Plugins - Yoast SEO - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (1308 entries)

note: Translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Get %s to unlock social previews!
sv_SE: Skaffa %s för att låsa upp sociala förhandsgranskningar!

note: Translators: %s expands to the social medium name, which is either Twitter or Facebook. %s expands to Yoast SEO Premium
en: Want to see how your content will look when it’s shared on %s?
sv_SE: Vill du se hur ditt innehåll ser ut när det är delat på %s?

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d words long. That's slightly shorter than the recommended minimum of %2$d words. %4$sMake it longer%5$s!
sv_SE: %3$sLängd på nyckelordsfras%5$s: Nyckelordsfrasen är %1$d ord lång. Det är lite kortare än det rekommenderade minimiantalet på %2$d ord. %4$sGör den längre%5$s!

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d words long. That's longer than the recommended maximum of %2$d words. %4$sMake it shorter%5$s!
sv_SE: %3$sLängd på nyckelordsfras%5$s: Nyckelordsfrasen är %1$d ord lång. Det är längre än det rekommenderade maxantalet på %2$d ord. %4$sGör den kortare%5$s!

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d word long. That's shorter than the recommended minimum of %2$d words. %4$sMake it longer%5$s! | %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d words long. That's shorter than the recommended minimum of %2$d words. %4$sMake it longer%5$s!
sv_SE[0]: %3$sLängd på nyckelordsfras%5$s: Nyckelordsfrasen är %1$d ord lång. Det är kortare än det rekommenderade minimiantalet på %2$d ord. %4$sGör den längre%5$s!
sv_SE[1]: %3$sLängd på nyckelordsfras%5$s: Nyckelordsfrasen är %1$d ord lång. Det är kortare än det rekommenderade minimiantalet på %2$d ord. %4$sGör den längre%5$s!

en: %1$sImage alt tags%2$s: All images have alt attributes. Good job!
sv_SE: %1$sAlt-parameter för bild%2$s: Alla bilder har alt-parametrar. Bra jobbat!

en: %3$sImage alt tags%5$s: %1$d image out of %2$d doesn't have alt attributes. %4$sAdd alt attributes to your images%5$s! | %3$sImage alt tags%5$s: %1$d images out of %2$d don't have alt attributes. %4$sAdd alt attributes to your images%5$s!
sv_SE[0]: %3$sAlt-parameter för bild%5$s: %1$d bild av %2$d saknar alt-parameter. %4$sLägg till alt-parametrar till dina bilder%5$s!
sv_SE[1]: %3$sAlt-parameter för bild%5$s: %1$d bilder av %2$d saknar alt-parametrar. %4$sLägg till alt-parametrar till dina bilder%5$s!

en: %1$sImage alt tags%3$s: None of the images has alt attributes. %2$sAdd alt attributes to your images%3$s!
sv_SE: %1$sAlt-parameter för bild%3$s: Ingen av bilderna har alt-parametrar. %2$sLägg till alt-parametrar till dina bilder%3$s!

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to the dependency name, %3$s expands to a closing strong tag, %4$s expands to and opening anchor tag, %5$s expands to a closing anchor tag.
en: It looks like you've installed our %1$s%2$s addon%3$s. %4$sActivate it now%5$s to unlock more tools and SEO features to make your products stand out in search results.
sv_SE: Du verkar ha installerat vår %1$sutökning %2$s%3$s. %4$sAktivera den nu%5$s för att få tillgång till fler verktyg och SEO-funktioner som kan lyfta fram dina produkter bland sökresultaten.

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to the dependency name, %3$s expands to a closing strong tag, %4$s expands to an opening anchor tag, %5$s expands to a closing anchor tag.
en: It looks like you aren't using our %1$s%2$s addon%3$s. %4$sUpgrade today%5$s to unlock more tools and SEO features to make your products stand out in search results.
sv_SE: Det verkar som om du inte använder vår %1$sutökning %2$s%3$s. %4$sUppgradera nu%5$s för att få tillgång till fler verktyg och SEO-funktioner som kan lyfta fram dina produkter bland sökresultaten.

note: translators: %1$s expands to an opening anchor tag for a link leading to the Premium installation page, %2$s expands to a closing anchor tag.
en: Below are the technical details for the error. See %1$sthis page%2$s for a more detailed explanation.
sv_SE: Nedan finns de tekniska detaljerna för felet. Se %1$sdenna sida%2$s för en mer detaljerad förklaring.

en: %1$sImage Keyphrase%2$s: Good job!
sv_SE: %1$sBildnyckelordsfras%2$s: Bra jobbat!

en: %1$sImage Keyphrase%3$s: Images on this page do not have alt attributes with at least half of the words from your keyphrase. %2$sFix that%3$s!
sv_SE: %1$sBildnyckelordsfras%3$s: Bilder på denna sida har inte alt-attribut med minst hälften av orden från din nyckelordsfras. %2$sRätta till det%3$s!

en: %1$sImages%2$s: Good job!
sv_SE: %1$sBilder%2$s: Bra jobbat!

en: %1$sImages and videos%2$s: Good job!
sv_SE: %1$sBilder och videoklipp%2$s: Bra jobbat!

en: %3$sImages and videos%5$s: Only %1$d image or video appears on this page. We recommend at least %2$d. %4$sAdd more relevant images or videos%5$s! | %3$sImages and videos%5$s: Only %1$d images or videos appear on this page. We recommend at least %2$d. %4$sAdd more relevant images or videos%5$s!
sv_SE[0]: %3$sBilder och videoklipp%5$s: Endast %1$d bild eller video finns på denna sida. Vi rekommenderar minst %2$d. %4$sLägg till fler relevanta bilder eller videoklipp%5$s!
sv_SE[1]: %3$sBilder och videoklipp%5$s: Endast %1$d bilder eller videoklipp finns på denna sida. Vi rekommenderar minst %2$d. %4$sLägg till fler relevanta bilder eller videoklipp%5$s!

en: %3$sImages%5$s: Only %1$d image appears on this page. We recommend at least %2$d. %4$sAdd more relevant images%5$s! | %3$sImages%5$s: Only %1$d images appear on this page. We recommend at least %2$d. %4$sAdd more relevant images%5$s!
sv_SE[0]: %3$sBilder%5$s: Endast %1$d bild finns på denna sida. Vi rekommenderar minst %2$d. %4$sLägg till fler relevanta bilder%5$s!
sv_SE[1]: %3$sBilder%5$s: Endast %1$d bilder finns på denna sida. Vi rekommenderar minst %2$d. %4$sLägg till fler relevanta bilder%5$s!

en: %1$sImages and videos%3$s: No images or videos appear on this page. %2$sAdd some%3$s!
sv_SE: %1$sBilder och videoklipp%3$s: Det finns inga bilder eller videoklipp på denna sida. %2$sLägg till några%3$s!

en: %1$sLists%3$s: No lists appear on this page. %2$sAdd at least one ordered or unordered list%3$s!
sv_SE: %1$sListor%3$s: Inga listor finns på denna sida. %2$sLägg till minst en sorterad eller osorterad lista%3$s!

en: %1$sLists%2$s: There is at least one list on this page. Great!
sv_SE: %1$sListor%2$s: Det finns minst en lista på denna sida. Toppen!

en: Error stack trace
sv_SE: Spårning av felstack

en: Response
sv_SE: Svar

en: Error message
sv_SE: Felmeddelande

en: Status code
sv_SE: Statuskod

en: Request method
sv_SE: Metod för begäran

en: Request URL
sv_SE: URL för begäran

en: Error details
sv_SE: Felinformation

en: Prep time
sv_SE: Förberedelsetid

en: The time it takes to prepare the items to be used in the instructions.
sv_SE: Tiden det tar att förbereda de artiklar som ska användas i instruktionerna.

en: Recipe prep time
sv_SE: Receptets förberedelsetid

en: The time it takes to actually cook the dish.
sv_SE: Tiden det faktiskt tar att tillreda rätten.

en: Recipe cooking time
sv_SE: Receptets tillredingstid

en: Workouts
sv_SE: Träningspass

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s and %3$s are a link.
en: A new version of %1$s is available. %2$sRenew your subscription%3$s if you want to update to the latest version.
sv_SE: En ny version av %1$s är tillgänglig. %2$sFörnya din prenumeration%3$s om du vill uppdatera till den senaste versionen.

en: Finish this workout and make sure the right pages are ranking with Yoast SEO Premium.
sv_SE: Slutför detta träningspass och se till att rätt sidor rankas med Yoast SEO Premium.

en: Want to continue?
sv_SE: Vill du fortsätta?

note: translators: %1$s expands to <em>, %2$s expands to </em>.
en: Surf to each one of your cornerstones on your own website. Hit %1$sedit post%2$s and go to the WordPress Backend. Mark them as cornerstones in the SEO tab of the metabox or the sidebar of Yoast SEO.
sv_SE: Besök en av grundstenarna på din egen webbplats. Klicka på %1$sredigera inlägg%2$s och gå över till WordPress adminsidor. Markera dem som grundstenar under SEO-fliken i meta-rutan eller i sidopanelen för Yoast SEO.

en: Mark these articles as cornerstone content
sv_SE: Markera dessa artiklar som grundstensinnehåll

note: translators: %1$s expands to <em>, %2$s expands to </em>.
en: With which articles do you want to rank highest? Which are the most complete, which are the best explainers, which are %1$sthe%2$s most important? Check out your own website and choose the pages and posts you want to be your cornerstone articles!
sv_SE: Vilka av dina artiklar vill du ska rankas bäst? Vilka har det mest kompletta innehållet, förklarar saker bäst och är helt enkelt %1$sviktigast%2$s? Gå igenom din webbplats och välj vilka sidor och inlägg du vill använda som grundstensartiklar!

en: Your site might not feel that SEO fit just yet. But that's just a matter of time. Let's start this workout by choosing your cornerstones.
sv_SE: Din webbplats kanske inte känner att SEO passar just nu. Men det är bara en tidsfråga. Låt oss börja detta träningspass med att välja dina grundstenar.

en: Start: Choose your cornerstones!
sv_SE: Start: Välj dina grundstenar!

note: translators: %1$s expands to <em>, %2$s expands to <a>, %3$s expands to </a>, %4$s expands to </em>.
en: %1$sNeed more guidance? We've covered every step in more detail in our %2$sCornerstone practical guide%3$s%4$s.
sv_SE: %1$sBehöver du mer vägledning? Vi har täckt varje steg mer detaljerat i vår %2$sPraktiska guide till grundstenar%3$s%4$s.

note: translators: %1$s expands to <em>, %2$s expands to </em>.
en: On your site you have a few articles that are %1$sthe%2$s most important. You want to rank highest in Google with these articles. At Yoast, we call these articles cornerstone articles. Take the following 6 steps in order to start ranking with your cornerstone articles!
sv_SE: På din webbplats har du en handfull artiklar som är allra %1$sviktigast%2$s. Du vill att just dessa artiklar ska rankas bäst hos Google. Vi på Yoast kallar dem för grundstensartiklar. Utför följande sex steg i tur och ordning för att lyfta rankningen för dina grundstensartiklar!

en: Rank with articles you want to rank with
sv_SE: Ranka med artiklar du vill ranka med

en: The cornerstone approach
sv_SE: Grundstensmetoden

en: Getting your site in shape and keeping it SEO fit can be challenging. Let us help you get started by taking on the most common SEO challenges, with these step by step SEO workouts.
sv_SE: Det kan vara en utmaning att få ordning på din webbplats och strukturera dess SEO-anpassning. Vi hjälper dig med de viktigaste SEO-behoven i form av dessa stegvisa SEO-träningspass.

en: SEO Workouts
sv_SE: SEO-träningspass

en: Revise this step
sv_SE: Revidera detta steg

en: Finish this step
sv_SE: Slutför detta steg

en: Enter step
sv_SE: Ange steg

en: Instructions
sv_SE: Instruktioner

en: Instructions title
sv_SE: Instruktionsrubrik

en: The steps of making the recipe, in the form of an ordered list with HowToStep and/or HowToSection items.
sv_SE: Momenten för att tillaga receptet i form av en numrerad lista med metodsteg och/eller metodsektionsobjekt.

en: Recipe instructions
sv_SE: Receptinstruktioner

en: Enter an ingredient
sv_SE: Ange en ingrediens

en: Ingredients
sv_SE: Ingredienser

en: Ingredients title
sv_SE: Ingrediensrubrik

en: The ingredients used in the recipe, e.g. sugar, flour or garlic.
sv_SE: Ingredienserna som används i receptet, t.ex. socker, mjöl eller vitlök.

en: Recipe ingredient(s)
sv_SE: Receptingrediens(er)

en: Improve the quality of your site search! Automatically helps your users find your cornerstone and most important content in your internal search results. It also removes noindexed posts & pages from your site’s search results.
sv_SE: Förbättra kvaliteten på din webbplatssökning! Hjälper automatiskt dina användare att hitta ditt hörnstensinnehåll och det viktigaste innehållet i dina interna sökresultat. Det eliminerar även sökresultat som leder till inlägg och sidor som är markerade med ”noindex”.

note: translators: %s: Zapier. translators: %s: Algolia.
en: Find out more about our %s integration.
sv_SE: Ta reda på mer om vår %s-integration.

note: translators: 1: Yoast SEO, 2: Zapier.
en: Set up automated actions when you publish or update your content. By connecting %1$s with %2$s, you can easily send out your published posts to any of its 2000+ destinations, such as Twitter, Facebook and more.
sv_SE: Konfigurera automatiska åtgärder i samband med att du publicerar eller uppdaterar innehåll. Genom koppla samman %1$s med %2$s kan du enkelt skicka ut dina publicerade inlägg till någon av dess över 2000 destinationer, till exempel Twitter, Facebook, med mera.

en: Read more about how internal linking can improve your site structure.
sv_SE: Läs mer om hur intern länkning kan förbättra din webbplatsstruktur.

en: Get relevant internal linking suggestions  — while you’re writing! The link suggestions metabox shows a list of posts on your blog with similar content that might be interesting to link to.
sv_SE: Få relevanta interna länkförslag – medan du skriver! Metarutan länkförslag visar en lista med inlägg på din blogg som har liknande innehåll och det kan vara intressant att länka till.

en: Link suggestions
sv_SE: Länkförslag

en: Find out how Insights can help you improve your content.
sv_SE: Ta reda på hur insikter kan hjälpa dig att förbättra ditt innehåll.

en: Find relevant data about your content right in the Insights section in the Yoast SEO metabox. You’ll see what words you use most often and if they’re a match with your keywords!
sv_SE: Hitta relevant data om ditt innehåll direkt i sektionen för insikter i Yoast SEO-metarutan. Du ser vilka ord du använder oftast och om de matchar med dina nyckelord!

en: Insights
sv_SE: Insikter

en: Read more about Schema.
sv_SE: Läs mer om Schema.

note: translators: %1$s expands to an opening anchor tag for a link leading to the Premium installation page, %2$s expands to a closing anchor tag. Translators: %1$s expands to an opening anchor tag for a link leading to the
en: Oops, something has gone wrong and we couldn't complete the optimization of your SEO data. Please make sure to activate your subscription in MyYoast by completing %1$sthese steps%2$s.
sv_SE: Hoppsan, något har gått fel och vi kunde inte slutföra optimeringen av dina SEO-data. Se till att aktivera din prenumeration i MyYoast genom att slutföra %1$sdessa steg%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social appearance settings for archives require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
sv_SE: Inställningarna för utseende i sociala nätverk för arkiv behöver Open Graph-metadata (som för närvarande är inaktiverade). Du kan aktivera detta i %1$sInställningarna för sociala nätverk under fliken ”Facebook”%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social appearance settings for taxonomies require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
sv_SE: Inställningarna för socialt utseende för taxonomier kräver Open Graph-metadata (som för närvarande är inaktiverat). Du kan aktivera detta i %1$sinställningarna för ’Social’ under fliken ‘Facebook’%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social appearance settings for content types require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
sv_SE: Inställningarna för socialt utseende för innehållstyper kräver Open Graph-metadata (som för närvarande är inaktiverat). Du kan aktivera detta i %1$sinställningarna för ’Social’ under fliken ‘Facebook’%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social appearance settings for your homepage require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
sv_SE: Inställningarna för socialt utseende för din startsida kräver Open Graph-metadata (som för närvarande är inaktiverat). Du kan aktivera detta i %1$sinställningarna för ’Social’ under fliken ‘Facebook’%2$s.

en: Default image
sv_SE: Standardbild

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social homepage settings have been moved to the %1$s‘Search appearance’ settings under the ‘General’ tab%2$s.
sv_SE: Inställningarna för den sociala startsidan har flyttats till %1$sinställningarna för ‘Sök-utseende’ under fliken ‘Allmänt’%2$s.

en: Rewrite titles
sv_SE: Skriv om rubriker

en: These are the image, title and description used when a link to your homepage is shared on social media.
sv_SE: Detta är bilden, rubriken och beskrivningen som används när en länk till din startsida delas på sociala medier.

note: translators: %s is the plural version of the post type's name.
en: %s archive settings
sv_SE: %s-arkivinställningar

note: translators: %s is the singular version of the post type's name.
en: Single %s settings
sv_SE: Enskilda %s-inställningar

en: Cooking time
sv_SE: Tillagningstid

en: Enter a recipe description
sv_SE: Ange en receptbeskrivning

en: A description of the recipe.
sv_SE: En beskrivning av receptet.

en: Recipe description
sv_SE: Receptbeskrivning

en: Unlock with Premium
sv_SE: Lås upp med Premium

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: To unlock this feature please update %s to the latest version.
sv_SE: För att låsa upp denna funktion uppdatera %s till senaste versionen.

en: Modify your social description by editing it right here.
sv_SE: Ändra din beskrivning för sociala nätverk genom att redigera den här.

en: Social description
sv_SE: Beskrivning för sociala nätverk

en: Social title
sv_SE: Social rubrik

en: Social image
sv_SE: Social bild

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: No %1$s plugins have been installed. You don't seem to own any active subscriptions.
sv_SE: Inga %1$s-tillägg har installerats. Du verkar inte äga några aktiva prenumerationer.

note: Translators: %s expands to the error message.
en: Addon installation failed because of an error: %s.
sv_SE: Installation av utökning misslyckades på grund av ett fel: %s.

en: You are not allowed to install plugins.
sv_SE: Du saknar behörighet att installera tillägg.

note: Translators: %s expands to the name of the addon.
en: Addon installed.
sv_SE: Utökning installerad.

note: Translators:%s expands to the error message.
en: Addon activation failed because of an error: %s.
sv_SE: Aktivering av utökning misslyckades på grund av ett fel: %s.

en: You are not allowed to activate plugins.
sv_SE: Du har inte behörighet att aktivera tillägg.

note: Translators: %s expands to the name of the addon.
en: Addon activated.
sv_SE: Utökning aktiverad.

note: translators: %1$s expands to an anchor tag to the admin premium page, %2$s expands to Yoast SEO Premium, %3$s expands to a closing anchor tag
en: %1$s Continue to %2$s%3$s
sv_SE: %1$s Fortsätt till %2$s%3$s

en: Installing and activating addons
sv_SE: Installerar och aktiverar utökningar

en: the following addons
sv_SE: följande utökningar

note: translators: %s expands to Yoast
en: %s SEO installation
sv_SE: %s SEO-installation

en: Install and activate
sv_SE: Installera och aktivera

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Please confirm below that you would like to install %s on this site.
sv_SE: Bekräfta nedan att du vill installera %s på denna webbplats.

en: Shopping data preview:
sv_SE: Förhandsgranskning av shoppingdata:

en: Availability
sv_SE: Tillgänglighet

en: Price
sv_SE: Pris

note: Translators: %s expands to the actual rating, e.g. 8/10.
en: Rating
sv_SE: Betyg

en: %s reviews
sv_SE: %s recensioner

en: Rating: %s
sv_SE: Betyg: %s

en: Image
sv_SE: Bild

en: Add a block to your recipe...
sv_SE: Lägg till ett block till ditt recept …

en: Serves #
sv_SE: Portioner #

en: Create a Recipe in an SEO-friendly way. You can only use one Recipe block per post.
sv_SE: Skapa ett recept på ett SEO-vänligt sätt. Du kan endast använda ett receptblock per inlägg.

note: translators: %1$s expands to Yoast
en: %1$s Recipe
sv_SE: %1$s-recept

en: Enter a recipe name
sv_SE: Ange ett receptnamn

note: Translators: %1$s expands to 'Yoast SEO', %2$s to an opening anchor tag for a link leading to the Plugins page, and %3$s to a closing anchor tag.
en: We see that you enabled automatic updates for WordPress. We recommend that you do this for %1$s as well. This way we can guarantee that WordPress and %1$s will continue to run smoothly together. Please contact your network admin to enable auto-updates for %1$s.
sv_SE: Vi ser att du aktiverade automatiska uppdateringar för WordPress. Vi rekommenderar att du gör det för %1$s också. På detta sätt kan vi garantera att WordPress och %1$s fortsätter att fungera smidigt tillsammans. Kontakt din nätverksadminitratör för att aktivera automatiska uppdateringar för %1$s.

