Plugins - Yoast SEO - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (1305 entries)

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d words long. That's slightly shorter than the recommended minimum of %2$d words. %4$sMake it longer%5$s!
ja_JP: %3$sキーフレーズの長さ%5$s: キーフレーズは%1$dワードの長さです。これは、推奨される最小の%2$dワードよりもわずかに短いです。%4$s長くしてください%5$s！

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d words long. That's longer than the recommended maximum of %2$d words. %4$sMake it shorter%5$s!
ja_JP: %3$sキーフレーズの長さ%5$s: キーフレーズは%1$dワードの長さです。これは、推奨される最大の%2$dワードよりも長くなります。%4$s短くして%5$s！

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d word long. That's shorter than the recommended minimum of %2$d words. %4$sMake it longer%5$s! | %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d words long. That's shorter than the recommended minimum of %2$d words. %4$sMake it longer%5$s!
ja_JP[0]: %3$sキーフレーズの長さ%5$s: キーフレーズは%1$dワードの長さです。これは、推奨される最小の%2$dワードよりも長くなります。%4$s短くして%5$s！

en: %1$sImage alt tags%2$s: All images have alt attributes. Good job!
ja_JP: %1$s画像の alt タグ%2$s: すべての画像には alt 属性があります。 よくできた！

en: %3$sImage alt tags%5$s: %1$d image out of %2$d doesn't have alt attributes. %4$sAdd alt attributes to your images%5$s! | %3$sImage alt tags%5$s: %1$d images out of %2$d don't have alt attributes. %4$sAdd alt attributes to your images%5$s!
ja_JP[0]: %3$s画像の alt タグ%5$s: %1$d / %2$d の画像には alt 属性がありません。%4$s画像に alt 属性を追加してください%5$s！

en: %1$sImage alt tags%3$s: None of the images has alt attributes. %2$sAdd alt attributes to your images%3$s!
ja_JP: %1$s画像の alt タグ%3$s: どの画像にも alt 属性はありません。%2$s画像に alt 属性を追加してください%3$s！

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to the dependency name, %3$s expands to a closing strong tag, %4$s expands to and opening anchor tag, %5$s expands to a closing anchor tag.
en: It looks like you've installed our %1$s%2$s addon%3$s. %4$sActivate it now%5$s to unlock more tools and SEO features to make your products stand out in search results.
ja_JP: %1$s%2$s アドオン%3$sをインストールしたようです。%4$s今すぐ有効化%5$sで、より多くのツールと SEO 機能のロックを解除して、検索結果で製品を目立たせます。

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to the dependency name, %3$s expands to a closing strong tag, %4$s expands to an opening anchor tag, %5$s expands to a closing anchor tag.
en: It looks like you aren't using our %1$s%2$s addon%3$s. %4$sUpgrade today%5$s to unlock more tools and SEO features to make your products stand out in search results.
ja_JP: %1$s%2$s アドオン%3$sを使用していないようです。%4$s今日アップグレード%5$sで、検索結果で製品を目立たせるためのツールと SEO 機能のロックを解除します。

note: translators: %1$s expands to an opening anchor tag for a link leading to the Premium installation page, %2$s expands to a closing anchor tag.
en: Below are the technical details for the error. See %1$sthis page%2$s for a more detailed explanation.
ja_JP: 以下は、エラーの技術的な詳細です。詳細な説明については、%1$sこのページ%2$sを参照してください。

en: %1$sImage Keyphrase%2$s: Good job!
ja_JP: %1$s画像キーフレーズ%2$s: よくできた！

en: %1$sImage Keyphrase%3$s: Images on this page do not have alt attributes with at least half of the words from your keyphrase. %2$sFix that%3$s!
ja_JP: %1$s画像キーフレーズ%3$s: このページの画像には、キーフレーズの単語の少なくとも半分を含むalt属性がありません。%2$sそれを修正してください%3$s！

en: %1$sImages%2$s: Good job!
ja_JP: %1$s画像%2$s: よくできた！

en: %1$sImages and videos%2$s: Good job!
ja_JP: %1$s画像と動画%2$s: よくできた！

en: %3$sImages and videos%5$s: Only %1$d image or video appears on this page. We recommend at least %2$d. %4$sAdd more relevant images or videos%5$s! | %3$sImages and videos%5$s: Only %1$d images or videos appear on this page. We recommend at least %2$d. %4$sAdd more relevant images or videos%5$s!
ja_JP[0]: %3$s画像と動画%5$s: このページには、%1$dの画像または動画のみが表示されます。少なくとも%2$dをお勧めします。%4$sより関連性の高い画像や動画を追加してください%5$s！

en: %3$sImages%5$s: Only %1$d image appears on this page. We recommend at least %2$d. %4$sAdd more relevant images%5$s! | %3$sImages%5$s: Only %1$d images appear on this page. We recommend at least %2$d. %4$sAdd more relevant images%5$s!
ja_JP[0]: %3$s画像%5$s: このページには、%1$dの画像のみが表示されます。少なくとも%2$dをお勧めします。%4$sより関連性の高い画像や動画を追加してください%5$s！

en: %1$sImages and videos%3$s: No images or videos appear on this page. %2$sAdd some%3$s!
ja_JP: %1$s画像と動画%3$s: このページには画像や動画は表示されません。%2$sいくつか追加してください%3$s！

en: %1$sLists%3$s: No lists appear on this page. %2$sAdd at least one ordered or unordered list%3$s!
ja_JP: %1$sリスト%3$s: このページにはリストは表示されません。%2$s少なくとも1つの順序付きまたは順序なしリストを追加してください%3$s!

en: %1$sLists%2$s: There is at least one list on this page. Great!
ja_JP: %1$sリスト%2$s: このページには少なくとも1つのリストがあります。 素晴らしい！

en: Error stack trace
ja_JP: エラースタックトレース

en: Response
ja_JP: 反応

en: Error message
ja_JP: エラーメッセージ

en: Status code
ja_JP: ステータスコード

en: Request method
ja_JP: リクエスト方法

en: Request URL
ja_JP: リクエスト URL

en: Error details
ja_JP: エラーの詳細

en: Prep time
ja_JP: 準備時間

en: The time it takes to prepare the items to be used in the instructions.
ja_JP: 説明書で使用するアイテムの準備にかかる時間。

en: Recipe prep time
ja_JP: レシピ準備時間

en: The time it takes to actually cook the dish.
ja_JP: 実際に料理を作るのにかかる時間。

en: Recipe cooking time
ja_JP: レシピの調理時間

en: Workouts
ja_JP: トレーニング

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s and %3$s are a link.
en: A new version of %1$s is available. %2$sRenew your subscription%3$s if you want to update to the latest version.
ja_JP: %1$s の新しいバージョンが利用可能です。最新バージョンに更新する場合は、%2$s購読を更新して%3$sください。

en: Finish this workout and make sure the right pages are ranking with Yoast SEO Premium.
ja_JP: このトレーニングを終了し、適切なページが Yoast SEO Premium でランク付けされていることを確認してください。

en: Want to continue?
ja_JP: 続行しますか？

note: translators: %1$s expands to <em>, %2$s expands to </em>.
en: Surf to each one of your cornerstones on your own website. Hit %1$sedit post%2$s and go to the WordPress Backend. Mark them as cornerstones in the SEO tab of the metabox or the sidebar of Yoast SEO.
ja_JP: 自身のサイトでコーナーストーン投稿のそれぞれに行きなさい。%1$s投稿を編集%2$sをクリックして、WordPress バックエンドに移動します。メタボックスの SEO タブまたは Yoast SEO のサイドバーでそれらをコーナーストーン投稿としてマークします。

en: Mark these articles as cornerstone content
ja_JP: コーナーストーンコンテンツとしてマーク

note: translators: %1$s expands to <em>, %2$s expands to </em>.
en: With which articles do you want to rank highest? Which are the most complete, which are the best explainers, which are %1$sthe%2$s most important? Check out your own website and choose the pages and posts you want to be your cornerstone articles!
ja_JP: どの投稿で最高にランク付けしますか？ どれが最も完全で、どれが%1$s最高%2$sですか？ 自身のサイトをチェックして、コーナーストーン投稿にしたいページと投稿を選んでね！

en: Your site might not feel that SEO fit just yet. But that's just a matter of time. Let's start this workout by choosing your cornerstones.
ja_JP: サイトはまだ SEO に満足していないかもしれません。 しかし、それは時間の問題です。コーナーストーンの投稿を選択して、このトレーニングを始めましょう。

en: Start: Choose your cornerstones!
ja_JP: 開始：コーナーストーンを選択してね！

note: translators: %1$s expands to <em>, %2$s expands to <a>, %3$s expands to </a>, %4$s expands to </em>.
en: %1$sNeed more guidance? We've covered every step in more detail in our %2$sCornerstone practical guide%3$s%4$s.
ja_JP: %1$sさらにガイダンスが必要ですか？ %2$sコーナーストーンの実用ガイド%3$sで、すべてのステップについて詳しく説明しました%4$s

note: translators: %1$s expands to <em>, %2$s expands to </em>.
en: On your site you have a few articles that are %1$sthe%2$s most important. You want to rank highest in Google with these articles. At Yoast, we call these articles cornerstone articles. Take the following 6 steps in order to start ranking with your cornerstone articles!
ja_JP: サイトには、%1$s最も%2$s重要な投稿がいくつかあります。 これらの投稿でグーグルで最高にランク付けしたいと思っています。 Yoast では、これらの投稿を「コーナーストーン」投稿と呼んでいます。 投稿投稿でランキングを始めるために次の6つのステップを踏んでください！

en: Rank with articles you want to rank with
ja_JP: お気に入りの投稿でランキングを達成

en: The cornerstone approach
ja_JP: コーナーストーンのアプローチ

en: Getting your site in shape and keeping it SEO fit can be challenging. Let us help you get started by taking on the most common SEO challenges, with these step by step SEO workouts.
ja_JP: サイトの形を整え、SEO に適合させるのは難しい場合があります。これらのステップバイステップの SEO トレーニングで、最も一般的な SEO の課題に取り組むことから始めるのを手伝いましょう。

en: SEO Workouts
ja_JP: SEO トレーニング

en: Revise this step
ja_JP: このステップを修正します

en: Finish this step
ja_JP: このステップを終了します

en: Enter step
ja_JP: ステップに入る

en: Instructions
ja_JP: 説明

en: Instructions title
ja_JP: 説明書のタイトル

en: The steps of making the recipe, in the form of an ordered list with HowToStep and/or HowToSection items.
ja_JP: HowToStep および / または HowToSection アイテムを含む順序付きリストの形式でレシピを作成する手順。

en: Recipe instructions
ja_JP: レシピーの説明

en: Enter an ingredient
ja_JP: 材料を入力してください

en: Ingredients
ja_JP: 材料

en: Ingredients title
ja_JP: 材料タイトル

en: The ingredients used in the recipe, e.g. sugar, flour or garlic.
ja_JP: レシピで使用される材料、例： 砂糖、小麦粉またはニンニク。

en: Recipe ingredient(s)
ja_JP: レシピの材料

en: Improve the quality of your site search! Automatically helps your users find your cornerstone and most important content in your internal search results. It also removes noindexed posts & pages from your site’s search results.
ja_JP: サイト検索の品質を向上させましょう！ユーザーが内部検索結果でコーナーストーンと最も重要なコンテンツを見つけるのを自動的に支援します。また、インデックスに登録されていない投稿やページをサイトの検索結果から削除します。

note: translators: %s: Zapier. translators: %s: Algolia.
en: Find out more about our %s integration.
ja_JP: %s 統合の詳細をご覧ください。

note: translators: 1: Yoast SEO, 2: Zapier.
en: Set up automated actions when you publish or update your content. By connecting %1$s with %2$s, you can easily send out your published posts to any of its 2000+ destinations, such as Twitter, Facebook and more.
ja_JP: コンテンツを公開または更新するときに自動化されたアクションを設定します。 %1$s を %2$s に接続することで、公開した投稿を Twitter、Facebook などの 2000 以上の宛先に簡単に送信できます。

en: Read more about how internal linking can improve your site structure.
ja_JP: 内部リンクであなたのサイト構造を改善できる方法についてもっと読む

en: Get relevant internal linking suggestions  — while you’re writing! The link suggestions metabox shows a list of posts on your blog with similar content that might be interesting to link to.
ja_JP: 執筆中に、関連する内部リンクの提案を入手します。リンク候補メタボックスには、リンクするのに興味深い可能性のある同様のコンテンツを含むブログの投稿のリストが表示されます。

en: Link suggestions
ja_JP: リンクの提案

en: Find out how Insights can help you improve your content.
ja_JP: 洞察がコンテンツの改善にどのように役立つかをご覧ください。

en: Find relevant data about your content right in the Insights section in the Yoast SEO metabox. You’ll see what words you use most often and if they’re a match with your keywords!
ja_JP: Yoast SEO メタボックスの「洞察」セクションでコンテンツに関連するデータを見つけてください。 最も頻繁に使用する単語と、それらがキーワードと一致するかどうかがわかります。

en: Read more about Schema.
ja_JP: スキーマの詳細については、こちらをご覧ください。

note: translators: %1$s expands to an opening anchor tag for a link leading to the Premium installation page, %2$s expands to a closing anchor tag. Translators: %1$s expands to an opening anchor tag for a link leading to the
en: Oops, something has gone wrong and we couldn't complete the optimization of your SEO data. Please make sure to activate your subscription in MyYoast by completing %1$sthese steps%2$s.
ja_JP: おっと、何か問題が発生し、SEO データの最適化を完了できませんでした。 %1$sこれらの手順%2$sを実行して、MyYoast で購読を有効化してください。

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social appearance settings for archives require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
ja_JP: アーカイブのソーシャル外観設定には、Open Graph メタデータ（現在無効になっています）が必要です。 これは、「Facebook」タブの %1$s「ソーシャル」設定%2$sで有効にできます。

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social appearance settings for taxonomies require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
ja_JP: タクソノミーのソーシャル外観設定には、Open Graph メタデータ（現在無効になっています）が必要です。 これは、「Facebook」タブの %1$s「ソーシャル」設定%2$sで有効にできます。

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social appearance settings for content types require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
ja_JP: コンテンツタイプのソーシャル外観設定には、Open Graph メタデータ（現在無効になっています）が必要です。 これは、「Facebook」タブの %1$s「ソーシャル」設定%2$sで有効にできます。

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social appearance settings for your homepage require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
ja_JP: ホームページのソーシャル外観設定には、Open Graph メタデータ（現在無効になっています）が必要です。これは、「Facebook」タブの%1$s「ソーシャル」設定%2$sで有効にできます。

en: Default image
ja_JP: デフォルト画像

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social homepage settings have been moved to the %1$s‘Search appearance’ settings under the ‘General’ tab%2$s.
ja_JP: ソーシャルホームページの設定は、%1$s「全般」タブの「検索の外観」設定に移動しました%2$s。

en: Rewrite titles
ja_JP: タイトルを書き換える

en: These are the image, title and description used when a link to your homepage is shared on social media.
ja_JP: これらは、ホームページへのリンクがソーシャルメディアで共有されるときに使用される画像、タイトル、および説明です。

note: translators: %s is the plural version of the post type's name.
en: %s archive settings
ja_JP: %s アーカイブ設定

note: translators: %s is the singular version of the post type's name.
en: Single %s settings
ja_JP: シングル %s 設定

en: Cooking time
ja_JP: 調理時間

en: Enter a recipe description
ja_JP: レシピの説明を入力

en: A description of the recipe.
ja_JP: レシピの説明。

en: Recipe description
ja_JP: レシピの説明

en: Unlock with Premium
ja_JP: プレミアムでロックを解除

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: To unlock this feature please update %s to the latest version.
ja_JP: この機能のロックを解除するには、%s を最新バージョンに更新してください。

en: Modify your social description by editing it right here.
ja_JP: ソーシャル説明の設定をここで変更します

en: Social description
ja_JP: ソーシャル説明

en: Social title
ja_JP: ソーシャルタイトル

en: Social image
ja_JP: ソーシャル画像

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: No %1$s plugins have been installed. You don't seem to own any active subscriptions.
ja_JP: %1$s プラグインはインストールされていません。 有効な購読を所有していないようです。

note: Translators: %s expands to the error message.
en: Addon installation failed because of an error: %s.
ja_JP: エラー（%s）が原因で、アドオンのインストールに失敗しました。

en: You are not allowed to install plugins.
ja_JP: プラグインのインストールは許可されていません

note: Translators: %s expands to the name of the addon.
en: Addon installed.
ja_JP: アドオンがインストールされました。

note: Translators:%s expands to the error message.
en: Addon activation failed because of an error: %s.
ja_JP: エラー（%s）が原因で、アドオンの有効化に失敗しました。

en: You are not allowed to activate plugins.
ja_JP: プラグインを有効化することは許可されていません。

note: Translators: %s expands to the name of the addon.
en: Addon activated.
ja_JP: アドオンを有効化しました。

note: translators: %1$s expands to an anchor tag to the admin premium page, %2$s expands to Yoast SEO Premium, %3$s expands to a closing anchor tag
en: %1$s Continue to %2$s%3$s
ja_JP: %1$s %2$sこれに続く %3$s

en: Installing and activating addons
ja_JP: アドオンのインストールと有効化

en: the following addons
ja_JP: 以下のアドオン

note: translators: %s expands to Yoast
en: %s SEO installation
ja_JP: %s SEO インストール

en: Install and activate
ja_JP: インストールして有効化

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Please confirm below that you would like to install %s on this site.
ja_JP: このサイトに %s をインストールすることを以下で確認してください。

en: Shopping data preview:
ja_JP: ショッピングデータのプレビュー：

en: Availability
ja_JP: 可用性

en: Price
ja_JP: 価格

note: Translators: %s expands to the actual rating, e.g. 8/10.
en: Rating
ja_JP: 評価

en: %s reviews
ja_JP: %s レビュー

en: Rating: %s
ja_JP: 評価：%s

en: Image
ja_JP: 画像

en: Add a block to your recipe...
ja_JP: レシピにブロックを追加...

en: Serves #
ja_JP: # 人分

en: Create a Recipe in an SEO-friendly way. You can only use one Recipe block per post.
ja_JP: SEO に適した方法でレシピを作成します。 投稿ごとに使用できるレシピブロックは 1 つだけです。

note: translators: %1$s expands to Yoast
en: %1$s Recipe
ja_JP: %1$s レシピ

en: Enter a recipe name
ja_JP: レシピ名を入力してください

note: Translators: %1$s expands to 'Yoast SEO', %2$s to an opening anchor tag for a link leading to the Plugins page, and %3$s to a closing anchor tag.
en: We see that you enabled automatic updates for WordPress. We recommend that you do this for %1$s as well. This way we can guarantee that WordPress and %1$s will continue to run smoothly together. Please contact your network admin to enable auto-updates for %1$s.
ja_JP: WordPress の自動更新を有効にしたことがわかります。%1$s でもこれを行うことをお勧めします。このようにして、WordPress と %1$s が一緒に正しく機能し続けることを保証できます。%1$s の自動更新を有効にするには、ネットワーク管理者に連絡してください。

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium.
en: Required by %s
ja_JP: %s が必要

note: Translators: %1$s resolves to Yoast SEO.
en: Auto-updates are disabled based on this setting for %1$s.
ja_JP: 自動更新は、%1$s のこの設定に基づいて無効になります。

note: Translators: %1$s resolves to Yoast SEO.
en: Auto-updates are enabled based on this setting for %1$s.
ja_JP: 自動更新は、%1$s のこの設定に基づいて有効になります。

note: Translators: %1$s expands to 'Yoast SEO', %2$s to an opening anchor tag for a link leading to the Plugins page, and %3$s to a closing anchor tag.
en: We see that you enabled automatic updates for WordPress. We recommend that you do this for %1$s as well. This way we can guarantee that WordPress and %1$s will continue to run smoothly together. %2$sGo to your plugins overview to enable auto-updates for %1$s.%3$s
ja_JP: WordPress の自動更新が有効です。%1$s についても同様に設定をおすすめします。それにより、WordPress と %1$s が今後もスムーズに動作することが保証されます。%2$sプラグインページから、%1$s の自動更新を有効化してください。%3$s

en: New
ja_JP: 新規

en: Schema analysis:
ja_JP: スキーマ分析:

en: seconds
ja_JP: 秒

en: Remove image
ja_JP: 画像を削除

en: Select image
ja_JP: 画像を選択

en: Replace image
ja_JP: 画像の置き換え

en: Enable Breadcrumbs for your theme
ja_JP: テーマのパンくずリストを有効にする

note: translators: %1$s / %2$s: links to the breadcrumbs implementation page on the Yoast knowledgebase
en: Note: You can always choose to enable / disable them for your theme below. This setting will not apply to breadcrumbs inserted through a widget, a block or a shortcode.
ja_JP: 注：以下のテーマで、いつでも有効 / 無効を選択できます。 この設定は、ウィジェット、ブロック、またはショートコードを介して挿入されたパンくずリストには適用されません。

note: translators: %1$s expands to 'Yoast'.
en: %1$s premium plugin updates work fine
ja_JP: %1$s プレミアムプラグインの更新は正常に機能します

note: translators: %1$s expands to 'Yoast'.
en: %1$s premium plugins cannot update
ja_JP: %1$s プレミアムプラグインは更新できません

en: site structure
ja_JP: サイト構造

en: internal linking
ja_JP: 内部リンク

en: breadcrumbs
ja_JP: パンくずリスト

en: Adds the Yoast SEO breadcrumbs to your template or content.
ja_JP: Yoast SEO パンくずリストをテンプレートまたはコンテンツに追加します。

en: Yoast Breadcrumbs
ja_JP: Yoast パンくずリスト

en: The post could not be found.
ja_JP: 投稿が見つかりませんでした。

note: translators: %s is the reason given by WordPress.
en: The term is considered invalid. The following reason was given by WordPress: %s
ja_JP: このタームは無効と見なされます。以下の理由は、WordPressによって与えられました: %s

en: The term could not be found.
ja_JP: タームが見つかりませんでした。

en: This feature has been disabled since subsites never send tracking data.
ja_JP: サブサイトが追跡データを送信しないため、この機能は無効になっています。

note: translators: %1$s expands to an opening anchor tag, %2$s expands to an closing anchor tag.
en: We notice that you have installed WPML. To make sure your canonical URLs are set correctly, %1$sinstall and activate the Yoast SEO Multilingual add-on%2$s as well!
ja_JP: WPML がインストールされているようです。カノニカル URL が正しく設定されていることを確認するには、%1$sYoast SEO Multilingual アドオンもインストールして有効化してください%2$s。

en: Because of a change in your category base setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
ja_JP: カテゴリベース設定が変更されたため、SEO データの一部を再処理する必要があります。

note: Translators: %1$s translates to the Post Label in singular form
en: Unfortunately we cannot save changes to your SEO settings while you are working on a draft of an already-published %1$s. If you want to save your SEO changes, make sure to click 'Update', or wait to make your SEO changes until you are ready to update the %1$s.
ja_JP: 残念ながら、既に公開されている%1$sの下書きに作業中に、SEO 設定の変更を保存することはできません。SEO の変更を保存する場合は、必ず [更新] をクリックするか、%1$sを更新する準備ができるまで SEO の変更を行います。

en: Got it
ja_JP: 分かりました

en: Get started with Yoast SEO's content analysis for Elementor!
ja_JP: Elementor のための Yoast SEO のコンテンツ分析を始めましょう!

