: Privacy sensitive (FB admins and such), theme specific (title rewrite) and a few very site specific settings will not be imported to new sites.
fi: Arkaluontoisia (kuten FB-hallinta) ja teemaspesifejä (otsikon uudelleenmuotoilu), sekä jokusia muuten hyvin sivustokohtaisia asetuksia ei tuoda uusille sivustoille.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Enter the %1$sSite ID%2$s for the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. Leave empty for none (i.e. the normal plugin defaults will be used).
fi: Anna %1$stunnus%2$s sivustolle, jonka asetuksia haluat käyttää oletuksena kaikille sivustoille, jotka liitetään verkostoosi. Jätä tyhjäksi käyttääksesi lisäosan oletusasetuksia.

en: Choose the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. If you choose 'None', the normal plugin defaults will be used.
fi: Valitse sivusto, jonka asetuksia haluat käyttää oletuksena kaikille sivustoille, jotka liitetään verkostoosi. Valitse 'Ei mitään' käyttääksesi pluginin oletusasetuksia.

en: New sites in the network inherit their SEO settings from this site
fi: Uudet sivustot perivät SEO-asetuksensa verkoston sisällä tästä sivustosta.

en: Super Admins only
fi: Ainoastaan Järjestelmänvalvoja (Super Admin)

en: Site Admins (default)
fi: Sivuston ylläpitäjät (oletus)

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Who should have access to the %1$s settings
fi: Kenellä tulee olla pääsy %1$s:n asetuksiin

en: spam
fi: Spam

en: mature
fi: ikärajoitettu

en: archived
fi: Arkistoitu

en: public
fi: Julkinen

note: translators: %s expands to the name of a site within a multisite network.
en: %s restored to default SEO settings.
fi: %s palautettiin SEO-oletusasetuksille.

en: Settings Updated.
fi: Asetukset on tallennettu.

en: 404 pages
fi: 404-sivut

en: Search pages
fi: Hakusivut

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>.
en: These pages will be %s by default, so they will never show up in search results.
fi: Nämä sivut ovat oletuksena %s, joten ne eivät näy koskaan hakutuloksissa.

en: Special pages
fi: Erikoissivut

en: Date-based archives could in some cases also be seen as duplicate content.
fi: Päivämääräpohjaiset arkistot voivat myös joskus tulla nähdyksi päällekkäisenä sisältönä.

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>
en: If this is the case on your site, you can choose to either disable it (which makes it redirect to the homepage), or to add %s to it so it doesn't show up in the search results.
fi: Jos tämä esiintyy sivullasi, voit valita joko poistaaksesi sen käytöstä (joka saa sen uudelleenohjautumaan kotisivulle), tai lisätäksesi %s jotta se ei esiinny etsinnän tuloksissa.

note: translators: %1$s / %2$s: links to an article about duplicate content on yoast.com
en: If you're running a one author blog, the author archive will be exactly the same as your homepage. This is what's called a %1$sduplicate content problem%2$s.
fi: Jos ylläpidät yhden kirjoittajan blogia, kirjoittajan arkisto on täsmälleen sama kuin kotisivu. Tätä kutsutaan %1$späällekkäisen sisällön ongelmaksi%2$s.

en: Date archives
fi: Päivämääräarkistot

en: author archives
fi: tekijän arkisto

en: Title
fi: Otsikko

en: Take note:
fi: Huomaa:

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You can determine the title and description for the homepage by %1$sediting the homepage itself%2$s.
fi: Voit määritellä otsikon ja kuvauksen kotisivulle %1$smuokkaamalla etusivua itseään%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You can determine the title and description for the posts page by %1$sediting the posts page itself%2$s.
fi: Voit määritellä otsikon ja kuvauksen blogisivulle %1$smuokkaamalla blogisivua itseään%2$s.

en: Homepage &amp; Posts page
fi: Etusivu ja blogisivu

en: Title Separator
fi: Otsikon erotin

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s has auto-detected whether it needs to force rewrite the titles for your pages, if you think it's wrong and you know what you're doing, you can change the setting here.
fi: %1$s on selvittänyt automaattisesti tarvitseeko sen uudelleenkirjoittaa sivujesi otsikot. Jos luulet, että tämä on tehty väärin ja tiedät, mitä olet tekemässä, voit muuttaa asetusta tästä.

en: Force rewrite titles
fi: Pakota otsikoiden uudelleenkirjoitus

en: Taxonomies
fi: Luokittelut

en: Homepage
fi: Etusivu

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s Extensions
fi: %1$s -laajennukset

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Seamlessly integrate WooCommerce with %1$s and get extra features!
fi: Yhdistä WooCommerce saumattomasti %1$s:n kanssa ja löydä uudet ominaisuudet!

en: Rank better locally and in Google Maps, without breaking a sweat!
fi: Sijoitu paremmin paikallisesti ja Google Mapsissa, tuskatta!