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium.
en: Required by %s
sv_SE: Krävs av %s

note: Translators: %1$s resolves to Yoast SEO.
en: Auto-updates are disabled based on this setting for %1$s.
sv_SE: Automatiska uppdateringar är inaktiverade på grund av denna inställning för %1$s.

note: Translators: %1$s resolves to Yoast SEO.
en: Auto-updates are enabled based on this setting for %1$s.
sv_SE: Automatiska uppdateringar är aktiverade baserat på denna inställning för %1$s.

note: Translators: %1$s expands to 'Yoast SEO', %2$s to an opening anchor tag for a link leading to the Plugins page, and %3$s to a closing anchor tag.
en: We see that you enabled automatic updates for WordPress. We recommend that you do this for %1$s as well. This way we can guarantee that WordPress and %1$s will continue to run smoothly together. %2$sGo to your plugins overview to enable auto-updates for %1$s.%3$s
sv_SE: Vi ser att du aktiverade automatiska uppdateringar för WordPress. Vi rekommenderar att du gör det för %1$s också. På detta sätt kan vi garantera att WordPress och %1$s fortsätter att fungera smidigt tillsammans. %2$sGå till din översikt över tillägg för att aktivera automatiska uppdateringar för %1$s.%3$s

en: New
sv_SE: Nytt

en: Schema analysis:
sv_SE: Schema-analys:

en: seconds
sv_SE: sekunder

en: Remove image
sv_SE: Ta bort bild

en: Select image
sv_SE: Välj bild

en: Replace image
sv_SE: Ersätt bild

en: Enable Breadcrumbs for your theme
sv_SE: Aktivera synliga sökvägar för ditt tema

note: translators: %1$s / %2$s: links to the breadcrumbs implementation page on the Yoast knowledgebase
en: Note: You can always choose to enable / disable them for your theme below. This setting will not apply to breadcrumbs inserted through a widget, a block or a shortcode.
sv_SE: Obs: Du kan alltid välja att aktivera/inaktivera dem för ditt tema nedan. Denna inställning kommer inte tillämpas på synliga sökvägar infogade via en widget, ett block eller en kortkod.

note: translators: %1$s expands to 'Yoast'.
en: %1$s premium plugin updates work fine
sv_SE: Uppdateringar för %1$s premiumtillägg fungerar fint

note: translators: %1$s expands to 'Yoast'.
en: %1$s premium plugins cannot update
sv_SE: %1$s premiumtillägg kan inte uppdateras

en: site structure
sv_SE: webbplatsstruktur

en: internal linking
sv_SE: intern länkning

en: breadcrumbs
sv_SE: synliga sökvägar

en: Adds the Yoast SEO breadcrumbs to your template or content.
sv_SE: Lägger till synlig sökväg från Yoast SEO i din mall eller ditt innehåll.

en: Yoast Breadcrumbs
sv_SE: Synliga sökvägar från Yoast SEO

en: The post could not be found.
sv_SE: Inlägget kunde inte hittas.

note: translators: %s is the reason given by WordPress.
en: The term is considered invalid. The following reason was given by WordPress: %s
sv_SE: Termen anses ogiltig. Följande anledning gavs av WordPress: %s

en: The term could not be found.
sv_SE: Termen kunde inte hittas.

en: This feature has been disabled since subsites never send tracking data.
sv_SE: Denna funktion har inaktiverats eftersom underwebbplatser aldrig skickar spårningsdata.

note: translators: %1$s expands to an opening anchor tag, %2$s expands to an closing anchor tag.
en: We notice that you have installed WPML. To make sure your canonical URLs are set correctly, %1$sinstall and activate the Yoast SEO Multilingual add-on%2$s as well!
sv_SE: Vi märker att du har installerat WPML. För att se till att dina kanoniska URL:er är korrekt inställda, %1$sinstallera och aktivera utökningen Yoast SEO Multilingual%2$s också!

en: Because of a change in your category base setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
sv_SE: Eftersom dina basinställningar ändrats för kategorier behöver vissa av dina SEO-uppgifter bearbetas på nytt.

note: Translators: %1$s translates to the Post Label in singular form
en: Unfortunately we cannot save changes to your SEO settings while you are working on a draft of an already-published %1$s. If you want to save your SEO changes, make sure to click 'Update', or wait to make your SEO changes until you are ready to update the %1$s.
sv_SE: Tyvärr kan vi inte spara ändringar i dina SEO-inställningar när du arbetar med ett utkast för ett redan publicerat objekt av typen ”%1$s”. Om du vill spara dina SEO-ändringar behöver du se till att klicka på ”Uppdatera” eller vänta med dina SEO-ändringar till du är beredd att uppdatera %1$s.

en: Got it
sv_SE: Jag förstår

en: Get started with Yoast SEO's content analysis for Elementor!
sv_SE: Kom igång med innehållsanalys för Elementor av Yoast SEO!

en: New: Yoast SEO for Elementor
sv_SE: Nytt: Yoast SEO för Elementor

en: Find out how a rich snippet can improve visibility and click-through-rate.
sv_SE: Ta reda på hur en rik förhandsvisningstext kan förbättra synlighet och klickfrekvens.

en: This adds an author byline and reading time estimate to the article’s snippet when shared on Slack.
sv_SE: Detta lägger till en ”byline” för författaren och beräknad lästid i artikelns förhandsvisningstext vid delning på Slack.

en: Enhanced Slack sharing
sv_SE: Förbättrad Slack-delning

note: translators: 1: Expands to Yoast SEO
en: Wait for a week or so, until %1$s automatically processes most of your content in the background.
sv_SE: Vänta i cirka en vecka tills %1$s automatiskt kommer att ha bearbetat det mesta av ditt innehåll i bakgrunden.

note: translators: %s expands to the reading time number, in minutes
en: %s minute | %s minutes
sv_SE[0]: %s minut
sv_SE[1]: %s minuter

note: translators: %s expands to the reading time number, in minutes
en: Est. reading time
sv_SE: Beräknad lästid

en: Written by
sv_SE: Skriven av

en: Google Rich Results Test
sv_SE: Test av Google Rich Results

en: Because of a change in your tag base setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
sv_SE: Eftersom dina URL-inställningar ändrats för etiketter behöver vissa av dina SEO-uppgifter bearbetas på nytt.

note: translators: %s: 'Semrush'
en: The %s integration offers suggestions and insights for keywords related to the entered focus keyphrase.
sv_SE: Integrationen med %s erbjuder förslag och insikter för nyckelord som är relaterade till den angivna fokusnyckelordsfrasen.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: This tab allows you to selectively disable %1$s integrations with third-party products for all sites in the network. By default all integrations are enabled, which allows site admins to choose for themselves if they want to toggle an integration on or off for their site. When you disable an integration here, site admins will not be able to use that integration at all.
sv_SE: Denna flik låter dig selektivt inaktivera integrationen hos %1$s med tredjepartsprodukter för alla webbplatser i nätverket. Som standard är alla integrationer aktiva så att administratörerna för varje webbplats själva kan välja om de vill slå på eller av någon integration för sin webbplats. Om du inaktiverar någon integration här kommer administratörerna för webbplatser inte att kunna använda den integrationen över huvud taget.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s can integrate with third parties products. You can enable or disable these integrations below.
sv_SE: %1$s kan integreras med tredjepartsprodukter. Du kan aktivera eller inaktivera dessa integrationer nedan.

en: Activate your subscription
sv_SE: Aktivera din prenumeration

en: Stop SEO data optimization
sv_SE: Stoppa SEO-dataoptimering

en: Oops, something has gone wrong and we couldn't complete the optimization of your SEO data. Please click the button again to re-start the process.
sv_SE: Hoppsan, något har gått fel och vi kunde inte slutföra optimeringen av dina SEO-data. Klicka på knappen igen för att starta om processen.

en: Optimizing SEO data... This may take a while.
sv_SE: Optimerar SEO-data … Detta kan ta en stund.

en: SEO data optimization complete
sv_SE: SEO-dataoptimering klar

en: SEO data optimization is disabled for non-production environments.
sv_SE: SEO-dataoptimering är inaktiverat för alla miljöer som inte är produktionsmiljöer.

en: This feature includes and replaces the Text Link Counter and Internal Linking Analysis
sv_SE: Denna funktion inkluderar och ersätter textlänkräknare och intern länkanalys

note: translators: %s: Expands to "Yoast SEO Premium".
en: Check out %s!
sv_SE: Kolla in %s!

note: translators: %s: Expands to "Yoast SEO".
en: Would you like to be able to add these related keyphrases to the %s analysis so you can optimize your content even further?
sv_SE: Vill du kunna lägga till dessa relaterade nyckelorsfraser i %s-analysen så att du kan optimera ditt innehåll ytterligare?

en: We've encountered a problem trying to get related keyphrases. Please try again later.
sv_SE: Vi stötte på ett problem med att försöka få relaterade nyckelfraser. Försök igen senare.

note: translators: %s: Expands to "Yoast SEO".
en: You've reached the maximum amount of 4 related keyphrases. You can change or remove related keyphrases in the %s metabox or sidebar.
sv_SE: Du har nått det maximala antalet på 4 relaterade nyckelordsfraser. Du kan ändra eller ta bort relaterade nyckelordsfraser i %s-metarutan eller sidopanelen.

note: translators: %1$s expands to "Yoast SEO", %2$s expands to "Semrush".
en: Please wait while %1$s connects to %2$s to get related keyphrases...
sv_SE: Vänta medan %1$s ansluter till %2$s för att hämta relaterade nyckelordsfraser …

note: translators: %s : Expands to "Semrush".
en: Upgrade your %s plan
sv_SE: Uppgradera ditt %s-paket

note: translators: %s : Expands to "Semrush".
en: You've reached your request limit for today. Check back tomorrow or upgrade your plan over at %s.
sv_SE: Du ha nått din gräns för förfrågningar idag. Återkom imorgon eller uppgradera ditt paket på %s.

en: Last month
sv_SE: Förra månaden

en: Two months ago
sv_SE: Två månader sedan

en: Three months ago
sv_SE: Tre månader sedan

en: Four months ago
sv_SE: Fyra månader sedan

en: Five months ago
sv_SE: Fem månader sedan

en: Six months ago
sv_SE: Sex månader sedan

en: Seven months ago
sv_SE: Sju månader sedan

en: Eight months ago
sv_SE: Åtta månader sedan

en: Nine months ago
sv_SE: Nio månader sedan

en: Ten months ago
sv_SE: Tio månader sedan

en: Eleven months ago
sv_SE: Elva månader sedan

en: Twelve months ago
sv_SE: Tolv månader sedan

note: translators: %s expands to Semrush
en: Get more insights at %s
sv_SE: Få mer insikter hos %s

en: Keyphrase volume in the last 12 months on a scale from 0 to 100.
sv_SE: Nyckelordsfrasvolym under de senaste 12 månaderna på en skala från 0 till 100.

en: Learn more about the related keyphrases trend
sv_SE: Läs mer om trenden med relaterade nyckelordsfraser

en: Learn more about the related keyphrases volume
sv_SE: Lär dig mer om relaterad nyckelordsfrasvolym

en: Volume
sv_SE: Volym

en: Related keyphrase
sv_SE: Relaterad nyckelordsfras

en: Select country
sv_SE: Välj land

en: Show results for:
sv_SE: Visa resultat för:

en: Please enter a focus keyphrase first to get related keyphrases
sv_SE: Ange en fokusnyckelfras först för att få relaterade nyckelordsfraser

en: Sorry, there's no data available for that keyphrase/country combination.
sv_SE: Inga data finns tillgängliga för den kombinationen av nyckelordsfras och land.

en: Get related keyphrases
sv_SE: Hämta relaterade nyckelordsfraser

en: Related keyphrases
sv_SE: Relaterade nyckelordsfraser

en: The number of headers and header labels don't match.
sv_SE: Antalet rubriker och rubriketiketter matchar inte.

en: All permalinks were successfully reset
sv_SE: Alla permalänkar återställdes utan problem

en: You can speed up your site and get insight into your internal linking structure by letting us perform a few optimizations to the way SEO data is stored.
sv_SE: Du kan snabba upp din webbplats och få insikt i din interna länkstruktur genom att låta oss utföra några optimeringar för hur SEO-data lagras.

en: Start SEO data optimization
sv_SE: Starta SEO-dataoptimering

en: Learn more about the benefits of optimized SEO data.
sv_SE: Läs mer om fördelarna med optimerad SEO-data.

en: You can speed up your site and get insight into your internal linking structure by letting us perform a few optimizations to the way SEO data is stored. If you have a lot of content it might take a while, but trust us, it's worth it.
sv_SE: Du kan snabba upp din webbplats och få insikter om strukturen hos dina interna länkar om du låter oss göra några optimeringar i hur dina SEO-data sparas. Om du har mycket innehåll kan det ta ett tag, men vi lovar att det är mödan värt.

en: Optimize SEO Data
sv_SE: Optimera SEO-data

en: If the problem persists, please contact support.
sv_SE: Om detta problem kvarstår, kontakta supporten.

note: Translators: %1$s expands to an opening anchor tag for a link leading to the Yoast SEO tools page, %2$s expands to a closing anchor tag.
en: Something has gone wrong and we couldn't complete the optimization of your SEO data. Please %1$sre-start the process%2$s.
sv_SE: Något har gått fel och vi kunde inte slutföra optimeringen av dina SEO-data. %1$sÅterstarta processen%2$s.

note: translators: %s expands to a mailto support link.
en: If you still need support and have an active subscription for this product, please email %s.
sv_SE: Om du fortfarande behöver support och har en aktiv prenumeration på den här produkten, skicka e-post till %s.

note: translators: 1: expands to <a> that refers to the help page, 2: </a> closing tag.
en: You can probably find an answer to your question in our %1$shelp center%2$s.
sv_SE: Du kan troligen hitta ett svar till din fråga i vårt %1$shjälpcenter%2$s.

en: Need support?
sv_SE: Behöver du hjälp?

note: translators: %1$s: expands to an opening anchor tag, %2$s: expands to a closing anchor tag
en: Disabling Yoast SEO's XML sitemaps will not disable WordPress' core sitemaps. In some cases, this %1$s may result in SEO errors on your site%2$s. These may be reported in Google Search Console and other tools.
sv_SE: Inaktivera XML-webbplatskartor från Yoast SEO inaktiverar inte WordPress-kärnans webbplatskartor. I vissa fall kan%1$sdetta resultera i SEO-fel på din webbplats%2$s Dessa kan rapporteras i Google Search Console och andra verktyg.

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: Twitter preview
sv_SE: Förhandsgranskning för Twitter

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: Facebook preview
sv_SE: Förhandsgranskning för Facebook

note: Translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Return to your %s
sv_SE: Gå tillbaka till ditt %s

note: Translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Make sure to save your %s for changes to take effect
sv_SE: Du måste spara denna/detta %s för att ändringarna ska ske

en: Make your products stand out in Google
sv_SE: Se till att dina produkter syns i Google

en: Everything you need for Google News
sv_SE: Allt du behöver veta för Google Nyheter

en: Start ranking better for your videos
sv_SE: Börja rankas bättre med dina videoklipp

en: Stop losing customers to other local businesses
sv_SE: Tappa aldrig kunder till andra lokala företag

note: translators: 1: Yoast SEO, 2: translated version of "Off"
en: The advanced section of the %1$s meta box allows a user to remove posts from the search results or change the canonical. The settings in the schema tab allows a user to change schema meta data for a post. These are things you might not want any author to do. That's why, by default, only editors and administrators can do this. Setting to "%2$s" allows all users to change these settings.
sv_SE: Den avancerade sektionen av %1$s-metarutan låter en användare ta bort inlägg från sökresultat eller ändra den kanoniska adressen. Inställningarna under schemafliken låter användaren ändra uppgifter i meta-datats schema för ett inlägg. Detta är saker som du kanske inte vill att någon författare ska göra. Därför kan endast redaktörer och administratörer göra detta som standard. Om du ställer in detta till ”%2$s” kommer alla användare kunna ändra dessa inställningar.

en: Security: no advanced or schema settings for authors
sv_SE: Säkerhet: inga avancerade eller schema-inställningar för författare

note: translators: %1$s expands to the plural name of the current post type, %2$s expands to the current site wide default.
en: Default for %1$s (%2$s)
sv_SE: Standard för %1$s (%2$s)

en: This helps search engines understand your website and your content. You can change some of your settings for this page below.
sv_SE: Detta hjälper sökmotorer att förstå din webbplats och ditt innehåll. Du kan ändra några av dina inställningar för den här sidan nedan.

en: Yoast SEO automatically describes your pages using schema.org
sv_SE: Yoast SEO beskriver automatiskt dina sidor med schema.org

en: default
sv_SE: standard

en: Article type
sv_SE: Artikeltyp

en: Page type
sv_SE: Sidtyp

en: Learn more about page or content types
sv_SE: Läs mer om sidor eller innehållstyper

en: What type of page or content is this?
sv_SE: Vilken typ av sida eller innehåll är det här?

en: Learn more about structured data with Schema.org
sv_SE: Läs mer om strukturerade data med Schema.org

note: translators: %1$s expands to the plural name of the current post type, %2$s and %3$s expand to a link to the Search Appearance Settings page
en: You can change the default type for %1$s in your %2$sSearch Appearance Settings%3$s.
sv_SE: Du kan ändra standardtypen för %1$s i dina %2$sinställningar för sökutseende%3$s.

note: translators: %1$s expands to an indexable object's name, e.g. Posts or Pages.
en: Upon saving, this setting will apply to all of your %1$s. %1$s that are manually configured will be left untouched. | Upon saving, these settings will apply to all of your %1$s. %1$s that are manually configured will be left untouched.
sv_SE[0]: När du sparar kommer denna inställning att tillämpas för %1$s. %1$s som konfigureras manuellt påverkas inte.
sv_SE[1]: När du sparar kommer denna inställning att tillämpas för alla %1$s. %1$s som konfigureras manuellt påverkas inte.

note: translators: %1$s expands to an indexable object's name, e.g. Posts or Pages.
en: Choose how your %1$s should be described by default in your site's schema.org markup. You can change these settings for individual %1$s.
sv_SE: Välj hur du vill att %1$s som standard ska beskrivas i schema.org-kodningen för din webbplats. Du kan ändra dessa inställningar för enstaka %1$s.

en: Learn more about the schema settings
sv_SE: Läs mer om schema-inställningarna

en: Schema settings
sv_SE: Inställningar för Schema

en: Default Article type
sv_SE: Förvald artikeltyp

en: Default Page type
sv_SE: Förvald sidtyp

en: Report
sv_SE: Rapport

en: Tech Article
sv_SE: Teknisk artikel

en: Scholary Article
sv_SE: Vetenskaplig artikel

en: Satirical Article
sv_SE: Satirisk artikel

en: Advertiser Content Article
sv_SE: Artikel med annons-innehåll

en: News Article
sv_SE: Nyhetsartikel

en: Social Media Posting
sv_SE: Sociala mediepubliceringar

en: Article
sv_SE: Artikel

en: Search Results Page
sv_SE: Sida för sökresultat

en: Real Estate Listing
sv_SE: Fastighetslista

en: Checkout Page
sv_SE: Sida för kassa

en: Collection Page
sv_SE: Samlingssida

en: Medical Web Page
sv_SE: Medicinsk webbsida

en: Contact Page
sv_SE: Kontaktsida

en: Profile Page
sv_SE: Profilsida

en: QA Page
sv_SE: Sida för frågor och svar

en: FAQ Page
sv_SE: Sida för vanliga frågor

en: About Page
sv_SE: ”Om”-sida

en: Item Page
sv_SE: Varusida

en: Web Page
sv_SE: Webbsida

note: translators: 1: Yoast SEO
en: Allow us to track some data about your site to improve our plugin.
sv_SE: Tillåt att vi spårar viss data om din webbplats för att förbättra vårt tillägg.

en: Usage tracking
sv_SE: Användningsspårning

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: Help us improve %s
sv_SE: Hjälp oss att förbättra %s

en: Read more about our usage tracking.
sv_SE: Läs mer om vår användningsspårning.

en: At Yoast, we are always keen on providing the very best experience for you. To do so, we'd like to collect some data about which other plugins and themes you have installed, and which features you use and don't use. Be assured that we'll never resell that data. And of course, as always, we won't collect any personal data about you or your visitors!
sv_SE: Vi på Yoast har alltid ansträngt oss för att ge er bästa möjliga upplevelse. För att kunna göra det vill vi gärna samla in en del information om vilka andra tillägg och teman du har installerat, samt se vilka funktioner du använder eller inte. Du kan vara säker på att vi aldrig säljer din information vidare. Självklart kommer vi aldrig att samla in några personuppgifter om dig och dina besökare!

en: Yes, you can track my site's data!
sv_SE: Ja, ni kan spåra data från min webbplats!

en: No, I don't want to allow you to track my site data.
sv_SE: Nej, jag vill inte att ni spårar data från min webbplats.

en: Can we collect anonymous information about your website and its usage?
sv_SE: Kan vi samla in anonym information om din webbplats och dess användning?

en: Yoast How-to
sv_SE: Yoast-handledning

en: Structured Data
sv_SE: Strukturerad data

en: Yoast FAQ
sv_SE: Vanliga frågor om Yoast

en: Because of a change in your permalink structure, some of your SEO data needs to be reprocessed.
sv_SE: På grund av en ändring i din permalänkstruktur måste vissa av dina SEO-data bearbetas igen.

en: Because of a change in your home URL setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
sv_SE: På grund av en förändring i dina inställningar för startsidans URL behöver en del av dina SEO-uppgifter bearbetas på nytt.