en: New: Yoast SEO for Elementor
ja_JP: 新: ElementorのためのYoast SEO

en: Find out how a rich snippet can improve visibility and click-through-rate.
ja_JP: リッチ スニペットによって表示とクリック率の向上がどのように行えるのかをご覧ください。

en: This adds an author byline and reading time estimate to the article’s snippet when shared on Slack.
ja_JP: これにより、Slack で共有されたときに、投稿者の署名欄と読書時間の見積もりが投稿のスニペットに追加されます。

en: Enhanced Slack sharing
ja_JP: Slack 共有の強化

note: translators: 1: Expands to Yoast SEO
en: Wait for a week or so, until %1$s automatically processes most of your content in the background.
ja_JP: %1$s がバックグラウンドでコンテンツのほとんどを自動的に処理するまで1週間ほど待ってください。

note: translators: %s expands to the reading time number, in minutes
en: %s minute | %s minutes
ja_JP[0]: %s分

note: translators: %s expands to the reading time number, in minutes
en: Est. reading time
ja_JP: 推定読み取り時間

en: Written by
ja_JP: 執筆者

en: Google Rich Results Test
ja_JP: Google リッチ結果テスト

en: Because of a change in your tag base setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
ja_JP: タグベース設定が変更されたため、SEO データの一部を再処理する必要があります。

note: translators: %s: 'Semrush'
en: The %s integration offers suggestions and insights for keywords related to the entered focus keyphrase.
ja_JP: %s統合では、入力されたフォーカスキーフレーズに関連するキーワードの候補と洞察が提供されます。

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: This tab allows you to selectively disable %1$s integrations with third-party products for all sites in the network. By default all integrations are enabled, which allows site admins to choose for themselves if they want to toggle an integration on or off for their site. When you disable an integration here, site admins will not be able to use that integration at all.
ja_JP: このタブでは、ネットワーク内のすべてのサイトのサードパーティ製品との%1$s統合を選択的に無効にできます。既定では、すべての統合が有効になっているため、サイト管理者は、サイトの統合のオンとオフを切り替えたい場合に、自分で選択できます。ここで統合を無効にすると、サイト管理者はその統合をまったく使用できなくなります。

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s can integrate with third parties products. You can enable or disable these integrations below.
ja_JP: %1$sはサードパーティ製品と統合できます。これらの統合は、以下で有効または無効にできます。

en: Activate your subscription
ja_JP: サブスクリプションのアクティブ化

en: Stop SEO data optimization
ja_JP: SEO データの最適化を停止

en: Oops, something has gone wrong and we couldn't complete the optimization of your SEO data. Please click the button again to re-start the process.
ja_JP: おっと、何かが間違っていて、あなたのSEOデータの最適化を完了できませんでした。もう一度ボタンをクリックして、プロセスを再開してください。

en: Optimizing SEO data... This may take a while.
ja_JP: SEO データの最適化... これにはしばらく時間がかかる場合があります。

en: SEO data optimization complete
ja_JP: SEO データの最適化が完了しました

en: SEO data optimization is disabled for non-production environments.
ja_JP: 非本番環境では、SEO データの最適化が無効になります。

en: This feature includes and replaces the Text Link Counter and Internal Linking Analysis
ja_JP: この機能は、テキスト リンク カウンターと内部リンク分析を含み、置き換えます

note: translators: %s: Expands to "Yoast SEO Premium".
en: Check out %s!
ja_JP: %s をチェック!

note: translators: %s: Expands to "Yoast SEO".
en: Would you like to be able to add these related keyphrases to the %s analysis so you can optimize your content even further?
ja_JP: これらの関連キーフレーズを%s分析に追加して、コンテンツをさらに最適化できるようにしますか?

en: We've encountered a problem trying to get related keyphrases. Please try again later.
ja_JP: 関連するキーフレーズを取得しようとして問題が発生しました。後でもう一度やり直してください。

note: translators: %s: Expands to "Yoast SEO".
en: You've reached the maximum amount of 4 related keyphrases. You can change or remove related keyphrases in the %s metabox or sidebar.
ja_JP: 4 つの関連キーフレーズの最大量に達しました。%s メタボックスまたはサイドバーで、関連するキーフレーズを変更または削除できます。

note: translators: %1$s expands to "Yoast SEO", %2$s expands to "Semrush".
en: Please wait while %1$s connects to %2$s to get related keyphrases...
ja_JP: 関連するキーフレーズを取得するために %1$s が %2$s に接続する間お待ちください。

note: translators: %s : Expands to "Semrush".
en: Upgrade your %s plan
ja_JP: %s プランをアップグレード

note: translators: %s : Expands to "Semrush".
en: You've reached your request limit for today. Check back tomorrow or upgrade your plan over at %s.
ja_JP: 今日のリクエストの上限に達しました。明日戻ってくるか、%sで計画をアップグレードしてください。

en: Last month
ja_JP: 先月

en: Two months ago
ja_JP: 2ヶ月前

en: Three months ago
ja_JP: 3ヶ月前

en: Four months ago
ja_JP: 4ヶ月前

en: Five months ago
ja_JP: 5ヶ月前

en: Six months ago
ja_JP: 6ヶ月前

en: Seven months ago
ja_JP: 7ヶ月前

en: Eight months ago
ja_JP: 8ヶ月前

en: Nine months ago
ja_JP: 9ヶ月前

en: Ten months ago
ja_JP: 10ヶ月前

en: Eleven months ago
ja_JP: 11ヶ月前

en: Twelve months ago
ja_JP: 12ヶ月前

note: translators: %s expands to Semrush
en: Get more insights at %s
ja_JP: %sでより多くの洞察を得る

en: Keyphrase volume in the last 12 months on a scale from 0 to 100.
ja_JP: 過去 12 か月のキーフレーズボリュームを 0 から 100 のスケールで表示します。

en: Learn more about the related keyphrases trend
ja_JP: 関連キーフレーズのトレンドの詳細

en: Trend
ja_JP: トレンド

en: Learn more about the related keyphrases volume
ja_JP: 関連キーフレーズのボリュームの詳細

en: Volume
ja_JP: ボリューム

en: Related keyphrase
ja_JP: 関連性のあるキーフレーズ

en: Select country
ja_JP: 国を選択

en: Show results for:
ja_JP: 結果の表示:

en: Please enter a focus keyphrase first to get related keyphrases
ja_JP: 関連するキーフレーズを取得するには、まずフォーカス キーフレーズを入力してください

en: Sorry, there's no data available for that keyphrase/country combination.
ja_JP: 申し訳ありませんが、そのキーフレーズ/国の組み合わせに利用可能なデータはありません。

en: Get related keyphrases
ja_JP: 関連キーフレーズを取得

en: Related keyphrases
ja_JP: 関連キーフレーズ

en: The number of headers and header labels don't match.
ja_JP: ヘッダーとヘッダー ラベルの数が一致しません。

en: All permalinks were successfully reset
ja_JP: すべてのパーマリンクが正常にリセットされました

en: You can speed up your site and get insight into your internal linking structure by letting us perform a few optimizations to the way SEO data is stored.
ja_JP: SEOデータの保存方法に対していくつかの最適化を実行することで、サイトをスピードアップし、内部リンク構造に関する洞察を得ることができます。

en: Start SEO data optimization
ja_JP: SEO データの最適化を開始

en: Learn more about the benefits of optimized SEO data.
ja_JP: 最適化された SEO データの利点について詳しくは、こちらをご覧ください。

en: You can speed up your site and get insight into your internal linking structure by letting us perform a few optimizations to the way SEO data is stored. If you have a lot of content it might take a while, but trust us, it's worth it.
ja_JP: SEOデータの保存方法に対していくつかの最適化を実行することで、サイトをスピードアップし、内部リンク構造に関する洞察を得ることができます。多くのコンテンツがある場合はしばらく時間がかかるかもしれませんが、私たちを信頼する価値があります。

en: Optimize SEO Data
ja_JP: SEOデータの最適化

en: If the problem persists, please contact support.
ja_JP: 問題が解決しない場合は、サポートにお問い合わせください。

note: Translators: %1$s expands to an opening anchor tag for a link leading to the Yoast SEO tools page, %2$s expands to a closing anchor tag.
en: Something has gone wrong and we couldn't complete the optimization of your SEO data. Please %1$sre-start the process%2$s.
ja_JP: 何かが間違っていて、あなたのSEOデータの最適化を完了できませんでした。%1$sプロセスを再開%2$sしてください。

note: translators: %s expands to a mailto support link.
en: If you still need support and have an active subscription for this product, please email %s.
ja_JP: サポートが必要で有効なサブスクリプションを保持する場合は %s にメールを送信ください。

note: translators: 1: expands to <a> that refers to the help page, 2: </a> closing tag.
en: You can probably find an answer to your question in our %1$shelp center%2$s.
ja_JP: %1$sHelp Center%2$s で質問への答えが見つかるかもしれません。

en: Need support?
ja_JP: サポートが必要ですか ?

note: translators: %1$s: expands to an opening anchor tag, %2$s: expands to a closing anchor tag
en: Disabling Yoast SEO's XML sitemaps will not disable WordPress' core sitemaps. In some cases, this %1$s may result in SEO errors on your site%2$s. These may be reported in Google Search Console and other tools.
ja_JP: Yoast SEO の XML サイトマップを無効化しても WordPress 本体のサイトマップは無効化されません。場合によっては%1$sサイトで SEO エラーになるかもしれません%2$s。Google Search Console や他のツールにレポートが出力される場合があります。

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: Twitter preview
ja_JP: Twitter プレビュー

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: Facebook preview
ja_JP: Facebook プレビュー

note: Translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Return to your %s
ja_JP: %sへ戻る

note: Translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Make sure to save your %s for changes to take effect
ja_JP: 変更を反映するには必ず%sを保存してください

en: Make your products stand out in Google
ja_JP: Google で商品を目立たせる

en: Everything you need for Google News
ja_JP: Google News に必要なツールをすべてご用意

en: Start ranking better for your videos
ja_JP: 動画のランキングをアップ

en: Stop losing customers to other local businesses
ja_JP: 他のローカルビジネスにお客様を奪われないために

note: translators: 1: Yoast SEO, 2: translated version of "Off"
en: The advanced section of the %1$s meta box allows a user to remove posts from the search results or change the canonical. The settings in the schema tab allows a user to change schema meta data for a post. These are things you might not want any author to do. That's why, by default, only editors and administrators can do this. Setting to "%2$s" allows all users to change these settings.
ja_JP: %1$s メタボックスの詳細セクションを使用すると、ユーザーは検索結果から投稿を削除したり、正規タグを変更したりできます。スキーマタブの設定により、ユーザーは投稿のスキーマメタデータを変更できます。デフォルトでは、編集者と管理者だけがこれを実行できます。「%2$s」に設定すると、すべてのユーザーがこれらの設定を変更できます。

en: Security: no advanced or schema settings for authors
ja_JP: セキュリティ：投稿者向けの詳細設定やスキーマ設定はありません

note: translators: %1$s expands to the plural name of the current post type, %2$s expands to the current site wide default.
en: Default for %1$s (%2$s)
ja_JP: %1$s のデフォルト (%2$s)

en: This helps search engines understand your website and your content. You can change some of your settings for this page below.
ja_JP: これは、検索エンジンがサイトとコンテンツを理解するのに役立ちます。以下のこのページの設定の一部を変更できます。

en: Yoast SEO automatically describes your pages using schema.org
ja_JP: Yoast SEO は schema.org を使用してページを自動的に説明します

en: default
ja_JP: デフォルト

en: Article type
ja_JP: 投稿タイプ

en: Page type
ja_JP: ページタイプ

en: Learn more about page or content types
ja_JP: ページまたはコンテンツタイプの詳細

en: What type of page or content is this?
ja_JP: これはどのタイプのページまたはコンテンツですか？

en: Learn more about structured data with Schema.org
ja_JP: Schema.org による構造化データの詳細

note: translators: %1$s expands to the plural name of the current post type, %2$s and %3$s expand to a link to the Search Appearance Settings page
en: You can change the default type for %1$s in your %2$sSearch Appearance Settings%3$s.
ja_JP: %2$s検索での見え方設定%3$s で %1$s のデフォルトのタイプを変更できます。

note: translators: %1$s expands to an indexable object's name, e.g. Posts or Pages.
en: Upon saving, this setting will apply to all of your %1$s. %1$s that are manually configured will be left untouched. | Upon saving, these settings will apply to all of your %1$s. %1$s that are manually configured will be left untouched.
ja_JP[0]: 保存すると、この設定はすべての %1$s に適用されます。手動で設定された %1$s はそのまま残ります。

note: translators: %1$s expands to an indexable object's name, e.g. Posts or Pages.
en: Choose how your %1$s should be described by default in your site's schema.org markup. You can change these settings for individual %1$s.
ja_JP: サイトの schema.org マークアップで、デフォルトで%1$sをどのように説明するかを選択します。個々の %1$s のこれらの設定を変更できます。

en: Learn more about the schema settings
ja_JP: スキーマ設定の詳細

en: Schema settings
ja_JP: スキーマ設定

en: Default Article type
ja_JP: デフォルトの投稿タイプ

en: Default Page type
ja_JP: デフォルトのページタイプ

en: Report
ja_JP: レポート

en: Tech Article
ja_JP: テック記事

en: Scholary Article
ja_JP: 学術論文

en: Satirical Article
ja_JP: 風刺記事

en: Advertiser Content Article
ja_JP: 広告主コンテンツの投稿

en: News Article
ja_JP: ニュース記事

en: Social Media Posting
ja_JP: ソーシャルメディア投稿

en: Article
ja_JP: 投稿

en: Search Results Page
ja_JP: 検索結果ページ

en: Real Estate Listing
ja_JP: 不動産リスト

en: Checkout Page
ja_JP: チェックアウトページ

en: Collection Page
ja_JP: コレクションページ

en: Medical Web Page
ja_JP: 医療ページ

en: Contact Page
ja_JP: お問い合わせページ

en: Profile Page
ja_JP: 自己紹介ページ

en: QA Page
ja_JP: QAページ

en: FAQ Page
ja_JP: FAQ ページ

en: About Page
ja_JP: 概要ページ

en: Item Page
ja_JP: 項目ページ

en: Web Page
ja_JP: ウェブページ

note: translators: 1: Yoast SEO
en: Allow us to track some data about your site to improve our plugin.
ja_JP: プラグインを改善するために、サイトに関するデータの追跡を許可します。

en: Usage tracking
ja_JP: 使用状況のトラッキング

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: Help us improve %s
ja_JP: %s の改善にご協力ください

en: Read more about our usage tracking.
ja_JP: 使用状況の追跡については、こちらをご覧ください。

en: At Yoast, we are always keen on providing the very best experience for you. To do so, we'd like to collect some data about which other plugins and themes you have installed, and which features you use and don't use. Be assured that we'll never resell that data. And of course, as always, we won't collect any personal data about you or your visitors!
ja_JP: Yoast では、常に最高の体験を提供することに熱心です。そのために、インストールした他のプラグインとテーマ、および使用した機能と使用していない機能に関するデータを収集します。そのデータを再販することは絶対にありません。そしてもちろん、いつものように、あなたやユーザーに関するいかなる個人データも収集しません！

en: Yes, you can track my site's data!
ja_JP: はい、私のサイトのデータをトラッキングできます！

en: No, I don't want to allow you to track my site data.
ja_JP: いいえ、サイトデータの追跡を許可したくありません。

en: Can we collect anonymous information about your website and its usage?
ja_JP: サイトとその使用法について匿名の情報を収集できますか？

en: Yoast How-to
ja_JP: Yoast ハウツー

en: Structured Data
ja_JP: 構造化データ

en: Because of a change in your permalink structure, some of your SEO data needs to be reprocessed.
ja_JP: パーマリンク構造が変更されたため、一部の SEO データを再処理する必要があります。

en: Because of a change in your home URL setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
ja_JP: ホーム URL の設定が変更されたため、一部の SEO データを再処理する必要があります。

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: Modify your %s description by editing it right here...
ja_JP: ここで編集して %s の説明を変更します。

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: Modify your %s title by editing it right here...
ja_JP: ここで編集して、%s のタイトルを変更します。

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: %s preview
ja_JP: %s プレビュー

en: %1$sKeyphrase in title%3$s: Not all the words from your keyphrase "%4$s" appear in the SEO title. %2$sFor the best SEO results write the exact match of your keyphrase in the SEO title, and put the keyphrase at the beginning of the title%3$s.
ja_JP: %1$sタイトルのキーフレーズ%3$s：キーフレーズ「%4$s」のすべての単語が SEO タイトルに表示されるわけではありません。%2$sSEO の最良の結果を得るには、SEO タイトルにキーフレーズの完全一致を記述し、タイトルの最初にキーフレーズを置きます%3$s。

en: %1$sKeyphrase in title%3$s: Does not contain the exact match. %2$sTry to write the exact match of your keyphrase in the SEO title and put it at the beginning of the title%3$s.
ja_JP: %1$sタイトルのキーフレーズ%3$s：完全一致は含まれません。%2$sキーフレーズの完全一致をSEOタイトルに書き、タイトルの最初に置きます%3$s。

en: %1$sKeyphrase in title%3$s: The exact match of the focus keyphrase appears in the SEO title, but not at the beginning. %2$sMove it to the beginning for the best results%3$s.
ja_JP: %1$sタイトルのキーフレーズ%3$s：SEOタイトルにはフォーカスキーフレーズの完全一致が表示されますが、先頭には表示されません。%2$s最良の結果を得るには、最初に移動してください%3$s。

note: Translators: %s expands to Twitter, %s expands to the 5MB size.
en: The file size of the uploaded image is too large for %s. File size must be less than %s.
ja_JP: アップロードされた画像のファイルサイズが %s に対して大きすぎます。ファイルサイズは %s 未満である必要があります。

note: Translators: %s expands to the jpg format, %s expands to the png format, %s expands to the gif format.
en: The format of the uploaded image is not supported. The supported formats are: %s, %s, %s and %s.
ja_JP: アップロードされた画像の形式はサポートされていません。サポートされている画像形式は、%s、%s、%s、%s です。

note: Translators: %s expands to the gif format, %s expands to the gif format.
en: You have uploaded a %s. Please note that, if it’s an animated %s, only the first frame will be used.
ja_JP: %s をアップロードしました。アニメーション %s の場合、最初のフレームのみが使用されることに注意してください。

en: Your image dimensions are not suitable. The minimum dimensions are %dx%d pixels. The maximum dimensions are %dx%d pixels.
ja_JP: 画像のサイズが適切ではありません。最小サイズは %dx%d px です。最大サイズは %dx%d px です。

note: Translators: %s expands to the jpg format, %s expands to the png format, %s expands to the gif format.
en: The format of the uploaded image is not supported. The supported formats are: %s, %s and %s.
ja_JP: アップロードされた画像の形式はサポートされていません。サポートされている画像形式は、%s、%s、%s です。

note: Translators: %d expands to the minimum width, %d expands to the minimum hight
en: Your image dimensions are not suitable. The minimum dimensions are %dx%d pixels.
ja_JP: 画像のサイズが適切ではありません。最小サイズは %dx%d px です。

note: translators: %1$s expands to Yoast.
en: %1$s Internal Linking Blocks
ja_JP: %1$s 内部リンクブロック

en: Open in new tab
ja_JP: 新しいタブで開く

en: This is a sponsored link or advert (mark as %1$ssponsored%2$s)%3$s
ja_JP: これはスポンサーリンクまたは広告です (%1$sスポンサー%2$sとしてマーク) %3$s

en: Search engines should ignore this link (mark as %1$snofollow%2$s)%3$s
ja_JP: 検索エンジンはこのリンクを無視する必要があります (%1$snofollow%2$sとしてマーク) %3$s

en: Learn more about marking a link as nofollow or sponsored.
ja_JP: リンクを nofollow またはスポンサーとしてマークする方法の詳細をご覧ください。

en: Link inserted.
ja_JP: リンクを挿入しました。

en: Link edited.
ja_JP: リンクを編集しました。

en: Warning: the link has been inserted but may have errors. Please test it.
ja_JP: 警告: リンクは挿入されましたが、エラーがあるかもしれません。テストしてください。

en: Link
ja_JP: リンク

en: Unlink
ja_JP: リンクを解除

en: Link removed.
ja_JP: リンクを削除しました。

en: Please upgrade your WordPress version or install the Gutenberg plugin to get this %1$s feature.
ja_JP: この %1$s 機能を使用するには、WordPress バージョンをアップグレードするか、Gutenberg プラグインをインストールしてください。

en: Marking links with nofollow/sponsored has been disabled for WordPress installs < 5.4.
ja_JP: 5.4未満の WordPress インストールでは、nofollow / スポンサー付きのリンクのマーク付けは無効になっています。

en: No focus keyword was entered
ja_JP: フォーカスキーワードが入力されていません

en: We've analyzed your post. There is still room for improvement!
ja_JP: 投稿を分析しました。まだ改善の余地があります！

en: We've analyzed your post. Everything looks good. Well done!
ja_JP: 投稿を分析しました。すべてがよさそうだ。よくやった！

en: Share your post!
ja_JP: 投稿を共有しましょう！

en: Improve your post with Yoast SEO
ja_JP: Yoast SEO で投稿を改善

en: SEO analysis:
ja_JP: SEO 分析:

note: translators: %s expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy translators: %s: Expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy.
en: Show SEO settings for %1$s?
ja_JP: %1$s の SEO 設定を表示

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Link start tag to the Yoast help center, %3$s: Link closing tag.
en: As the indexability status of your website can only be fetched from %1$s every 15 seconds,
    			a first step could be to wait at least 15 seconds and refresh the Site Health page. If that did not help,
    			%2$sread more about troubleshooting search engine visibility%3$s.
ja_JP: サイトのインデックス登録ステータスは、15 秒ごとに %1$s からのみ取得できるため、
    最初のステップは、少なくとも 15 秒待ってから「サイトヘルス」ページを更新することです。それでも解決しない場合は、
    %2$s 検索エンジンの可視性のトラブルシューティングの詳細についてはご覧ください%3$s。