en: Are you in Google News? Increase your traffic from Google News by optimizing for it!
fi: Näytkö Google Newsissa? Kasvata liikennettäsi Google Newsista optimoimalla!

en: Optimize your videos to show them off in search results and get more clicks!
fi: Optimoi videosi näyttääksesi se hakutuloksissa ja hanki lisää klikkauksia!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The premium version of %1$s with more features & support.
fi: Premium-versio %1$s -lisäosasta tarjoaa lisäominaisuuksia ja tukea.

en: Person
fi: Henkilö

note: translators: %1$s opens the link to the Yoast.com article about Google's Knowledge Graph, %2$s closes the link,
en: This data is shown as metadata in your site. It is intended to appear in %1$sGoogle's Knowledge Graph%2$s. You can be either an organization, or a person.
fi: Nämä tiedot esitetään sivustosi metatietoina. Sen on tarkoitettu näkyväksi %1$sGooglen Knowledge Graphissa%2$s. Voit olla joko organisaatio tai henkilö.

en: Website name
fi: Verkkosivun nimi

en: Webmaster Tools
fi: Webmaster-työkalut

en: Breadcrumbs
fi: Murupolku

note: Translators: %1$s: expands to 'Yoast SEO Premium', %2$s: links to Yoast SEO Premium plugin page.
en: To be able to create a redirect and fix this issue, you need %1$s. You can buy the plugin, including one year of support and updates, on %2$s.
fi: Jotta voit lisätä edelleenohjauksen ja korjata tämän ongelman, tarvitset %1$s -lisäosan. Voit ostaa lisäosan ja vuoden verran päivityksiä ja tukea, sivulta %2$s.

note: Translators: %s: expands to Yoast SEO Premium
en: Creating redirects is a %s feature
fi: Uudelleenohjauksien luominen on %s:n ominaisuus.

note: translators: %s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin
en: Deactivate %s
fi: Poista %s käytöstä

note: translators: %1$s: 'Facebook & Open Graph' plugin name(s) of possibly conflicting plugin(s), %2$s to Yoast SEO
en: The %1$s plugin might cause issues when used in conjunction with %2$s.
fi: %1$s-lisäosat saattavat aiheuttaa ongelmia kun niitä käytetään yhdessä %2$s:n kanssa.

en: Upload Image
fi: Lataa kuva

note: translators: %s is the plugin name
en: %s Posts Overview
fi: %s artikkelien yleiskatsaus

en: Breadcrumbs title
fi: Leivänmurujen otsikko

en: Social settings
fi: Sosiaaliset asetukset

en: Archives
fi: Arkistot

en: Email
fi: Sähköposti

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: Close
fi: Sulje

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'Google XML Sitemaps' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to the creation of sitemaps.
en: Both %1$s and %2$s can create XML sitemaps. Having two XML sitemaps is not beneficial for search engines and might slow down your site.
fi: Sekä %1$s että %2$s voivat luoda XML-sivustokarttoja. Kaksi sivustokarttaa ei auta hakukoneita, vaan saattaa hidastaa sivustosi toimintaa.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Configure %1$s's Open Graph settings
fi: Määritä %1$s:n Open Graph -asetukset

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to creating OpenGraph output.
en: Both %1$s and %2$s create Open Graph output, which might make Facebook, Twitter, LinkedIn and other social networks use the wrong texts and images when your pages are being shared.
fi: Sekä %1$s että %2$s voivat luoda Open Graph -tietoja, joka saattaa johtaa siihen, että Facebook, Twitter, LinkedIn ja muut sosiaaliset mediat käyttävät vääriä tekstejä ja kuvia kun sisältöäsi jaetaan.

en: very difficult
fi: erittäin hankala

en: Try to make shorter sentences, using less difficult words to improve readability
fi: Voit parantaa luettavuutta käyttämällä lyhyempiä lauseita ja helpompia sanoja.

en: difficult
fi: hankala

en: Try to make shorter sentences to improve readability
fi: Voit parantaa luettavuutta kirjoittamalla lyhyempiä lauseita.

en: fairly difficult
fi: melko hankala

en: fairly easy
fi: suhteellisen helppo

en: easy
fi: helppo

en: very easy
fi: erittäin helppo

en: Meta Desc.
fi: Meta-kuvaus

en: All SEO Scores
fi: Kaikki SEO-pisteet

en: SEO issue: The featured image should be at least 200 by 200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
fi: Pääkuvan pitäisi olla ainakin 200x200 pikseliä jotta se valitaan Facebookkiin sekä muihin sosiaalisen median sivustoihin.

en: (no parent)
fi: (ei isäntää)

en: Post is set to noindex.
fi: Artikkeli on asettettu tilaan noindex.

en: The URL that this page should redirect to.
fi: URL, jolle tämän sivun pitäisi uudelleenohjautua.