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: Modify your %s description by editing it right here...
sv_SE: Ändra din %s-beskrivning genom att redigera den här…

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: Modify your %s title by editing it right here...
sv_SE: Ändra din %s-rubrik genom att redigera den här…

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: %s preview
sv_SE: Förhandsgranskning av %s

en: %1$sKeyphrase in title%3$s: Not all the words from your keyphrase "%4$s" appear in the SEO title. %2$sFor the best SEO results write the exact match of your keyphrase in the SEO title, and put the keyphrase at the beginning of the title%3$s.
sv_SE: %1$sNyckelordsfras i rubrik%3$s: Inte alla ord från din nyckelordsfras ”%4$s” visas i SEO-rubriken. %2$sFör bästa SEO-resultat, skriv exakt matchning av din nyckelordsfras i SEO-rubriken och lägg nyckelordsfrasen i början av rubriken%3$s.

en: %1$sKeyphrase in title%3$s: Does not contain the exact match. %2$sTry to write the exact match of your keyphrase in the SEO title and put it at the beginning of the title%3$s.
sv_SE: %1$sNyckelordsfras in rubrik%3$s: Innehåller inte exakt matchning. %2$sFörsök att skriva den exakta matchningen av din nyckelordsfras i SEO-rubriken och lägg den i början av rubriken%3$s.

en: %1$sKeyphrase in title%3$s: The exact match of the focus keyphrase appears in the SEO title, but not at the beginning. %2$sMove it to the beginning for the best results%3$s.
sv_SE: %1$sNyckelordsfras i rubrik%3$s: Den exakta matchningen av fokusnyckelordsfrasen finns i SEO-rubriken, men inte i början. %2$sFlytta den till början för bästa resultat%3$s.

note: Translators: %s expands to Twitter, %s expands to the 5MB size.
en: The file size of the uploaded image is too large for %s. File size must be less than %s.
sv_SE: Filstorleken på den uppladdade bilden är för stor för %s. Filstorleken måste vara mindre än %s.

note: Translators: %s expands to the jpg format, %s expands to the png format, %s expands to the gif format.
en: The format of the uploaded image is not supported. The supported formats are: %s, %s, %s and %s.
sv_SE: Formatet på den uppladdade bilden stöds inte. Formaten som stöds är: %s, %s, %s och %s.

note: Translators: %s expands to the gif format, %s expands to the gif format.
en: You have uploaded a %s. Please note that, if it’s an animated %s, only the first frame will be used.
sv_SE: Du har laddat upp en %s. Observera att om det är en animerad %s kommer endast första rutan att användas.

en: Your image dimensions are not suitable. The minimum dimensions are %dx%d pixels. The maximum dimensions are %dx%d pixels.
sv_SE: Dina bildmått passar inte. Minimimåtten är %d ×%d pixlar. De maximala måtten är %d ×%d pixlar.

note: Translators: %s expands to the jpg format, %s expands to the png format, %s expands to the gif format.
en: The format of the uploaded image is not supported. The supported formats are: %s, %s and %s.
sv_SE: Formatet på den uppladdade bilden stöds inte. Formaten som stöds är: %s, %s och %s.

note: Translators: %d expands to the minimum width, %d expands to the minimum hight
en: Your image dimensions are not suitable. The minimum dimensions are %dx%d pixels.
sv_SE: Dina bildmått passar inte. Minimimåtten är %d ×%d pixlar.

note: translators: %1$s expands to Yoast.
en: %1$s Internal Linking Blocks
sv_SE: %1$s interna länkningsblock

en: Open in new tab
sv_SE: Öppna i ny flik

en: This is a sponsored link or advert (mark as %1$ssponsored%2$s)%3$s
sv_SE: Detta är en sponsrad länk eller reklam (märk som %1$ssponsrad%2$s)%3$s

en: Search engines should ignore this link (mark as %1$snofollow%2$s)%3$s
sv_SE: Sökmotorer bör ignorera denna länk (märk som %1$snofollow%2$s)%3$s

en: Learn more about marking a link as nofollow or sponsored.
sv_SE: Lär dig mer om att markera en länk som nofollow eller sponsrad.

en: Link inserted.
sv_SE: Länk infogad.

en: Link edited.
sv_SE: Länk redigerad.

en: Warning: the link has been inserted but may have errors. Please test it.
sv_SE: Varning: länken har infogats men kan innehålla fel. Testa den.

en: Link
sv_SE: Länk

en: Unlink
sv_SE: Avlänka

en: Link removed.
sv_SE: Länk borttagen.

en: Please upgrade your WordPress version or install the Gutenberg plugin to get this %1$s feature.
sv_SE: Uppgradera din WordPress-version eller installera tillägget Gutenberg för att få denna %1$s-funktion.

en: Marking links with nofollow/sponsored has been disabled for WordPress installs < 5.4.
sv_SE: Markering av länkar med nofollow/sponsrad har inaktiverats för WordPress-installationer < 5.4.

en: No focus keyword was entered
sv_SE: Inget fokusnyckelord angavs

en: We've analyzed your post. There is still room for improvement!
sv_SE: Vi har analyserat ditt inlägg. Det finns fortfarande rum för förbättringar!

en: We've analyzed your post. Everything looks good. Well done!
sv_SE: Vi har analyserat ditt inlägg. Allt ser fint ut, bra jobbat!

en: Share your post!
sv_SE: Dela ditt inlägg!

en: Improve your post with Yoast SEO
sv_SE: Förbättra ditt inlägg med Yoast SEO

en: SEO analysis:
sv_SE: SEO-analys:

note: translators: %s expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy translators: %s: Expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy.
en: Show SEO settings for %1$s?
sv_SE: Visa SEO-inställningar för %1$s?

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Link start tag to the Yoast help center, %3$s: Link closing tag.
en: As the indexability status of your website can only be fetched from %1$s every 15 seconds,
    			a first step could be to wait at least 15 seconds and refresh the Site Health page. If that did not help,
    			%2$sread more about troubleshooting search engine visibility%3$s.
sv_SE: Eftersom indexeringsstatusen på din webbplats bara kan hämtas från %1$s var 15:e sekund,
    			kan ett första steg vara att vänta minst 15 sekunder och uppdatera sidan Hälsokontroll för webbplatser. Om det inte hjälper
    			%2$släs mer om felsökning av synlighet i sökmotorer%3$s.

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users. The request to %1$s to check whether your site can be found by search engines failed due to an error.
sv_SE: %1$s erbjuder gratis indexerbarhetskontroller för användare av %2$s. Din begäran till %1$s att kontrollera om webbplatsen kan hittas av sökmotorer misslyckades på grund av ett fel.

note: translators: 1: Link to the Yoast help center, 2: Link closing tag.
en: %1$sFind out how to solve this problem on our help center%2$s.
sv_SE: %1$sTa reda på hur du löser detta problem i vårt hjälpcenter%2$s.

en: The text link counter feature is not working as expected
sv_SE: Funktionen för räkning av textlänkar fungerar inte som förväntat

note: translators: 1: Link to the Yoast SEO blog, 2: Link closing tag.
en: The text link counter helps you improve your site structure. %1$sFind out how the text link counter can enhance your SEO%2$s.
sv_SE: Textlänksräknaren hjälper dig att förbättra din webbplatsstruktur. %1$sTa reda på hur textlänksräknaren kan förbättra din SEO%2$s.

en: The text link counter is working as expected
sv_SE: Textlänksräknaren fungerar som den ska

note: translators: %1$s: Link to article about text links, %2$s: Anchor closing tag, %3$s: Emphasis open tag, %4$s: Emphasis close tag
en: The links columns show the number of articles on this site linking %3$sto%4$s this article and the number of URLs linked %3$sfrom%4$s this article. Learn more about %1$show to use these features to improve your internal linking%2$s, which greatly enhances your SEO.
sv_SE: Länkkolumnerna visar antalet artiklar på den här webbplatsen som länkar %3$still%4$s den här artikeln och antalet URL:er länkade %3$sfrån%4$s den här artikeln. Läs mer om %1$shur du använder dessa funktioner för att förbättra din interna länkning%2$s, vilket i hög grad förbättrar din SEO.

note: translators: %1$s: Link to article about content analysis, %2$s: Anchor closing
en: We've written an article about %1$show to use the SEO score and Readability score%2$s.
sv_SE: Vi har skrivet en artikel om %1$shur du använder SEO-poäng och läsbarhetspoäng%2$s.

note: translators: %1$s: Yoast SEO
en: %1$s adds several columns to this page.
sv_SE: %1$s lägger till flera kolumner på denna sida.

en: I don't want this site to show in the search results.
sv_SE: Jag vill inte att den här webbplatsen ska visas i sökresultaten.

note: translators: 1: Link start tag to the WordPress Reading Settings page, 2: Link closing tag.
en: If you want search engines to show this site in their results, you must %1$sgo to your Reading Settings%2$s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
sv_SE: Om du vill att sökmotorer ska visa den här webbplatsen i sina resultat måste du %1$sgå till dina läsinställningar%2$s och avmarkera rutan för synlighet i sökmotorer.

en: Your keyphrase is too long. It can be a maximum of 191 characters.
sv_SE: Din nyckelfras är för lång. Den får maximalt vara 191 tecken.

en: Learn more about the no-index setting on our help page.
sv_SE: Läs mer om inställningen no-index på vår hjälpsida.

en: Even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
sv_SE: Även om du kan ändra meta-inställningarna för robotar här, så är hela webbplatsen inställd på noindex i de övergripande sekretessinställningarna, så dessa inställningar har ingen effekt.

en: Learn more about canonical URLs on our help page.
sv_SE: Läs mer om kanoniska URL:er på vår hjälpsida.

en: Learn more about the breadcrumbs title setting on our help page.
sv_SE: Läs mer om inställningarna för synliga sökvägar i rubriken på vår hjälpsida.

en: Learn more about advanced meta robots settings on our help page.
sv_SE: Läs mer om avancerade metainställningar för robotar på vår hjälpsida.

en: Learn more about the no-follow setting on our help page.
sv_SE: Läs mer om inställningen no-follow på vår hjälpsida.

note: Translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Should search engines follow links on this %s
sv_SE: Ska sökmotorer följa länkar på denna %s

en: Show debug information
sv_SE: Visa felsökningsinformation

note: translators: %s: Yoast SEO.
en: Your site will continue to work normally, but won't take full advantage of %s.
sv_SE: Din webbplats fortsätter att fungera normalt, men kommer inte att dra full nytta av %s.

note: translators: %s: Yoast SEO.
en: %s had problems creating the database tables needed to speed up your site.
sv_SE: %s hade problem med att skapa databastabellerna som behövs för att snabba upp din webbplats.

en: We estimate this will take less than a minute.
sv_SE: Vi uppskattar att detta kommer att ta mindre än en minut.

en: We estimate this will take a couple of minutes.
sv_SE: Vi uppskattar att detta kommer att ta några minuter.

note: translators: 1: Link to article about indexation command, 2: Anchor closing tag, 3: Link to WP CLI.
en: %1$sRun the indexation process on your server%2$s using %3$sWP CLI%2$s.
sv_SE: %1$sKör indexeringsprocessen på din server%2$s med hjälp av %3$sWP CLI%2$s.

en: We estimate this could take a long time, due to the size of your site. As an alternative to waiting, you could:
sv_SE: Vi uppskattar att detta kan ta lång tid på grund av storleken på din webbplats. Som ett alternativ till att vänta kan du:

en: a theme that has proper title-tag theme support, or adapt your theme to have that support
sv_SE: ett tema som har korrekt stöd för taggen ”title”, eller anpassa ditt tema så att det stöder detta

note: translators: %1$s: link to help article about solving table issue. %2$s: is anchor closing.
en: Please read %1$sthis help article%2$s to find out how to resolve this problem.
sv_SE: Läs %1$sdenna hjälpartikel%2$s för att ta reda på hur man löser detta problem.

en: Replaced with the term ancestors hierarchy
sv_SE: Ersätts med hierarkin för termens högsta överordnade term

en: Term hierarchy
sv_SE: Termhierarki

note: translators: 1: Yoast SEO
en: This %1$s REST API endpoint gives you all the metadata you need for a specific URL. This will make it very easy for headless WordPress sites to use %1$s for all their SEO meta output.
sv_SE: Denna REST API-ändpunkt hos %1$s ger dig all metadata du behöver för en viss URL. Det gör det mycket enkelt för ”headless” WordPress-webbplatser att använda %1$s för presentation av alla SEO-metadata.

en: REST API: Head endpoint
sv_SE: REST API: Huvudändpunkt

en: Great! You can activate your premium plugin(s) and receive updates.
sv_SE: Toppen! Du kan aktivera dina premium-tillägg och få uppdateringar.

note: translators: %1$s Emphasis open tag, %2$s: Emphasis close tag, %3$s Link start tag to the Yoast help center, %4$s Link closing tag, %5$s to Yoast SEO, %6$s to my.yoast.com.
en: You can %1$snot%2$s activate your premium plugin(s) and receive updates because %5$s cannot connect to %6$s. The cause for this error is probably that the cURL software on your server is too old. Please contact your host and ask them to update it to at least version 7.34. %3$sRead more about cURL in our help center%4$s.
sv_SE: Du kan %1$sinte%2$s aktivera dina premiumtillägg och få uppdateringar eftersom %5$s inte lyckas ansluta till %6$s. Orsaken till detta fel är förmodligen att cURL-programvaran på din server är för gammal. Kontakta ditt webbhotell och be dem att uppdatera till lägst version 7.34. %3$sLäs mer om cURL i vårt hjälpcenter%4$s.

note: translators: %1$s Emphasis open tag, %2$s: Emphasis close tag, %3$s Link start tag to the Yoast help center, %4$s Link closing tag, %5$s to Yoast SEO, %6$s to my.yoast.com.
en: You can %1$snot%2$s activate your premium plugin(s) and receive updates because %5$s cannot connect to %6$s. A common cause for not being able to connect is an out-of-date version of cURL, software used to connect to other servers. However, your cURL version seems fine. Please talk to your host and, if needed, the Yoast support team to figure out what is broken. %3$sRead more about cURL in our help center%4$s.
sv_SE: Du kan %1$sinte%2$s aktivera ditt/dina premiumtillägg och hämta uppdateringar eftersom %5$s inte lyckas ansluta till %6$s. En vanlig orsak att förbindelsen inte fungerar är en föråldrad version av cURL, programvaran som används för att ansluta till andra servrar. Men den version du har av cURL verkar vara OK. Kontakta ditt webbhotell och vid behov Yoast supportteam för att ta reda på vad som är fel. %3$sLäs mer om cURL i vårt hjälpcenter%4$s.

note: translators: %1$s: Opening tag of the link to the Yoast Ryte website, %2$s: Expands to 'Ryte', %3$s: Link closing tag.
en: %1$sGo to %2$s to analyze your entire site%3$s
sv_SE: %1$sGå till %2$s för att analysera hela din webbplats%3$s

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users, and it shows that your site can be found by search engines.
sv_SE: %1$s erbjuder gratis indexerbarhetskontroll för %2$s-användare och den visar att din webbplats kan hittas av sökmotorer.

en: Your site can be found by search engines
sv_SE: Din webbplats kan hittas av sökmotorer

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users and right now it has trouble determining
    			whether search engines can find your site. This could have several (legitimate) reasons and
    			is not a problem in itself. If this is a live site, it is recommended that you figure out why
    			the %1$s check failed.
sv_SE: %1$s erbjuder gratisk kontroll av indexerbarheten för användare av %2$s och just nu har det svårt att avgöra 
    			om sökmotorer kommer att kunna hitta din webbplats. Det kan finnas flera legitima skäl och detta 
    			är inte i sig något problem. Men om detta är en publik webbplats som är i drift bör du ta reda på varför 
    			kontrollen av %1$s misslyckades.

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte'.
en: %1$s cannot determine whether your site can be found by search engines
sv_SE: %1$s kan inte fastställa om din webbplats kan hittas av sökmotorer

note: translators: %1$s: Opening tag of the link to the Yoast help center, %2$s: Link closing tag.
en: %1$sRead more about troubleshooting search engine visibility.%2$s
sv_SE: %1$sLäs mer om felsökning av synlighet i sökmotorer.%2$s

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users and it has determined that your site cannot be found by search engines. If this site is live or about to become live, this should be fixed.
sv_SE: %1$s erbjuder en gratis indexerbarhetskontroll för %2$s-användare och det har fastställts att din webbplats inte kan hittas av sökmotorer. Om denna webbplats är live eller är på väg att bli live, bör detta åtgärdas.

en: Your site cannot be found by search engines
sv_SE: Din webbplats kan inte hittas av sökmotorer

note: translators: %1$s: Opening tag of the link to the Yoast help center, %2$s: Link closing tag.
en: If this is a live site, %1$sit is recommended that you figure out why the check failed.%2$s
sv_SE: Om detta är en live-webbplats, %1$sär rekommendationen att du tar reda på varför kontrollen misslyckades.%2$s

note: translators: 1: The Ryte response raw error code, if any. 2: The error message. 3: The WordPress error code, if any.
en: Error details: %1$s %2$s %3$s
sv_SE: Feldetaljer: %1$s %2$s %3$s

en: An error occurred while checking whether your site can be found by search engines
sv_SE: Ett fel uppstod när din webbplats kontrollerades om den kan hittas av sökmotorer

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: %1$sYou can change the tagline in the customizer%2$s.
sv_SE: %1$sDu kan ändra slogan i anpassaren%2$s.

en: You still have the default WordPress tagline. Even an empty one is probably better.
sv_SE: Du har fortfarande WordPress standardslogan. Till och med en tom är förmodligen bättre.

en: You should change the default WordPress tagline
sv_SE: Du borde ändra WordPress standardslogan

en: You are using a custom tagline or an empty one.
sv_SE: Du använder en anpassad slogan eller en tom.

en: You changed the default WordPress tagline
sv_SE: Du ändrade WordPress standardslogan

en: Comments on your posts are displayed on a single page. This is just like we'd suggest it. You're doing well!
sv_SE: Kommentarer på dina inlägg visas på en enskild sida. Detta är precis det som vi skulle föreslå. Du gör det bra!

note: translators: %s expands to '/%postname%/'
en: It's highly recommended to have your postname in the URL of your posts and pages. Consider setting your permalink structure to %s.
sv_SE: Det rekommenderas starkt att du har ditt inläggsnamn i URL:erna för dina inlägg och sidor. Överväg att ställa in strukturen för dina permalänkar till %s.