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users. The request to %1$s to check whether your site can be found by search engines failed due to an error.
ja_JP: %1$s では、%2$s ユーザー向けに無料のインデックス登録チェックを提供しています。エラーのため、サイトを検索エンジンで見つけることができるかどうかを確認するための %1$s への要求は失敗しました。

note: translators: 1: Link to the Yoast help center, 2: Link closing tag.
en: %1$sFind out how to solve this problem on our help center%2$s.
ja_JP: %1$sこの問題を解決する方法をヘルプセンターでご覧ください%2$s。

en: The text link counter feature is not working as expected
ja_JP: テキストリンクカウンター機能が期待どおりに動作しない

note: translators: 1: Link to the Yoast SEO blog, 2: Link closing tag.
en: The text link counter helps you improve your site structure. %1$sFind out how the text link counter can enhance your SEO%2$s.
ja_JP: テキストリンクカウンターは、サイト構造の改善に役立ちます。%1$sテキストリンクカウンターがどのように SEO を強化できるかをご覧ください%2$s。

en: The text link counter is working as expected
ja_JP: テキストリンクカウンターは期待通りに機能しています

note: translators: %1$s: Link to article about text links, %2$s: Anchor closing tag, %3$s: Emphasis open tag, %4$s: Emphasis close tag
en: The links columns show the number of articles on this site linking %3$sto%4$s this article and the number of URLs linked %3$sfrom%4$s this article. Learn more about %1$show to use these features to improve your internal linking%2$s, which greatly enhances your SEO.
ja_JP: リンク列には、この記事 %3$sに%4$s リンクしているこのサイトの記事の数と、この記事に %3$sから%4$s リンクしている URL の数が表示されます。%1$sこれらの機能を使用して内部リンクを改善する方法の詳細をご覧ください%2$s。これにより、SEO が大幅に強化されます。

note: translators: %1$s: Link to article about content analysis, %2$s: Anchor closing
en: We've written an article about %1$show to use the SEO score and Readability score%2$s.
ja_JP: %1$sSEO スコアと読みやすさスコア%2$s の使用方法に関する記事を書きました。

note: translators: %1$s: Yoast SEO
en: %1$s adds several columns to this page.
ja_JP: %1$s はこのページに複数のカラムを追加します。

en: I don't want this site to show in the search results.
ja_JP: このサイトを検索結果に表示したくない。

note: translators: 1: Link start tag to the WordPress Reading Settings page, 2: Link closing tag.
en: If you want search engines to show this site in their results, you must %1$sgo to your Reading Settings%2$s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
ja_JP: 検索エンジンでこのサイトを結果に表示する場合は、%1$s読み取り設定%2$s に移動し、「検索エンジンの表示」のチェックボックスをオフにする必要があります。

en: Your keyphrase is too long. It can be a maximum of 191 characters.
ja_JP: キーフレーズが長すぎます。最大191文字にすることができます。

en: Learn more about the no-index setting on our help page.
ja_JP: ヘルプページで no-index 設定の詳細をご覧ください。

en: Even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
ja_JP: メタロボット設定を設定できますが、サイト全体のプライバシー設定で noindex が設定されているため、設定は効果がありません。

en: Learn more about canonical URLs on our help page.
ja_JP: ヘルプページでカノニカル URL の詳細をご覧ください。

en: Learn more about the breadcrumbs title setting on our help page.
ja_JP: ヘルプページでパンくずリストのタイトル設定の詳細をご覧ください。

en: Learn more about advanced meta robots settings on our help page.
ja_JP: ヘルプページでメタロボットの詳細設定の詳細をご覧ください。

en: Learn more about the no-follow setting on our help page.
ja_JP: ヘルプページで no-follow 設定の詳細をご覧ください。

note: Translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Should search engines follow links on this %s
ja_JP: 検索エンジンがこの%sのリンクをたどる必要がありますか?

en: Show debug information
ja_JP: デバッグ情報を表示

note: translators: %s: Yoast SEO.
en: Your site will continue to work normally, but won't take full advantage of %s.
ja_JP: サイトは引き続き正常に動作しますが、%s を十分に活用できません。

note: translators: %s: Yoast SEO.
en: %s had problems creating the database tables needed to speed up your site.
ja_JP: %s は、サイトの高速化に必要なデータベーステーブルの作成に問題がありました。

en: We estimate this will take less than a minute.
ja_JP: これには 1 分もかからないと思います。

en: We estimate this will take a couple of minutes.
ja_JP: これには数分かかると見込んでいます。

note: translators: 1: Link to article about indexation command, 2: Anchor closing tag, 3: Link to WP CLI.
en: %1$sRun the indexation process on your server%2$s using %3$sWP CLI%2$s.
ja_JP: %3$sWP CLI%2$sを使用して%1$sサーバーでインデックス作成プロセスを実行する%2$s。

en: We estimate this could take a long time, due to the size of your site. As an alternative to waiting, you could:
ja_JP: サイトのサイズにより、これには長い時間がかかると予想されます。待機する代わりに、次のことができます:

en: a theme that has proper title-tag theme support, or adapt your theme to have that support
ja_JP: 適切なタイトルタグテーマをサポートするテーマ、またはテーマをそのサポートに適応させる

note: translators: %1$s: link to help article about solving table issue. %2$s: is anchor closing.
en: Please read %1$sthis help article%2$s to find out how to resolve this problem.
ja_JP: %1$sこのヘルプ投稿%2$sを読んで、この問題の解決方法を見つけてください。

en: Replaced with the term ancestors hierarchy
ja_JP: 単語の前任者の階層に置き換えられました

en: Term hierarchy
ja_JP: ターム階層

note: translators: 1: Yoast SEO
en: This %1$s REST API endpoint gives you all the metadata you need for a specific URL. This will make it very easy for headless WordPress sites to use %1$s for all their SEO meta output.
ja_JP: この %1$s REST API エンドポイントは、特定の URL に必要なすべてのメタデータを提供します。これにより、ヘッドレス WordPress サイトがすべての SEO メタ出力に %1$s を使用するのが非常に簡単になります。

en: REST API: Head endpoint
ja_JP: REST API: Head エンドポイント

en: Great! You can activate your premium plugin(s) and receive updates.
ja_JP: プレミアムプラグインを有効化し、アップデートを受けることができます。

note: translators: %1$s Emphasis open tag, %2$s: Emphasis close tag, %3$s Link start tag to the Yoast help center, %4$s Link closing tag, %5$s to Yoast SEO, %6$s to my.yoast.com.
en: You can %1$snot%2$s activate your premium plugin(s) and receive updates because %5$s cannot connect to %6$s. The cause for this error is probably that the cURL software on your server is too old. Please contact your host and ask them to update it to at least version 7.34. %3$sRead more about cURL in our help center%4$s.
ja_JP: %5$s が %6$s に接続できないため、プレミアムプラグインを有効化%1$sできず%2$s、アップデートも受信できません。このエラーが発生するのはおそらくサーバー上の cURL ソフトウェアが古いためです。管理者に連絡し、バージョン7.34以降に更新するようリクエストしてください。%3$scURL の詳細についてはヘルプセンターを参照してください%4$s。

note: translators: %1$s Emphasis open tag, %2$s: Emphasis close tag, %3$s Link start tag to the Yoast help center, %4$s Link closing tag, %5$s to Yoast SEO, %6$s to my.yoast.com.
en: You can %1$snot%2$s activate your premium plugin(s) and receive updates because %5$s cannot connect to %6$s. A common cause for not being able to connect is an out-of-date version of cURL, software used to connect to other servers. However, your cURL version seems fine. Please talk to your host and, if needed, the Yoast support team to figure out what is broken. %3$sRead more about cURL in our help center%4$s.
ja_JP: %5$s が %6$s に接続できないため、プレミアムプラグインを有効化%1$sできず%2$s、アップデートも受信できません。このエラーが発生するのは通常サーバー上の cURL ソフトウェアが古いためですが、現在お使いのバージョンは問題がないようです。何が問題化を突き止めてには、管理者と、もし必要であれば Yoast サポートチームにも連絡してください。%3$scURL の詳細についてはヘルプセンターを参照してください%4$s。

note: translators: %1$s: Opening tag of the link to the Yoast Ryte website, %2$s: Expands to 'Ryte', %3$s: Link closing tag.
en: %1$sGo to %2$s to analyze your entire site%3$s
ja_JP: %1$s%2$s へ移動してサイト全体を分析%3$s

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users, and it shows that your site can be found by search engines.
ja_JP: %1$s は %2$s ユーザー向けに無料のインデックス登録チェックを提供しており、サイトが検索エンジンで見つけられることを示しています。

en: Your site can be found by search engines
ja_JP: サイトは検索エンジンが見つけることができる状態です

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users and right now it has trouble determining
    			whether search engines can find your site. This could have several (legitimate) reasons and
    			is not a problem in itself. If this is a live site, it is recommended that you figure out why
    			the %1$s check failed.
ja_JP: %1$s は %2$s ユーザー向けに無料のインデックス作成可能性チェックを提供しており、現在、検索エンジンがサイトを見つけることができるかどうかを判断するのに問題があります。これにはいくつかの (正当な) 理由があり、それ自体は問題ではありません。これがライブサイトである場合は、%1$s チェックが失敗した理由を理解することをお勧めします。

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte'.
en: %1$s cannot determine whether your site can be found by search engines
ja_JP: %1$s はサイトが検索エンジンから検索可能かどうか決定できません。

note: translators: %1$s: Opening tag of the link to the Yoast help center, %2$s: Link closing tag.
en: %1$sRead more about troubleshooting search engine visibility.%2$s
ja_JP: %1$s検索エンジンの視認性のトラブルシューティングについて参照ください。%2$s

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users and it has determined that your site cannot be found by search engines. If this site is live or about to become live, this should be fixed.
ja_JP: %1$s は %2$s ユーザーに無料のインデクサビリティチェックを提供します。チェックの結果、サイトが検索エンジンから見えていません。サイトが本番の場合、または近い将来本番にする予定があれば、問題を修正してください。

en: Your site cannot be found by search engines
ja_JP: サイトが検索エンジンから見えていません

note: translators: %1$s: Opening tag of the link to the Yoast help center, %2$s: Link closing tag.
en: If this is a live site, %1$sit is recommended that you figure out why the check failed.%2$s
ja_JP: これが本番サイトであれば、%1$sなぜチェックが失敗したのか原因を特定することを推奨します。%2$s

note: translators: 1: The Ryte response raw error code, if any. 2: The error message. 3: The WordPress error code, if any.
en: Error details: %1$s %2$s %3$s
ja_JP: エラー詳細: %1$s %2$s %3$s

en: An error occurred while checking whether your site can be found by search engines
ja_JP: 検索エンジンからサイトが見えるかどうかのチェック中にエラーが発生しました。

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: %1$sYou can change the tagline in the customizer%2$s.
ja_JP: %1$sカスタマイザーでキャッチフレーズを変更できます%2$s。

en: You still have the default WordPress tagline. Even an empty one is probably better.
ja_JP: WordPress のデフォルトのキャッチフレーズが設定されています。空白の方がまだ良いでしょう。

en: You should change the default WordPress tagline
ja_JP: WordPress のデフォルトのキャッチフレーズは変更してください。

en: You are using a custom tagline or an empty one.
ja_JP: カスタムのキャッチフレーズ、または空白を使用しています。

en: You changed the default WordPress tagline
ja_JP: WordPress のデフォルトのキャッチフレーズが変更されました。

en: Comments on your posts are displayed on a single page. This is just like we'd suggest it. You're doing well!
ja_JP: 投稿のコメントは1ページ内に表示されます。これは推奨の設定です。Good Job!

note: translators: %s expands to '/%postname%/'
en: It's highly recommended to have your postname in the URL of your posts and pages. Consider setting your permalink structure to %s.
ja_JP: 投稿やページの URL には投稿名が含まれることを強く推奨します。パーマリンク構造を %s に設定することを検討してください。

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages
ja_JP: 投稿やページの URL に投稿名が含まれていません。

en: You do have your postname in the URL of your posts and pages.
ja_JP: 投稿やページの URL に投稿名が含まれていません。

en: Your permalink structure includes the post name
ja_JP: パーマリンク構造に投稿名が含まれています

en: The request to Ryte returned an error.
ja_JP: Ryte へのリクエストにエラーが返りました。

en: Comments on your posts break into multiple pages. As this is not needed in 999 out of 1000 cases, we recommend you disable it. To fix this, uncheck "Break comments into pages..." on the Discussion Settings page.
ja_JP: コメントが複数ページにわたります。ほとんどのケースで必要ありませんので無効化することを推奨します。修正するにはディスカッション設定ページで「1ページあたり...複数ページに分割し...」オプションのチェックを外します。

en: Comments break into multiple pages
ja_JP: コメントを複数ページに分割

en: Comments are displayed on a single page
ja_JP: 個別ページにコメントが表示されます

en: No title
ja_JP: タイトルなし

note: translators: 1: Start of a paragraph beginning with the Yoast icon, 2: Expands to 'Yoast SEO', 3: Paragraph closing tag.
en: %1$sThis was reported by the %2$s plugin%3$s
ja_JP: %1$s%2$s プラグインから報告されました。%3$s

note: translators: 1: Opening tag of the link to the discussion settings page, 2: Link closing tag.
en: %1$sGo to the Discussion Settings page%2$s
ja_JP: %1$sディスカッション設定ページへ移動%2$s

en: Mobile result
ja_JP: モバイルの結果

en: Preview as:
ja_JP: プレビュー:

en: Desktop result
ja_JP: デスクトップの結果

en: Google preview
ja_JP: Google プレビュー

en: When you click OK we will open our HelpScout beacon where you can find answers to your questions. This beacon will load our support data and also potentially set cookies.
ja_JP: 「OK」をクリックすると HelpScout ビーコンを開きます。そこで質問に対する答えを検索できます。ビーコンはサポートデータをロードし、クッキーを設定する場合があります。

en: If you want to apply advanced <code>meta</code> robots settings for this page, please define them in the following field.
ja_JP: このページに高度な <code>meta</code> ロボット設定を適用したい場合は、以下の欄で定義してください。

note: translators: 1: Link start tag to the Firefox website, 2: Link start tag to the Chrome website, 3: Link start tag to the Edge website, 4: Link closing tag.
en: The browser you are currently using is unfortunately rather dated. Since we strive to give you the best experience possible, we no longer support this browser. Instead, please use %1$sFirefox%4$s, %2$sChrome%4$s or %3$sMicrosoft Edge%4$s.
ja_JP: 現在使用しているブラウザは、残念ながらかなり古くなっています。可能な限り最高のエクスペリエンスを提供するよう努めているため、このブラウザはサポートしていません。代わりに、%1$sFirefox%4$s、%2$sChrome%4$s、または%3$sMicrosoft Edge%4$s をお使いください。

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO academy
en: Check out %1$s
ja_JP: %1$s をチェック

en: We have both free and premium online courses to learn everything you need to know about SEO.
ja_JP: SEO について知るべきすべて学ぶための、無料とプレミアムオンラインコースがあります。

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO academy, which is a clickable link.
en: Want to learn SEO from Team Yoast? Check out our %1$s!
ja_JP: チーム Yoast から SEO を学びたい方は、%1$s をご覧ください。

en: Learn SEO
ja_JP: SEO を学ぶ

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: %s settings to import:
ja_JP: インポートする %s 設定:

note: translators: 1: expands to Yoast SEO, 2: expands to Import settings.
en: Import settings from another %1$s installation by pasting them here and clicking "%2$s".
ja_JP: ここに貼り付けて「%2$s」をクリックし、別の %1$s インストールから設定をインポートします。

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Your %1$s settings:
ja_JP: %1$s 設定:

en: Schema
ja_JP: スキーマ

en: Twitter uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the "Add Open Graph meta data" setting on the Facebook tab enabled if you want to optimize your site for Twitter.
ja_JP: Twitter は Facebook と同様に Open Graph のメタデータを使用しているため、Twitter 用にサイトを最適化したい場合は、Facebook タブの「Open Graph のメタデータを追加」の設定を有効にしておくようにしましょう。

en: Settings saved.
ja_JP: 設定を保存しました。

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Youtube URL you entered. %s
ja_JP: 入力した Youtube URL の形式を確認してください。%s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Wikipedia URL you entered. %s
ja_JP: 入力した Wikipedia URL の形式を確認してください。%s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Pinterest URL you entered. %s
ja_JP: 入力した Pinterest URL の形式を確認してください。%s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the MySpace URL you entered. %s
ja_JP: 入力した MySpace URL の形式を確認してください。%s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Linkedin URL you entered. %s
ja_JP: 入力した LinkedIn URL の形式を確認してください。 %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Instagram URL you entered. %s
ja_JP: 入力した Instagram URL の形式を確認してください。%s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Facebook Page URL you entered. %s
ja_JP: 入力した Facebook ページ URL の形式を確認してください。%s

en: Dismiss this alert
ja_JP: この通知を非表示

note: translators: 1: expands to a link opening tag; 2: expands to a link closing tag
en: A company name and logo need to be set for structured data to work properly. %1$sLearn more about the importance of structured data.%2$s
ja_JP: 造化データが適切に機能するには、会社名とロゴを設定する必要があります。%1$s構造化データの重要性について詳しく読む%2$s。

en: Continue learning
ja_JP: 学習を続ける

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s will now take care of all the needed technical optimization of your site. To really improve your site's performance in the search results, it's important to know everything our plugin has to offer. Sign up for our free %1$s plugin training, in which you'll learn how to use %1$s and how it can help you make the best of your website!
ja_JP: %1$s はサイトの技術的最適化に必要とされるすべてを処理します。このため検索結果に対して本当にサイトのパフォーマンスを向上するにはプラグインの提案するすべての情報を熟知することが重要です。私たちの無料 %1$s プラグイントレーニングにサインアップし、%1$s の使用方法とどのように Web サイトをベストにするかを学習してください。

note: translators: %s expands to an invalid Facebook App ID.
en: %s does not seem to be a valid Facebook App ID. Please correct.
ja_JP: %s は有効な Facebook App ID ではないようです。修正してください。

note: translators: %s: form value as submitted.
en: The submitted value was: %s
ja_JP: 送信された値: %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Yandex confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
ja_JP: Yandex の確認コードには、A〜F の半角英字、半角数字、ハイフン、アンダースコアのみが含まれます。%s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Twitter usernames can only contain letters, numbers, and underscores. %s
ja_JP: Twitter のユーザー名には、半角英字、半角数字、アンダースコアのみが含まれます。%s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Pinterest confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
ja_JP: Pinterest 確認コードには、A〜F の半角英字、半角数字、ハイフン、アンダースコアのみが含まれます。%s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Bing confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
ja_JP: Bing 確認コードには、A〜F の半角英字、半角数字、ハイフン、アンダースコアのみが含まれます。%s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Google verification codes can only contain letters, numbers, hyphens, and underscores. %s
ja_JP: Google 確認コードには、半角英字、半角数字、ハイフン、アンダースコアのみが含まれます。%s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Baidu verification codes can only contain letters, numbers, hyphens, and underscores. %s
ja_JP: Baidu 確認コードには、半角英字、半角数字、ハイフン、アンダースコアのみが含まれます。%s

en: Show this item.
ja_JP: この項目を表示する。

en: Hide this item.
ja_JP: この項目を非表示にする。

note: translators: %d expands the amount of hidden problems.
en: You have %d hidden problem: | You have %d hidden problems:
ja_JP[0]: %d件の非表示の問題があります。

note: translators: %d expands the amount of hidden notifications.
en: You have %d hidden notification: | You have %d hidden notifications:
ja_JP[0]: %d件の非表示通知があります:

en: Once you add a bit more copy, we'll give you a list of words that occur the most in the content. These give an indication of what your content focuses on.
ja_JP: あともう少しコピーを追加すれば、コンテンツ内で頻出する言葉のリストを作成できます。このリストによりコンテンツは何にフォーカスしているかを示すことができます。

en: SEO settings configured
ja_JP: SEO 設定済み

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the Onboarding Wizard, %3$s is the link closing tag.
en: If you want to double-check your %1$s settings, or change something, you can always %2$sreopen the configuration wizard%3$s.
ja_JP: いつでも%2$s構成ウィザードを開いて%3$s、%1$s の設定を再確認したり値を変更できます。

note: translators: %1$s: amount of errors, %2$s: the admin page title
en: The form contains %1$s error. %2$s | The form contains %1$s errors. %2$s
ja_JP[0]: このフォームには%1$s件のエラーが含まれています。%2$s

note: translators: %s expands to the extension title
en: Activate %s for your site on MyYoast
ja_JP: MyYoast でサイト上での %s を有効化

note: Translators: %d expands to number of occurrences.
en: %d occurrences
ja_JP: %d回

en: Show blog page in breadcrumbs
ja_JP: ブログページをパンくずリストで表示

en: We could not find any relevant articles on your website that you could link to from your post.
ja_JP: 投稿からリンクできる関連記事をサイト内に見つけることができませんでした。

note: translators: %1$s expands to the opening anchor tag, %2$s to the closing anchor tag, %3$s to the readability score.
en: %1$sReadability%2$s: %3$s
ja_JP: %1$s可読性%2$s: %3$s

en: Has feedback
ja_JP: フィードバックあり

en: Content optimization:
ja_JP: コンテンツ最適化:

note: translators: %s expands to the score
en: Posts with the SEO score: %s
ja_JP: SEO スコアのある投稿: %s

en: Person logo / avatar
ja_JP: 個人ロゴ / アバター

note: translators: %s: expends to Yoast SEO
en: %s video tutorial
ja_JP: %s 動画チュートリアル

en: Post Noindexed
ja_JP: Noindex された投稿

en: No Focus Keyphrase
ja_JP: フォーカスキーフレーズなし

note: Translators: %1$s: expands to opening anchor tag, %2$s expands to closing anchor tag.
en: To view your current crawl errors, %1$splease visit Google Search Console%2$s.
ja_JP: 現在のクロールエラーを表示するには、%1$sGoogle Search Console%2$s にアクセスしてください。

note: Translators: %1$s: expands to opening anchor tag, %2$s expands to closing anchor tag.
en: Google has discontinued its Crawl Errors API. Therefore, any possible crawl errors you might have cannot be displayed here anymore. %1$sRead our statement on this for further information%2$s.
ja_JP: Google は Crawl Errors API を廃止したため、発生した可能性があるクロールエラーはここで表示できなくなります。%1$s詳細については告知をご覧ください。%2$s

note: translators: %s expands to Local SEO
en: Get the %s plugin now
ja_JP: %s プラグインを今すぐ入手

note: translators: %s expands to Local SEO
en: Truly optimize your site for a local audience with our %s plugin! Optimized address details, opening hours, store locator and pickup option!
ja_JP: %s プラグインを使ってあなたのサイトを地元のお客様のために最適化しましょう。住所の詳細、営業時間、店舗検索、ピックアップオプション。

en: Serving local customers?
ja_JP: 地域のお客様にサービスを提供していますか ?