en: 301 Redirect
fi: 301-uudelleenohjaus

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The canonical URL that this page should point to. Leave empty to default to permalink. %1$sCross domain canonical%2$s supported too.
fi: Kanoninen verkko-osoite, johon tämän sivun on määrä osoittaa. Jätä tyhjäksi käyttääksesi oletusosoiterakennetta. %1$sSivustojen väliset kanoniset osoitteet%2$s ovat myös tuettuja.

en: Canonical URL
fi: Ensisijainen URL

en: Title to use for this page in breadcrumb paths
fi: Tämän sivun otsikko leivänmurupoluissa

en: Breadcrumbs Title
fi: Murupolun otsikko

en: No Snippet
fi: Ei otetta

en: No Archive
fi: Ei arkistointia

en: No Image Index
fi: Ei kuvaindeksiä

en: None
fi: Ei mitään

en: Meta robots advanced
fi: Meta Robots edistynyt

en: Warning: even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
fi: Varoitus: Vaikka voit asettaa tässä robot-asetusten metatiedot, koko sivusto on asetettu noindec-tilaan sivuston yksityisasetuksissa, joten näillä asetuksilla ei ole vaikutusta.

en: Meta description
fi: Meta selostus

en: SEO Title
fi: SEO-otsikko

en: Focus keyword
fi: Kohdeavainsana

en: Settings successfully imported.
fi: Asetusten tuonti onnistui.

en: Settings could not be imported:
fi: Asetusten tuominen ei onnistunut.

en: Breadcrumb for 404 pages:
fi: Leivänmuru 404-sivuille:

en: Prefix for search result pages:
fi: Hakutulossivujen etuliite:

en: Prefix for archive pages:
fi: Arkistosivujen etuliite:

en: Prefix for breadcrumbs:
fi: Murupolun etuliite:

en: Anchor text for the homepage:
fi: Etusivun linkin teksti:

en: Breadcrumbs separator:
fi: Leivänmurujen erotin:

note: translators: %s is the name of the plugin
en: %s Breadcrumbs
fi: %s-leivänmurut

en: Use Image
fi: Käytä kuvaa

en: Action
fi: Toiminto

en: Page URL/Slug
fi: Sivun URL / Slugi

en: Publication date
fi: Julkaisupäivä

en: Post Status
fi: Artikkelin tila

en: WP Page Title
fi: WP sivun otsikko

en: View
fi: Katso

note: translators: %s: post title
en: View &#8220;%s&#8221;
fi: Katso &#8220;%s&#8221;

en: Preview
fi: Esikatsele

note: translators: %s: post title
en: Preview &#8220;%s&#8221;
fi: Esikatsele &#8220;%s&#8221;

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Filter
fi: Suodata

[ctx: posts]
note: translators: %s expands to the number of trashed posts in localized format.
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
fi[0]: Laita roskakoriin <span class="count">(%s)</span>
fi[1]: Laita roskakoriin <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
note: translators: %s expands to the number of posts in localized format.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fi[0]: Kaikki <span class="count">(%s)</span>
fi[1]: Kaikki <span class="count">(%s)</span>

en: New Yoast Meta Description
fi: Uusi Yoast metakuvaus.

en: Existing Yoast Meta Description
fi: Olemassa oleva Yoast Meta-kuvaus

en: Facebook profile URL
fi: Facebook-profiilin URL

en: Twitter username (without @)
fi: Twitter-käyttäjänimi (ilman @)

en: FAQ
fi: UKK

en: Settings
fi: Asetukset

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
fi: Valtaisa SEO-ongelma: olet estänyt hakukoneiden (robots) pääsyn sivustolle.

en: Posts
fi: Artikkelit

en: Edit Files
fi: Muokkaa tiedostoja

en: General
fi: Yleiset

en: Extensions
fi: Laajennukset

en: Search Console
fi: Hakukonsoli

en: Tools
fi: Työkalut

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: XML sitemaps
fi: XML-sivustokartat

en: Social
fi: Sosiaalinen media

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the installed version, %3$s expands to Gutenberg
en: %1$s detected you are using version %2$s of %3$s, please update to the latest version to prevent compatibility issues.
fi: %1$s havaitsi, että käytät %3$s:n versiota %2$s. Päivitä uusimpaan versioon, että vältyt yhteensopivuusongelmilta.

en: Just another WordPress site
fi: Vain tavallinen WordPress-sivusto

en: You have used HTML in your value which is not allowed.
fi: Valitettavasti HTML -koodi ei ole sallittu.

note: translators: %s expands to the name of a post type (plural).
en: You can't edit %s that aren't yours.
fi: Et voi muokata %s jotka eivät ole sinun.

note: translators: %s expands to post type name.
en: You can't edit %s.
fi: Ette voi muokata kohdetta %s.

note: translators: %s expands to post type.
en: Post has an invalid Content Type: %s.
fi: Artikkelin sisältötyyppi ei ole kelvollinen: %s

en: Post doesn't exist.
fi: Sivua ei ole olemassa.