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages
sv_SE: Du har inte ditt inläggsnamn i URL:erna för dina inlägg och sidor

en: You do have your postname in the URL of your posts and pages.
sv_SE: Du har ditt inläggsnamn i URL:erna för dina inlägg och sidor.

en: Your permalink structure includes the post name
sv_SE: Din permalänks-struktur innehåller inläggsnamnet

en: The request to Ryte returned an error.
sv_SE: Begäran till Ryte returnerade ett fel.

en: Comments on your posts break into multiple pages. As this is not needed in 999 out of 1000 cases, we recommend you disable it. To fix this, uncheck "Break comments into pages..." on the Discussion Settings page.
sv_SE: Kommentarer på dina inlägg delas upp på flera sidor. Eftersom detta inte behövs i 999 av 1000 fall rekommenderar vi att du inaktiverar det. För att åtgärda detta, avmarkera ”Dela upp kommentarer på sidor…” på sidan ”Diskussionsinställningar”.

en: Comments break into multiple pages
sv_SE: Kommentarer delas upp på flera sidor

en: Comments are displayed on a single page
sv_SE: Kommentarer visas på en enskild sida

en: No title
sv_SE: Ingen rubrik

note: translators: 1: Start of a paragraph beginning with the Yoast icon, 2: Expands to 'Yoast SEO', 3: Paragraph closing tag.
en: %1$sThis was reported by the %2$s plugin%3$s
sv_SE: %1$sDetta rapporterades av tillägget %2$s%3$s

note: translators: 1: Opening tag of the link to the discussion settings page, 2: Link closing tag.
en: %1$sGo to the Discussion Settings page%2$s
sv_SE: %1$sGå till sidan för diskussionsinställningar%2$s

en: Mobile result
sv_SE: Mobilt resultat

en: Preview as:
sv_SE: Förhandsgranska som:

en: Desktop result
sv_SE: Resultat för stationär dator

en: Google preview
sv_SE: Google förhandsgranskning

en: When you click OK we will open our HelpScout beacon where you can find answers to your questions. This beacon will load our support data and also potentially set cookies.
sv_SE: När du klickar på OK öppnar vi vår HelpScout Beacon där du hittar svar på dina frågor. Denna hjälpnavigatör laddar vår support-information och kommer eventuellt också att skapa några cookies.

en: If you want to apply advanced <code>meta</code> robots settings for this page, please define them in the following field.
sv_SE: Om du vill tillämpa avancerade inställningar för <code>meta</code>-robotar för denna sida, definiera dem i följande fält.

note: translators: 1: Link start tag to the Firefox website, 2: Link start tag to the Chrome website, 3: Link start tag to the Edge website, 4: Link closing tag.
en: The browser you are currently using is unfortunately rather dated. Since we strive to give you the best experience possible, we no longer support this browser. Instead, please use %1$sFirefox%4$s, %2$sChrome%4$s or %3$sMicrosoft Edge%4$s.
sv_SE: Webbläsaren du för närvarande använder är tyvärr ganska omodern. Eftersom vi strävar efter att ge dig den bästa möjliga upplevelsen stöder vi inte längre denna webbläsare. Använd istället %1$sFirefox%4$s, %2$sChrome%4$s eller %3$sMicrosoft Edge%4$s.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO academy
en: Check out %1$s
sv_SE: Kolla in %1$s

en: We have both free and premium online courses to learn everything you need to know about SEO.
sv_SE: Vi har både gratis- och premiumkurser online för att lära dig allt du behöver veta om SEO.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO academy, which is a clickable link.
en: Want to learn SEO from Team Yoast? Check out our %1$s!
sv_SE: Vill du lära dig SEO från Team Yoast? Kolla in vår %1$s!

en: Learn SEO
sv_SE: Lär dig SEO

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: %s settings to import:
sv_SE: %s inställningar att importera:

note: translators: 1: expands to Yoast SEO, 2: expands to Import settings.
en: Import settings from another %1$s installation by pasting them here and clicking "%2$s".
sv_SE: Importera inställningar från en annan %1$s-installation genom att klistra in dem här och klicka på ”%2$s”.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Your %1$s settings:
sv_SE: Dina %1$s-inställningar:

en: Twitter uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the "Add Open Graph meta data" setting on the Facebook tab enabled if you want to optimize your site for Twitter.
sv_SE: Twitter använder Open Graph-metadata precis som Facebook, så se till att behålla ”Lägg till Open Graph metadata”-inställningen på Facebook-fliken aktiverad om du vill optimera din webbplats för Twitter.

en: Settings saved.
sv_SE: Inställningar sparade.

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Youtube URL you entered. %s
sv_SE: Kontrollera formatet på den YouTube-URL du angav. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Wikipedia URL you entered. %s
sv_SE: Kontrollera formatet på den Wikipedia-URL du angav. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Pinterest URL you entered. %s
sv_SE: Kontrollera formatet på den Pinterest-URL du angav. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the MySpace URL you entered. %s
sv_SE: Kontrollera formatet på den MySpace-URL du angav. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Linkedin URL you entered. %s
sv_SE: Kontrollera formatet på den Linkedin-URL du angav. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Instagram URL you entered. %s
sv_SE: Kontrollera formatet på den Instagram-URL du angav. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Facebook Page URL you entered. %s
sv_SE: Kontrollera formatet på den Facebook-URL du angav. %s

en: Dismiss this alert
sv_SE: Avfärda denna varning

note: translators: 1: expands to a link opening tag; 2: expands to a link closing tag
en: A company name and logo need to be set for structured data to work properly. %1$sLearn more about the importance of structured data.%2$s
sv_SE: Ett företagsnamn och logga måste ställas in för att strukturerad data ska fungera ordentligt. %1$sLär dig mer om vikten av strukturerade data.%2$s

en: Continue learning
sv_SE: Fortsätt lära dig

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s will now take care of all the needed technical optimization of your site. To really improve your site's performance in the search results, it's important to know everything our plugin has to offer. Sign up for our free %1$s plugin training, in which you'll learn how to use %1$s and how it can help you make the best of your website!
sv_SE: Nu kommer %1$s att ta hand om all nödvändig teknisk optimering av din webbplats. För att verkligen förbättra webbplatsens resultat i sökresultatet är det viktigt att känna till allt vårt tillägg erbjuder. Registrera dig för vår gratiskurs om tillägget %1$s där du får veta hur du använder %1$s och hur det kan hjälpa dig att få ut mesta möjliga av din webbplats!

note: translators: %s expands to an invalid Facebook App ID.
en: %s does not seem to be a valid Facebook App ID. Please correct.
sv_SE: %s verkar inte vara ett giltigt app-ID för Facebook. Rätta till detta.

note: translators: %s: form value as submitted.
en: The submitted value was: %s
sv_SE: Det skickade värdet var: %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Yandex confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
sv_SE: Bekräftelseskoder från Yandex kan endast innehålla bokstäver från A till F, siffror, bindestreck och understreck. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Twitter usernames can only contain letters, numbers, and underscores. %s
sv_SE: Twitter-användarnamn kan endast innehålla bokstäver, siffror och understreck. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Pinterest confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
sv_SE: Bekräftelseskoder från Pinterest kan endast innehålla bokstäver från A till F, siffror, bindestreck och understreck. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Bing confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
sv_SE: Bekräftelseskoder från Bing kan endast innehålla bokstäver från A till F, siffror, bindestreck och understreck. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Google verification codes can only contain letters, numbers, hyphens, and underscores. %s
sv_SE: Verifieringskoder från Google kan endast innehålla bokstäver, siffror, bindestreck och understreck. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Baidu verification codes can only contain letters, numbers, hyphens, and underscores. %s
sv_SE: Verifieringskoder från Baidu kan endast innehålla bokstäver, siffror, bindestreck och understreck. %s

en: Show this item.
sv_SE: Visa detta objekt.

en: Hide this item.
sv_SE: Dölj detta objekt.

note: translators: %d expands the amount of hidden problems.
en: You have %d hidden problem: | You have %d hidden problems:
sv_SE[0]: Du har %d dolt problem:
sv_SE[1]: Du har %d dolda problem:

note: translators: %d expands the amount of hidden notifications.
en: You have %d hidden notification: | You have %d hidden notifications:
sv_SE[0]: Du har %d dold avisering:
sv_SE[1]: Du har %d dolda aviseringar:

en: Once you add a bit more copy, we'll give you a list of words that occur the most in the content. These give an indication of what your content focuses on.
sv_SE: När du har lagt till lite mer text ger vi dig en lista på de ord som förekommer oftast i innehållet. Dessa ger en indikation på vad ditt innehåll fokuserar på.

en: SEO settings configured
sv_SE: SEO-inställningar konfigurerade

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the Onboarding Wizard, %3$s is the link closing tag.
en: If you want to double-check your %1$s settings, or change something, you can always %2$sreopen the configuration wizard%3$s.
sv_SE: Om du vill dubbelkontrollera dina %1$s-inställningar eller ändra något kan du alltid %2$söppna konfigurationsguiden igen%3$s.

note: translators: %1$s: amount of errors, %2$s: the admin page title
en: The form contains %1$s error. %2$s | The form contains %1$s errors. %2$s
sv_SE[0]: Formuläret innehåller %1$s fel. %2$s
sv_SE[1]: Formuläret innehåller %1$s fel. %2$s

note: translators: %s expands to the extension title
en: Activate %s for your site on MyYoast
sv_SE: Aktivera %s för din webbplats på MyYoast

note: Translators: %d expands to number of occurrences.
en: %d occurrences
sv_SE: %d förekomster

en: Show blog page in breadcrumbs
sv_SE: Visa bloggsida i synliga sökvägar

en: We could not find any relevant articles on your website that you could link to from your post.
sv_SE: Vi kunde inte hitta några relevanta artiklar på din webbplats som du kan länka till från ditt inlägg.

note: translators: %1$s expands to the opening anchor tag, %2$s to the closing anchor tag, %3$s to the readability score.
en: %1$sReadability%2$s: %3$s
sv_SE: %1$sLäsbarhet%2$s: %3$s

en: Has feedback
sv_SE: Ny feedback

en: Content optimization:
sv_SE: Innehållsoptimering:

note: translators: %s expands to the score
en: Posts with the SEO score: %s
sv_SE: Inlägg med SEO-poäng: %s

en: Person logo / avatar
sv_SE: Personlig logga/profilbild

note: translators: %s: expends to Yoast SEO
en: %s video tutorial
sv_SE: Videohandledning för %s

en: Post Noindexed
sv_SE: Inlägget indexeras inte (noindex)

en: No Focus Keyphrase
sv_SE: Ingen fokusnyckelordsfras

note: Translators: %1$s: expands to opening anchor tag, %2$s expands to closing anchor tag.
en: To view your current crawl errors, %1$splease visit Google Search Console%2$s.
sv_SE: För att visa dina nuvarande genomsökningsfel, %1$sbesök Google Search Console%2$s.

note: Translators: %1$s: expands to opening anchor tag, %2$s expands to closing anchor tag.
en: Google has discontinued its Crawl Errors API. Therefore, any possible crawl errors you might have cannot be displayed here anymore. %1$sRead our statement on this for further information%2$s.
sv_SE: Google har stängt ner sitt Crawl Errors API. Därför går det inte längre att här visa eventuella fel från indexeringen av din webbplats. %1$sLäs vidare i vårt uttalande om detta%2$s.

note: translators: %s expands to Local SEO
en: Get the %s plugin now
sv_SE: Skaffa tillägget %s nu

note: translators: %s expands to Local SEO
en: Truly optimize your site for a local audience with our %s plugin! Optimized address details, opening hours, store locator and pickup option!
sv_SE: Optimera din webbplats för lokala besökare med vårt tillägg %s! Optimerade adressuppgifter, öppettider, butikssökare och val för avhämtning!

en: Serving local customers?
sv_SE: Betjänar du lokala kunder?

en: Personal info
sv_SE: Personlig information

en: Organization logo
sv_SE: Organisationens logga

en: Organization name
sv_SE: Organisationens namn

en: Choose whether the site represents an organization or a person.
sv_SE: Välj om webbplatsen representerar en organisation eller en person.

en: Knowledge Graph & Schema.org
sv_SE: Knowledge Graph och Schema.org

en: Organization social profiles
sv_SE: Organisationens sociala profiler

note: translators: 1: link tag to the relevant WPSEO admin page; 2: link close tag.
en: To make your site represent a Company or Organization go to %1$sSearch Appearance%2$s and set Organization or Person to "Organization".
sv_SE: För att koppla samman din webbplats med ett företag eller organisation går du till %1$sSökutseende%2$s och väljer ”Organisation” under ”Organisation eller person”.

note: translators: 1: link to edit user page.
en: To change the social accounts used for your site, update the details for %1$s.
sv_SE: För att ändra sociala konton som används för din webbplats, uppdatera detaljerna för %1$s.

en: That means that the form and information below is disabled, and not used.
sv_SE: Det betyder att formuläret och informationen nedan är inaktiverad och inte används.

en: Your website is currently configured to represent a Person
sv_SE: Din webbplats är för närvarande konfigurerad att representera en person

en: Organization or person
sv_SE: Organisation eller person

en: Organization
sv_SE: Organisation

en: Does your site represent a person or an organization?
sv_SE: Representerar din webbplats en person eller en organisation?

en: Provide an image of the organization logo
sv_SE: Ange en bild för organisationens logga

en: The name of the organization
sv_SE: Namnet på organisationen

en: The person
sv_SE: Personen

note: translators: %1$s is a link start tag to the Configuration Wizard, %2$s is the link closing tag.
en: You have previously set your site to represent a person. We’ve improved our functionality around Schema and the Knowledge Graph, so you should go in and %1$scomplete those settings%2$s.
sv_SE: Du har tidigare ställt in att din webbplats representerar en person. Vi har förbättrat vår funktionalitet kring Schema och Knowledge Graph, så du bör gå in och %1$sslutföra dessa inställningar%2$s.

en: (if one exists)
sv_SE: (om någon finns)

en: Wikipedia page about you
sv_SE: Wikipedia-sida om dig

en: YouTube profile URL
sv_SE: URL för YouTube-profil

en: Tumblr profile URL
sv_SE: URL för Tumblr-profil

en: SoundCloud profile URL
sv_SE: URL för SoundCloud-profil

en: MySpace profile URL
sv_SE: URL för MySpace-profil

en: Uncategorized
sv_SE: Okategoriserad

note: translators: %1$s expands to the user's name, %2$s expands to an opening anchor tag, %3$s expands to a closing anchor tag.
en: You have selected the user %1$s as the person this site represents. Their user profile information will now be used in search results. %2$sUpdate their profile to make sure the information is correct.%3$s
sv_SE: Du har valt användaren %1$s som den person denna webbplats representerar. Deras användarprofilinformation kommer nu att användas i sökresultaten. %2$sUppdatera dennes profil för att säkerställa att informationen är korrekt.%3$s

en: Please select a user below to make your site's meta data complete.
sv_SE: Välj en användare nedan för att göra din webbplats metadata komplett.

note: translators: %1$s expands to WordPress
en: You can edit the details shown in meta data, like the social profiles, the name and the description of this user on their %1$s profile page.
sv_SE: Du kan redigera detaljerna som visas i metadata, som social profil, namnet och beskrivningen av denna användare på dess %1$s profilsida.

en: Select a user...
sv_SE: Välj en användare…

note: translators: %s expands to the SEO score.
en: SEO score: %s
sv_SE: SEO-poäng: %s

en: If a Wikipedia page for you or your organization exists, add it too.
sv_SE: Om en Wikipedia-sida för dig eller din organisation finns kan du lägga till den också.

en: Pinterest profile URL
sv_SE: URL för Pinterest-profil

en: LinkedIn profile URL
sv_SE: URL för LinkedIn-profil

en: Instagram profile URL
sv_SE: URL för Instagram-profil

en: Wikipedia URL
sv_SE: Wikipedia-URL

en: No JSON object was returned.
sv_SE: Inget JSON-objekt returnerades.

note: translators: %1$s resolves to Keyword research training
en: Keyword research is essential in any SEO strategy. You decide the search terms you want to be found for, and figure out what words your audience uses to find you. Great keyword research tells you what content you need to start ranking for the terms you want to rank for. Make sure your efforts go into the keywords you actually have a chance at ranking for! The %1$s walks you through this process, step by step.
sv_SE: Nyckelordsforskning är viktigt i alla SEO-strategier. Du bestämmer vilka sökord du vill hittas på och funderar ut vilka ord din publik använder för att hitta dig. Bra nyckelordsforskning berättar för dig vilket innehåll du behöver för att ranka för de ord du vill ranka för. Se till att dina ansträngningar koncentreras på de nyckelord du verkligen har en chans att ranka för! %1$s tar dig genom denna process, steg för steg.

en: Find out what words your audience uses to find you
sv_SE: Ta reda på vilka ord din publik använder för att hitta dig

en: Received internal links
sv_SE: Mottagna interna länkar

en: Outgoing internal links
sv_SE: Utgående interna länkar

en: New step added
sv_SE: Nytt steg tillagd

en: New question added
sv_SE: Ny fråga tillagd

en: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: The copy scores %3$s in the test, which is considered %4$s to read. %5$s
sv_SE: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: Innehållet får %3$s på testet, vilket anses vara %4$s att läsa. %5$s

en: Keyphrase
sv_SE: Nyckelordsfras

note: translators: 1: Yoast SEO.
en: For this feature to work, %1$s needs to create a table in your database. We were unable to create this table automatically.
sv_SE: För att denna funktion ska fungera behöver %1$s skapa en tabell i din databas. Vi kunde inte skapa denna tabell automatiskt.

note: translators: %1$s expands to the requested url
en: Cannot get the size of %1$s because of unknown reasons.
sv_SE: Av okänd anledning går det inte att läsa av storleken på %1$s.

note: translators: %1$s expands to the requested url
en: Cannot get the size of %1$s because it is hosted externally.
sv_SE: Det går inte att läsa av storleken på %1$s eftersom adressen leder till extern server.

note: translators: %s expands to the current page number
en: Page %s
sv_SE: Sida %s

en: %3$sImage Keyphrase%5$s: Out of %2$d images on this page, %1$d have alt attributes with words from your keyphrase or synonyms. That's a bit much. %4$sOnly include the keyphrase or its synonyms when it really fits the image%5$s.
sv_SE: %3$sNyckelordsfras för bilder%5$s: Av totalt %2$d bild på denna sida har %1$d en alt-parameter med ord från nyckelordsfrasen eller dess synonymer. Det är i mesta laget. %4$sLägg bara in nyckelordsfrasen eller dess synonymer när den faktiskt passar för bilden%5$s.

en: %3$sImage Keyphrase%5$s: Out of %2$d images on this page, only %1$d has an alt attribute that reflects the topic of your text. %4$sAdd your keyphrase or synonyms to the alt tags of more relevant images%5$s! | %3$sImage Keyphrase%5$s: Out of %2$d images on this page, only %1$d have alt attributes that reflect the topic of your text. %4$sAdd your keyphrase or synonyms to the alt tags of more relevant images%5$s!
sv_SE[0]: %3$sNyckelordsfras för bild%5$s: Av totalt %2$d bild på denna sida har endast %1$d en alt-parameter som återspeglar textens tema. %4$sLägg in din nyckelordsfras eller dess synonymer i alt-parametrarna för fler relevanta bilder%5$s!
sv_SE[1]: %3$sNyckelordsfras för bild%5$s: Av totalt %2$d bilder på denna sida har endast %1$d en alt-parameter som återspeglar textens tema. %4$sLägg in din nyckelordsfras eller dess synonymer i alt-parametrarna för fler relevanta bilder%5$s!

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sImage Keyphrase%3$s: Images on this page do not have alt attributes that reflect the topic of your text. %2$sAdd your keyphrase or synonyms to the alt tags of relevant images%3$s!
sv_SE: %1$sNyckelordsfras för bild%3$s: Bilder på denna sida saknar alt-parameterar som återspeglar textens tema. %2$sLägg in din nyckelordsfras eller dess synonymer i alt-parametrarna för relevanta bilder%3$s!

en: %1$sImage Keyphrase%3$s: Images on this page have alt attributes, but you have not set your keyphrase. %2$sFix that%3$s!
sv_SE: %1$sNyckelordsfras för bild%3$s: Bilderna på denna sida har alt-attribut, men du har inte angett din nyckelordsfras. %2$sRätta till det%3$s!

en: %1$sKeyphrase in subheading%2$s: %3$s of your H2 and H3 subheadings reflects the topic of your copy. Good job! | %1$sKeyphrase in subheading%2$s: %3$s of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. Good job!
sv_SE[0]: %1$sNyckelordsfras i underrubriker%2$s: %3$s av dina underrubriker på nivån H2 eller H3 återspeglar textens ämne. Bravo!
sv_SE[1]: %1$sNyckelordsfras i underrubriker%2$s: %3$s av dina underrubriker på nivån H2 eller H3 återspeglar textens ämne. Bravo!

en: %1$sKeyphrase in subheading%2$s: Your H2 or H3 subheading reflects the topic of your copy. Good job!
sv_SE: %1$sNyckelordsfras i underrubrik%2$s: Dina underrubriker på nivån H2 eller H3 återspeglar textens ämne. Bravo!

en: %1$sKeyphrase in subheading%3$s: More than 75%% of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. That's too much. %2$sDon't over-optimize%3$s!
sv_SE: %1$sNyckelordsfras i underrubriker%3$s: Över 75 %% av underrubrikerna på nivån H2 eller H3 återspeglar textens ämne. Det är för mycket. %2$sOptimera inte för hårt%3$s!

en: %1$sKeyphrase in subheading%3$s: %2$sUse more keyphrases or synonyms in your H2 and H3 subheadings%3$s!
sv_SE: %1$sNyckelordsfras i underrubriker%3$s: %2$sAnvänd oftare nyckelfrasen eller dess synonymer i dina underrubriker på någon H2 eller H3%3$s!

note: translators: %1$s expands to the method name. %2$s expands to the class name
en: Method %1$s() does not exist in class %2$s
sv_SE: Metod %1$s() finns inte i klass %2$s

en: %1$sSingle title%3$s: H1s should only be used as your main title. Find all H1s in your text that aren't your main title and %2$schange them to a lower heading level%3$s!
sv_SE: %1$sEndast en rubrik%3$s: Taggen H1 bör endast användas för din huvudrubrik. Hitta alla H1-taggar i texten som inte är huvudrubriken och %2$sändra dem till en lägre rubriknivå%3$s!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d time. That's way more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d times. That's way more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s!
sv_SE[0]: %1$sNyckelordsdensitet%2$s: Den fokuserade nyckelordsfrasen hittades %5$d gång. Det är långt mer än det rekommenderade högsta antalet, %3$d gånger för en text av denna längd. %4$sÖveroptimera inte%2$s!
sv_SE[1]: %1$sNyckelordsdensitet%2$s: Den fokuserade nyckelordsfrasen hittades %5$d gånger. Det är långt mer än det rekommenderade högsta antalet, %3$d gånger för en text av denna längd. %4$sÖveroptimera inte%2$s!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d time. That's more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d times. That's more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s!
sv_SE[0]: %1$sNyckelordsdensitet%2$s: Den fokuserade nyckelordsfrasen hittades %5$d gång. Det är mer än det rekommenderade högsta antalet, %3$d gånger för en text av denna längd. %4$sÖveroptimera inte%2$s!
sv_SE[1]: %1$sNyckelordsdensitet%2$s: Den fokuserade nyckelordsfrasen hittades %5$d gånger. Det är mer än det rekommenderade högsta antalet, %3$d gånger för en text av denna längd. %4$sÖveroptimera inte%2$s!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %3$d time. This is great! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %3$d times. This is great!
sv_SE[0]: %1$sNyckelordsdensitet%2$s: Den fokuserade nyckelordsfrasen hittades %3$d gång. Det är perfekt!
sv_SE[1]: %1$sNyckelordsdensitet%2$s: Den fokuserade nyckelordsfrasen hittades %3$d gånger. Det är perfekt!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d time. That's less than the recommended minimum of %3$d times for a text of this length. %4$sFocus on your keyphrase%2$s! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d times. That's less than the recommended minimum of %3$d times for a text of this length. %4$sFocus on your keyphrase%2$s!
sv_SE[0]: %1$sNyckelordsdensitet%2$s: Den fokuserade nyckelordsfrasen hittades %5$d gång. Det är lägre än rekommenderade minsta antalet, %3$d gånger i en text av denna längd. %4$sFokusera på din nyckelordsfras%2$s!
sv_SE[1]: %1$sNyckelordsdensitet%2$s: Den fokuserade nyckelordsfrasen hittades %5$d gånger. Det är lägre än rekommenderade minsta antalet, %3$d gånger i en text av denna längd. %4$sFokusera på din nyckelordsfras%2$s!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found 0 times. That's less than the recommended minimum of %3$d times for a text of this length. %4$sFocus on your keyphrase%2$s!
sv_SE: %1$sNyckelordsdensitet%2$s: Den fokuserade nyckelordsfrasen hittades 0 gånger. Det är lägre än rekommenderade minsta antalet, %3$d gånger i en text av denna längd. %4$sFokusera på din nyckelordsfras%2$s!