en: Personal info
ja_JP: 個人情報

en: Organization logo
ja_JP: 組織ロゴ

en: Organization name
ja_JP: 組織名

en: Choose whether the site represents an organization or a person.
ja_JP: このサイトが個人または組織のどちらのものかを選択してください。

en: Knowledge Graph & Schema.org
ja_JP: ナレッジグラフと Schema.org

en: Organization social profiles
ja_JP: 組織のソーシャルプロフィール

note: translators: 1: link tag to the relevant WPSEO admin page; 2: link close tag.
en: To make your site represent a Company or Organization go to %1$sSearch Appearance%2$s and set Organization or Person to "Organization".
ja_JP: このサイトを企業または組織サイトとして設定するには、%1$s検索での見え方%2$sへ移動して、「組織または個人」で「組織」を選択してください。

note: translators: 1: link to edit user page.
en: To change the social accounts used for your site, update the details for %1$s.
ja_JP: あなたのサイトで使われているソーシァルアカウントを変更して、%1$sの詳細をアップデートしてください。

en: That means that the form and information below is disabled, and not used.
ja_JP: これは、以下のフォームと情報が無効になっており、使用されていないことを意味します。

en: Your website is currently configured to represent a Person
ja_JP: このサイトは現在、個人サイトとして設定されています

en: Organization or person
ja_JP: 組織または個人

en: Organization
ja_JP: 組織

en: Does your site represent a person or an organization?
ja_JP: サイトは個人または組織いずれのものですか ?

en: Provide an image of the organization logo
ja_JP: 組織のロゴを追加してください

en: The name of the organization
ja_JP: 組織名

en: The person
ja_JP: 個人

note: translators: %1$s is a link start tag to the Configuration Wizard, %2$s is the link closing tag.
en: You have previously set your site to represent a person. We’ve improved our functionality around Schema and the Knowledge Graph, so you should go in and %1$scomplete those settings%2$s.
ja_JP: 前回あなたのサイトは個人で設定しました。その後私たちは、構造とナレッジグラフに関する機能を向上させたため、%2$sの設定を%1$sで完了させてください。

en: (if one exists)
ja_JP: (存在する場合)

en: Wikipedia page about you
ja_JP: あなたについての Wikipedia ページ

en: YouTube profile URL
ja_JP: YouTube プロフィール URL

en: Tumblr profile URL
ja_JP: Tumblr プロフィール URL

en: SoundCloud profile URL
ja_JP: SoundCloud プロフィール URL

en: MySpace profile URL
ja_JP: MySpace プロフィール URL

en: Uncategorized
ja_JP: 未分類

note: translators: %1$s expands to the user's name, %2$s expands to an opening anchor tag, %3$s expands to a closing anchor tag.
en: You have selected the user %1$s as the person this site represents. Their user profile information will now be used in search results. %2$sUpdate their profile to make sure the information is correct.%3$s
ja_JP: このサイトの代表者としてユーザー%1$sを選択しました。ユーザープロファイル情報は検索結果に使用されます。%2$s情報が正しいことを確認するためにプロファイルを更新してください。%3$s

en: Please select a user below to make your site's meta data complete.
ja_JP: サイトのメタデータを完成させるには、以下でのユーザーを選択してください。

note: translators: %1$s expands to WordPress
en: You can edit the details shown in meta data, like the social profiles, the name and the description of this user on their %1$s profile page.
ja_JP: メタデーター内のソーシャルプロフィール、名前、その他ユーザーの詳細なデータを %1$s プロファイルページで編集できます。

en: Select a user...
ja_JP: ユーザーを選択してください

note: translators: %s expands to the SEO score.
en: SEO score: %s
ja_JP: SEOスコア: %s

en: If a Wikipedia page for you or your organization exists, add it too.
ja_JP: 組織の Wikipedia ページがある場合は、そちらも追加してください。

en: Pinterest profile URL
ja_JP: Pinterest プロフィール URL

en: LinkedIn profile URL
ja_JP: LinkedInプロフィール URL

en: Instagram profile URL
ja_JP: Instagram プロフィール URL

en: No JSON object was returned.
ja_JP: JSON オブジェクトは返されませんでした。

note: translators: %1$s resolves to Keyword research training
en: Keyword research is essential in any SEO strategy. You decide the search terms you want to be found for, and figure out what words your audience uses to find you. Great keyword research tells you what content you need to start ranking for the terms you want to rank for. Make sure your efforts go into the keywords you actually have a chance at ranking for! The %1$s walks you through this process, step by step.
ja_JP: キーワードリサーチは、どの SEO 戦略においても不可欠です。見つけてもらいたい検索ワードを決め、読者がサイトを見つけるために使うワードを把握します。優れたキーワードリサーチは、上位に掲載されたいと思っているキーワードに対して、どのようなコンテンツが必要かを教えてくれます。実際に上位掲載できるチャンスがあるキーワードに向けて努力をしましょう。%1$s は、このプロセスを一歩ずつ説明しています。

en: Find out what words your audience uses to find you
ja_JP: 顧客があなたを見つけるためにどんな言葉を使っているか調べてください

en: Received internal links
ja_JP: 内部リンクを受信しました

en: Outgoing internal links
ja_JP: 内部リンクの発信

en: New step added
ja_JP: 新しいステップを追加しました

en: New question added
ja_JP: 新しい質問を追加しました

en: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: The copy scores %3$s in the test, which is considered %4$s to read. %5$s
ja_JP: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: テスト結果: コピースコア %3$s、読みやすさ %4$s %5$s

en: Keyphrase
ja_JP: キーフレーズ

note: translators: 1: Yoast SEO.
en: For this feature to work, %1$s needs to create a table in your database. We were unable to create this table automatically.
ja_JP: %1$s はこの機能を使用するためにデータベースでのテーブル作成が必要です。自動でテーブルを作成することができませんでした。

note: translators: %1$s expands to the requested url
en: Cannot get the size of %1$s because of unknown reasons.
ja_JP: 未知の理由により、%1$s のサイズを取得できません。

note: translators: %1$s expands to the requested url
en: Cannot get the size of %1$s because it is hosted externally.
ja_JP: 外部でホストされているため、 %1$s のサイズを取得できません。

note: translators: %s expands to the current page number
en: Page %s
ja_JP: ページ %s

en: %3$sImage Keyphrase%5$s: Out of %2$d images on this page, %1$d have alt attributes with words from your keyphrase or synonyms. That's a bit much. %4$sOnly include the keyphrase or its synonyms when it really fits the image%5$s.
ja_JP: %3$s画像の alt 属性%5$s: ページ内の画像%2$d枚中%1$d枚の alt 属性でキーフレーズまたは同義語を含んでいます。これはやや多すぎます。%4$s本当に適切な画像にのみキーフレーズまたは同義語を含めましょう%5$s。

en: %3$sImage Keyphrase%5$s: Out of %2$d images on this page, only %1$d has an alt attribute that reflects the topic of your text. %4$sAdd your keyphrase or synonyms to the alt tags of more relevant images%5$s! | %3$sImage Keyphrase%5$s: Out of %2$d images on this page, only %1$d have alt attributes that reflect the topic of your text. %4$sAdd your keyphrase or synonyms to the alt tags of more relevant images%5$s!
ja_JP[0]: %3$s画像の alt 属性%5$s: ページ内の画像%2$d枚中%1$d枚しか alt 属性がありません。これは本文の話題に影響します。%4$s適切な画像の alt 属性にキーフレーズまたは同義語を追加しましょう%5$s !

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sImage Keyphrase%3$s: Images on this page do not have alt attributes that reflect the topic of your text. %2$sAdd your keyphrase or synonyms to the alt tags of relevant images%3$s!
ja_JP: %1$s画像の alt 属性%3$s: ページ内の画像に alt 属性がありません。これは本文の話題に影響します。%2$s適切な画像の alt 属性にキーフレーズまたは同義語を追加しましょう%3$s !

en: %1$sImage Keyphrase%3$s: Images on this page have alt attributes, but you have not set your keyphrase. %2$sFix that%3$s!
ja_JP: %1$s画像の alt 属性%3$s: ページ内の画像に alt 属性がありますが、キーフレーズが含まれていません。%2$s修正しましょう%3$s !

en: %1$sKeyphrase in subheading%2$s: %3$s of your H2 and H3 subheadings reflects the topic of your copy. Good job! | %1$sKeyphrase in subheading%2$s: %3$s of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. Good job!
ja_JP[0]: %1$s小見出し内キーフレーズ%2$s: H2 または H3 小見出しのうち%3$s個が文章のトピックを反映しています。いいですね !

en: %1$sKeyphrase in subheading%2$s: Your H2 or H3 subheading reflects the topic of your copy. Good job!
ja_JP: %1$s小見出し内キーフレーズ%2$s: H2 または H3 小見出しが文章のトピックを反映しています。いいですね !

en: %1$sKeyphrase in subheading%3$s: More than 75%% of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. That's too much. %2$sDon't over-optimize%3$s!
ja_JP: %1$s小見出しのキーフレーズ%3$s: H2 または H3 小見出しの75%%以上が文章のトピックを反映していますが、これは多すぎます。%2$s最適化しすぎないでください%3$s。

en: %1$sKeyphrase in subheading%3$s: %2$sUse more keyphrases or synonyms in your H2 and H3 subheadings%3$s!
ja_JP: %1$s小見出しのキーフレーズ%3$s: %2$sH2 または H3 レベルの小見出しで、もっとキーフレーズまたは類義語を使用してください%3$s。

note: translators: %1$s expands to the method name. %2$s expands to the class name
en: Method %1$s() does not exist in class %2$s
ja_JP: メソッド %1$s() がクラス%2$sに存在しません

en: %1$sSingle title%3$s: H1s should only be used as your main title. Find all H1s in your text that aren't your main title and %2$schange them to a lower heading level%3$s!
ja_JP: %1$s単一タイトル%3$s: H1はメインのタイトルにのみ使用します。テキスト中にある、すべてのメインタイトルではない H1 を探し、%2$s下位レベルの見出しに変更してください%3$s !

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d time. That's way more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d times. That's way more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s!
ja_JP[0]: %1$sキーフレーズ密度%2$s: フォーカスキーフレーズが%5$d回見つかりました。文字数に対するおすすめの上限である%3$d回を超えています。%4$s過度な最適化はやめましょう%2$s !

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d time. That's more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d times. That's more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s!
ja_JP[0]: %1$sキーフレーズ密度%2$s: フォーカスキーフレーズが%5$d回見つかりました。文字数に対するおすすめの上限である%3$d回を超えています。%4$s過度な最適化はやめましょう%2$s !

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %3$d time. This is great! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %3$d times. This is great!
ja_JP[0]: %1$sキーフレーズ密度%2$s: フォーカスキーフレーズが%3$d回見つかりました。すばらしい !

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d time. That's less than the recommended minimum of %3$d times for a text of this length. %4$sFocus on your keyphrase%2$s! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d times. That's less than the recommended minimum of %3$d times for a text of this length. %4$sFocus on your keyphrase%2$s!
ja_JP[0]: %1$sキーフレーズ密度%2$s: フォーカスキーフレーズが%5$d回見つかりました。文字数に対するおすすめの最低数%3$d回に足りません。%4$sキーフレーズにフォーカスしましょう%2$s !

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found 0 times. That's less than the recommended minimum of %3$d times for a text of this length. %4$sFocus on your keyphrase%2$s!
ja_JP: %1$sキーフレーズ密度%2$s: フォーカスキーフレーズが0回見つかりました。文字数に対するおすすめの最低数%3$d回に足りません。%4$sキーフレーズにフォーカスしましょう%2$s !

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: With %s, you can easily create such redirects.
ja_JP: %s を使用すると、こうしたリダイレクトを簡単に作成できます。

en: Import of settings is only supported on servers that run PHP 5.3 or higher.
ja_JP: 設定のインポートは、PHP 5.3またはそれ以上が動作するサーバーのみ対応しています。

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings here, to copy them on another site.
ja_JP: 他のサイトでコピーできるよう、%1$s 設定をエクスポートします。

en: Improve sharing on Facebook and Pinterest
ja_JP: Facebook と Pinterest でのシェアを改善

en: No settings found.
ja_JP: 設定がありません。

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Yoast.com
en: These are settings for the %1$s plugin by %2$s
ja_JP: %2$s による %1$s プラグインの設定があります。

note: translators: %1$s expands to Import settings
en: Copy all these settings to another site's %1$s tab and click "%1$s" there.
ja_JP: 他のサイトの%1$sタブへすべての設定をコピーし、%1$sをクリックします。

en: You do not have the required rights to export settings.
ja_JP: 設定をエクスポートするのに必要な権限がありません。

en: Google Ads
ja_JP: Google 広告

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the date archives in the search results technically means those will have a %1$s robots meta. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
ja_JP: 検索結果に日付アーカイブが表示されないことは技術的には %1$s robots meta があることを意味します。%2$s検索結果設定の詳細についての情報%3$s

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Upgrade to %s
ja_JP: %s にアップグレード

en: Learn about why permalinks are important for SEO.
ja_JP: パーマリンクがなぜ SEO において重要なのか学びましょう。

note: translators: %1$s and %2$s expand to <em> items to emphasize the word in the middle.
en: Changing your permalinks settings can seriously impact your search engine visibility. It should almost %1$s never %2$s be done on a live website.
ja_JP: パーマリンク設定の変更は検索エンジンからの見え方に対して重大な影響を与えます。本番の Web サイトでは%1$s決して%2$s実行しないでください。

en: WARNING:
ja_JP: 警告:

note: Translators: %1$s and $3$s expand to the admin search page for the keyword, %2$d expands to the number of times this keyword has been used before, %4$s and %5$s expand to links to yoast.com, %6$s expands to the anchor end tag
en: %4$sPreviously used keyphrase%6$s: You've used this keyphrase %1$s%2$d times before%3$s. %5$sDo not use your keyphrase more than once%6$s.
ja_JP: %4$s以前使用されたキーフレーズ%6$s: %3$s 以前にこのキーフレーズ %1$s は %2$d 回使われています。%5$s複数回、キーフレーズを使用しないでください%6$s。

note: Translators: %1$s and %2$s expand to an admin link where the keyword is already used. %3$s and %4$s expand to links on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag.
en: %3$sPreviously used keyphrase%5$s: You've used this keyphrase %1$sonce before%2$s. %4$sDo not use your keyphrase more than once%5$s.
ja_JP: %3$s以前使用されたキーフレーズ%5$s: %2$s 以前にこのキーフレーズ %1$s は1回使われています。%4$s複数回、キーフレーズを使用しないでください%5$s。

en: %1$sPreviously used keyphrase%2$s: You've not used this keyphrase before, very good.
ja_JP: %1$s以前使用されたキーフレーズ%2$s: このキーフレーズは過去に使用されていません。

en: %1$sKeyphrase in slug%2$s: More than half of your keyphrase appears in the slug. That's great!
ja_JP: %1$sスラッグ中のキーフレーズ%2$s: 半分以上のキーフレーズがスラッグ中にあります。すばらしい !

en: %1$sKeyphrase in slug%3$s: (Part of) your keyphrase does not appear in the slug. %2$sChange that%3$s!
ja_JP: %1$sスラッグ中のキーフレーズ%3$s: キーフレーズ (の一部) がスラッグ中にありません。%2$s変更しましょう%3$s !

en: %1$sKeyphrase in slug%2$s: Great work!
ja_JP: %1$sスラッグ中のキーフレーズ%2$s: いいですね !

en: %1$sKeyphrase in title%2$s: The exact match of the focus keyphrase appears at the beginning of the SEO title. Good job!
ja_JP: %1$sタイトルのキーフレーズ%2$s：フォーカスキーフレーズの完全一致は、SEOタイトルの先頭に表示されます。よくやった！

en: %1$sImages%3$s: No images appear on this page. %2$sAdd some%3$s!
ja_JP: %1$s画像の alt 属性%3$s: ページに画像がありません。%2$s追加しましょう%3$s !

en: %1$sLink keyphrase%3$s: You're linking to another page with the words you want this page to rank for. %2$sDon't do that%3$s!
ja_JP: %1$sキーフレーズのリンク%3$s: このページのランク付けに使用する言葉で別のページにリンクしています。%2$s変更してください%3$s !

note: Translators: The preceding sentence is "Text length: The text contains x words.", %3$s expands to a link on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag, %5$d expands to the recommended minimum of words.
en: This is far below the recommended minimum of %5$d word. %3$sAdd more content%4$s. | This is far below the recommended minimum of %5$d words. %3$sAdd more content%4$s.
ja_JP[0]: 推奨される最低語数 %5$d を遥かに下回ります。%3$sコンテンツをもっと追加してください%4$s。

note: Translators: The preceding sentence is "Text length: The text contains x words.", %3$s expands to a link on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag, %5$d expands to the recommended minimum of words.
en: This is below the recommended minimum of %5$d word. %3$sAdd more content%4$s. | This is below the recommended minimum of %5$d words. %3$sAdd more content%4$s.
ja_JP[0]: 推奨最低値である%5$d語を下回っています。%3$sもっとコンテンツを追加してください%4$s。

note: Translators: %1$d expands to the number of words in the text, %2$s expands to a link on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag.
en: %2$sText length%4$s: The text contains %1$d word. | %2$sText length%4$s: The text contains %1$d words.
ja_JP[0]: %2$sテキストの長さ%4$s: テキストは%1$d語含んでいます。

note: Translators: %1$d expands to the number of words in the text, %2$s expands to a link on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %2$sText length%3$s: The text contains %1$d word. Good job! | %2$sText length%3$s: The text contains %1$d words. Good job!
ja_JP[0]: %2$sテキストの長さ%3$s: テキストは%1$d語含んでいます。いいですね !

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sSEO title width%3$s: %2$sPlease create an SEO title%3$s.
ja_JP: %1$sSEO タイトルの長さ%3$s: %2$sSEO タイトルを作成してください%3$s。

en: %1$sSEO title width%3$s: The SEO title is wider than the viewable limit. %2$sTry to make it shorter%3$s.
ja_JP: %1$sSEO タイトルの長さ%3$s: SEO タイトルが表示上限よりも幅広くなっています。%2$s短くしてください%3$s。

en: %1$sSEO title width%2$s: Good job!
ja_JP: %1$sSEO タイトルの長さ%2$s: いいですね !

en: %1$sSEO title width%3$s: The SEO title is too short. %2$sUse the space to add keyphrase variations or create compelling call-to-action copy%3$s.
ja_JP: %1$sSEO タイトルの長さ%3$s: SEO タイトルが短すぎます。%2$sキーフレーズの種類を増やすか、行動喚起フレーズを作成してください%3$s。

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sOutbound links%2$s: There are both nofollowed and normal outbound links on this page. Good job!
ja_JP: %1$s外部リンク%2$s: このページには、nofollow リンクと通常の外部リンクの両方があります。その調子です。

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sOutbound links%2$s: Good job!
ja_JP: %1$s外部リンク%2$s: その調子です。

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sOutbound links%3$s: All outbound links on this page are nofollowed. %2$sAdd some normal links%3$s.
ja_JP: %1$s外部へのリンク%3$s: このページのすべての外部リンクは nofollow です。%2$s通常のリンクも追加してください%3$s。

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sOutbound links%3$s: No outbound links appear in this page. %2$sAdd some%3$s!
ja_JP: %1$s外部へのリンク%3$s: このページには外部へのリンクがありません。%2$sいくつか追加してください%3$s !

note: Translators:  %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sMeta description length%2$s: Well done!
ja_JP: %1$sメタディスクリプションの長さ%2$s: いいですね !

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag, %4$d expands to	the total available number of characters in the meta description
en: %1$sMeta description length%3$s: The meta description is over %4$d characters. To ensure the entire description will be visible, %2$syou should reduce the length%3$s!
ja_JP: %1$smeta description の長さ%3$s: meta description が %4$d 文字を超えています。すべての description が読めるように、%2$s長さを縮めてください%3$s !

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag, %4$d expands to the number of characters in the meta description, %5$d expands to the total available number of characters in the meta description
en: %1$sMeta description length%3$s: The meta description is too short (under %4$d characters). Up to %5$d characters are available. %2$sUse the space%3$s!
ja_JP: %1$smeta description の長さ%3$s: meta description が %4$d 文字以下と短すぎます。%5$d 文字まで可能です。%2$sスペースを使用してください%3$s !

note: Translators:  %1$s and %2$s expand to a links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sMeta description length%3$s:  No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead. %2$sMake sure to write one%3$s!
ja_JP: %1$smeta description の長さ%3$s:  meta description が指定されていません。検索エンジンは代替としてページのコピーを表示します。%2$smeta description を書いてください%3$s !

en: %1$sKeyphrase in meta description%2$s: The meta description has been specified, but it does not contain the keyphrase. %3$sFix that%4$s!
ja_JP: %1$sメタディスクリプション中のキーフレーズ%2$s: メタディスクリプションが設定されていますが、キーフレーズがありません。%3$s修正しましょう%4$s !

en: %1$sKeyphrase in meta description%2$s: The meta description contains the keyphrase %3$s times, which is over the advised maximum of 2 times. %4$sLimit that%5$s!
ja_JP: %1$sメタディスクリプション中のキーフレーズ%2$s: メタディスクリプション中にキーフレーズが%3$s回含まれており、おすすめ上限の2回を超過しています。%4$s制限しましょう%5$s !

en: %1$sKeyphrase in meta description%2$s: Keyphrase or synonym appear in the meta description. Well done!
ja_JP: %1$sメタディスクリプション中のキーフレーズ%2$s: メタディスクリプション中にキーフレーズまたは同義語が含まれています。いいですね !