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: With %s, you can easily create such redirects.
sv_SE: Med %s kan du enkelt skapa sådana omdirigeringar.

en: Import of settings is only supported on servers that run PHP 5.3 or higher.
sv_SE: Import av inställningar stöds bara på servrar som kör PHP 5.3 eller högre.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings here, to copy them on another site.
sv_SE: Exportera dina %1$s-inställningar här för att kopiera dem på en annan webbplats.

en: Improve sharing on Facebook and Pinterest
sv_SE: Förbättra delningen på Facebook och Pinterest

en: No settings found.
sv_SE: Inga inställningar hittades.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Yoast.com
en: These are settings for the %1$s plugin by %2$s
sv_SE: Dessa är inställningar för tillägget %1$s av %2$s

note: translators: %1$s expands to Import settings
en: Copy all these settings to another site's %1$s tab and click "%1$s" there.
sv_SE: Kopiera alla dessa inställningar till fliken %1$s på en annan webbplats och klicka på ”%1$s” där.

en: You do not have the required rights to export settings.
sv_SE: Du har inte rättigheterna som krävs för att exportera inställningar.

en: Google Ads
sv_SE: Google annonser

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the date archives in the search results technically means those will have a %1$s robots meta. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
sv_SE: Om man inte visar datumarkiven i sökresultaten innebär detta man tekniskt har en %1$s meta-flagga för robotar. %2$sLäs mer om inställningar för sökresultat%3$s.

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Upgrade to %s
sv_SE: Uppgradera till %s

en: Learn about why permalinks are important for SEO.
sv_SE: Lär dig om varför permalänkar är viktiga för SEO.

note: translators: %1$s and %2$s expand to <em> items to emphasize the word in the middle.
en: Changing your permalinks settings can seriously impact your search engine visibility. It should almost %1$s never %2$s be done on a live website.
sv_SE: Om du ändrar dina permalänkar riskerar du att allvarligt påverka webbplatsen synlighet för sökmotorer. Man ska nästan %1$saldrig%2$s göra detta på en aktiv webbplats.

en: WARNING:
sv_SE: VARNING:

note: Translators: %1$s and $3$s expand to the admin search page for the keyword, %2$d expands to the number of times this keyword has been used before, %4$s and %5$s expand to links to yoast.com, %6$s expands to the anchor end tag
en: %4$sPreviously used keyphrase%6$s: You've used this keyphrase %1$s%2$d times before%3$s. %5$sDo not use your keyphrase more than once%6$s.
sv_SE: %4$sTidigare använd nyckelordsfras%6$s: Du har använt denna nyckelordsfras %1$s%2$d gånger tidigare%3$s. %5$sAnvänd inte din nyckelordsfras mer än en gång%6$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to an admin link where the keyword is already used. %3$s and %4$s expand to links on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag.
en: %3$sPreviously used keyphrase%5$s: You've used this keyphrase %1$sonce before%2$s. %4$sDo not use your keyphrase more than once%5$s.
sv_SE: %3$sTidigare använd nyckelordsfras%5$s: Du har använt denna nyckelordsfras %1$sgång tidigare%2$s. %4$sAnvänd inte din nyckelordsfras mer än en gång%5$s.

en: %1$sPreviously used keyphrase%2$s: You've not used this keyphrase before, very good.
sv_SE: %1$sTidigare använd nyckelordsfras%2$s: Du har inte använt denna nyckelordsfras tidigare, mycket bra.

en: %1$sKeyphrase in slug%2$s: More than half of your keyphrase appears in the slug. That's great!
sv_SE: %1$sNyckelordsfrasen i permalänken%2$s: Mer än hälften av nyckelordsfrasen finns i permalänken. Jättebra!

en: %1$sKeyphrase in slug%3$s: (Part of) your keyphrase does not appear in the slug. %2$sChange that%3$s!
sv_SE: %1$sNyckelordsfrasen i permalänken%3$s: (En del av) din nyckelordsfras saknas i permalänken. %2$sDet bör du åtgärda%3$s!

en: %1$sKeyphrase in slug%2$s: Great work!
sv_SE: %1$sNyckelordsfras i slug%2$s: Bra jobbat!

en: %1$sKeyphrase in title%2$s: The exact match of the focus keyphrase appears at the beginning of the SEO title. Good job!
sv_SE: %1$sNyckelordsfras i rubrik%2$s: Den exakta matchningen av fokusnyckelordsfrasen visas i början av SEO-rubriken. Bra jobbat!

en: %1$sImages%3$s: No images appear on this page. %2$sAdd some%3$s!
sv_SE: %1$sBilder%3$s: Det finns inga bilder på sidan. %2$sLägg till några%3$s!

en: %1$sLink keyphrase%3$s: You're linking to another page with the words you want this page to rank for. %2$sDon't do that%3$s!
sv_SE: %1$sNyckelordsfras i länk%3$s: Du länkar till en annan sida med orden som du vill att den här sidan ska ranka för. %2$sGör inte det%3$s!

note: Translators: The preceding sentence is "Text length: The text contains x words.", %3$s expands to a link on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag, %5$d expands to the recommended minimum of words.
en: This is far below the recommended minimum of %5$d word. %3$sAdd more content%4$s. | This is far below the recommended minimum of %5$d words. %3$sAdd more content%4$s.
sv_SE[0]: Detta ligger långt under det rekommenderade minimumet av %5$d ord. %3$sLägg till mer innehåll%4$s.
sv_SE[1]: Detta ligger långt under det rekommenderade minimumet av %5$d ord. %3$sLägg till mer innehåll%4$s.

note: Translators: The preceding sentence is "Text length: The text contains x words.", %3$s expands to a link on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag, %5$d expands to the recommended minimum of words.
en: This is below the recommended minimum of %5$d word. %3$sAdd more content%4$s. | This is below the recommended minimum of %5$d words. %3$sAdd more content%4$s.
sv_SE[0]: Detta är under rekommenderat minimum av %5$d ord. %3$sLägg till mer innehåll%4$s.
sv_SE[1]: Detta är under rekommenderat minimum av %5$d ord. %3$sLägg till mer innehåll%4$s.

note: Translators: %1$d expands to the number of words in the text, %2$s expands to a link on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag.
en: %2$sText length%4$s: The text contains %1$d word. | %2$sText length%4$s: The text contains %1$d words.
sv_SE[0]: %2$sTextlängd%4$s: Texten innehåller %1$d ord.
sv_SE[1]: %2$sTextlängd%4$s: Texten innehåller %1$d ord.

note: Translators: %1$d expands to the number of words in the text, %2$s expands to a link on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %2$sText length%3$s: The text contains %1$d word. Good job! | %2$sText length%3$s: The text contains %1$d words. Good job!
sv_SE[0]: %2$sTextlängd%3$s: Texten innehåller %1$d ord. Bra jobbat!
sv_SE[1]: %2$sTextlängd%3$s: Texten innehåller %1$d ord. Bra jobbat!

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sSEO title width%3$s: %2$sPlease create an SEO title%3$s.
sv_SE: %1$sSEO rubrikbredd%3$s: %2$sSkapa en SEO-rubrik%3$s.

en: %1$sSEO title width%3$s: The SEO title is wider than the viewable limit. %2$sTry to make it shorter%3$s.
sv_SE: %1$sSEO rubrikbredd%3$s: SEO-rubriken är bredare än den synliga gränsen. %2$sFörsök att göra den kortare%3$s.

en: %1$sSEO title width%2$s: Good job!
sv_SE: %1$sSEO rubrikbredd%2$s: Bra jobbat!

en: %1$sSEO title width%3$s: The SEO title is too short. %2$sUse the space to add keyphrase variations or create compelling call-to-action copy%3$s.
sv_SE: %1$sSEO-rubrikens längd%3$s: SEO-rubriken är för kort. %2$sAnvänd utrymmet till att lägga till varianter av nyckelordsfrasen eller skapa effektiv uppmanande text%3$s.

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sOutbound links%2$s: There are both nofollowed and normal outbound links on this page. Good job!
sv_SE: %1$sUtgående länkar%2$s: Det finns både nofollowed och normala utgående länkar på denna sida. Bra jobbat!

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sOutbound links%2$s: Good job!
sv_SE: %1$sUtgående länkar%2$s: Bra jobbat!

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sOutbound links%3$s: All outbound links on this page are nofollowed. %2$sAdd some normal links%3$s.
sv_SE: %1$sUtgående länkar%3$s: Alla utgående länkar på denna sida är nofollowed. %2$sLägg till några vanliga länkar%3$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sOutbound links%3$s: No outbound links appear in this page. %2$sAdd some%3$s!
sv_SE: %1$sUtgående länkar%3$s: Inga utgående länkar visas på denna sida. %2$sLägg till några%3$s!

note: Translators:  %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sMeta description length%2$s: Well done!
sv_SE: %1$sMetabeskrivningslängd%2$s: Bra gjort!

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag, %4$d expands to	the total available number of characters in the meta description
en: %1$sMeta description length%3$s: The meta description is over %4$d characters. To ensure the entire description will be visible, %2$syou should reduce the length%3$s!
sv_SE: %1$sMetabeskrivningslängd%3$s: Metabeskrivningen är längre än %4$d tecken. För att vara säker på att hela beskrivningen är synlig, %2$sbör du korta ned den%3$s!

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag, %4$d expands to the number of characters in the meta description, %5$d expands to the total available number of characters in the meta description
en: %1$sMeta description length%3$s: The meta description is too short (under %4$d characters). Up to %5$d characters are available. %2$sUse the space%3$s!
sv_SE: %1$sMetabeskrivningslängd%3$s: Metabeskrivningen är för kort (under %4$d tecken). Upp till %5$d tecken är tillgängliga. %2$sAnvänd utrymmet%3$s!

note: Translators:  %1$s and %2$s expand to a links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sMeta description length%3$s:  No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead. %2$sMake sure to write one%3$s!
sv_SE: %1$sMetabeskrivningslängd%3$s: Ingen metabeskrivning har specificerats. Sökmotorerna kommer att visa kopia från sidan istället. %2$sSe till att skriva en%3$s!

en: %1$sKeyphrase in meta description%2$s: The meta description has been specified, but it does not contain the keyphrase. %3$sFix that%4$s!
sv_SE: %1$sNyckelordsfras i metabeskrivning%2$s: Metabeskrivningen har specificerats, men den innehåller inte nyckelordsfrasen. %3$sÅtgärda det%4$s!

en: %1$sKeyphrase in meta description%2$s: The meta description contains the keyphrase %3$s times, which is over the advised maximum of 2 times. %4$sLimit that%5$s!
sv_SE: %1$sNyckelordsfras i metabeskrivningen%2$s: Nyckelordsfrasen återfinns i metabeskrivningen %3$s gånger, vilket är mer än det rekommenderade maximala värdet 2 gånger. %4$sMinska%5$s!

en: %1$sKeyphrase in meta description%2$s: Keyphrase or synonym appear in the meta description. Well done!
sv_SE: %1$sNyckelordsfras i metabeskrivning%2$s: Nyckelordsfras eller synonym visas i metabeskrivningen. Bra gjort!

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d words long. That's way more than the recommended maximum of %2$d words. %4$sMake it shorter%5$s!
sv_SE: %3$sLängd på nyckelordsfras%5$s: Nyckelordsfrasen är %1$d ord lång. Det är mycket mer än det rekommenderade maxantalet på %2$d ord. %4$sGör den kortare%5$s!

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d words long. That's more than the recommended maximum of %2$d words. %4$sMake it shorter%5$s!
sv_SE: %3$sLängd på nyckelordsfras%5$s: Nyckelordsfrasen är %1$d ord lång. Det är mer än det rekommenderade maxantalet på %2$d ord. %4$sGör den kortare%5$s!

en: %1$sKeyphrase length%2$s: Good job!
sv_SE: %1$sLängd på nyckelordsfras%2$s: Bra jobbat!

en: %1$sKeyphrase length%3$s: No focus keyphrase was set for this page. %2$sSet a keyphrase in order to calculate your SEO score%3$s.
sv_SE: %1$sLängd på nyckelordsfras%3$s: Ingen fokus-nyckelordsfras har angetts för den här sidan. %2$sAnge en nyckelordsfras för att beräkna din SEO-poäng%3$s.

en: %1$sKeyphrase length%3$s: %2$sSet a keyphrase in order to calculate your SEO score%3$s.
sv_SE: %1$sLängd på nyckelordsfras%3$s: %2$sAnge en nyckelordsfras för att räkna ut din SEO-poäng%3$s.

en: %1$sKeyphrase distribution%2$s: Good job!
sv_SE: %1$sFördelning av nyckelordsfras%2$s: Bra jobbat!

en: %1$sKeyphrase distribution%3$s: Uneven. Some parts of your text do not contain the keyphrase or its synonyms. %2$sDistribute them more evenly%3$s.
sv_SE: %1$sFördelning av nyckelordsfras%3$s: Ojämn. Delar av din text innehåller inte nyckelordsfrasen eller dess synonymer. %2$sFördela nyckelordsfrasen mer jämnt%3$s.

en: %1$sKeyphrase distribution%3$s: Very uneven. Large parts of your text do not contain the keyphrase or its synonyms. %2$sDistribute them more evenly%3$s.
sv_SE: %1$sFördelning av nyckelordsfras%3$s: Väldigt ojämn. Stora delar av din text innehåller inte nyckelordsfrasen eller dess synonymer. %2$sFördela nyckelordsfrasen mer jämnt%3$s.

en: %1$sKeyphrase distribution%3$s: %2$sInclude your keyphrase or its synonyms in the text so that we can check keyphrase distribution%3$s.
sv_SE: %1$sFördelning av nyckelordsfras%3$s: %2$sInkludera din nyckelordsfras eller dess synonymer för att vi ska kunna analysera fördelningen%3$s.

en: %1$sKeyphrase in introduction%3$s: Your keyphrase or its synonyms do not appear in the first paragraph. %2$sMake sure the topic is clear immediately%3$s.
sv_SE: %1$sNyckelordsfras i introduktionen%3$s: Din nyckelordsfras eller dess synonymer förekommer inte i den första paragrafen. %2$sSe till att ämnet genast framgår%3$s.

en: %1$sKeyphrase in introduction%3$s: Your keyphrase or its synonyms appear in the first paragraph of the copy, but not within one sentence. %2$sFix that%3$s!
sv_SE: %1$sNyckelordsfras i introduktion%3$s: Din nyckelordsfras eller dess synonymer finns i det första stycket i texten, men inte inom samma mening. %2$sÅtgärda det%3$s!

en: %1$sKeyphrase in introduction%2$s: Well done!
sv_SE: %1$sNyckelordsfras i inledning%2$s: Bra gjort!

en: %1$sInternal links%2$s: There are both nofollowed and normal internal links on this page. Good job!
sv_SE: %1$sInterna länkar%2$s: Det finns både nofollowed och normal interna länkar på denna sida. Bra jobbat!

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sInternal links%2$s: You have enough internal links. Good job!
sv_SE: %1$sInterna länkar%2$s: Du har tillräckligt med interna länkar. Bra jobbat!

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sInternal links%3$s: The internal links in this page are all nofollowed. %2$sAdd some good internal links%3$s.
sv_SE: %1$sInterna länkar%3$s: De interna länkarna på denna sida är alla nofollow. %2$sLägg till några bra interna länkar%3$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sInternal links%3$s: No internal links appear in this page, %2$smake sure to add some%3$s!
sv_SE: %1$sInterna länkar%3$s: Inga interna länkar visas på denna sida, %2$s var noga med att lägga till några%3$s!

en: %1$sFunction words in keyphrase%3$s: Your keyphrase "%4$s" contains function words only. %2$sLearn more about what makes a good keyphrase.%3$s
sv_SE: %1$sFunktionsord i nyckelordsfras%3$s: Din nyckelordsfras ”%4$s” innehåller endast funktionsord. %2$sLäs mer om vad som gör en nyckelordsfras bra.%3$s

en: %1$sTransition words%2$s: Well done!
sv_SE: %1$sÖvergångsord%2$s: Bra gjort!

en: %1$sTransition words%2$s: Only %3$s of the sentences contain transition words, which is not enough. %4$sUse more of them%2$s.
sv_SE: %1$sÖvergångsord%2$s: Endast %3$s av meningarna innehåller övergångsord, vilket inte är tillräckligt. %4$sAnvänd fler%2$s.

en: %1$sTransition words%2$s: None of the sentences contain transition words. %3$sUse some%2$s.
sv_SE: %1$sÖvergångsord%2$s: Ingen av meningarna innehåller övergångsord. %3$sAnvänd några%2$s.

en: %1$sNot enough content%2$s: %3$sPlease add some content to enable a good analysis%2$s.
sv_SE: %1$sInte tillräckligt med innehåll%2$s: %3$sLägg till lite innehåll för att möjliggöra en bra analys%2$s.

en: %1$sSubheading distribution%2$s: You are not using any subheadings, but your text is short enough and probably doesn't need them.
sv_SE: %1$sFördelning av underrubriker%2$s: Du använder inga underrubriker, men din text är så kort att du förmodligen inte behöver dem.

en: %1$sSubheading distribution%2$s: You are not using any subheadings, although your text is rather long. %3$sTry and add some subheadings%2$s.
sv_SE: %1$sFördelning av underrubriker%2$s: Du använder inga underrubriker trots att din text är ganska lång. %3$sFörsök lägga till några underrubriker%2$s.

en: %1$sSubheading distribution%2$s: %3$d section of your text is longer than %4$d words and is not separated by any subheadings. %5$sAdd subheadings to improve readability%2$s. | %1$sSubheading distribution%2$s: %3$d sections of your text are longer than %4$d words and are not separated by any subheadings. %5$sAdd subheadings to improve readability%2$s.
sv_SE[0]: %1$sFördelning av underrubrik%2$s: %3$d sektion i din text är längre än %4$d ord och separeras inte av några underrubriker. %5$sLägg till underrubriker för att förbättra läsbarheten%2$s.
sv_SE[1]: %1$sFördelning av underrubrik%2$s: %3$d sektioner i din text är längre än %4$d ord och separeras inte av några underrubriker. %5$sLägg till underrubriker för att förbättra läsbarheten%2$s.

en: %1$sSubheading distribution%2$s: Great job!
sv_SE: %1$sFördelning av underrubriker%2$s: Bra jobbat!

en: %1$sSentence length%2$s: %3$s of the sentences contain more than %4$s words, which is more than the recommended maximum of %5$s. %6$sTry to shorten the sentences%2$s.
sv_SE: %1$sMeningslängd%2$s: %3$s meningarna innehåller mer än %4$s ord, vilket är mer än det rekommenderade maximalt %5$s. %6$sFörsök att förkorta meningarna%2$s.

en: %1$sSentence length%2$s: Great!
sv_SE: %1$sMeningslängd%2$s: Bra!

en: %1$sConsecutive sentences%2$s: There is enough variety in your sentences. That's great!
sv_SE: %1$sEfterföljande meningar%2$s: Det finns tillräckligt med variation i dina meningar. Bra jobbat!

en: %1$sConsecutive sentences%2$s: The text contains %3$d consecutive sentences starting with the same word. %5$sTry to mix things up%2$s! | %1$sConsecutive sentences%2$s: The text contains %4$d instances where %3$d or more consecutive sentences start with the same word. %5$sTry to mix things up%2$s!
sv_SE[0]: %1$sMeningar i följd%2$s: Texten innehåller %3$d mening i rad som inleds med samma ord. %5$sFörsök att blanda lite bättre%2$s!
sv_SE[1]: %1$sMeningar i följd%2$s: Texten innehåller %4$d ställen med %3$d meningar i rad som inleds med samma ord. %5$sFörsök att blanda lite bättre%2$s!

en: %1$sPassive voice%2$s: %3$s of the sentences contain passive voice, which is more than the recommended maximum of %4$s. %5$sTry to use their active counterparts%2$s.
sv_SE: %1$sPassiva verbformer%2$s: %3$s av meningarna innehåller passiva verbformer, vilket är mer än den rekommenderade maximala andelen på %4$s. %5$sFörsök att använda dess aktiva motsvarigheter%2$s.

en: %1$sPassive voice%2$s: You're using enough active voice. That's great!
sv_SE: %1$sPassivt tilltal%2$s: Du använder tillräckligt aktivt tilltal. Det är bra!

en: %1$sParagraph length%2$s: %3$d of the paragraphs contains more than the recommended maximum of %4$d words. %5$sShorten your paragraphs%2$s! | %1$sParagraph length%2$s: %3$d of the paragraphs contain more than the recommended maximum of %4$d words. %5$sShorten your paragraphs%2$s!
sv_SE[0]: %1$sLängd på stycken%2$s: %3$d av styckena innehåller mer än det rekommenderade maximala antalet på %4$d ord. %5$sKorta ner dina stycken%2$s!
sv_SE[1]: %1$sLängd på stycken%2$s: %3$d av styckena innehåller mer än det rekommenderade maximala antalet på %4$d ord. %5$sKorta ner dina stycken%2$s!

en: %1$sParagraph length%2$s: None of the paragraphs are too long. Great job!
sv_SE: %1$sLängd på textstycken%2$s: Inget stycke är för långt. Bra jobbat!

en: Good job!
sv_SE: Bra jobbat!

en: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: The copy scores %3$s in the test, which is considered %4$s to read. %5$s%6$s%7$s
sv_SE: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: Testet ger texten poängen %3$s, vilket anses %4$s att läsa. %5$s%6$s%7$s

en: Focus keyphrase
sv_SE: Fokusnyckelordsfras

en: Help on choosing the perfect focus keyphrase
sv_SE: Hjälp att välja den perfekta fokusnyckelordsfrasen

en: Would you like to add a related keyphrase?
sv_SE: Vill du lägga till en relaterad nyckelordsfras?

note: translators: %s expands to Premium
en: Go %s!
sv_SE: Kör %s!