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d words long. That's way more than the recommended maximum of %2$d words. %4$sMake it shorter%5$s!
ja_JP: %3$sキーフレーズの長さ%5$s: キーフレーズの長さは%1$d語で、推奨上限値の%2$d語をかなり超えています。%4$sもっと短くしましょう%5$s。

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d words long. That's more than the recommended maximum of %2$d words. %4$sMake it shorter%5$s!
ja_JP: %3$sキーフレーズの長さ%5$s: キーフレーズの長さは%1$d語で、推奨上限値の%2$d語を超えています。%4$sもっと短くしましょう%5$s。

en: %1$sKeyphrase length%2$s: Good job!
ja_JP: %1$sキーフレーズの長さ%2$s: いいですね !

en: %1$sKeyphrase length%3$s: No focus keyphrase was set for this page. %2$sSet a keyphrase in order to calculate your SEO score%3$s.
ja_JP: %1$sキーフレーズの長さ%3$s: ページにフォーカスキーフレーズが設定されていません。%2$sSEO スコアを計測するには、キーフレーズを設定しましょう%3$s。

en: %1$sKeyphrase length%3$s: %2$sSet a keyphrase in order to calculate your SEO score%3$s.
ja_JP: %1$sキーフレーズの長さ%3$s: %2$sSEO スコアを計測するには、キーフレーズを設定しましょう%3$s。

en: %1$sKeyphrase distribution%2$s: Good job!
ja_JP: %1$sキーフレーズ分布%2$s: いいですね !

en: %1$sKeyphrase distribution%3$s: Uneven. Some parts of your text do not contain the keyphrase or its synonyms. %2$sDistribute them more evenly%3$s.
ja_JP: %1$sキーフレーズ分布%3$s: 均一ではありません。一部のテキストはキーフレーズや同義語を含んでいません。%2$s分布を均一にしましょう%3$s。

en: %1$sKeyphrase distribution%3$s: Very uneven. Large parts of your text do not contain the keyphrase or its synonyms. %2$sDistribute them more evenly%3$s.
ja_JP: %1$sキーフレーズ分布%3$s: とても均一とは言えません。大部分のテキストはキーフレーズや同義語を含んでいません。%2$s分布を均一にしましょう%3$s。

en: %1$sKeyphrase distribution%3$s: %2$sInclude your keyphrase or its synonyms in the text so that we can check keyphrase distribution%3$s.
ja_JP: %1$sキーフレーズ分布%3$s: %2$sキーフレーズまたは同義語をテキストに含むと、キーフレーズ分布をチェックすることができます%3$s。

en: %1$sKeyphrase in introduction%3$s: Your keyphrase or its synonyms do not appear in the first paragraph. %2$sMake sure the topic is clear immediately%3$s.
ja_JP: %1$s冒頭のキーフレーズ%3$s: キーフレーズまたは同義語が第一段落に含まれていません。%2$s今すぐトピックを明確にしましょう%3$s !

en: %1$sKeyphrase in introduction%3$s: Your keyphrase or its synonyms appear in the first paragraph of the copy, but not within one sentence. %2$sFix that%3$s!
ja_JP: %1$s冒頭のキーフレーズ%3$s: キーフレーズまたは同義語がコピーの第一段落に含まれていますが、一文に収まっていません。%2$s修正しましょう%3$s !

en: %1$sKeyphrase in introduction%2$s: Well done!
ja_JP: %1$s冒頭のキーフレーズ%2$s: いいですね !

en: %1$sInternal links%2$s: There are both nofollowed and normal internal links on this page. Good job!
ja_JP: %1$s内部リンク%2$s: ページ内に nofollow 済みのリンクおよび内部リンクの両方があります。いいですね !

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sInternal links%2$s: You have enough internal links. Good job!
ja_JP: %1$s内部リンク%2$s: 十分な内部リンクがあります。いいですね !

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sInternal links%3$s: The internal links in this page are all nofollowed. %2$sAdd some good internal links%3$s.
ja_JP: %1$s内部リンク%3$s: ページ内の内部リンクはすべて nofollow 済みです。%2$s内部リンクを追加しましょう%3$s。

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sInternal links%3$s: No internal links appear in this page, %2$smake sure to add some%3$s!
ja_JP: %1$s内部リンク%3$s: ページ内に内部リンクがありません。%2$s必ず追加しましょう%3$s !

en: %1$sFunction words in keyphrase%3$s: Your keyphrase "%4$s" contains function words only. %2$sLearn more about what makes a good keyphrase.%3$s
ja_JP: %1$sキーフレーズの中の機能語%3$s: キーフレーズ "%4$s" には機能語しか含まれていません。%2$s良いキーフレーズの作り方を学習してください。%3$s

en: %1$sTransition words%2$s: Well done!
ja_JP: %1$s転換語%2$s: いいですね !

en: %1$sTransition words%2$s: Only %3$s of the sentences contain transition words, which is not enough. %4$sUse more of them%2$s.
ja_JP: %1$s転換語%2$s: %3$s文のみに転換語が含まれていますが、これは十分な数ではありません。%4$sもっと増やしてみましょう%2$s。

en: %1$sTransition words%2$s: None of the sentences contain transition words. %3$sUse some%2$s.
ja_JP: %1$s転換語%2$s: 文に転換語がありません。%3$sいくつか使用してください%2$s。

en: %1$sNot enough content%2$s: %3$sPlease add some content to enable a good analysis%2$s.
ja_JP: %1$s不十分なコンテンツ%2$s: %3$s解析の精度を上げるためコンテンツを追加してください%2$s。

en: %1$sSubheading distribution%2$s: You are not using any subheadings, but your text is short enough and probably doesn't need them.
ja_JP: %1$s小見出し分布%2$s: 小見出しは使用していませんが、テキストは十分に短く、おそらく必要ありません。

en: %1$sSubheading distribution%2$s: You are not using any subheadings, although your text is rather long. %3$sTry and add some subheadings%2$s.
ja_JP: %1$s小見出しの利用%2$s: テキストが比較的長いにも関わらず小見出しが使われていません。%3$s小見出しをいくつか追加してください%2$s。

en: %1$sSubheading distribution%2$s: %3$d section of your text is longer than %4$d words and is not separated by any subheadings. %5$sAdd subheadings to improve readability%2$s. | %1$sSubheading distribution%2$s: %3$d sections of your text are longer than %4$d words and are not separated by any subheadings. %5$sAdd subheadings to improve readability%2$s.
ja_JP[0]: %1$sサブ見出しの分布%2$s: %3$d個のテキストセクションの長さが%4$d語を超えており、サブ見出しで区切られていません。%5$s可読性を改善するためにサブ見出しを追加しましょう%2$s。

en: %1$sSubheading distribution%2$s: Great job!
ja_JP: %1$s小見出し分布%2$s: よくできています。

en: %1$sSentence length%2$s: %3$s of the sentences contain more than %4$s words, which is more than the recommended maximum of %5$s. %6$sTry to shorten the sentences%2$s.
ja_JP: %1$s文章の長さ%2$s: 文章の %3$s は %4$s 以上の語を含みます。これは推奨する最大値 %5$s を上回ります。%6$s文章を短くしてください%2$s。

en: %1$sSentence length%2$s: Great!
ja_JP: %1$s文の長さ%2$s: いい感じです !

en: %1$sConsecutive sentences%2$s: There is enough variety in your sentences. That's great!
ja_JP: %1$s連続した文章%2$s: バラエティーに富んだ文章です。Good Job!

en: %1$sConsecutive sentences%2$s: The text contains %3$d consecutive sentences starting with the same word. %5$sTry to mix things up%2$s! | %1$sConsecutive sentences%2$s: The text contains %4$d instances where %3$d or more consecutive sentences start with the same word. %5$sTry to mix things up%2$s!
ja_JP[0]: %1$s連続した文章%2$s: テキストの中には、同じ言葉で始まる連続した文章が %3$d 以上あるインスタンスが %4$d あります。%5$s文章に変化をつけてください%2$s !

en: %1$sPassive voice%2$s: %3$s of the sentences contain passive voice, which is more than the recommended maximum of %4$s. %5$sTry to use their active counterparts%2$s.
ja_JP: %1$s受動態%2$s: 文の中に %3$s 受動態が含まれています。これは推奨する割合 %4$sを越えています。%5$s同等の能動態を使用してください%2$s。

en: %1$sPassive voice%2$s: You're using enough active voice. That's great!
ja_JP: %1$s受動態%2$s: 能動態を十分に使用しています。いい感じです。

en: %1$sParagraph length%2$s: %3$d of the paragraphs contains more than the recommended maximum of %4$d words. %5$sShorten your paragraphs%2$s! | %1$sParagraph length%2$s: %3$d of the paragraphs contain more than the recommended maximum of %4$d words. %5$sShorten your paragraphs%2$s!
ja_JP[0]: %1$s段落の長さ%2$s: %3$d個の段落の長さが推奨上限値の%4$d語を超えています。%5$sもっと短くしましょう%2$s。

en: %1$sParagraph length%2$s: None of the paragraphs are too long. Great job!
ja_JP: %1$s段落の長さ%2$s: 長過ぎる段落はありません。Good Job!

en: Good job!
ja_JP: いいですね。

en: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: The copy scores %3$s in the test, which is considered %4$s to read. %5$s%6$s%7$s
ja_JP: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: テスト結果: コピースコア %3$s、読みやすさ %4$s %5$s%6$s%7$s

en: Focus keyphrase
ja_JP: フォーカスキーフレーズ

en: Help on choosing the perfect focus keyphrase
ja_JP: 完璧なフォーカスキーフレーズを選ぶには

en: Would you like to add a related keyphrase?
ja_JP: 類似キーフレーズを追加しますか ?

note: translators: %s expands to Premium
en: Go %s!
ja_JP: %sへ移動

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Did you know %s also analyzes the different word forms of your keyphrase, like plurals and past tenses?
ja_JP: %s はまた、複数形や過去形などキーフレーズの異なる語形を解析するとご存知ですか ?

en: Check Keyphrase Density
ja_JP: キーフレーズ密度をチェック

en: Disable
ja_JP: 無効化

en: Allow Control
ja_JP: コントロールを許可

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: This tab allows you to selectively disable %s features for all sites in the network. By default all features are enabled, which allows site admins to choose for themselves if they want to toggle a feature on or off for their site. When you disable a feature here, site admins will not be able to use that feature at all.
ja_JP: このタブからネットワーク内のすべてのサイトで、選択した %s の機能を無効化できます。デフォルトではすべての機能が有効で、サイト管理者は自分のサイトの機能の有効、無効を切り替えられます。このタブで機能を無効化すると、サイト管理者は完全にその機能を使用できなくなります。

en: Rank better with synonyms & related keyphrases
ja_JP: 同義語と関連キーフレーズでのランク向上

en: optimize a single post for synonyms and related keyphrases.
ja_JP: 個別投稿を同義語と関連キーフレーズに最適化します。

note: translators: %s: argument name
en: %s is a required feature toggle argument.
ja_JP: %sは必須の機能切り替え引数です。

en: Synonyms & related keyphrases
ja_JP: 同義語と関連キーフレーズ

en: Add related keyphrase
ja_JP: 関連キーフレーズを追加

en: Remove keyphrase
ja_JP: キーフレーズを削除

en: Keyphrase:
ja_JP: キーフレーズ:

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium. translators: %1$s expands to Keyword research training. translators: %1$s expands to Local SEO.
en: %1$s video
ja_JP: %1$s動画

en: This feature has been disabled by the network admin.
ja_JP: この機能はネットワーク管理者によって無効化されています。

en: Clear Image
ja_JP: 画像をクリア

en: Multiple keyphrases
ja_JP: 複数のキーフレーズ

en: Focus keyphrase not set.
ja_JP: フォーカスキーフレーズが設定されていません。

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Get %s
ja_JP: %s を入手

en: Optional. Customize how you want to describe the duration of the instruction
ja_JP: 任意。説明の長さの表示をカスタマイズしましょう。

en: Describe the duration of the instruction:
ja_JP: 説明の長さを記述します:

en: Learn more about the readability analysis
ja_JP: 可読性分析の詳細

en: Readability analysis:
ja_JP: 可読性分析:

en: There is a new notification. | There are new notifications.
ja_JP[0]: 新しい通知があります。

en: Colon
ja_JP: コロン

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'SEO' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to the creation of duplicate SEO meta.
en: Both %1$s and %2$s manage the SEO of your site. Running two SEO plugins at the same time is detrimental.
ja_JP: %1$s と %2$s がサイト SEO を重複管理しています。2つの SEO プラグインの同時稼働は問題を引き起こします。

note: translators: %s expands to a unit of time (e.g. 1 day).
en: %s, %s and %s
ja_JP: %sと%s、%s

note: translators: %s expands to a unit of time (e.g. 1 day).
en: %s and %s
ja_JP: %s, %s

en: %d minute | %d minutes
ja_JP[0]: %d分

en: %d hour | %d hours
ja_JP[0]: %d時間

en: %d day | %d days
ja_JP[0]: %d日

en: Enter a step title
ja_JP: ステップのタイトルを入力

en: Optional. This can give you better control over the styling of the steps.
ja_JP: 任意。ステップのスタイリングがより制御しやすくなります。

en: CSS class(es) to apply to the steps
ja_JP: ステップに適用する CSS クラス

en: minutes
ja_JP: 分

en: hours
ja_JP: 時間

en: days
ja_JP: 日

en: Create a How-to guide in an SEO-friendly way. You can only use one How-to block per post.
ja_JP: SEO フレンドリーな方法でハウツーガイドを作成しましょう。ハウツーブロックは投稿ごとにひとつのみ使用できます。

en: List your Frequently Asked Questions in an SEO-friendly way. You can only use one FAQ block per post.
ja_JP: よくある質問と回答を SEO フレンドリーな方法でリスト化します。

en: Copy error
ja_JP: エラー文をコピー

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: An error occurred loading the %s primary taxonomy picker.
ja_JP: %s メインタクソノミー選択ツールの読み込み中にエラーが発生しました。

note: translators: %1$s expands to Yoast.
en: %1$s Structured Data Blocks
ja_JP: %1$s 構造化データブロック

en: Time needed:
ja_JP: 所要時間:

en: Move question down
ja_JP: 質問を下へ移動

en: Move question up
ja_JP: 質問を上へ移動

en: Insert question
ja_JP: 質問の挿入

en: Delete question
ja_JP: 質問を削除

en: Enter the answer to the question
ja_JP: 質問の答えを入力してください

en: Enter a question
ja_JP: 質問を入力

en: Add question
ja_JP: 質問を追加

en: Frequently Asked Questions
ja_JP: よくあるご質問

note: translators: %s expands to a 'Yoast SEO Premium' text linked to the yoast.com website.
en: Great news: you can, with %s!
ja_JP: 朗報: %s で可能です !

en: (Opens in a new browser window)
ja_JP: (新しいブラウザーウィンドウで開きます)

note: translators: %s expands to the taxonomy name.
en: Select the primary %s
ja_JP: メイン%sを選択

en: Check links to this URL
ja_JP: この URL へのリンクをチェックする

en: Keyword research training
ja_JP: キーワードリサーチトレーニング

en: Are you trying to use multiple keyphrases? You should add them separately below.
ja_JP: 複数のキーフレーズを使用したいですか ? 以下に個別に追加してください。

en: Mark as cornerstone content
ja_JP: コーナーストーンコンテンツとしてマーク

en: Move step down
ja_JP: ステップを下へ移動

en: Move step up
ja_JP: ステップを上へ移動

en: Insert step
ja_JP: ステップを挿入

en: Delete step
ja_JP: ステップを削除

en: Add image
ja_JP: 画像を追加

en: Enter a step description
ja_JP: ステップの説明を入力

en: Enter a description
ja_JP: ディスクリプションを入力

en: Unordered list
ja_JP: 箇条書きリスト

en: Showing step items as an ordered list.
ja_JP: ステップ項目を順序付きリストとして表示します。

en: Showing step items as an unordered list
ja_JP: ステップ項目を箇条書きリストとして表示します。

en: Add step
ja_JP: ステップを追加

en: Delete total time
ja_JP: 合計時間を削除

en: Add total time
ja_JP: 合計時間を追加

en: How to
ja_JP: ハウツー

en: How-to
ja_JP: ハウツー

en: Analysis results
ja_JP: 解析結果

en: Enter a focus keyphrase to calculate the SEO score
ja_JP: SEO スコアを計算するには、フォーカスするキーフレーズを入力します

en: Learn more about Cornerstone Content.
ja_JP: コーナーストーンコンテンツについて詳しく知る

en: Cornerstone content should be the most important and extensive articles on your site.
ja_JP: コーナーストーンコンテンツは、サイト上もっとも重要かつ広がりのある記事にしてください。

en: Restore Site
ja_JP: サイトの復元

en: Network Settings
ja_JP: サイトネットワーク設定

en: You are not allowed to perform this action.
ja_JP: この操作の実行権限がありません。

note: translators: %s: error message
en: Error: %s
ja_JP: エラー: %s

note: translators: %s: success message
en: Success: %s
ja_JP: 成功: %s

note: translators: %s expands to the ID of a site within a multisite network.
en: Site with ID %d not found.
ja_JP: ID%dのサイトが見つかりません。

en: No site has been selected to restore.
ja_JP: 復元するサイトが選択されていません。

en: You are not allowed to modify unregistered network settings.
ja_JP: 未登録のネットワーク設定を変更する権限がありません。

en: deleted
ja_JP: 削除済み

en: Would you like to add another keyphrase?
ja_JP: 別のキーフレーズを追加しますか ?

en: image preview
ja_JP: 画像のプレビュー

en: Copied!
ja_JP: コピーしました。

en: Not supported!
ja_JP: サポート対象外です。

en: {{a}}Read our article about site structure{{/a}} to learn more about how internal linking can help improve your SEO.
ja_JP: {{a}}サイト構造についての記事{{/a}}を読み、内部リンクで SEO を改善する仕組みを学びましょう。

en: Consider linking to these {{a}}cornerstone articles:{{/a}}
ja_JP: 以下の{{a}}コーナーストーン記事{{/a}}へのリンクを検討してください:

en: Consider linking to these articles:
ja_JP: これらの記事へのリンクを検討してください:

en: Copy link
ja_JP: リンクをコピー

note: translators: %s expands to the link value
en: Copy link to suggested article: %s
ja_JP: 提案記事へのリンクをコピー: %s

en: Read our %1$sultimate guide to keyword research%2$s to learn more about keyword research and keyword strategy.
ja_JP: キーワード調査とキーワード戦略の詳細については、%1$sキーワード調査の究極のガイド%2$sをお読みください。

en: The following words occur the most in the content. These give an indication of what your content focuses on. If the words differ a lot from your topic, you might want to rewrite your content accordingly.
ja_JP: 次の単語と単語の組み合わせは、コンテンツの中で最も多く発生します。これらはあなたの内容が焦点を当てるものを示す。単語がトピックと異なる場合は、それに応じてコンテンツを書き換える必要があります。

en: Prominent words
ja_JP: 有名な言葉

en: The site's tagline
ja_JP: サイトのタグライン

note: translators: %1$s expands to the missing field name.
en: Not all required fields are given. Missing field %1$s
ja_JP: 未入力の必須フィールドがあります。%1$sフィールドがありません

en: Add synonyms
ja_JP: 同義語の追加

en: Would you like to add keyphrase synonyms?
ja_JP: 類似キーフレーズを追加しますか ?

en: Would you like to add more than one keyphrase?
ja_JP: 複数のキーフレーズを追加しますか ?

note: translators: %1$s expands to an opening anchor tag, %2$s expands to a closing anchor tag.
en: You can edit the SEO meta-data for this custom type on the %1$sShop page%2$s.
ja_JP: %1$sショップページ%2$sで、このカスタムタイプの SEO メタデータ編集が可能です。

en: You haven't set a Shop page in your WooCommerce settings. Please do this first.
ja_JP: WooCommerce 設定のショップページが未設定です。先に設定してください。

en: Current year
ja_JP: 今年

en: Something went wrong. Please reload the page.
ja_JP: 何かおかしいようです。ページをリロードしてください。

en: Url preview
ja_JP: URL のプレビュー

en: Please provide a meta description by editing the snippet below. If you don’t, Google will try to find a relevant part of your post to show in the search results.
ja_JP: 以下のスニペットを編集して、メタディスクリプションを設定してください。設定しない場合、Google の検索結果で投稿の関連部分が表示されます。

en: Tagline
ja_JP: キャッチフレーズ

en: Page
ja_JP: 固定ページ

en: Modify your meta description by editing it right here
ja_JP: メタディスクリプションの設定をここで編集して変更します

en: description (custom taxonomy)
ja_JP: 説明 (カスタム分類)

en: (custom taxonomy)
ja_JP: (カスタム分類)

en: (custom field)
ja_JP: (カスタムフィールド)

en: Term404
ja_JP: 404のターム

en: Caption
ja_JP: キャプション

en: Pagenumber
ja_JP: ページ番号

en: Pagetotal
ja_JP: ページ合計

en: Page number
ja_JP: ページ数

en: User description
ja_JP: ユーザー説明

en: Modified
ja_JP: 最終編集

en: Post type (plural)
ja_JP: 投稿タイプ (複数系)

en: Post type (singular)
ja_JP: 投稿タイプ (単数形)

en: Separator
ja_JP: 区切り

en: Search phrase
ja_JP: 検索フレーズ

en: Term title
ja_JP: ターム名

en: Term description
ja_JP: ターム説明

en: Tag description
ja_JP: タグ説明

en: Category description
ja_JP: カテゴリーの説明

en: Primary category
ja_JP: メインカテゴリー

en: Category
ja_JP: カテゴリー

en: Tag
ja_JP: タグ

en: Excerpt only
ja_JP: 抜粋のみ

en: Excerpt
ja_JP: 抜粋

en: Site title
ja_JP: サイトタイトル

en: Archive title
ja_JP: アーカイブタイトル

en: Parent title
ja_JP: 親タイトル

en: Date
ja_JP: 日付

en: Get Yoast SEO Premium
ja_JP: Yoast SEO プレミアムを入手

en: You should create a redirect to ensure your visitors do not get a 404 error when they click on the no longer working URL.
ja_JP: 訪問者が存在しない URL をクリックした際に404エラーが出ないよう、リダイレクトを設定してください。

en: Search engines and other websites can still send traffic to your deleted post.
ja_JP: 検索エンジンや他のサイトから、削除済みの投稿へのトラフィックがあるかもしれません。

en: Make sure you don't miss out on traffic!
ja_JP: トラフィックを見逃していないか確認しましょう。

note: translators: %1$s expands to the translated name of the post type. translators: 1: term label
en: You just deleted a %1$s.
ja_JP: %1$sを削除しました。

note: translators: %1$s expands to the translated name of the post type.
en: You just trashed a %1$s.
ja_JP: %1$sをゴミ箱に移動しました。

note: translators: %s expands to the post type name.
en: Settings for %s archive
ja_JP: %sアーカイブ設定

en: The settings on this page allow you to specify what the default search appearance should be for any type of content you have. You can choose which content types appear in search results and what their default description should be.
ja_JP: このページの設定で任意の種類のコンテンツに対するデフォルトの検索での見え方を指定できます。検索結果に表示されるコンテンツタイプと、そのデフォルトの説明を選択できます。

en: Dismiss this notice
ja_JP: この通知を非表示

note: Translators: %s expands to the actual language.
en: Your site language is set to %s. If this is not correct, contact your site administrator.
ja_JP: サイトの言語が %s に設定されています。これが正しくない場合は、サイト管理者に問い合わせてください。

note: translators: %1$s expands Yoast, %2$s expands to an opening anchor tag, %3$s expands to a closing anchor tag.
en: %1$s respects your privacy. Read our %2$sprivacy policy%3$s on how we handle your personal information.
ja_JP: %1$s はプライバシーを尊重します。個人情報の取り扱いに関する%2$sプライバシーポリシー%3$sをお読みください。

en: Includes a free MyYoast account which gives you access to our free SEO for Beginners course!
ja_JP: 初心者向け無料 SEO コースへのアクセスが可能な、無料の MyYoast アカウントを含みます。

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO for WordPress, %2$s expands to Yoast
en: Sign up for our newsletter if you would like to keep up-to-date about %1$s, other cool plugins by %2$s, and interesting news and tips from the world of SEO.
ja_JP: %1$s、%2$s による他のクールなプラグイン、SEO の世界からの興味深いニュースやヒントについての最新情報を受け取りたい場合は、ニュースレターに登録してください。