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Did you know %s also analyzes the different word forms of your keyphrase, like plurals and past tenses?
sv_SE: Visste du att %s också analyserar olika versioner av ord i din nyckelordsfras, till exempel plural och olika tempus?

en: Check Keyphrase Density
sv_SE: Kontrollera nyckelordsfrasens densitet

en: Disable
sv_SE: Inaktivera

en: Allow Control
sv_SE: Tillåt kontroll

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: This tab allows you to selectively disable %s features for all sites in the network. By default all features are enabled, which allows site admins to choose for themselves if they want to toggle a feature on or off for their site. When you disable a feature here, site admins will not be able to use that feature at all.
sv_SE: Denna flik låter dig selektivt inaktivera funktioner i %s för alla webbsidor i nätverket. Som standard är alla funktioner aktiverade, vilket låter sidadministratörer att själva avgöra om de vill använda en funktion eller inte för sin webbplats. Om du inaktiverar en funktion här kommer administratörerna för olika webbplatser inte att kunna använda den funktionen överhuvudtaget.

en: Rank better with synonyms & related keyphrases
sv_SE: Ranka högre med synonymer och relaterade nyckelordsfraser

en: optimize a single post for synonyms and related keyphrases.
sv_SE: optimera ett enskilt inlägg för synonymer och relaterade nyckelordsfraser.

note: translators: %s: argument name
en: %s is a required feature toggle argument.
sv_SE: %s är ett obligatoriskt argument för funktionsväxling.

en: Synonyms & related keyphrases
sv_SE: Synonymer och relaterade nyckelordsfraser

en: Add related keyphrase
sv_SE: Lägg till relaterad nyckelordsfras

en: Remove keyphrase
sv_SE: Ta bort nyckelordsfras

en: Keyphrase:
sv_SE: Nyckelordsfras:

en: This feature has been disabled by the network admin.
sv_SE: Denna funktion har inaktiverats av nätverksadministratören.

en: Clear Image
sv_SE: Rensa bild

en: Multiple keyphrases
sv_SE: Flera nyckelordsfraser

en: Focus keyphrase not set.
sv_SE: Ingen fokusnyckelordsfras har angetts.

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Get %s
sv_SE: Skaffa %s

en: Optional. Customize how you want to describe the duration of the instruction
sv_SE: Valfritt. Anpassa hur du vill beskriva varaktigheten av instruktionen

en: Describe the duration of the instruction:
sv_SE: Beskriv varaktigheten av instruktionen:

en: Learn more about the readability analysis
sv_SE: Lär dig mer om läsbarhetsanalysen

en: Readability analysis:
sv_SE: Läsbarhetsanalys:

en: There is a new notification. | There are new notifications.
sv_SE[0]: Det finns en ny notis.
sv_SE[1]: Det finns nya notiser.

en: Colon
sv_SE: Kolon

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'SEO' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to the creation of duplicate SEO meta.
en: Both %1$s and %2$s manage the SEO of your site. Running two SEO plugins at the same time is detrimental.
sv_SE: Både %1$s och %2$s hanterar SEO på din webbplats. Att köra två SEO-tillägg samtidigt är skadlig.

note: translators: %s expands to a unit of time (e.g. 1 day).
en: %s, %s and %s
sv_SE: %s, %s och %s

note: translators: %s expands to a unit of time (e.g. 1 day).
en: %s and %s
sv_SE: %s och %s

en: %d minute | %d minutes
sv_SE[0]: %d minut
sv_SE[1]: %d minuter

en: %d hour | %d hours
sv_SE[0]: %d timme
sv_SE[1]: %d timmar

en: %d day | %d days
sv_SE[0]: %d dag
sv_SE[1]: %d dagar

en: Enter a step title
sv_SE: Ange en stegrubrik

en: Optional. This can give you better control over the styling of the steps.
sv_SE: Valfritt. Detta kan ge dig bättre kontroll över utseendet på stegen.

en: CSS class(es) to apply to the steps
sv_SE: CSS-klass(er) som ska tillämpas på steget

en: minutes
sv_SE: minuter

en: hours
sv_SE: timmar

en: days
sv_SE: dagar

en: Create a How-to guide in an SEO-friendly way. You can only use one How-to block per post.
sv_SE: Skapa en Hur-gör-man-guide på ett SEO-vänligt sätt. Du kan endast använda ett Hur-gör-man-block per inlägg.

en: List your Frequently Asked Questions in an SEO-friendly way. You can only use one FAQ block per post.
sv_SE: Lista dina vanliga frågor på ett SEO-vänligt sätt. Du kan endast använda ett block för vanliga frågor per inlägg.

en: Copy error
sv_SE: Kopieringsfel

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: An error occurred loading the %s primary taxonomy picker.
sv_SE: Ett fel uppstod under hämtning av %s primära taxonomi-väljaren.

note: translators: %1$s expands to Yoast.
en: %1$s Structured Data Blocks
sv_SE: %1$s strukturerade datablock

en: Time needed:
sv_SE: Tid som behövs:

en: Move question down
sv_SE: Flytta fråga ner

en: Move question up
sv_SE: Flytta fråga upp

en: Insert question
sv_SE: Infoga fråga

en: Delete question
sv_SE: Ta bort fråga

en: Enter the answer to the question
sv_SE: Ange svaret på frågan

en: Enter a question
sv_SE: Ange en fråga

en: Add question
sv_SE: Lägg till fråga

en: Frequently Asked Questions
sv_SE: Vanliga frågor

note: translators: %s expands to a 'Yoast SEO Premium' text linked to the yoast.com website.
en: Great news: you can, with %s!
sv_SE: Bra nyheter: du kan, med %s!

en: (Opens in a new browser window)
sv_SE: (Öppnas i ett nytt webbläsarfönster)

note: translators: %s expands to the taxonomy name.
en: Select the primary %s
sv_SE: Välj den primära %s

en: Check links to this URL
sv_SE: Kontrollera länkar till denna URL

en: Keyword research training
sv_SE: Träning i nyckelordsforskning

en: Are you trying to use multiple keyphrases? You should add them separately below.
sv_SE: Försöker du använda flera nyckelordsfraser? Du borde lägga till dem separat nedan.

en: Mark as cornerstone content
sv_SE: Markera som grundstensinnehåll

en: Move step down
sv_SE: Flytta steg ner

en: Move step up
sv_SE: Flytta steg upp

en: Insert step
sv_SE: Infoga steg

en: Delete step
sv_SE: Ta bort steg

en: Add image
sv_SE: Lägg till bild

en: Enter a step description
sv_SE: Ange en stegbeskrivning

en: Enter a description
sv_SE: Ange en beskrivning

en: Unordered list
sv_SE: Osorterad lista

en: Showing step items as an ordered list.
sv_SE: Visar stegobjekt i en sorterad lista.

en: Showing step items as an unordered list
sv_SE: Visar stegobjekt i en osorterad lista

en: Add step
sv_SE: Lägg till steg

en: Delete total time
sv_SE: Ta bort total tid

en: Add total time
sv_SE: Lägg till total tid

en: How to
sv_SE: Hur man gör

en: How-to
sv_SE: Hur-man-gör

en: Analysis results
sv_SE: Analysresultat

en: Enter a focus keyphrase to calculate the SEO score
sv_SE: Ange en fokus-nyckelordsfras för att beräkna SEO-poängen

en: Learn more about Cornerstone Content.
sv_SE: Lär dig mer om grundstensinnehåll.

en: Cornerstone content should be the most important and extensive articles on your site.
sv_SE: Grundstensinnehåll ska vara de viktigaste och mest omfattande artiklarna på din webbplats.

en: Restore Site
sv_SE: Återställ webbplats

en: Network Settings
sv_SE: Nätverksinställningar

en: You are not allowed to perform this action.
sv_SE: Du saknar behörighet att utföra denna åtgärd.

note: translators: %s: error message
en: Error: %s
sv_SE: Fel: %s

note: translators: %s: success message
en: Success: %s
sv_SE: Klart: %s

note: translators: %s expands to the ID of a site within a multisite network.
en: Site with ID %d not found.
sv_SE: Webbplats med ID %d hittades inte.

en: No site has been selected to restore.
sv_SE: Ingen webbplats har valts för att återställa.

en: You are not allowed to modify unregistered network settings.
sv_SE: Du saknar behörighet att modifiera oregistrerade nätverksinställningar.

en: deleted
sv_SE: borttaget

en: Would you like to add another keyphrase?
sv_SE: Vill du lägga till en till nyckelordsfras?

en: image preview
sv_SE: förhandsgranskning av bild

en: Copied!
sv_SE: Kopierad!

en: Not supported!
sv_SE: Stöds inte!

en: {{a}}Read our article about site structure{{/a}} to learn more about how internal linking can help improve your SEO.
sv_SE: {{a}}Läs vår artikel om webbplatsstruktur{{/a}} för att lära dig mer om hur intern länkning kan förbättra din SEO.

en: Consider linking to these {{a}}cornerstone articles:{{/a}}
sv_SE: Överväg att länka till dessa {{a}}grundstensartiklar:{{/a}}

en: Consider linking to these articles:
sv_SE: Överväg att länka till dessa artiklar:

en: Copy link
sv_SE: Kopiera länk

note: translators: %s expands to the link value
en: Copy link to suggested article: %s
sv_SE: Kopiera länk till föreslagen artikel: %s

en: Read our %1$sultimate guide to keyword research%2$s to learn more about keyword research and keyword strategy.
sv_SE: Läs vår %1$sultimata guide till nyckelordsforskning%2$s för att lära dig mer om nyckelordsforskning och nyckelordsstrategi.

en: The following words occur the most in the content. These give an indication of what your content focuses on. If the words differ a lot from your topic, you might want to rewrite your content accordingly.
sv_SE: Följande ord och ordkombinationer förekommer mest i innehållet. Dessa ger en indikation på vad ditt innehåll fokuserar på. Om orden skiljer sig mycket från ditt ämne, kanske du vill skriva om ditt innehåll i enlighet med detta.

en: Prominent words
sv_SE: Framträdande ord

en: The site's tagline
sv_SE: Webbplatsens slogan

note: translators: %1$s expands to the missing field name.
en: Not all required fields are given. Missing field %1$s
sv_SE: Alla obligatoriska fält är inte ifyllda. Fältet %1$s saknas

en: Add synonyms
sv_SE: Lägg till synonymer

en: Would you like to add keyphrase synonyms?
sv_SE: Vill du lägga till nyckelordsfras-synonymer?

en: Would you like to add more than one keyphrase?
sv_SE: Vill du lägga till mer än en nyckelordsfras?

note: translators: %1$s expands to an opening anchor tag, %2$s expands to a closing anchor tag.
en: You can edit the SEO meta-data for this custom type on the %1$sShop page%2$s.
sv_SE: Du kan redigera dina SEO meta-data för denna anpassade typ på %1$sbutikssidan%2$s.

en: You haven't set a Shop page in your WooCommerce settings. Please do this first.
sv_SE: Du har inte angivit någon sida för din butik i inställningarna för WooCommerce. Gör det först.

en: Current year
sv_SE: Nuvarande år

en: Something went wrong. Please reload the page.
sv_SE: Något gick fel. Ladda om sidan.

en: Url preview
sv_SE: Förhandsgranskning av URL

en: Please provide a meta description by editing the snippet below. If you don’t, Google will try to find a relevant part of your post to show in the search results.
sv_SE: Ange en metabeskrivning genom att ändra förhandsvisningstexten nedan. Om du inte gör detta, kommer Google att försöka hitta en relevant del av ditt inlägg för visning i sökresultaten.

en: Tagline
sv_SE: Slogan

en: Page
sv_SE: Sida

en: Modify your meta description by editing it right here
sv_SE: Redigera din metabeskrivning genom att ändra den här

en: description (custom taxonomy)
sv_SE: beskrivning (anpassad taxonomi)

en: (custom taxonomy)
sv_SE: (anpassad taxonomi)

en: (custom field)
sv_SE: (anpassat fält)

en: Caption
sv_SE: Rubrik

en: Pagenumber
sv_SE: Sidnummer

en: Pagetotal
sv_SE: Sidtotal

en: Page number
sv_SE: Sidnummer

en: User description
sv_SE: Användarbeskrivning

en: Modified
sv_SE: Ändrad

en: Post type (plural)
sv_SE: Inläggstyp (plural)

en: Post type (singular)
sv_SE: Inläggstyp (singular)

en: Separator
sv_SE: Avgränsare

en: Search phrase
sv_SE: Sökfras

en: Term title
sv_SE: Termrubrik

en: Term description
sv_SE: Termbeskrivning

en: Tag description
sv_SE: Etikettbeskrivning

en: Category description
sv_SE: Kategoribeskrivning

en: Primary category
sv_SE: Huvudkategori

en: Category
sv_SE: Kategori

en: Tag
sv_SE: Etikett

en: Excerpt only
sv_SE: Endast utdrag

en: Excerpt
sv_SE: Utdrag

en: Site title
sv_SE: Sidrubrik

en: Archive title
sv_SE: Arkivrubrik

en: Parent title
sv_SE: Överordnad rubrik

en: Date
sv_SE: Datum

en: Get Yoast SEO Premium
sv_SE: Skaffa Yoast SEO Premium

en: You should create a redirect to ensure your visitors do not get a 404 error when they click on the no longer working URL.
sv_SE: Du bör skapa en omdirigering för att se till att dina besökare inte får ett 404-fel när de klickar på den URL som inte längre fungerar.

en: Search engines and other websites can still send traffic to your deleted post.
sv_SE: Sökmotorer och andra webbplatser kan fortfarande skicka trafik till ditt borttagna inlägg.

en: Make sure you don't miss out on traffic!
sv_SE: Se till att du inte missar trafik!

note: translators: %1$s expands to the translated name of the post type. translators: 1: term label
en: You just deleted a %1$s.
sv_SE: Du tog just bort en %1$s.

note: translators: %1$s expands to the translated name of the post type.
en: You just trashed a %1$s.
sv_SE: Du slängde just en %1$s.

note: translators: %s expands to the post type name.
en: Settings for %s archive
sv_SE: Inställningar för arkivet %s

en: The settings on this page allow you to specify what the default search appearance should be for any type of content you have. You can choose which content types appear in search results and what their default description should be.
sv_SE: Inställningarna på denna sida låter dig ange vilket sökutseende som ska användas som standard för vilken typ av innehåll du har. Du kan välja vilka inläggstyper som ska synas i sökresultat och vad deras beskrivning ska vara som standard.

en: Dismiss this notice
sv_SE: Avfärda denna notis

note: Translators: %s expands to the actual language.
en: Your site language is set to %s. If this is not correct, contact your site administrator.
sv_SE: Språket för din webbplats är inställt till %s. Om detta inte stämmer bör du kontakta webbplatsens administratör.

note: translators: %1$s expands Yoast, %2$s expands to an opening anchor tag, %3$s expands to a closing anchor tag.
en: %1$s respects your privacy. Read our %2$sprivacy policy%3$s on how we handle your personal information.
sv_SE: %1$s respekterar din integritet. Läs vår %2$sintegritetspolicy%3$s om hur vi hanterar dina personuppgifter.

en: Includes a free MyYoast account which gives you access to our free SEO for Beginners course!
sv_SE: Inkluderar ett gratis konto på MyYoast som ger dig fri tillgång till vår gratis SEO-kurs för nybörjare!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO for WordPress, %2$s expands to Yoast
en: Sign up for our newsletter if you would like to keep up-to-date about %1$s, other cool plugins by %2$s, and interesting news and tips from the world of SEO.
sv_SE: Prenumerera på vårt nyhetsbrev om du vill hålla dig uppdaterad inom %1$s, andra häftiga tillägg av %2$s och intressanta nyheter och tips inom SEO-världen.

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Baidu Webmaster Tools site add page, %2$s is the link closing tag.
en: Get your Baidu verification code in %1$sBaidu Webmaster Tools%2$s.
sv_SE: Skaffa din verifieringskod för Baidu i %1$sBaidu Webmaster Tools%2$s.

en: Baidu verification code
sv_SE: Verifieringskod för Baidu

note: translators: %s is replaced with Yoast SEO.
en: The %s importer functionality uses temporary database tables. It seems your WordPress install does not have the capability to do this, please consult your hosting provider.
sv_SE: Importfunktionen %s använder temporära databastabeller. Det verkar som om din WordPress-installation inte har möjlighet att göra detta, kontakta ditt webbhotell.

note: translators: %s is replaced with the plugin's name.
en: Cleanup of %s data failed.
sv_SE: Rensningen av %s data misslyckades.

en: Content Type
sv_SE: Innehållstyp

en: Filter by content type
sv_SE: Filtrera efter innehållstyp

en: Show All Content Types
sv_SE: Visa alla innehållstyper

en: Replaced with the normal title for an archive generated by WordPress
sv_SE: Ersatt med den vanliga rubriken för ett arkiv som genereras av WordPress

en: Clean
sv_SE: Rensa

en: Once you're certain your site is OK, you can clean up. This will remove all the original data.
sv_SE: När du är säker på att din webbplats är OK så kan du rensa den. Detta kommer ta bort alla originaldata.

en: Step 5: Clean up
sv_SE: Steg 5: Rensa

en: You should run the configuration wizard, from the SEO &rarr; General &rarr; Dashboard page, to make sure all the settings for your site are correct.
sv_SE: Du bör köra konfigurationsguiden från adminpanel SEO &rarr; Allmänt &rarr;, för att se till att du har rätt inställningar för din webbplats.

en: Step 4: Run the configuration wizard
sv_SE: Steg 4: Kör konfigurationsguiden

en: Please check your posts and pages and see if the metadata was successfully imported.
sv_SE: Kontrollera dina sidor och inlägg så att metadatan importerades.

en: Step 3: Check your data
sv_SE: Steg 3: Kontrollera dina data

note: translators: 1: expands to Yoast SEO
en: This will import the post metadata like SEO titles and descriptions into your %1$s metadata. It will only do this when there is no existing %1$s metadata yet. The original data will remain in place.
sv_SE: Detta kommer att importera inläggets metadata som SEO-rubriker och beskrivningar till dina metadata för %1$s. Detta görs endast när det inte finns någon existerande metadata för %1$s. De ursprungliga uppgifterna kommer att finnas kvar.

en: Step 2: Import
sv_SE: Steg 2: Importera

en: Please make a backup of your database before starting this process.
sv_SE: Gör en säkerhetskopia av din databas innan du startar denna process.

en: Step 1: Create a backup
sv_SE: Steg 1: Skapa en säkerhetskopia

en: We've detected data from one or more SEO plugins on your site. Please follow the following steps to import that data:
sv_SE: Vi har upptäckt data från en eller flera SEO-tillägg på din webbplats. Följ stegen nedan för att importera detta:

en: Plugin:
sv_SE: Tillägg:

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: %s did not detect any plugin data from plugins it can import from.
sv_SE: %s upptäckte inte någon tilläggsdata från tillägg som det kan importera från.

en: Posts that should not show up in search results
sv_SE: Inlägg som inte visas i sökresultat

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we've found data from.
en: %s data found.
sv_SE: %s data hittades.