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Baidu Webmaster Tools site add page, %2$s is the link closing tag.
en: Get your Baidu verification code in %1$sBaidu Webmaster Tools%2$s.
ja_JP: %1$sBaidu ウェブマスターツール%2$sからBaidu 認証コードを入手してください。

en: Baidu verification code
ja_JP: Baidu の確認コード

note: translators: %s is replaced with Yoast SEO.
en: The %s importer functionality uses temporary database tables. It seems your WordPress install does not have the capability to do this, please consult your hosting provider.
ja_JP: %s インポートツール機能は一時データベーステーブルを使用します。インストールされた WordPress にはこれを行う権限がないようです。ホスティングサービスにご相談ください。

note: translators: %s is replaced with the plugin's name.
en: Cleanup of %s data failed.
ja_JP: %s データの消去に失敗しました。

en: Content Type
ja_JP: コンテンツタイプ

en: Filter by content type
ja_JP: コンテンツタイプで絞り込み

en: Show All Content Types
ja_JP: すべてのコンテンツタイプを表示する

en: Replaced with the normal title for an archive generated by WordPress
ja_JP: WordPress が生成する通常のアーカイブタイトルを置き換えます。

en: Clean
ja_JP: クリーン

en: Once you're certain your site is OK, you can clean up. This will remove all the original data.
ja_JP: サイトに問題がないことを確認したら、クリーンアップが可能です。元のデータはすべて削除されます。

en: Step 5: Clean up
ja_JP: 手順5: クリーンアップ

en: You should run the configuration wizard, from the SEO &rarr; General &rarr; Dashboard page, to make sure all the settings for your site are correct.
ja_JP: サイトのすべての設定が正しいことを確実にするために、SEO > 全般 > ダッシュボードから、設定ウィザードを実行してください。

en: Step 4: Run the configuration wizard
ja_JP: 手順4: 設定ウィザードを実行

en: Please check your posts and pages and see if the metadata was successfully imported.
ja_JP: メタデータが正しくインポートされたかどうか、投稿と固定ページを確認してください。

en: Step 3: Check your data
ja_JP: 手順3: データを確認

note: translators: 1: expands to Yoast SEO
en: This will import the post metadata like SEO titles and descriptions into your %1$s metadata. It will only do this when there is no existing %1$s metadata yet. The original data will remain in place.
ja_JP: これにより、SEO タイトルやデスクリプションなどの投稿メタデータが %1$s  メタデータにインポートされます。既存の %1$s メタデータがまだない場合にのみに実行され、元のデータはそのまま残ります。

en: Step 2: Import
ja_JP: 手順2: インポート

en: Please make a backup of your database before starting this process.
ja_JP: このプロセスを開始する前にデータベースのバックアップを作成してください。

en: Step 1: Create a backup
ja_JP: 手順1: バックアップを作成

en: We've detected data from one or more SEO plugins on your site. Please follow the following steps to import that data:
ja_JP: サイト上で、1つ以上の SEO プラグインのデータを検出しました。データをインポートするには、以下の手順に従ってください。

en: Plugin:
ja_JP: プラグイン:

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: %s did not detect any plugin data from plugins it can import from.
ja_JP: %s でインポート可能なプラグインは検出されませんでした。

en: Posts that should not show up in search results
ja_JP: 検索結果に表示しない投稿

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we've found data from.
en: %s data found.
ja_JP: %s のデータが見つかりました。

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're removing data from.
en: %s data successfully removed.
ja_JP: %s のデータを正常に削除しました。

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're importing data from.
en: %s data successfully imported.
ja_JP: %s のデータを正常にインポートしました。

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're trying to find data from.
en: %s data not found.
ja_JP: %s のデータが見つかりません。

en: 24/7 email support
ja_JP: 年中無休のメールサポート

en: No more dead links a.k.a. 404 pages
ja_JP: デッドリンク (404ページ) とはさようなら

en: Get real-time suggestions for internal links
ja_JP: 内部リンクの提案をリアルタイムで受ける

en: Preview your page in Facebook and Twitter
ja_JP: Facebook と Twitter でページをプレビュー

en: this author's archives
ja_JP: この投稿者アーカイブ

note: translators: %s expands to "this author's archives".
en: Do not allow search engines to show %s in search results.
ja_JP: 検索エンジンに%sの検索結果への表示を不許可にします。

en: To let search engines know which social profiles are associated to this site, enter your site social profiles data below.
ja_JP: サイトと関連するソーシャルプロファイルを検索エンジンに知らせるには、以下にサイトのソーシャルプロファイル情報を入力します。

en: Learn more about your social profiles settings
ja_JP: ソーシャルプロフィール設定の詳細

en: Remove the categories prefix?
ja_JP: カテゴリー接頭辞を削除

note: translators: %s expands to <code>/category/</code>
en: Category URLs in WordPress contain a prefix, usually %s, this feature removes that prefix, for categories only.
ja_JP: WordPress のカテゴリー URL には通常は接頭辞 %s が含まれます。この機能では接頭辞を削除します。

en: Help on the category prefix setting
ja_JP: カテゴリー接頭辞設定のヘルプ

en: Category URLs
ja_JP: カテゴリー URL

en: Learn more about the available variables
ja_JP: 使用可能な変数についてもっと詳しく知る

en: Learn more about the RSS feed setting
ja_JP: RSSフィード設定について詳しく知る

note: translators: %s expands to the post type's name.
en: the archive for %s
ja_JP: %sのアーカイブ

en: Redirect attachment URLs to the attachment itself?
ja_JP: 添付ファイル URL を添付ファイルそのものにリダイレクトしますか ?

en: We recommend you set this to Yes.
ja_JP: 「はい」に設定することをおすすめします。

en: Media & attachment URLs
ja_JP: メディア・添付ファイル URL

en: When you upload media (an image or video for example) to WordPress, it doesn't just save the media, it creates an attachment URL for it. These attachment pages are quite empty: they contain the media item and maybe a title if you entered one. Because of that, if you never use these attachment URLs, it's better to disable them, and redirect them to the media item itself.
ja_JP: WordPress へメディア (画像や動画など) をアップロードすると、ただメディアを保存するのではなく、添付ファイルの URL が生成されます。こうした添付ファイルページはほとんど空っぽで、メディア項目と、タイトルを入力した場合はタイトルがあるだけです。そのため、添付ファイル URL を使用しない場合は無効にし、メディア項目自体にリダイレクトすることをおすすめします。

en: Learn more about the Media and attachment URLs setting
ja_JP: メディアと添付ファイル URL 設定の詳細

en: This is what shows in the search results when people find your homepage. This means this is probably what they see when they search for your brand name.
ja_JP: 検索結果内であなたのホームページを見つけたときに表示されるものです。ブランド名の検索時に見るであろうものを意味します。

en: Learn more about the special pages setting
ja_JP: 特別なページの設定についてもっと詳しく知る

en: date archives
ja_JP: 日付アーカイブ

en: Help on the date archives search results setting
ja_JP: 日付アーカイブの検索結果設定についてのヘルプ

en: archives for authors without posts
ja_JP: 未投稿の投稿者のアーカイブ

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the archives for authors without posts in the search results technically means those will have a %1$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
ja_JP: 未投稿の投稿者アーカイブが技術的な理由で検索結果に表示されない場合、ロボットメタに%1$sが含まれていて、XML サイトマップから除外されています。%2$s検索結果設定についての追加情報%3$s。

en: Help on the authors without posts archive search results setting
ja_JP: 未投稿の投稿者アーカイブ検索結果の設定ヘルプ

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the archive for authors in the search results technically means those will have a %1$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
ja_JP: 投稿者アーカイブが技術的な理由で検索結果に表示されない場合、ロボットメタに%1$sが含まれていて、XML サイトマップから除外されています。%2$s検索結果設定についての追加情報%3$s。

en: Help on the author archives search results setting
ja_JP: 投稿者アーカイブ検索結果設定のヘルプ

en: Archives settings help
ja_JP: アーカイブ設定のヘルプ

en: Learn more about the archives setting
ja_JP: アーカイブの設定についてもっと詳しく知る

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Yandex verification code in %1$sYandex Webmaster Tools%2$s.
ja_JP: %1$sYandex ウェブマスターツール%2$sから Yandex 認証コードを入手してください。

en: Yandex verification code
ja_JP: Yandex 認証コード

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Google verification code in %1$sGoogle Search Console%2$s.
ja_JP: %1$sGoogle ウェブマスターツール%2$sからGoogle 認証コードを入手してください。

en: Google verification code
ja_JP: Google 認証コード

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Bing verification code in %1$sBing Webmaster Tools%2$s.
ja_JP: %1$sBing ウェブマスターツール%2$sからBing 認証コードを入手してください。

en: Bing verification code
ja_JP: Bing 認証コード

en: You can use the boxes below to verify with the different Webmaster Tools. This feature will add a verification meta tag on your home page. Follow the links to the different Webmaster Tools and look for instructions for the meta tag verification method to get the verification code. If your site is already verified, you can just forget about these.
ja_JP: 以下のボックスを使用して、別のウェブマスターツールで確認することができます。この機能により、ホームページに検証メタタグが追加されます。別のウェブマスターツールへのリンクに従って、確認コードを取得するには、meta タグの検証方法の手順を探します。サイトが既に検証されている場合は、これらのことを忘れることができます。

en: Learn more about the Webmaster Tools verification
ja_JP: ウェブマスターツール検証の詳細

en: On
ja_JP: オン

note: translators: %s expands to a feature's name translators: %s expands to an integration's name
en: Help on: %s
ja_JP: %s のヘルプ

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with a lot of features. You can enable / disable some of them below. Clicking the question mark gives more information about the feature.
ja_JP: %1$s にはたくさんの機能があります。以下から有効化および停止が可能です。はてなマークををクリックすると、その機能の詳細情報を表示します。

en: Off
ja_JP: オフ

en: Read why XML Sitemaps are important for your site.
ja_JP: サイトの XML サイトマップが重要な理由をお読みください。

note: translators: %s: Yoast SEO
en: Enable the XML sitemaps that %s generates.
ja_JP: %s が生成する XML サイトマップを有効にします。

en: See the XML sitemap.
ja_JP: XML サイトマップを表示

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: See who contributed to %1$s.
ja_JP: %1$s への貢献者をご覧ください。

en: Help on this search results setting
ja_JP: 検索結果設定に関するヘルプ

note: translators: 1: expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy; 2: expands to <code>noindex</code>; 3: link open tag; 4: link close tag.
en: Not showing the archive for %1$s in the search results technically means those will have a %2$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %3$sMore info on the search results settings%4$s.
ja_JP: %1$sアーカイブが技術的な理由で検索結果に表示されない場合、ロボットメタに%2$sが含まれていて、XML サイトマップから除外されています。%3$s検索結果設定についての追加情報%4$s。

note: translators: 1: expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy; 2: expands to <code>noindex</code>; 3: link open tag; 4: link close tag.
en: Not showing %1$s in the search results technically means those will have a %2$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %3$sMore info on the search results settings%4$s.
ja_JP: %1$sが技術的な理由で検索結果に表示されない場合、ロボットメタに%2$sが含まれていて、XML サイトマップから除外されています。%3$s検索結果設定についての追加情報%4$s。

note: Translators: %s translates to "yes" or "no", %s translates to the Post Label in plural form Translators: %s translates to the "yes" or "no" ,%s translates to the Post Label in plural form
en: %s (current default for %s)
ja_JP: %s (%s の現在のデフォルト)

en: Media
ja_JP: メディア

en: Content Types
ja_JP: コンテンツタイプ

note: translators: %1$s expands to the post type name.
en: Should search engines follow links on this %1$s?
ja_JP: 検索エンジンにこの%1$sのリンクをたどらせますか ?

note: translators: %1$s expands to Yes or No,  %2$s expands to the post type name.
en: Default for %2$s, currently: %1$s
ja_JP: %2$sのデフォルト: %1$s

note: translators: %s expands to the post type name. Translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Allow search engines to show this %s in search results?
ja_JP: 検索エンジンに、この%sの検索結果への表示を許可しますか ?

en: Search Appearance
ja_JP: 検索での見え方

en: Please specify what content types you would like to appear in search engines. If you do not know the differences between these, it's best to choose the default settings.
ja_JP: 検索エンジンに表示させたいコンテンツタイプを指定してください。違いが分からない場合は、デフォルト設定を選択することをおすすめします。

note: Translators: %1$s expands to the name of the post type. The options given to the user are "visible" and "hidden"
en: Search engines should show "%1$s" in search results:
ja_JP: 検索エンジンの検索結果に「%1$s」を表示:

en: Search engine visibility
ja_JP: 検索エンジンでの表示

note: translators: %s expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy
en: Show %s in search results?
ja_JP: %sを検索結果に表示しますか ?

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Toggle %1$s's XML Sitemap
ja_JP: %1$s の XML サイトマップを切り替える

en: Enable this feature if you want Twitter to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
ja_JP: サイトを Twitter でシェアする際、画像と抜粋テキストつきのプレビューを表示するには、この機能を有効化してください。

en: Enable this feature if you want Facebook and other social media to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
ja_JP: サイトを Facebook などのソーシャルメディアでシェアする際、画像と抜粋テキストつきのプレビューを表示するには、この機能を有効化してください。

note: translators: %s: Ryte
en: Read more about how %s works.
ja_JP: %s のより詳しい仕組みはこちら。

note: translators: %s: 'Semrush' translators: %s: Ryte translators: %s: Zapier. translators: %s: Algolia.
en: %s integration
ja_JP: %s 連携

en: Find out how the text link counter can enhance your SEO.
ja_JP: テキストリンクカウンターが SEO をどのように強化させるか学びましょう。

en: The text link counter helps you improve your site structure.
ja_JP: テキストリンクカウンターは、サイト構造の改善を手助けします。

en: Find out how cornerstone content can help you improve your site structure.
ja_JP: コーナーストーンコンテンツがサイト構造の向上にどのように役立つか学びましょう。

en: The cornerstone content feature lets you to mark and filter cornerstone content on your website.
ja_JP: コーナーストーンコンテンツは、サイトの重要なコンテンツに目印をつけたり、絞り込みます。

en: Discover why readability is important for SEO.
ja_JP: SEO で可読性が重要な理由を理解しましょう。

en: The readability analysis offers suggestions to improve the structure and style of your text.
ja_JP: 可読性分析は、テキスト構造とスタイルを改善するための提案を提供します。

en: Learn how the SEO analysis can help you rank.
ja_JP: SEO 分析がいかにランク向上に貢献するか学びましょう。

en: The SEO analysis offers suggestions to improve the SEO of your text.
ja_JP: SEO 解析は、テキストの SEO を改善提案を提供します。

en: SEO analysis
ja_JP: SEO 解析

note: translators: %1$s expands to WooCommerce
en: Allow customers to pick up their %s order locally
ja_JP: お客様が %s での注文をローカルで取得できるようにする

en: Get better search results in local search
ja_JP: ローカル検索での検索結果を改善

en: Good results
ja_JP: 良い結果

note: translators: %1$s resolves to Yoast.com
en: Latest blog posts on %1$s
ja_JP: %1$s の最新ブログ

en: Remove highlight from the text
ja_JP: テキストからハイライトを削除

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the Onboarding Wizard, %3$s is the link closing tag.
en: Get started quickly with the %1$s %2$sconfiguration wizard%3$s!
ja_JP: %1$s %2$s設定ウィザード%3$sを使用してすぐに始めましょう！

en: First-time SEO configuration
ja_JP: 初回 SEO 設定

note: Translators: %s expands to the actual language.
en: Your site language is set to %s.
ja_JP: あなたのサイト言語は%sに設定されています。

en: Highlight this result in the text
ja_JP: この結果をテキストで強調表示

en: Considerations
ja_JP: 検討事項

en: Errors
ja_JP: エラー

en: Change language
ja_JP: 言語変更

note: translators: %s expands to ".htaccess".
en: %s file
ja_JP: %s ファイル

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: Save changes to %s
ja_JP: %s の変更を保存

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: Edit the content of your %s:
ja_JP: %s の内容を編集:

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: Create %s file
ja_JP: %s を作成

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: Updated %s
ja_JP: %s を更新しました

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: You cannot edit the %s file.
ja_JP: %s ファイルを編集できません。

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: You cannot create a %s file.
ja_JP: %s ファイルを作成できません。

note: translators: %1$s expands to the dependency name.
en: More information about %1$s
ja_JP: %1$s の詳細情報

en: Configuration Wizard
ja_JP: 設定ウィザード

en: You've done it!
ja_JP: 完了しました

note: translators: %s expands to the extension title
en: Manage your %s subscription on MyYoast
ja_JP: MyYoast で「%s」の定期購入を管理

note: translators: %1$s expands to the posttype label, %2$s expands anchor to blog post about cornerstone content, %3$s expands to </a>
en: Mark the most important %1$s as 'cornerstone content' to improve your site structure. %2$sLearn more about cornerstone content%3$s.
ja_JP: 最も重要な%1$sを「コーナーストーンコンテンツ」としてマークして、サイト構造を改善しましょう。%2$sコーナーストーンコンテンツの詳細はこちら%3$s。

en: (Opens in a new browser tab)
ja_JP: (新しいブラウザータブで開く)

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag
en: Posts %1$swithout%2$s a focus keyphrase
ja_JP: フォーカスキーフレーズを%1$s持たない%2$s投稿

en: Hey, your SEO is doing pretty well! Check out the stats:
ja_JP: サイトの SEO はなかなかいい調子です。統計情報をチェックしてみてください。

en: You don't have any published posts, your SEO scores will appear here once you make your first post!
ja_JP: 公開済みの投稿がありません。最初の投稿をすると、SEO スコアがここに表示されます !

en: On this page, you can change the name of your site and choose which separator to use. The separator will display, for instance, between your post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in the search results. Choose the one that fits your brand best or takes up the least space in the snippets.
ja_JP: このページでは、サイト名を変更し、区切りを選択することができます。区切りは、例として投稿タイトルとサイト名の間に表示されます。記号は検索結果に表示される長さで表示されます。ブランドに合うものを選択するか、スニペット内のスペースを最小限に抑えます。

en: Something else
ja_JP: その他

en: A portfolio
ja_JP: ポートフォリオ

en: A corporation
ja_JP: 企業

en: A small offline business
ja_JP: 小規模なオフラインビジネス

en: A news channel
ja_JP: ニュースチャンネル

en: An online shop
ja_JP: オンラインショップ

en: A blog
ja_JP: ブログ

note: translators: %1$s resolves to the home_url of the blog.
en: What does the site %1$s represent?
ja_JP: %1$s はどんなサイトですか ?

en: If you choose no, your author archives will be deactivated to prevent  duplicate content issues.
ja_JP: いいえを選択すると、投稿者アーカイブを停止し、コンテンツが重複する問題を防ぎます。

en: Option B: My site is under construction and should not be indexed
ja_JP: 選択肢 B: サイト構築中で、インデックスを希望しない

en: Option A: My site is live and ready to be indexed
ja_JP: 選択肢 A: サイト公開中で、インデックスされる準備ができている

en: Choose under construction if you want to keep the site out of the index of search engines. Don't forget to activate it once you're ready to publish your site.
ja_JP: 検索エンジンのインデックスからサイトの除外を続けるには、構築中を選択します。サイトを公開する準備ができたら、忘れずに有効化してください。

en: Please specify if your site is under construction or already active.
ja_JP: サイトが構築中か、またはすでに公開済みかを指定してください。

en: This information will be used in Google's Knowledge Graph Card, the big block of information you see on the right side of the search results.
ja_JP: この情報は、検索結果右側に表示される大きな情報ブロック「Google ナレッジグラフカード」に使用されます。

en: Read more like this on our SEO blog
ja_JP: 弊社の SEO ブログで似た記事を読む

note: translators: %s expands to the readability score
en: Readability: %s
ja_JP: 可読性: %s

en: Not activated
ja_JP: 有効化済みではありません

en: Activated
ja_JP: 有効化済み

note: translators: %1$s expands to Yoast
en: %1$s recommendations for you
ja_JP: %1$s によるおすすめ

en: All Readability Scores
ja_JP: 合計可読性スコア

en: Filter by Readability Score
ja_JP: 可読性スコアで絞り込む

note: translators: %1$s expands to the product name. %2$s expands to a link to My Yoast
en: You are not receiving updates or support! Fix this problem by adding this site and enabling %1$s for it in %2$s.
ja_JP: 更新やサポートの対象外です。問題を解決するには、%2$s でサイトを追加し、%1$s を有効にしてください。

note: translators: %1$s expands to the request method
en: Request method %1$s is not valid.
ja_JP: リクエストメソッド %1$s は無効です。

en: Text link counter
ja_JP: テキストリンクカウンター

en: Number of internal links linking to this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
ja_JP: この投稿にリンクしている内部リンク数。詳細はヘルプタブの「Yoast Columns」テキストを参照してください。

en: Number of outgoing internal links in this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
ja_JP: この投稿内の内部リンク数。詳細はヘルプタブの「Yoast Columns」テキストを参照してください。

note: translators: %s expands to Yoast
en: %s Columns
ja_JP: %sカラム

en: Readability score
ja_JP: 可読性スコア

en: Scroll to see the preview content.
ja_JP: コンテンツのプレビューを見るにはスクロールしてください。

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Other benefits of %s for you:
ja_JP: %s のその他の利点:

en: Cornerstone content
ja_JP: コーナーストーンコンテンツ

note: translators: %1$s resolves to Local SEO
en: If you want to outrank the competition in a specific town or region, check out our %1$s plugin! You’ll be able to easily insert Google maps, opening hours, contact information and a store locator. Besides that %1$s helps you to improve the usability of your contact page.
ja_JP: あなたの特定の町や地方での競争で抜きんでたければ、私たちの %1$s プラグインをチェックしてください！簡単にGoogleマップ、営業時間、連絡先、ストアロケーターなどを挿入できるようになります。そのうえ %1$s は、あなたの連絡先ページの使いやすさを向上します。

en: Attract more customers near you
ja_JP: 周りにいるお客様を呼び込みましょう

en: Upgrade to Premium
ja_JP: Premium にアップグレード

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO Premium
en: Do you want to outrank your competition? %1$s gives you awesome additional features that'll help you to set up your SEO strategy like a professional. Add synonyms and related keywords, use our Premium SEO analysis, the redirect manager and our internal linking tool. %1$s will also give you access to premium support.
ja_JP: 競争で優位に立ちたいですか ? %1$s はプロのような SEO 戦略の立ち上げに役立つ、素晴らしい追加機能を提供します。同義語や関連キーワードを追加し、プレミアム SEO 解析、リダイレクトマネージャ、内部リンクツールを使用しましょう。%1$s はさらに、有料サポートも利用可能です。

note: translators: %s resolves to Yoast SEO Premium
en: Outrank the competition with %s
ja_JP: %s を使って競争に勝ち抜きましょう