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're removing data from.
en: %s data successfully removed.
sv_SE: %s data har tagits bort.

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're importing data from.
en: %s data successfully imported.
sv_SE: %s data importerades.

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're trying to find data from.
en: %s data not found.
sv_SE: %s data hittades inte.

en: 24/7 email support
sv_SE: E-postsupport dygnet runt

en: No more dead links a.k.a. 404 pages
sv_SE: Inga fler döda länkar, så kallade 404-sidor

en: Get real-time suggestions for internal links
sv_SE: Få realtidsförslag till interna länkar

en: Preview your page in Facebook and Twitter
sv_SE: Förhandsgranska din sida i Facebook och Twitter

en: this author's archives
sv_SE: arkiv för denna författare

note: translators: %s expands to "this author's archives".
en: Do not allow search engines to show %s in search results.
sv_SE: Tillåt inte sökmotorer att visa %s i sökresultat.

en: To let search engines know which social profiles are associated to this site, enter your site social profiles data below.
sv_SE: För att låta sökmotorer vet vilka sociala profiler som är kopplade till denna webbplats, ange datan för dina sociala profiler för webbplatsen nedan.

en: Learn more about your social profiles settings
sv_SE: Lär dig mer om inställningarna för dina sociala profiler

en: Remove the categories prefix?
sv_SE: Ta bort kategoriprefixen?

note: translators: %s expands to <code>/category/</code>
en: Category URLs in WordPress contain a prefix, usually %s, this feature removes that prefix, for categories only.
sv_SE: Webbadresser till kategorier i WordPress innehåller ett prefix, vanligtvis %s. Denna funktion tar bort det prefixet, endast för kategorier.

en: Help on the category prefix setting
sv_SE: Hjälp med inställningen för kategoriprefixen

en: Category URLs
sv_SE: Webbadresser till kategorier

en: Learn more about the available variables
sv_SE: Lär dig mer om de tillgängliga variablerna

en: Learn more about the RSS feed setting
sv_SE: Lär dig mer om inställningen för RSS-flödet

note: translators: %s expands to the post type's name.
en: the archive for %s
sv_SE: arkivet för %s

en: Redirect attachment URLs to the attachment itself?
sv_SE: Omdirigera webbadresser till bilagor till själva bilagan?

en: We recommend you set this to Yes.
sv_SE: Vi rekommenderar att du anger ”Ja” för detta.

en: Media & attachment URLs
sv_SE: URL:er till media och bilagor

en: When you upload media (an image or video for example) to WordPress, it doesn't just save the media, it creates an attachment URL for it. These attachment pages are quite empty: they contain the media item and maybe a title if you entered one. Because of that, if you never use these attachment URLs, it's better to disable them, and redirect them to the media item itself.
sv_SE: När du laddar upp media (t.ex. en bild eller video) till WordPress, så sparas inte bara mediet, utan det skapas också en webbadress till bilagan. Dessa bilagssidor är ganska tomma: de innehåller bara medieobjektet och eventuellt en rubrik om du angav det. På grund av detta är det bättre att inaktivera dessa webbadresser till bilagor om du inte använder dem och omdirigera dem till själva medieobjektet.

en: Learn more about the Media and attachment URLs setting
sv_SE: Lär dig mer om inställningen för URL:er till media och bilagor

en: This is what shows in the search results when people find your homepage. This means this is probably what they see when they search for your brand name.
sv_SE: Detta är vad som visas i sökresultat när personer hittar din webbplats. Detta betyder att det här antagligen är vad de ser när de söker efter ditt varumärke.

en: Learn more about the special pages setting
sv_SE: Lär dig mer om inställningen för speciella sidor

en: date archives
sv_SE: datumarkiv

en: Help on the date archives search results setting
sv_SE: Hjälp med inställningen för sökresultat för datumarkiv

en: archives for authors without posts
sv_SE: arkiv för författare utan inlägg

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the archives for authors without posts in the search results technically means those will have a %1$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
sv_SE: Att inte visa arkiven för författare utan inlägg i sökresultaten betyder tekniskt sätt att dessa inte kommer ha en %1$s-robotmeta och kommer uteslutas från XML-webbplatskartor. %2$sMer info om inställningarna för sökresultat%3$s.

en: Help on the authors without posts archive search results setting
sv_SE: Hjälp med inställningen för sökresultat för författare utan inlägg

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the archive for authors in the search results technically means those will have a %1$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
sv_SE: Att inte visa arkiven för författare i sökresultaten betyder tekniskt sätt att dessa inte kommer ha en %1$s-robotmeta och kommer uteslutas från XML-webbplatskartor. %2$sMer info om inställningarna för sökresultat%3$s.

en: Help on the author archives search results setting
sv_SE: Hjälp med inställningen för sökresultat för författararkiv

en: Archives settings help
sv_SE: Hjälp med inställningarna för arkiv

en: Learn more about the archives setting
sv_SE: Lär dig mer om inställningen för arkiv

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Yandex verification code in %1$sYandex Webmaster Tools%2$s.
sv_SE: Skaffa din verifieringskod för Yandex i %1$sYandex Webmaster Tools%2$s.

en: Yandex verification code
sv_SE: Yandex verifieringskod

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Google verification code in %1$sGoogle Search Console%2$s.
sv_SE: Skaffa din verifieringskod för Google i %1$sGoogle Search Console%2$s.

en: Google verification code
sv_SE: Google verifieringskod

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Bing verification code in %1$sBing Webmaster Tools%2$s.
sv_SE: Skaffa din verifieringskod för Bing i %1$sBing Webmaster Tools%2$s.

en: Bing verification code
sv_SE: Bing verifieringskod

en: You can use the boxes below to verify with the different Webmaster Tools. This feature will add a verification meta tag on your home page. Follow the links to the different Webmaster Tools and look for instructions for the meta tag verification method to get the verification code. If your site is already verified, you can just forget about these.
sv_SE: Du kan använda rutorna nedan för att verifiera med olika webbmaster-verktyg. Denna funktion kommer lägga till en verifieringsmetatagg på din startsida. Följ länkarna i de olika webbmaster-verktygen och leta efter instruktionerna för metataggsverifiering för att få verifieringskoden. Om din webbplats redan är verifierad kan du hoppa över detta.

en: Learn more about the Webmaster Tools verification
sv_SE: Lär dig mer om verifiering med webbmaster-verktygen

en: On
sv_SE: På

note: translators: %s expands to a feature's name translators: %s expands to an integration's name
en: Help on: %s
sv_SE: Hjälp med: %s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with a lot of features. You can enable / disable some of them below. Clicking the question mark gives more information about the feature.
sv_SE: %1$s kommer med många funktioner. Du kan aktivera/inaktivera några av dem nedan. Om du klickar på frågetecknet får du mer information om funktionen.

en: Off
sv_SE: Av

en: Read why XML Sitemaps are important for your site.
sv_SE: Läs om varför XML-webbplatskartor är viktiga för din webbplats.

note: translators: %s: Yoast SEO
en: Enable the XML sitemaps that %s generates.
sv_SE: Aktivera XML-webbplatskartan som %s genererar.

en: See the XML sitemap.
sv_SE: Visa XML-webbplatskartan.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: See who contributed to %1$s.
sv_SE: Se vem som bidragit till %1$s.

en: Help on this search results setting
sv_SE: Hjälp med denna inställning för sökresultat

note: translators: 1: expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy; 2: expands to <code>noindex</code>; 3: link open tag; 4: link close tag.
en: Not showing the archive for %1$s in the search results technically means those will have a %2$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %3$sMore info on the search results settings%4$s.
sv_SE: Att inte visa arkiven för %1$s i sökresultaten betyder tekniskt sätt att dessa inte kommer ha en %2$s-robotmeta och kommer uteslutas från XML-webbplatskartor. %3$sMer info om inställningarna för sökresultat%4$s.

note: translators: 1: expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy; 2: expands to <code>noindex</code>; 3: link open tag; 4: link close tag.
en: Not showing %1$s in the search results technically means those will have a %2$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %3$sMore info on the search results settings%4$s.
sv_SE: Att inte visa %1$s i sökresultaten betyder tekniskt sätt att dessa inte kommer ha en %2$s-robotmeta och kommer uteslutas från XML-webbplatskartor. %3$sMer info om inställningarna för sökresultat%4$s.

note: Translators: %s translates to "yes" or "no", %s translates to the Post Label in plural form Translators: %s translates to the "yes" or "no" ,%s translates to the Post Label in plural form
en: %s (current default for %s)
sv_SE: %s (nuvarande standard för %s)

en: Content Types
sv_SE: Innehållstyper

note: translators: %1$s expands to the post type name.
en: Should search engines follow links on this %1$s?
sv_SE: Ska sökmotorer följa länkar på denna %1$s?

note: translators: %1$s expands to Yes or No,  %2$s expands to the post type name.
en: Default for %2$s, currently: %1$s
sv_SE: Standard för %2$s, för närvarande: %1$s

note: translators: %s expands to the post type name. Translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Allow search engines to show this %s in search results?
sv_SE: Tillåt sökmotorer att visa denna/detta %s i sökresultat?

en: Search Appearance
sv_SE: Sökutseende

en: Please specify what content types you would like to appear in search engines. If you do not know the differences between these, it's best to choose the default settings.
sv_SE: Ange vilka innehållstyper du vill ska synas i sökmotorer. Om du inte vet skillnaden mellan dessa är det bäst att välja standardinställningarna.

note: Translators: %1$s expands to the name of the post type. The options given to the user are "visible" and "hidden"
en: Search engines should show "%1$s" in search results:
sv_SE: Sökmotorer bör visa ”%1$s” i sökresultaten:

en: Search engine visibility
sv_SE: Synlighet för sökmotorer

note: translators: %s expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy
en: Show %s in search results?
sv_SE: Visa %s i sökresultaten?

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Toggle %1$s's XML Sitemap
sv_SE: Slå på/av XML-webbplatskartan för %1$s

en: Enable this feature if you want Twitter to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
sv_SE: Aktivera den här funktionen om du vill att Twitter ska visa en förhandsgranskning med bilder och ett textutdrag när en länk till din webbplats delas.

en: Enable this feature if you want Facebook and other social media to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
sv_SE: Aktivera den här funktionen om du vill att Facebook och andra sociala medier ska visa en förhandsgranskning med bilder och ett textutdrag när en länk till din webbplats delas.

note: translators: %s: Ryte
en: Read more about how %s works.
sv_SE: Läs mer om hur %s fungerar.

note: translators: %s: 'Semrush' translators: %s: Ryte translators: %s: Zapier. translators: %s: Algolia.
en: %s integration
sv_SE: Integration med %s

en: Find out how the text link counter can enhance your SEO.
sv_SE: Få reda på hur textlänkräknaren kan förbättra din SEO.

en: The text link counter helps you improve your site structure.
sv_SE: Textlänkräknaren hjälper dig förbättra strukturen för din webbplats.

en: Find out how cornerstone content can help you improve your site structure.
sv_SE: Få reda på hur grundstensinnehåll kan hjälpa dig förbättra strukturen för din webbplats.

en: The cornerstone content feature lets you to mark and filter cornerstone content on your website.
sv_SE: Funktionen grundstensinnehåll låter dig markera och filtrera grundstensinnehåll på din webbplats.

en: Discover why readability is important for SEO.
sv_SE: Få reda på varför läsbarhet är viktigt för SEO.

en: The readability analysis offers suggestions to improve the structure and style of your text.
sv_SE: Läsbarhetsanalysen visar dig hur du förbättrar strukturen och stilen för din text.

en: Learn how the SEO analysis can help you rank.
sv_SE: Lär dig hur SEO-analysen kan hjälpa dig ranka.

en: The SEO analysis offers suggestions to improve the SEO of your text.
sv_SE: SEO-analysen visar dig hur du kan förbättra SEO för din text.

en: SEO analysis
sv_SE: SEO-analys

note: translators: %1$s expands to WooCommerce
en: Allow customers to pick up their %s order locally
sv_SE: Låt dina kunder hämta upp deras order från %s lokalt

en: Get better search results in local search
sv_SE: Få bättre sökresultat i lokala sökningar

en: Good results
sv_SE: Bra resultat

note: translators: %1$s resolves to Yoast.com
en: Latest blog posts on %1$s
sv_SE: Senaste blogginläggen på %1$s

en: Remove highlight from the text
sv_SE: Ta bort markering från texten

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the Onboarding Wizard, %3$s is the link closing tag.
en: Get started quickly with the %1$s %2$sconfiguration wizard%3$s!
sv_SE: Kom igång snabbt med hjälp av %2$skonfigurationsguiden%3$s för %1$s!

en: First-time SEO configuration
sv_SE: Startkonfiguration för SEO

note: Translators: %s expands to the actual language.
en: Your site language is set to %s.
sv_SE: Språket på din webbplats är inställt på %s.

en: Highlight this result in the text
sv_SE: Markera detta resultat i texten

en: Considerations
sv_SE: Överväganden

en: Errors
sv_SE: Fel

en: Change language
sv_SE: Byt språk

note: translators: %s expands to ".htaccess".
en: %s file
sv_SE: filen %s

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: Save changes to %s
sv_SE: Spara ändringar till %s

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: Edit the content of your %s:
sv_SE: Redigera innehållet i din %s:

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: Create %s file
sv_SE: Skapa filen %s

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: Updated %s
sv_SE: Uppdaterade %s

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: You cannot edit the %s file.
sv_SE: Du kan inte redigera filen %s.

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: You cannot create a %s file.
sv_SE: Du kan inte skapa filen %s.

note: translators: %1$s expands to the dependency name.
en: More information about %1$s
sv_SE: Mer information om %1$s

en: Configuration Wizard
sv_SE: Konfigurationsguide

en: You've done it!
sv_SE: Du har gjort det!

note: translators: %s expands to the extension title
en: Manage your %s subscription on MyYoast
sv_SE: Hantera din %s-prenumeration på MyYoast

note: translators: %1$s expands to the posttype label, %2$s expands anchor to blog post about cornerstone content, %3$s expands to </a>
en: Mark the most important %1$s as 'cornerstone content' to improve your site structure. %2$sLearn more about cornerstone content%3$s.
sv_SE: Markera de viktigaste %1$s som ”grundstensinnehåll” för att förbättra din webbplatsstruktur. %2$sLäs mer om grundstensinnehåll%3$s.

en: (Opens in a new browser tab)
sv_SE: (Öppnas i en ny webbläsarflik)

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag
en: Posts %1$swithout%2$s a focus keyphrase
sv_SE: Inlägg %1$sutan%2$s en fokusnyckelordsfras

en: Hey, your SEO is doing pretty well! Check out the stats:
sv_SE: Det går ganska bra för din SEO! Kolla in statistiken:

en: You don't have any published posts, your SEO scores will appear here once you make your first post!
sv_SE: Du har inga publicerade inlägg, dina SEO-poäng kommer att visas här när du gör ditt första inlägg!

en: On this page, you can change the name of your site and choose which separator to use. The separator will display, for instance, between your post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in the search results. Choose the one that fits your brand best or takes up the least space in the snippets.
sv_SE: På den här sidan kan du ändra namnet på din webbplats och välja vilken avgränsare du vill använda. Avgränsaren visas exempelvis mellan din inläggsrubrik och webbplatsens namn. Symbolerna visas i den storlek som visas i sökresultaten. Välj den som passar ditt varumärke bäst eller som tar upp minst utrymme i förhandsvisningstexten.

en: Something else
sv_SE: Något annat

en: A portfolio
sv_SE: En portfölj

en: A corporation
sv_SE: Ett företag

en: A small offline business
sv_SE: Ett litet offline-företag

en: A news channel
sv_SE: En nyhetskanal

en: An online shop
sv_SE: En nätbutik

en: A blog
sv_SE: En blogg

note: translators: %1$s resolves to the home_url of the blog.
en: What does the site %1$s represent?
sv_SE: Vad representerar webbplats %1$s?

en: If you choose no, your author archives will be deactivated to prevent  duplicate content issues.
sv_SE: Om du väljer nej, kommer ditt författararkiv att inaktiveras för att förhindra problem med duplicerat innehåll.

en: Option B: My site is under construction and should not be indexed
sv_SE: Alternativ B: Min webbplats är under uppbyggnad och ska inte indexeras

en: Option A: My site is live and ready to be indexed
sv_SE: Alternativ A: Min webbplats är live och redo att bli indexerad

en: Choose under construction if you want to keep the site out of the index of search engines. Don't forget to activate it once you're ready to publish your site.
sv_SE: Välj under konstruktion om du inte vill att webbplatsen ska indexeras av sökmotorer. Glöm inte att aktivera det när du är redo att publicera din webbplats.

en: Please specify if your site is under construction or already active.
sv_SE: Ange om din webbplats är under uppbyggnad eller redan aktiv.

en: This information will be used in Google's Knowledge Graph Card, the big block of information you see on the right side of the search results.
sv_SE: Denna information kommer att användas i Googles Faktaruta, det stora informationsblocket du ser till höger om sökresultaten.

en: Read more like this on our SEO blog
sv_SE: Läs mer om sådant här på vår SEO-blogg

note: translators: %s expands to the readability score
en: Readability: %s
sv_SE: Läsbarhet: %s

en: Not activated
sv_SE: Inte aktiverad

en: Activated
sv_SE: Aktiverad

note: translators: %1$s expands to Yoast
en: %1$s recommendations for you
sv_SE: Rekommendationer för dig från %1$s

en: All Readability Scores
sv_SE: Alla läsbarhetspoäng

en: Filter by Readability Score
sv_SE: Filtrera efter läsbarhetspoäng

note: translators: %1$s expands to the product name. %2$s expands to a link to My Yoast
en: You are not receiving updates or support! Fix this problem by adding this site and enabling %1$s for it in %2$s.
sv_SE: Du tar inte emot uppdateringar eller support! Åtgärda problemet genom att lägga till denna webbplats och aktivera %1$s för det i %2$s.

note: translators: %1$s expands to the request method
en: Request method %1$s is not valid.
sv_SE: Metoden %1$s är inte giltig för begäran.

en: Text link counter
sv_SE: Textlänkräknare

en: Number of internal links linking to this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
sv_SE: Antal interna länkar som länkar till detta inlägg. Se texten ”Yoast-kolumner” i hjälpfliken för mer info.

en: Number of outgoing internal links in this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
sv_SE: Antal utgående interna länkar i detta inlägg. Se texten ”Yoast kolumner” i hjälpfliken för mer info.

note: translators: %s expands to Yoast
en: %s Columns
sv_SE: %s kolumner

en: Readability score
sv_SE: Läsbarhetspoäng

en: Scroll to see the preview content.
sv_SE: Rulla för att se förhandsgranskning av innehållet.