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO, %2$s resolves to the starting tag of the link to the wizard, %3$s resolves to the closing link tag
en: We have detected that you have not finished this wizard yet, so we recommend you to %2$sstart the configuration wizard to configure %1$s%3$s.
ja_JP: まだこのウィザードを完了していないことを検出しました。%2$s設定ウィザードを使って%1$s %3$sを設定することをおすすめします。

en: The configuration wizard helps you to easily configure your site to have the optimal SEO settings.
ja_JP: 設定ウィザードを使用すると、最適な SEO 設定になるようサイトを簡単にセットアップできます。

en: Superfast internal linking suggestions
ja_JP: すばやい内部リンクの提案

note: translators: %1$s expands to a 'Yoast SEO Premium' text linked to the yoast.com website.
en: Great news: you can, with %1$s!
ja_JP: 朗報: %1$s で可能です !

en: Save changes
ja_JP: 変更を保存

en: 1 year free support and updates included!
ja_JP: 1年間の無料更新とアップグレードを含みます。

note: translators: %2$s expands to 'RS Head Cleaner' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to differentiating output between search engines and normal users.
en: The plugin %2$s changes your site's output and in doing that differentiates between search engines and normal users, a process that's called cloaking. We highly recommend that you disable it.
ja_JP: %2$s プラグインは、検索エンジンと通常のユーザーを区別してサイトの出力を変更する「クローキング」と呼ばれる処理を行います。無効にすることを強くおすすめします。

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sSocial media preview%2$s: Facebook & Twitter
ja_JP: %1$sソーシャルメディアのプレビュー%2$s: Facebook & Twitter

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sNo more dead links%2$s: easy redirect manager
ja_JP: %1$sデッドリンクとは無縁に%2$s: かんたんリダイレクト管理

en: No ads!
ja_JP: 広告なし !

en: Social media preview
ja_JP: ソーシャルメディアのプレビュー

en: Easy redirect manager
ja_JP: かんたんリダイレクト管理

en: No more dead links
ja_JP: リンク切れもなし

en: Increase your SEO reach
ja_JP: SEO リーチを拡大

en: Variable
ja_JP: 変数

en: Available variables
ja_JP: 利用可能な変数

en: Scroll to see the table content.
ja_JP: テーブルの内容を表示するにはスクロールしてください。

note: Translators: %1$s expands to the name of the assessment.
en: An error occurred in the '%1$s' assessment
ja_JP: %1$s評価の際にエラーが発生しました

note: Translators: %1$s expands to the percentage of complex words, %2$s expands to a link on yoast.com, %3$d expands to the recommended maximum number of syllables, %4$s expands to the anchor end tag, %5$s expands to the recommended maximum number of syllables.
en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is more than the recommended maximum of %5$s.
ja_JP: %1$sの単語に%2$s%3$s以上のシラブル%4$sが含まれています。おすすめの最大値%5$sを超過しています。

note: Translators: %1$s expands to the percentage of complex words, %2$s expands to a link on yoast.com, %3$d expands to the recommended maximum number of syllables, %4$s expands to the anchor end tag, %5$s expands to the recommended maximum number of syllables.
en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %5$s.
ja_JP: %1$sの単語に%2$s%3$s以上のシラブル%4$sが含まれています。おすすめの最大値%5$sと同じか下回っています。

note: Translators: The preceding sentence is "Text length: The text contains x words.", %3$s expands to a link on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag, %5$d expands to the recommended minimum of words.
en: This is slightly below the recommended minimum of %5$d word. %3$sAdd a bit more copy%4$s. | This is slightly below the recommended minimum of %5$d words. %3$sAdd a bit more copy%4$s.
ja_JP[0]: 推奨最低値である%5$d語をやや下回っています。%3$sもう少し文章を追加してください%4$s。

en: Step %1$d: %2$s
ja_JP: 手順%1$d: %2$s

en: No new notifications.
ja_JP: 新しい通知はありません。

en: Save all
ja_JP: すべて保存

en: Save
ja_JP: 保存

note: translators: 1: Author name; 2: Site name.
en: %1$s, Author at %2$s
ja_JP: %1$s (%2$s の投稿者)

en: Mobile preview
ja_JP: モバイルプレビュー

en: Desktop preview
ja_JP: デスクトッププレビュー

en: Please provide an SEO title by editing the snippet below.
ja_JP: SEO で重要な Title タグは、以下のスニペットから編集できます。

en: Meta description preview:
ja_JP: メタディスクリプションのプレビュー:

en: Slug preview:
ja_JP: スラッグをプレビュー:

en: SEO title preview:
ja_JP: SEO タイトルのプレビュー:

en: Close snippet editor
ja_JP: スニペットエディターを閉じる

en: Slug
ja_JP: スラッグ

en: Remove marks in the text
ja_JP: 文章からマークを除去する

en: Mark this result in the text
ja_JP: この結果をテキストにマークする

en: Marks are disabled in current view
ja_JP: 現在のビューでマークが無効になっています

en: Good SEO score
ja_JP: 非常に良い SEO スコアです

en: OK SEO score
ja_JP: SEO スコアは OK です

en: Feedback
ja_JP: フィードバック

en: Choose an image
ja_JP: 画像を選択

en: Remove the image
ja_JP: 画像を削除する

en: MailChimp signup failed:
ja_JP: MailChimp の登録に失敗しました:

en: Sign Up!
ja_JP: 登録しましょう !

en: Name
ja_JP: 名前

en: Please provide a meta description by editing the snippet below.
ja_JP: 以下のスニペットを編集し、メタディスクリプションを入力してください。

en: Edit snippet
ja_JP: スニペットを編集

en: You can click on each element in the preview to jump to the Snippet Editor.
ja_JP: プレビューで各要素をクリックすると、スニペットエディターにジャンプできます。

en: SEO title preview
ja_JP: SEO タイトルのプレビュー

note: Translators: {{link}} resolves to the link opening tag to yoa.st/bugreport, {{/link}} resolves to the link closing tag.
en: A problem occurred when saving the current step, {{link}}please file a bug report{{/link}} describing what step you are on and which changes you want to make (if any).
ja_JP: 現在のステップを保存する際に問題が発生しました。どのステップにいたのかと、何を変更したいのか (もしあれば) を添えて、{{link}}バグ報告を提出してください{{/link}}。

en: Close the Wizard
ja_JP: ウィザードを閉じる

en: Export settings
ja_JP: エクスポート設定

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s video tutorial
ja_JP: %1$s チュートリアル動画

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: %s &rsaquo; Configuration Wizard
ja_JP: %s &rsaquo; 設定ウィザード

en: Please don't show me this notification anymore
ja_JP: 今後この通知を表示しない

note: translators: %1$s is a link start tag to the bugreport guidelines on the Yoast help center, %2$s is the link closing tag.
en: If you are experiencing issues, %1$splease file a bug report%2$s and we'll do our best to help you out.
ja_JP: 問題がありましたら、%1$sバグをご報告%2$sください。最善を尽くしてお手伝いします。

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the plugin page on WordPress.org, %3$s is the link closing tag.
en: We've noticed you've been using %1$s for some time now; we hope you love it! We'd be thrilled if you could %2$sgive us a 5 stars rating on WordPress.org%3$s!
ja_JP: %1$s を継続してご利用いただき、ありがとうございます。ご満足いただましたら幸いです。差し支えなければ %2$sWordPress.org で5つ星評価をいただけたら%3$s大感激です。

note: translators: %1$s: '%%term_title%%' variable used in titles and meta's template that's not compatible with the given template, %2$s: expands to 'HelpScout beacon'
en: Warning: the variable %1$s cannot be used in this template. See the %2$s for more info.
ja_JP: 警告: 変数 %1$s はこのテンプレートでは利用できません。詳細は%2$sをご覧ください。

note: translators: %1$s expands anchor to premium plugin page, %2$s expands to </a>
en: By the way, did you know we also have a %1$sPremium plugin%2$s? It offers advanced features, like a redirect manager and support for multiple keyphrases. It also comes with 24/7 personal support.
ja_JP: %1$sプレミアムプラグイン%2$sについてご存知でしたか ? リダイレクト管理や複数キーフレーズのサポートといった高度な機能を提供します。また、24時間年中無休のパーソナルサポートも付いています。

en: (no title)
ja_JP: (タイトルなし)

note: Translators: %s expands to "Yoast SEO for WordPress".
en: %s installation wizard
ja_JP: %s インストールウィザード

note: translators: 1: Yoast SEO
en: The %1$s admin bar menu contains useful links to third-party tools for analyzing pages and makes it easy to see if you have new notifications.
ja_JP: %1$s 管理バーメニューには、ページを分析するためのサードパーティーツールへの便利なリンクが含まれており、新しい通知があるかどうかを簡単に確認できます。

en: Admin bar menu
ja_JP: 管理バーメニュー

note: translators: 1: Ryte, 2: Yoast SEO
en: %1$s will check weekly if your site is still indexable by search engines and %2$s will notify you when this is not the case.
ja_JP: %1$s は、サイトが検索エンジンでまだインデックス可能かどうかを毎週チェックし、そうでない場合は %2$s が通知します。

en: Features
ja_JP: 機能

en: SEO title
ja_JP: SEO タイトル

en: Google shows your website's name in the search results, if you want to change it, you can do that here.
ja_JP: Google は検索結果にサイト名を表示します。もし変更したい場合にはここで変更できます。

en: Greater than sign
ja_JP: 大なり記号

en: Less than sign
ja_JP: 小なり記号

en: Right angle quotation mark
ja_JP: 右角引用符

en: Left angle quotation mark
ja_JP: 左角引用符

en: Low asterisk
ja_JP: 下アスタリスク

en: Asterisk
ja_JP: アスタリスク

en: Bullet
ja_JP: 箇条書き点

en: Middle dot
ja_JP: 中黒

en: Em dash
ja_JP: Em ダッシュ

en: En dash
ja_JP: En ダッシュ

en: Dash
ja_JP: ダッシュ

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in the search results.
ja_JP: タイトル区切りに使用する記号を選択してください。たとえば、投稿のタイトルとサイト名の間に表示されます。記号は検索結果に表示されるサイズで表示されます。

en: The name of the person
ja_JP: 人物の名前

en: No
ja_JP: いいえ

en: Yes
ja_JP: はい

en: Does, or will, your site have multiple authors?
ja_JP: サイトに複数の投稿者がいますか ?

en: WordPress automatically generates an URL for each media item in the library. Enabling this will allow for google to index the generated URL.
ja_JP: WordPress は、ライブラリ内の各メディアの URL を自動的に生成します。これを有効にすると、Google は生成された URL のインデックスを作成します。

en: Success!
ja_JP: 成功しました !

en: Title settings
ja_JP: タイトル設定

en: Multiple authors
ja_JP: 複数の作成者

en: Site type
ja_JP: サイトタイプ

en: Environment
ja_JP: 環境

note: translators: %1$s resolves to the option name passed to the lookup registration
en: Yoast option %1$s not found.
ja_JP: Yoast オプション %1$s が見つかりませんでした。

en: Posts list
ja_JP: 投稿リスト

en: Posts list navigation
ja_JP: 投稿リストナビゲーション

en: Filter posts list
ja_JP: 投稿リストの絞り込み

en: Note that links to archives might be still output by your theme and you would need to remove them separately.
ja_JP: アーカイブへのリンクは、テーマによって出力されている可能性があり、個別に削除が必要であることに注意してください。

note: translators: 1: expands to Yoast SEO extensions
en: %1$s to optimize your site even further
ja_JP: サイトをさらに最適化する %1$s

note: translators: 1: expands to Yoast SEO
en: %1$s extensions
ja_JP: %1$s 機能拡張

en: Comes with our 30-day no questions asked money back guarantee
ja_JP: 30日間の無条件返金保証付きです

note: translators: Text between 1: and 2: will only be shown to screen readers. 3: expands to the product name.
en: More information %1$sabout %3$s%2$s
ja_JP: %1$s%3$sに関する%2$s詳細情報

en: Installed
ja_JP: インストール済み

en: gain access to our 24/7 support team.
ja_JP: 24 / 7サポートチームにアクセスできます。

en: Premium support
ja_JP: プレミアムサポート

en: check what your Facebook or Twitter post will look like.
ja_JP: Facebook や Twitter での見た目を確認しましょう。

en: Social previews
ja_JP: ソーシャルプレビュー

en: create and manage redirects from within your WordPress install.
ja_JP: WordPress のインストールディレクトリ配下のリダイレクトを作成・管理します。

en: Redirect manager
ja_JP: リダイレクトマネージャー

note: translators: 1: expands to Yoast SEO Premium
en: %1$s, take your optimization to the next level!
ja_JP: %1$s、最適化を次のレベルに !

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to WooCommerce
en: A seamless integration between %1$s and %2$s
ja_JP: %1$s と %2$s をシームレスに連携

note: translators: %1$s expands to Yoast, %2$s expands to WooCommerce
en: Use %1$s breadcrumbs instead of %2$s ones
ja_JP: %2$s のパンくずリストを %1$s に変更

en: Easily insert Google Maps, a store locator, opening hours and more
ja_JP: Google マップ、店舗所在地、営業時間などを簡単に挿入

en: Creates XML News Sitemaps
ja_JP: XML ニュースサイトマップを作成

en: Immediately pings Google on the publication of a new post
ja_JP: 新しい投稿の公開をすぐに Google へ通知

en: Optimize your site for Google News
ja_JP: Google ニュース用にサイトを最適化

en: Make videos responsive through enabling fitvids.js
ja_JP: fitvids.js を有効化して動画をレスポンシブにする

en: Enhance the experience of sharing posts with videos
ja_JP: 動画つき投稿のシェア体験を強化

en: Show your videos in Google Videos
ja_JP: Google ビデオ内に動画を表示

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221;
ja_JP: &#8220;%s&#8221; を編集

en: Premium
ja_JP: プレミアム

en: Get Premium
ja_JP: プレミアム版を入手

en: Google Trends
ja_JP: Google トレンド

en: Notifications
ja_JP: 通知

en: Removes the focus keyphrase section from the metabox and disables all SEO-related suggestions.
ja_JP: メタボックスからフォーカスキーフレーズのタブを削除し、SEO に関連する提案機能をすべて停止します。

en: Disable SEO analysis
ja_JP: SEO 解析を無効化

en: Twitter settings
ja_JP: Twitter 設定

en: Pinterest settings
ja_JP: Pinterest 設定

en: Facebook settings
ja_JP: Facebook 設定

en: Title separator symbol
ja_JP: タイトル区切り記号

en: RSS feed settings
ja_JP: RSS フィード設定

en: Breadcrumbs settings
ja_JP: パンくずリストの設定

en: Make primary
ja_JP: メインにする

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

note: translators: %s: number of notifications
en: %s notification | %s notifications
ja_JP[0]: %s件の通知

en: Disable readability analysis
ja_JP: 可読性解析を停止

en: Removes the readability analysis section from the metabox and disables all readability-related suggestions.
ja_JP: メタボックスに可読性タブを表示しないようにし、読みやすさに関連する提案機能をすべて無効化します。

en: Readability analysis
ja_JP: 可読性解析

en: Needs improvement
ja_JP: 改善が必要

en: Readability
ja_JP: 可読性

en: Improvements
ja_JP: 改善

en: Dismiss this item.
ja_JP: この項目を非表示にします。

en: Good job! We could detect no serious SEO problems.
ja_JP: SEO の深刻な問題は検出できませんでした。

en: We have detected the following issues that affect the SEO of your site.
ja_JP: サイトの SEO に影響を与える次の問題を検出しました。

en: Problems
ja_JP: 問題点

en: Analysis
ja_JP: 解析

en: Not available
ja_JP: 利用できません

en: Filter by SEO Score
ja_JP: SEO スコアで絞り込む

en: Meta description not set.
ja_JP: メタディスクリプションが設定されていません。

en: Open
ja_JP: 開く

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

note: translators: %1$s is a link start tag to the permalink settings page, %2$s is the link closing tag.
en: You can fix this on the %1$sPermalink settings page%2$s.
ja_JP: これは%1$sパーマリンク設定ページ%2$sで修正できます。

en: Replaced with the primary category of the post/page
ja_JP: 投稿 / 固定ページのメインカテゴリーに置き換えました

en: Pinterest confirmation
ja_JP: Pinterest の確認

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
ja_JP: Pinterest でサイトをすでに認証済みの場合は、以下のステップをスキップすることができます。

en: Format-based archives
ja_JP: 形式ベースアーカイブ

en: Webmaster Tools verification
ja_JP: ウェブマスターツールの検証

note: translators: $s expands to Yoast SEO Premium translators: %s expands to the product name
en: Buy %s
ja_JP: %s を購入

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: New %1$s Title
ja_JP: 新規 %1$s タイトル

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Existing %1$s Title
ja_JP: 既存の %1$s タイトル

en: Expected an integer as input.
ja_JP: 整数を入力してください。

en: Trying to build the sitemap cache key, but the postfix and prefix combination leaves too little room to do this. You are probably requesting a page that is way out of the expected range.
ja_JP: サイトマップのキャッシュキーを作成しようとしましたが、ポストフィックスとプレフィクスの組み合わせが狭すぎます。想定範囲外のページをリクエストしているようです。

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Keep
ja_JP: 維持

en: Bold the last page
ja_JP: 最後のページを太字にする

en: Regular
ja_JP: 標準

en: Bold
ja_JP: 太字

en: Show Blog page
ja_JP: ブログページを表示

note: translators: %s is the taxonomy title. This will be shown to screenreaders
en: Primary %s
ja_JP: メイン%s

en: Primary
ja_JP: メイン

note: translators: accessibility text. %1$s expands to the term title, %2$s to the taxonomy title.
en: Make %1$s primary %2$s
ja_JP: %1$sをメインの%2$sにする

en: Integrations
ja_JP: 連携

en: Term is set to noindex.
ja_JP: タームが noindex に指定されている

en: Author archives
ja_JP: 投稿者アーカイブ

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Disabled
ja_JP: 無効

note: translators: %s: wp_title() function.
en: The separator defined in your theme's %s tag.
ja_JP: セパレータはテーマの %s タグで定義されています。

en: No index
ja_JP: インデックスされていません

en: Once Weekly
ja_JP: 週1回

en: SEO score
ja_JP: SEO スコア

note: Author of the plugin
en: Team Yoast
ja_JP: チーム Yoast

note: Description of the plugin
en: The first true all-in-one SEO solution for WordPress, including on-page content analysis, XML sitemaps and much more.
ja_JP: WordPress のオールインワン型 SEO ソリューションを提供します。ページコンテンツの解析や XML サイトマップなど様々な機能があります。

en: Activation failed:
ja_JP: 有効化に失敗しました：

en: The filter extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
ja_JP: フィルタ拡張機能が使用できません。ホスティング会社に有効化するよう問い合わせてください。

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s / %3$s: links to the installation manual in the Readme for the Yoast SEO code repository on GitHub
en: The %1$s plugin installation is incomplete. Please refer to %2$sinstallation instructions%3$s.
ja_JP: %1$s プラグインのインストールが不完全です。%2$sインストール手順%3$sに従ってください。

en: The Standard PHP Library (SPL) extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
ja_JP: Standard PHP Library (SPL) 拡張機能が利用できないようです。ホスティング会社に有効にするよう問い合わせてください。

en: SEO Settings
ja_JP: SEO 設定

en: Mobile-Friendly Test
ja_JP: モバイル対応テスト

en: Google Page Speed Test
ja_JP: Google PageSpeed Insights

en: Check Google Cache
ja_JP: Google キャッシュをチェック

en: Analyze this page
ja_JP: このページを分析する

en: Keyword Research
ja_JP: キーワードのリサーチ

note: translators: %s expands to an invalid URL.
en: %s does not seem to be a valid url. Please correct.
ja_JP: %s は、有効なURLではないようです。修正してください。

note: translators: 1: Verification string from user input; 2: Service name.
en: %1$s does not seem to be a valid %2$s verification string. Please correct.
ja_JP: %1$s は有効な %2$s 確認用の文字列ではないようです。修正してください。

note: translators: %s expands to the name of a post type (plural).
en: %s Archive
ja_JP: %s アーカイブ

note: translators: %s expands to the search phrase.
en: You searched for %s
ja_JP: 検索結果: %s

note: translators: %s expands to a twitter user name.
en: %s does not seem to be a valid Twitter Username. Please correct.
ja_JP: %s は有効な Twitter ユーザー名ではないようです。修正してください。

en: Summary with large image
ja_JP: 大きな画像付きの概要

en: Summary
ja_JP: 概要

note: translators: 1: link to post; 2: link to blog.
en: The post %1$s appeared first on %2$s.
ja_JP: 投稿 %1$s は %2$s に最初に表示されました。

en: No numeric value was received.
ja_JP: 数字の値を受け取れませんでした。

note: translators: %s is the ID number of a blog.
en: This must be an existing blog. Blog %s does not exist or has been marked as deleted.
ja_JP: これはすでに存在するブログである必要があります。ブログ %s は存在しないか、削除されています。

en: The default blog setting must be the numeric blog id of the blog you want to use as default.
ja_JP: デフォルトブログ設定は、デフォルトで使いたいブログの ID の数字である必要があります。

note: translators: %1$s expands to the option name and %2$sexpands to Yoast SEO
en: %1$s is not a valid choice for who should be allowed access to the %2$s settings. Value reset to the default.
ja_JP: %1$s は %2$s 設定へのアクセスを許可するユーザーの選択としては正しくありません。デフォルトに戻しました。

note: translators: %s expands to a taxonomy slug.
en: Please select a valid post type for taxonomy "%s"
ja_JP: タクソノミー "%s" の正しい投稿タイプを選んでください。

note: translators: %s expands to a post type.
en: Please select a valid taxonomy for post type "%s"
ja_JP: 投稿タイプ "%s" の正しいタクソノミーを選んでください。

en: You searched for
ja_JP: 検索結果:

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Archives for
ja_JP: アーカイブ:

en: Error 404: Page not found
ja_JP: エラー 404: ページが見つかりません。

en: Good
ja_JP: 良好

en: Replaced with a custom taxonomies description
ja_JP: カスタムタクソノミー説明文に置き換えられます

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
ja_JP: カンマで区切られた投稿のカスタムタクソノミーに置き換えられます

en: Replaced with a posts custom field value
ja_JP: 現在の投稿カスタムフィールド値に置き換えられます

en: Replaced with the slug which caused the 404
ja_JP: 404の原因になるスラッグに置き換えられます

en: Replaced with the posts focus keyphrase
ja_JP: 投稿のフォーカスキーワードに置き換えられます

en: Attachment caption
ja_JP: 添付ファイルのキャプション

en: Replaced with the current page number
ja_JP: 現在のページナンバーに置き換えられます

en: Replaced with the current page total
ja_JP: 現在のページ数合計に置き換えられます

en: Replaced with the current page number with context (i.e. page 2 of 4)
ja_JP: 現在のページ数に置き換えられます (例: ページ 2/4)

en: Replaced with the post/page author's 'Biographical Info'
ja_JP: 投稿やページの投稿者のプロフィールに置き換えられます

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
ja_JP: 投稿 / ページの投稿者のニックネームに置き換えられます

en: Replaced with the post/page ID
ja_JP: 投稿 / ページの ID に置き換えられます

en: Replaced with the post/page modified time
ja_JP: 投稿/ページの更新時刻に置き換えられます

en: Replaced with the content type plural label
ja_JP: コンテンツタイプの複数形ラベルで置き換えられます

en: Replaced with the content type single label
ja_JP: コンテンツタイプの単数形ラベルで置き換えられます

en: Replaced with the current search phrase
ja_JP: 現在の検索語に置き換えられます

en: Replaced with the term name
ja_JP: ターム名に置き換えられます

en: Replaced with the term description
ja_JP: ターム説明文に置き換えられます

en: Replaced with the tag description
ja_JP: タグ説明文に置き換えられます

en: Replaced with the category description
ja_JP: カテゴリー説明文に置き換えられます

en: Replaced with the post categories (comma separated)
ja_JP: 投稿のカテゴリー (カンマで区切り) に置き換えられます

en: Replaced with the current tag/tags
ja_JP: 現在のタグに置き換えられます

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
ja_JP: 投稿/ページの抜粋 (自動生成しません) に置き換えられます

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
ja_JP: 投稿/ページの抜粋 (存在しない場合は自動生成されます) に置き換えられます

en: The site's name
ja_JP: サイト名

en: Replaced with the title of the parent page of the current page
ja_JP: 現在のページの親ページのタイトルに置き換えられます

en: Replaced with the title of the post/page
ja_JP: 投稿/ページのタイトルに置き換えられます

en: Replaced with the date of the post/page
ja_JP: 投稿や固定ページの日時に置き換えられます

note: translators: 1: current page number, 2: total number of pages.
en: Page %1$d of %2$d
ja_JP: %1$dページ目 (%2$dページ中)

en: You cannot overrule a WPSEO standard variable replacement by registering a variable with the same name. Use the "wpseo_replacements" filter instead to adjust the replacement value.
ja_JP: 同名の変数を登録しても、WPSEO 標準の変数置換を再定義することはできません。置換用の値を調整するのではなく "wpseo_replacements" フィルターを使用してください。

en: A replacement variable with the same name has already been registered. Try making your variable name unique.
ja_JP: 既に使用されている置換変数名に変更しようとしています。もっとユニークな変数名にしましょう。

en: A replacement variable can not start with "%%cf_" or "%%ct_" as these are reserved for the WPSEO standard variable variables for custom fields and custom taxonomies. Try making your variable name unique.
ja_JP: 置換変数は "%%cf_" または "%%ct_" で始めることはできません。これらはカスタムフィールドおよびカスタムタクソノミーの WPSEO 標準変数用変数として予約されているためです。変数名を一意にしてみてください。

en: A replacement variable can only contain alphanumeric characters, an underscore or a dash. Try renaming your variable.
ja_JP: 変数名を変更してください。アルファベット、数字、アンダーラインとハイフンのみ使用できます。

note: Translators: %1$s resolves to the SEO menu item, %2$s resolves to the Search Appearance submenu item.
en: Admin only notice: this page does not show a meta description because it does not have one, either write it for this page specifically or go into the [%1$s - %2$s] menu and set up a template.
ja_JP: 管理者の方へ: ページにメタディスクリプションがないため、表示されません。ページ固有に記入するか、[%1$s - %2$s] メニューに移動してテンプレートを設定します。

en: Page not found
ja_JP: ページが見つかりませんでした

note: translators: %s expands to the variable used for term title.
en: %s Archives
ja_JP: %s アーカイブ

en: Meta description to use for Author page
ja_JP: 投稿者ページに使用するメタディスクリプション

en: Title to use for Author page
ja_JP: 投稿者ページに使用するタイトル

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s settings
ja_JP: %1$s の設定

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings
ja_JP: %1$s の設定をエクスポートする

en: Import settings
ja_JP: インポート設定

en: Import from other SEO plugins
ja_JP: 他の SEO プラグインからインポート

en: Import
ja_JP: インポート

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: If you had a %s file and it was editable, you could edit it from here.
ja_JP:  %s ファイルが存在し、編集可能であれば、こちらより編集可能です。

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: If your %s were writable, you could edit it from here.
ja_JP: %s が書き込み可能な場合、ここから編集することができます。

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: You don't have a %s file, create one here:
ja_JP: %s ファイルがありません。ここで新規作成できます:

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
ja_JP: サイト名と説明文のアンカーテキスト付きのサイトへのリンクです。

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
ja_JP: サイト名のアンカーテキスト付きのサイトへのリンクです。

en: A link to the post, with the title as anchor text.
ja_JP: タイトルのアンカーテキスト付きの投稿へのリンクです。

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
ja_JP: 投稿者名のアンカーテキスト付きの投稿者のアーカイブへのリンクです。

en: You can use the following variables within the content, they will be replaced by the value on the right.
ja_JP: コンテンツ内で次の変数を使用することができ、右側の値に置き換えられます。

en: Content to put after each post in the feed
ja_JP: フィードの各投稿の後に表示するコンテンツ

en: Content to put before each post in the feed
ja_JP: フィード内の各投稿の前に置くためのコンテンツ

en: This feature is used to automatically add content to your RSS, more specifically, it's meant to add links back to your blog and your blog posts, so dumb scrapers will automatically add these links too, helping search engines identify you as the original source of the content.
ja_JP: この機能は自動的に RSS にコンテンツを追加するために使用されます。さらに具体的に言うと、それはあなたのブログやブログ投稿へ戻るリンクを追加します。まぬけなコンテンツ窃盗者は、自動的にこうしたリンクも追加してしまうため、検索エンジンがあなたのブログをコンテンツのオリジナルのソースとして識別するのに役立ちます。

note: translators: %1$s / %2$s: links to the breadcrumbs implementation page on the Yoast knowledgebase
en: Usage of this breadcrumbs feature is explained in %1$sour knowledge-base article on breadcrumbs implementation%2$s.
ja_JP: パンくずリスト機能の使い方は %1$sナレッジベース記事%2$sに掲載されています。

en: How to insert breadcrumbs in your theme
ja_JP: テーマにパンくずリストを挿入する方法

en: Blog
ja_JP: ブログ

en: Content type archive to show in breadcrumbs for taxonomies
ja_JP: タクソノミーのパンくずリストで表示するコンテンツタイプアーカイブ

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for content types
ja_JP: コンテンツタイプのパンくずリストに表示するタクソノミー

en: Breadcrumb for 404 Page
ja_JP: 404ページのパンくずリスト

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
ja_JP: 検索ページのパンくずリストの接頭辞

en: Prefix for Archive breadcrumbs
ja_JP: アーカイブのパンくずリストの接頭辞

en: Prefix for the breadcrumb path
ja_JP: パンくずリストのパスの接頭辞

en: Anchor text for the Homepage
ja_JP: ホームページ用のアンカーテキスト

en: Separator between breadcrumbs
ja_JP: パンくずリストの間の区切り

en: Below are your published posts' SEO scores. Now is as good a time as any to start improving some of your posts!
ja_JP: 以下は公開済み投稿の SEO スコアです。今すぐ投稿の改善を始めましょう。

en: Credits
ja_JP: クレジット

en: &laquo; Back to Tools page
ja_JP: &laquo; ツールページに戻る

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with some very powerful built-in tools:
ja_JP: %1$s はパワフルなツールをいくつか内蔵しています:

en: This tool allows you to quickly change important files for your SEO, like your robots.txt and, if you have one, your .htaccess file.
ja_JP: このツールを使用すると robots.txt や .htaccess などの、 SEO にとって重要なファイルを簡単に編集できます。

en: File editor
ja_JP: ファイルエディタ

en: Import settings from other SEO plugins and export your settings for re-use on (another) blog.
ja_JP: 他の SEO プラグインの設定をインポートしたり、他のブログで再利用するために設定をエクスポートしたりできます。

en: Import and Export
ja_JP: インポート・エクスポート

en: This tool allows you to quickly change titles and descriptions of your posts and pages without having to go into the editor for each page.
ja_JP: このツールを使用すると、すべての投稿や固定ページのタイトルやディスクリプションを一括で変更できます。

en: Bulk editor
ja_JP: 一括変更

note: translators: %1$s / %2$s expands to a link to pinterest.com's help page.
en: To %1$sconfirm your site with Pinterest%2$s, add the meta tag here:
ja_JP: %1$s サイトを Pinterest で認証するには%2$s、ここにメタタグを追加してください：

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the "Add Open Graph meta data" setting on the Facebook tab enabled if you want to optimize your site for Pinterest.
ja_JP: Pinterest は Facebook と同様に Open Graph のメタデータを利用するため、サイトを Pinterest に最適化するには Facebook タブにある Open Graph のチェックボックスにチェックを入れてください。

en: The default card type to use
ja_JP: 使用するデフォルトカードタイプ

en: Add Twitter card meta data
ja_JP: Twitter card のメタデータを追加

en: This image is used if the post/page being shared does not contain any images.
ja_JP: シェアした投稿や固定ページに画像が含まれていない場合、この画像を使用します。

en: Description
ja_JP: 説明

en: Add Open Graph meta data
ja_JP: Open Graph メタデータを追加する

en: Twitter Username
ja_JP: Twitter ユーザー名

en: Facebook Page URL
ja_JP: Facebook ページ URL

en: Accounts
ja_JP: アカウント

en: Restore site to defaults
ja_JP: サイトをデフォルト状態に復元

en: Site ID
ja_JP: サイト ID

en: Using this form you can reset a site to the default SEO settings.
ja_JP: このフォームを使って、サイトをデフォルトの SEO の設定にリセットすることができます。

en: Privacy sensitive (FB admins and such), theme specific (title rewrite) and a few very site specific settings will not be imported to new sites.
ja_JP: プライバシーの観点でセンシティブなもの (FB 管理者など)、テーマ固有のもの (タイトルのリライト) サイト特有の設定などは、新しいブログにインポートされません。

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Enter the %1$sSite ID%2$s for the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. Leave empty for none (i.e. the normal plugin defaults will be used).
ja_JP: ネットワークに追加したサイトで、デフォルトとして設定を使用したい%1$sサイト ID%2$s を入力してください。設定しない場合は空欄にします (例: 通常のプラグインのデフォルトを使用します)。

en: Choose the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. If you choose 'None', the normal plugin defaults will be used.
ja_JP: ネットワークに追加されたすべてのサイトに対してのデフォルトサイト設定を選んでください。「なし」を選ぶとプラグインのデフォルトを使います。

en: New sites in the network inherit their SEO settings from this site
ja_JP: このサイトからの SEO 設定を継承するネットワーク内の新しいサイト

en: Super Admins only
ja_JP: 特権管理者専用

en: Site Admins (default)
ja_JP: サイト管理者(デフォルト)

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Who should have access to the %1$s settings
ja_JP: %1$s の設定にアクセスできる人

en: spam
ja_JP: スパム

en: archived
ja_JP: アーカイブ済み

en: public
ja_JP: 公開済み

note: translators: %s expands to the name of a site within a multisite network.
en: %s restored to default SEO settings.
ja_JP: %s SEO 設定をデフォルトに戻しました。

en: Settings Updated.
ja_JP: 設定をアップデートしました。

en: 404 pages
ja_JP: 404ページ

en: Search pages
ja_JP: 検索ページ

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>.
en: These pages will be %s by default, so they will never show up in search results.
ja_JP: これらのページはデフォルトで %s になるため、検索結果に表示されることはありません。

en: Special pages
ja_JP: 特別ページ

en: Date-based archives could in some cases also be seen as duplicate content.
ja_JP: 日付ベースのアーカイブも場合によっては重複コンテンツになることがあります。

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>
en: If this is the case on your site, you can choose to either disable it (which makes it redirect to the homepage), or to add %s to it so it doesn't show up in the search results.
ja_JP: この問題に該当する場合、無効にする (ホームページへリダイレクトさせる) か、%sを検索結果に表示されないように追加できます。

note: translators: %1$s / %2$s: links to an article about duplicate content on yoast.com
en: If you're running a one author blog, the author archive will be exactly the same as your homepage. This is what's called a %1$sduplicate content problem%2$s.
ja_JP: 投稿者が一人のブログの場合、投稿者アーカイブはホームページと同一になってしまうという、%1$s重複コンテンツ問題%2$sと呼ばれる問題が起きます。

en: Date archives
ja_JP: 日付アーカイブ

en: author archives
ja_JP: 投稿者アーカイブ

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Take note:
ja_JP: 注意:

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You can determine the title and description for the homepage by %1$sediting the homepage itself%2$s.
ja_JP: %1$sホームページ自体を編集%2$sして、そのタイトルとディスクリプションを定義できます。

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You can determine the title and description for the posts page by %1$sediting the posts page itself%2$s.
ja_JP: %1$s投稿ページ自体を編集%2$sして、そのタイトルとディスクリプションを定義できます。

en: Homepage &amp; Posts page
ja_JP: ホームページと投稿ページ

en: Title Separator
ja_JP: タイトル区切り

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s has auto-detected whether it needs to force rewrite the titles for your pages, if you think it's wrong and you know what you're doing, you can change the setting here.
ja_JP: %1$s は、ページのタイトルを書き換える必要があるかどうかを自動検出します。 それが間違っていて、どう変更すればいいか知っているなら、ここで設定を変更できます。

en: Force rewrite titles
ja_JP: タイトルを強制的に書き換える

en: Taxonomies
ja_JP: タクソノミー

en: Homepage
ja_JP: ホームページ

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s Extensions
ja_JP: %1$s 拡張機能

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Seamlessly integrate WooCommerce with %1$s and get extra features!
ja_JP: WooCommerce を %1$s とシームレスに統合したり追加機能を使えるようにしたりします!

en: Rank better locally and in Google Maps, without breaking a sweat!
ja_JP: Google マップのランキングで上位になりましょう!

en: Are you in Google News? Increase your traffic from Google News by optimizing for it!
ja_JP: Google ニュースに表示されてますか? 最適化してGoogle ニュースからのトラフィックを増やしましょう!

en: Optimize your videos to show them off in search results and get more clicks!
ja_JP: 動画を最適化して検索結果に表示させ、もっとクリックされるようにします!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The premium version of %1$s with more features & support.
ja_JP: 追加機能とサポートが得られるプレミアム版の %1$s です。

en: Person
ja_JP: 人

note: translators: %1$s opens the link to the Yoast.com article about Google's Knowledge Graph, %2$s closes the link,
en: This data is shown as metadata in your site. It is intended to appear in %1$sGoogle's Knowledge Graph%2$s. You can be either an organization, or a person.
ja_JP: このデータはサイトのメタデータとして表示されます。%1$sGoogle ナレッジグラフ%2$sに表示されることを意図しています。個人または組織のいずれかを選択可能です。

en: Website name
ja_JP: サイト名

en: Webmaster Tools
ja_JP: ウェブマスターツール

en: Breadcrumbs
ja_JP: パンくずリスト

note: Translators: %1$s: expands to 'Yoast SEO Premium', %2$s: links to Yoast SEO Premium plugin page.
en: To be able to create a redirect and fix this issue, you need %1$s. You can buy the plugin, including one year of support and updates, on %2$s.
ja_JP: リダイレクトを作成してこの問題を修正するには %1$s が必要です。%2$sで、1年間のサポートと更新が含まれるプラグインを購入できます。

note: Translators: %s: expands to Yoast SEO Premium
en: Creating redirects is a %s feature
ja_JP: リダイレクトを設定するのは %s 機能です。

note: translators: %s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin
en: Deactivate %s
ja_JP: %s を無効化

note: translators: %1$s: 'Facebook & Open Graph' plugin name(s) of possibly conflicting plugin(s), %2$s to Yoast SEO
en: The %1$s plugin might cause issues when used in conjunction with %2$s.
ja_JP: %1$s プラグインを %2$s と併用すると問題が起きる可能性があります。

en: Upload Image
ja_JP: 画像をアップロード

note: translators: %s is the plugin name
en: %s Posts Overview
ja_JP: %s 投稿の概要

en: Breadcrumbs title
ja_JP: パンくずリストのタイトル

en: Social settings
ja_JP: ソーシャル設定

en: Archives
ja_JP: アーカイブ

en: Email
ja_JP: メール

en: Previous
ja_JP: 前

en: Next
ja_JP: 次

en: Close
ja_JP: 閉じる

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'Google XML Sitemaps' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to the creation of sitemaps.
en: Both %1$s and %2$s can create XML sitemaps. Having two XML sitemaps is not beneficial for search engines and might slow down your site.
ja_JP: %1$s と %2$s の両方が XML サイトマップを生成できる状態です。複数のサイトマップは検索エンジンにとって良くないだけでなく、サイトの速度を遅くする原因にもなります。

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Configure %1$s's Open Graph settings
ja_JP: %1$s のオープングラフを設定する

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to creating OpenGraph output.
en: Both %1$s and %2$s create Open Graph output, which might make Facebook, Twitter, LinkedIn and other social networks use the wrong texts and images when your pages are being shared.
ja_JP: %1$s と %2$s の両方が Open Graph 出力を作成しています。これにより、Facebook、Twitter、LinkedIn その他のソーシャルネットワークが、ページの共有時に間違ったテキストや画像を使用する可能性があります。

en: very difficult
ja_JP: 非常に難しい

en: Try to make shorter sentences, using less difficult words to improve readability
ja_JP: 可読性を向上させるために、難しい言葉を減らし、文章を短くしてみてください。

en: difficult
ja_JP: 難しい

en: Try to make shorter sentences to improve readability
ja_JP: 可読性を向上させるために、文章を短くしてみてください。

en: fairly difficult
ja_JP: かなり難しい

en: fairly easy
ja_JP: かなり易しい

en: easy
ja_JP: 易しい

en: very easy
ja_JP: 非常に易しい

en: Meta Desc.
ja_JP: メタディスクリプション。

en: All SEO Scores
ja_JP: すべての SEO スコア

en: SEO issue: The featured image should be at least 200 by 200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
ja_JP: SEO の問題: Facebook などのソーシャルメディアサイトで使われるようにするには、画像サイズを200x200ピクセル以上にするべきです。

en: (no parent)
ja_JP: (親なし)

en: Post is set to noindex.
ja_JP: 投稿は noindex に設定されています。

en: The URL that this page should redirect to.
ja_JP: このページのリダイレクト先URLです。

en: 301 Redirect
ja_JP: 301リダイレクト

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The canonical URL that this page should point to. Leave empty to default to permalink. %1$sCross domain canonical%2$s supported too.
ja_JP: このページを示すカノニカル URL です。空欄にするとデフォルトでパーマリンクになります。%1$sクロスドメインカノニカル%2$sにも対応しています。

en: Canonical URL
ja_JP: カノニカル URL

en: Title to use for this page in breadcrumb paths
ja_JP: パンくずリストのパスにこのページに使用するためのタイトル

en: Breadcrumbs Title
ja_JP: パンくずリストのタイトル

en: No Snippet
ja_JP: スニペットなし

en: No Archive
ja_JP: アーカイブなし

en: No Image Index
ja_JP: 画像インデックスなし

en: None
ja_JP: なし

en: Meta robots advanced
ja_JP: 追加 robots メタ

en: Warning: even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
ja_JP: 警告: メタロボット設定を設定できますが、サイト全体のプライバシー設定で noindex が設定されているため、設定は効果がありません。

en: Meta description
ja_JP: メタディスクリプション

en: SEO Title
ja_JP: SEOタイトル

en: Focus keyword
ja_JP: フォーカスキーワード

en: Settings successfully imported.
ja_JP: 設定をインポートしました。

en: Settings could not be imported:
ja_JP: 以下の設定がインポートできませんでした:

en: Breadcrumb for 404 pages:
ja_JP: 404ページのパンくずリスト:

en: Prefix for search result pages:
ja_JP: 検索結果のプレフィックス:

en: Prefix for archive pages:
ja_JP: アーカイブのプレフィックス:

en: Prefix for breadcrumbs:
ja_JP: パンくずリストのプレフィックス:

en: Anchor text for the homepage:
ja_JP: トップページのアンカーテキスト:

en: Breadcrumbs separator:
ja_JP: パンくずリストの区切り文字:

note: translators: %s is the name of the plugin
en: %s Breadcrumbs
ja_JP: %s パンくずリスト

en: Use Image
ja_JP: 画像を使用する

en: Action
ja_JP: 操作

en: Page URL/Slug
ja_JP: ページ URL / スラッグ

en: Publication date
ja_JP: 公開日

en: Post Status
ja_JP: 投稿ステータス

en: WP Page Title
ja_JP: WP ページタイトル

en: View
ja_JP: 表示

note: translators: %s: post title
en: View &#8220;%s&#8221;
ja_JP: &#8220;%s&#8221; を表示

en: Preview
ja_JP: プレビュー

note: translators: %s: post title
en: Preview &#8220;%s&#8221;
ja_JP: &#8220;%s&#8221; をプレビュー

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Filter
ja_JP: 絞り込み

[ctx: posts]
note: translators: %s expands to the number of trashed posts in localized format.
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: ゴミ箱 <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
note: translators: %s expands to the number of posts in localized format.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: すべて <span class="count">(%s)</span>

en: New Yoast Meta Description
ja_JP: 新しい Yoast メタディスクリプション

en: Existing Yoast Meta Description
ja_JP: 既存の Yoast メタディスクリプション

en: Facebook profile URL
ja_JP: Facebook プロフィール URL

en: Twitter username (without @)
ja_JP: Twitter ユーザー名 (@は不要)

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
ja_JP: 深刻な SEO の問題：ロボットのアクセスをブロックしています。

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Edit Files
ja_JP: ファイルの編集

en: General
ja_JP: 一般

en: Extensions
ja_JP: 拡張機能

en: Search Console
ja_JP: 検索コンソール

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: XML sitemaps
ja_JP: XML サイトマップ

en: Social
ja_JP: ソーシャル

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the installed version, %3$s expands to Gutenberg
en: %1$s detected you are using version %2$s of %3$s, please update to the latest version to prevent compatibility issues.
ja_JP: %1$s が %3$s のバージョン %2$s を利用していることを検出しました。互換性の問題を防ぐため、最新版に更新してください。

en: You have used HTML in your value which is not allowed.
ja_JP: 許可されていないHTMLを使用しています。

note: translators: %s expands to the name of a post type (plural).
en: You can't edit %s that aren't yours.
ja_JP: %sは自分のものではないため編集できません。

note: translators: %s expands to post type name.
en: You can't edit %s.
ja_JP: %sは編集できません。

note: translators: %s expands to post type.
en: Post has an invalid Content Type: %s.
ja_JP: 投稿に無効なコンテンツタイプがあります: %s。

en: Post doesn't exist.
ja_JP: 投稿がありません。