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Other benefits of %s for you:
sv_SE: Fler fördelar för dig med %s:

en: Cornerstone content
sv_SE: Grundstensinnehåll

note: translators: %1$s resolves to Local SEO
en: If you want to outrank the competition in a specific town or region, check out our %1$s plugin! You’ll be able to easily insert Google maps, opening hours, contact information and a store locator. Besides that %1$s helps you to improve the usability of your contact page.
sv_SE: Om du vill överträffa konkurrenterna i en viss ort eller region, kolla in vårt tillägg %1$s! Du kan enkelt lägga in Google Maps, öppettider, kontaktuppgifter och en butikssökare. Förutom det, hjälper även %1$s dig att förbättra användbarheten för din kontaktsida.

en: Attract more customers near you
sv_SE: Locka fler kunder nära dig

en: Upgrade to Premium
sv_SE: Uppgradera till premium

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO Premium
en: Do you want to outrank your competition? %1$s gives you awesome additional features that'll help you to set up your SEO strategy like a professional. Add synonyms and related keywords, use our Premium SEO analysis, the redirect manager and our internal linking tool. %1$s will also give you access to premium support.
sv_SE: Vill du överträffa dina konkurrenter? %1$s ger dig fantastiska ytterligare funktioner som hjälper dig att ställa in din SEO-strategi som en professionell användare. Lägg till synonymer och relaterade nyckelord,använd vår premium SEO-analys, omdirigeringshanteraren och vårt interna länkverktyg. %1$s ger dig också tillgång till premium-support.

note: translators: %s resolves to Yoast SEO Premium
en: Outrank the competition with %s
sv_SE: Överträffa dina konkurrenter med %s

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO, %2$s resolves to the starting tag of the link to the wizard, %3$s resolves to the closing link tag
en: We have detected that you have not finished this wizard yet, so we recommend you to %2$sstart the configuration wizard to configure %1$s%3$s.
sv_SE: Vi har upptäckt att du inte har slutfört den här guiden ännu, så vi rekommenderar att du %2$s startar konfigurationsguiden för att konfigurera %1$s %3$s.

en: The configuration wizard helps you to easily configure your site to have the optimal SEO settings.
sv_SE: Konfigurationsguiden hjälper dig att enkelt konfigurera din webbplats så den har optimala SEO-inställningar.

en: Superfast internal linking suggestions
sv_SE: Supersnabba interna länkningsförslag

note: translators: %1$s expands to a 'Yoast SEO Premium' text linked to the yoast.com website.
en: Great news: you can, with %1$s!
sv_SE: Goda nyheter: du kan, med %1$s!

en: Save changes
sv_SE: Spara ändringar

en: 1 year free support and updates included!
sv_SE: 1 års fri support och uppdateringar ingår!

note: translators: %2$s expands to 'RS Head Cleaner' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to differentiating output between search engines and normal users.
en: The plugin %2$s changes your site's output and in doing that differentiates between search engines and normal users, a process that's called cloaking. We highly recommend that you disable it.
sv_SE: Tillägget %2$s ändrar din webbplats output och skiljer genom det mellan sökmotorer och vanliga användare, en process som kallas cloaking. Vi rekommenderar starkt att du inaktiverar det.

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sSocial media preview%2$s: Facebook & Twitter
sv_SE: %1$sFörhandsgranskning för sociala medier%2$s: Facebook och Twitter

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sNo more dead links%2$s: easy redirect manager
sv_SE: %1$sGör dig av med döda länkar%2$s: easy redirect manager

en: No ads!
sv_SE: Ingen reklam!

en: Facebook & Twitter
sv_SE: Facebook och Twitter

en: Social media preview
sv_SE: Förhandsgranska sociala medier

en: No more dead links
sv_SE: Inga fler döda länkar

en: Increase your SEO reach
sv_SE: Öka din SEO-räckvidd

en: Variable
sv_SE: Variabel

en: Available variables
sv_SE: Tillgängliga variabler

en: Scroll to see the table content.
sv_SE: Rulla för att se innehållet i tabellen.

note: Translators: %1$s expands to the name of the assessment.
en: An error occurred in the '%1$s' assessment
sv_SE: Ett fel uppstod i utvärderingen av ”%1$s”

note: Translators: %1$s expands to the percentage of complex words, %2$s expands to a link on yoast.com, %3$d expands to the recommended maximum number of syllables, %4$s expands to the anchor end tag, %5$s expands to the recommended maximum number of syllables.
en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is more than the recommended maximum of %5$s.
sv_SE: %1$s av orden innehåller %2$söver %3$s stavelser%4$s, vilket är mer än det rekommenderade maximala %5$s.

note: Translators: %1$s expands to the percentage of complex words, %2$s expands to a link on yoast.com, %3$d expands to the recommended maximum number of syllables, %4$s expands to the anchor end tag, %5$s expands to the recommended maximum number of syllables.
en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %5$s.
sv_SE: %1$s av orden innehåller %2$söver %3$s stavelser%4$s, vilket är mindre än eller lika med det rekommenderade maximala %5$s.

note: Translators: The preceding sentence is "Text length: The text contains x words.", %3$s expands to a link on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag, %5$d expands to the recommended minimum of words.
en: This is slightly below the recommended minimum of %5$d word. %3$sAdd a bit more copy%4$s. | This is slightly below the recommended minimum of %5$d words. %3$sAdd a bit more copy%4$s.
sv_SE[0]: Detta är något under det rekommenderade minsta antalet på %5$d ord. %3$sLägg till lite mer text%4$s.
sv_SE[1]: Detta är något under det rekommenderade minsta antalet på %5$d ord. %3$sLägg till lite mer text%4$s.

en: Step %1$d: %2$s
sv_SE: Steg %1$d: %2$s

en: No new notifications.
sv_SE: Inga nya notiser.

en: Save all
sv_SE: Spara allt

en: Save
sv_SE: Spara

note: translators: 1: Author name; 2: Site name.
en: %1$s, Author at %2$s
sv_SE: %1$s, författare på %2$s

en: Mobile preview
sv_SE: Förhandsgranskning för mobil

en: Desktop preview
sv_SE: Förhandsgranskning för stationär dator

en: Please provide an SEO title by editing the snippet below.
sv_SE: Ange en SEO-rubrik genom att redigera förhandsvisningstexten nedan.

en: Meta description preview:
sv_SE: Förhandsgranska metabeskrivning:

en: Slug preview:
sv_SE: Förhandsgranskning av slug:

en: SEO title preview:
sv_SE: Förhandsvisning av SEO-rubrik:

en: Close snippet editor
sv_SE: Stäng redigeraren för förhandsvisningstexten

en: Remove marks in the text
sv_SE: Ta bort markeringar i texten

en: Mark this result in the text
sv_SE: Markera detta resultat i texten

en: Marks are disabled in current view
sv_SE: Markeringar är inaktiverade i nuvarande vy

en: Good SEO score
sv_SE: Bra SEO-poäng

en: OK SEO score
sv_SE: OK SEO-poäng

en: Choose an image
sv_SE: Välj en bild

en: Remove the image
sv_SE: Ta bort bilden

en: MailChimp signup failed:
sv_SE: MailChimp-registrering misslyckades:

en: Sign Up!
sv_SE: Registrera!

en: Name
sv_SE: Namn

en: Please provide a meta description by editing the snippet below.
sv_SE: Ange en metabeskrivning genom att redigera förhandsvisningstexten nedan.

en: Edit snippet
sv_SE: Redigera förhandsvisningstext

en: You can click on each element in the preview to jump to the Snippet Editor.
sv_SE: Du kan klicka på varje element i förhandsgranskningen för att gå till redigeraren för förhandsvisningstexten.

en: SEO title preview
sv_SE: Förhandsgranska SEO-rubrik

note: Translators: {{link}} resolves to the link opening tag to yoa.st/bugreport, {{/link}} resolves to the link closing tag.
en: A problem occurred when saving the current step, {{link}}please file a bug report{{/link}} describing what step you are on and which changes you want to make (if any).
sv_SE: Ett problem uppstod när detta steg sparades, {{link}}skicka skicka en felrapport{{/link}} som beskriver vilket steg du är på och vilka ändringar du vill göra (om någon).

en: Close the Wizard
sv_SE: Stäng guiden

en: Export settings
sv_SE: Exportera inställningar

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s video tutorial
sv_SE: %1$s videokurs

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: %s &rsaquo; Configuration Wizard
sv_SE: %s &rsaquo; Konfigurationsguide

en: Please don't show me this notification anymore
sv_SE: Visa inte detta meddelande igen

note: translators: %1$s is a link start tag to the bugreport guidelines on the Yoast help center, %2$s is the link closing tag.
en: If you are experiencing issues, %1$splease file a bug report%2$s and we'll do our best to help you out.
sv_SE: Om du upplever problem, %1$sskicka en felrapport%2$s så ska vi göra vårt bästa för att hjälpa dig.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the plugin page on WordPress.org, %3$s is the link closing tag.
en: We've noticed you've been using %1$s for some time now; we hope you love it! We'd be thrilled if you could %2$sgive us a 5 stars rating on WordPress.org%3$s!
sv_SE: Vi har märkt att du har använt %1$s ett tag nu, vi hoppas att du gillar det! Vi skulle bli glada om du kunde %2$sge oss ett 5-stjärnigt betyg på WordPress.org%3$s!

note: translators: %1$s: '%%term_title%%' variable used in titles and meta's template that's not compatible with the given template, %2$s: expands to 'HelpScout beacon'
en: Warning: the variable %1$s cannot be used in this template. See the %2$s for more info.
sv_SE: Varning: variabeln %1$s kan inte användas i denna mall. Se %2$s för mer information.

note: translators: %1$s expands anchor to premium plugin page, %2$s expands to </a>
en: By the way, did you know we also have a %1$sPremium plugin%2$s? It offers advanced features, like a redirect manager and support for multiple keyphrases. It also comes with 24/7 personal support.
sv_SE: Visste du förresten att vi också har ett %1$sPremium-tillägg%2$s? Det erbjuder avancerade funktioner, så som en hanterare för omdirigeringar och stöd för flera nyckelordsfraser. Det ingår också personlig support 24/7.

en: (no title)
sv_SE: (ingen rubrik)

note: Translators: %s expands to "Yoast SEO for WordPress".
en: %s installation wizard
sv_SE: Installationsguide för %s

note: translators: 1: Yoast SEO
en: The %1$s admin bar menu contains useful links to third-party tools for analyzing pages and makes it easy to see if you have new notifications.
sv_SE: Administratörsmenyn %1$s innehåller användbara länkar till tredje-parts-verktyg för att analysera sidor och gör det lätt att se om du har nya notiser.

en: Admin bar menu
sv_SE: Administratörsmeny

note: translators: 1: Ryte, 2: Yoast SEO
en: %1$s will check weekly if your site is still indexable by search engines and %2$s will notify you when this is not the case.
sv_SE: %1$s kommer kontrollera din webbplats en gång i veckan om den fortfarande är indexerbar av sökmotorer och %2$s aviserar dig när detta inte är fallet.

en: Features
sv_SE: Funktioner

en: SEO title
sv_SE: SEO-rubrik

en: Google shows your website's name in the search results, if you want to change it, you can do that here.
sv_SE: Google visar webbplatsens namn i sökresultaten. Om du vill ändra det så kan du göra det här.

en: Greater than sign
sv_SE: Större än-tecken

en: Less than sign
sv_SE: Mindre än-tecken

en: Right angle quotation mark
sv_SE: Högervinklat citationstecken

en: Left angle quotation mark
sv_SE: Vänstervinklat citationstecken

en: Low asterisk
sv_SE: Låg asterisk

en: Bullet
sv_SE: Punkt

en: Middle dot
sv_SE: Mellanpunkt

en: Em dash
sv_SE: Brett tankstreck

en: En dash
sv_SE: Tankstreck

en: Dash
sv_SE: Smalt tankstreck

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in the search results.
sv_SE: Välj symbolen som ska användas som din rubrikavgränsare. Detta visas t.ex. mellan din inläggsrubrik och webbplatsens namn. Symbolerna visas i den storlek som visas i sökresultaten.

en: The name of the person
sv_SE: Personens namn

en: No
sv_SE: Nej

en: Yes
sv_SE: Ja

en: Does, or will, your site have multiple authors?
sv_SE: Har eller kommer din webbplats att ha flera författare?

en: WordPress automatically generates an URL for each media item in the library. Enabling this will allow for google to index the generated URL.
sv_SE: WordPress genererar automatiskt en URL för varje medieobjekt i biblioteket. Aktivering av detta gör det möjligt för Google att indexera den genererade URL:en.

en: Success!
sv_SE: Klart!

en: Title settings
sv_SE: Rubrikinställningar

en: Multiple authors
sv_SE: Flera författare

en: Site type
sv_SE: Webbplatstyp

en: Environment
sv_SE: Miljö

note: translators: %1$s resolves to the option name passed to the lookup registration
en: Yoast option %1$s not found.
sv_SE: Yoast-alternativ %1$s hittades inte.

en: Posts list
sv_SE: Inläggslista

en: Posts list navigation
sv_SE: Navigation för inläggslista

en: Filter posts list
sv_SE: Filtrera inläggslistan

en: Note that links to archives might be still output by your theme and you would need to remove them separately.
sv_SE: Observera att länkar till arkiv fortfarande kan skapas av ditt tema och du behöver i så fall ta bort dem separat.

note: translators: 1: expands to Yoast SEO extensions
en: %1$s to optimize your site even further
sv_SE: %1$s för att optimera din webbplats ytterligare

note: translators: 1: expands to Yoast SEO
en: %1$s extensions
sv_SE: %1$s utökningar

en: Comes with our 30-day no questions asked money back guarantee
sv_SE: Levereras med vår 30-dagars inga-frågor pengarna tillbaka garanti

note: translators: Text between 1: and 2: will only be shown to screen readers. 3: expands to the product name.
en: More information %1$sabout %3$s%2$s
sv_SE: Mer information %1$som %3$s%2$s

en: Installed
sv_SE: Installerad

en: gain access to our 24/7 support team.
sv_SE: få tillgång till vårt supportteam 24/7.

en: Premium support
sv_SE: Premiumsupport

en: check what your Facebook or Twitter post will look like.
sv_SE: se hur dina inlägg på Facebook eller Twitter kommer se ut.

en: Social previews
sv_SE: Social förhandsgranskning

en: create and manage redirects from within your WordPress install.
sv_SE: skapa och hantera omdirigeringar inom din WordPress-installation.

en: Redirect manager
sv_SE: Omdirigeringshanterare

note: translators: 1: expands to Yoast SEO Premium
en: %1$s, take your optimization to the next level!
sv_SE: %1$s, ta din optimering till nästa nivå!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to WooCommerce
en: A seamless integration between %1$s and %2$s
sv_SE: En sömlös integration mellan %1$s och %2$s

note: translators: %1$s expands to Yoast, %2$s expands to WooCommerce
en: Use %1$s breadcrumbs instead of %2$s ones
sv_SE: Använd synliga sökvägar från %1$s istället för %2$s

en: Easily insert Google Maps, a store locator, opening hours and more
sv_SE: Infoga Google Maps, en butikslokaliserare, öppettider och mer enkelt

en: Creates XML News Sitemaps
sv_SE: Skapar XML-webbplatskartor för nyheter

en: Immediately pings Google on the publication of a new post
sv_SE: Pingar omedelbart Google när nya inlägg publiceras

en: Optimize your site for Google News
sv_SE: Optimera din webbplats för Google Nyheter

en: Make videos responsive through enabling fitvids.js
sv_SE: Gör videoklipp responsiva genom att aktivera fitvids.js

en: Enhance the experience of sharing posts with videos
sv_SE: Förbättra upplevelsen av att dela inlägg med videoklipp

en: Show your videos in Google Videos
sv_SE: Visa dina videoklipp i Google Videos

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Redigera ”%s”

en: Get Premium
sv_SE: Skaffa Premium

en: Notifications
sv_SE: Notiser

en: Removes the focus keyphrase section from the metabox and disables all SEO-related suggestions.
sv_SE: Tar bort sektionen nyckelordsfras från metarutan och inaktiverar alla SEO-relaterade förslag.

en: Disable SEO analysis
sv_SE: Inaktivera SEO-analys

en: Twitter settings
sv_SE: Twitter-inställningar

en: Pinterest settings
sv_SE: Pinterest-inställningar

en: Facebook settings
sv_SE: Facebook-inställningar

en: Title separator symbol
sv_SE: Symbol för rubrikavgränsare

en: RSS feed settings
sv_SE: Inställningar för RSS-flöde

en: Breadcrumbs settings
sv_SE: Inställningar för synliga sökvägar

en: Make primary
sv_SE: Gör till primär

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

note: translators: %s: number of notifications
en: %s notification | %s notifications
sv_SE[0]: %s notis
sv_SE[1]: %s notiser

en: Disable readability analysis
sv_SE: Inaktivera läsbarhetsanalys

en: Removes the readability analysis section from the metabox and disables all readability-related suggestions.
sv_SE: Tar bort sektionen läsbarhetsanalys från metarutan och inaktiverar alla läsbarhetsrelaterade förslag.

en: Readability analysis
sv_SE: Läsbarhetsanalys

en: Needs improvement
sv_SE: Behöver förbättras

en: Readability
sv_SE: Läsbarhet

en: Improvements
sv_SE: Förbättringar

en: Dismiss this item.
sv_SE: Avfärda detta objekt.

en: Good job! We could detect no serious SEO problems.
sv_SE: Bra jobbat! Vi kan inte upptäcka några allvarliga SEO-problem.

en: We have detected the following issues that affect the SEO of your site.
sv_SE: Vi har upptäckt följande problem som påverkar SEO på din webbplats.

en: Problems
sv_SE: Problem

en: Analysis
sv_SE: Analys

en: Not available
sv_SE: Inte tillgängligt

en: Filter by SEO Score
sv_SE: Filtrera efter SEO-poäng

en: Meta description not set.
sv_SE: Metabeskrivning har inte angetts.

en: Open
sv_SE: Öppna

en: Dashboard
sv_SE: Adminpanel

note: translators: %1$s is a link start tag to the permalink settings page, %2$s is the link closing tag.
en: You can fix this on the %1$sPermalink settings page%2$s.
sv_SE: Du kan åtgärda detta på %1$sinställningssidan för permalänkar%2$s.

en: Replaced with the primary category of the post/page
sv_SE: Ersatt med den primära kategorin för inlägget/sidan

en: Pinterest confirmation
sv_SE: Pinterest-bekräftelse

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
sv_SE: Om du redan har bekräftat din webbplats för Pinterest kan du hoppa över nästa steg.

en: Format-based archives
sv_SE: Formatbaserade arkiv

en: Webmaster Tools verification
sv_SE: Verifiering av webmasterverktyg

note: translators: $s expands to Yoast SEO Premium translators: %s expands to the product name
en: Buy %s
sv_SE: Köp %s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: New %1$s Title
sv_SE: Ny %1$s rubrik

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Existing %1$s Title
sv_SE: Befintlig %1$s rubrik

en: Expected an integer as input.
sv_SE: Förväntade ett heltal som inmatning.

en: Trying to build the sitemap cache key, but the postfix and prefix combination leaves too little room to do this. You are probably requesting a page that is way out of the expected range.
sv_SE: Försöker bygga cachenyckeln till webbplatskartan, men postfix- och prefixkombinationen lämnar för lite utrymme att göra detta. Du begär förmodligen en sida som är långt ifrån det förväntade intervallet.

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Keep
sv_SE: Behåll

en: Bold the last page
sv_SE: Gör sista sidan till fetstil

en: Regular
sv_SE: Normal

en: Bold
sv_SE: Fet

en: Show Blog page
sv_SE: Visa bloggsida

note: translators: %s is the taxonomy title. This will be shown to screenreaders
en: Primary %s
sv_SE: Primär %s

en: Primary
sv_SE: Primär

note: translators: accessibility text. %1$s expands to the term title, %2$s to the taxonomy title.
en: Make %1$s primary %2$s
sv_SE: Gör %1$s primär %2$s

en: Integrations
sv_SE: Integrationer

en: Term is set to noindex.
sv_SE: Termen är inställd på noindex.

en: Author archives
sv_SE: Arkiv för författare

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

note: translators: %s: wp_title() function.
en: The separator defined in your theme's %s tag.
sv_SE: Avgränsaren definierad i ditt temas %s-tagg.

en: No index
sv_SE: Inget index

en: Once Weekly
sv_SE: En gång per vecka

en: SEO score
sv_SE: SEO-poäng

note: Description of the plugin
en: The first true all-in-one SEO solution for WordPress, including on-page content analysis, XML sitemaps and much more.
sv_SE: Den första riktiga allt-i-ett SEO-lösningen för WordPress, inklusive innehållsanalys på sidor, XML webbplatskartor och mycket mer.

en: Activation failed:
sv_SE: Aktiveringen misslyckades:

en: The filter extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
sv_SE: Filtreringstillägget är inte tillgängligt. Be ditt webbhotell att aktivera det.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s / %3$s: links to the installation manual in the Readme for the Yoast SEO code repository on GitHub
en: The %1$s plugin installation is incomplete. Please refer to %2$sinstallation instructions%3$s.
sv_SE: Installationen av tillägget %1$s är inte färdig. Se %2$sinstallationsinstruktionerna%3$s.

en: The Standard PHP Library (SPL) extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
sv_SE: Utökningen ”Standardbibliotek för PHP (SPL)” verkar inte kunna nås. Be ditt webbhotell att aktivera det.

en: SEO Settings
sv_SE: SEO-inställningar

en: Mobile-Friendly Test
sv_SE: Mobilvänligt test

en: CSS Validator
sv_SE: CSS-validerare

en: HTML Validator
sv_SE: HTML-validerare

en: Pinterest Rich Pins Validator
sv_SE: Validering för Pinterest Rich Pins

en: Check Google Cache
sv_SE: Kontrollera Google Cache

en: Analyze this page
sv_SE: Analysera denna sida

en: Keyword Research
sv_SE: Nyckelordsforskning

note: translators: %s expands to an invalid URL.
en: %s does not seem to be a valid url. Please correct.
sv_SE: %s verkar inte vara en giltig URL. Rätta till detta.

note: translators: 1: Verification string from user input; 2: Service name.
en: %1$s does not seem to be a valid %2$s verification string. Please correct.
sv_SE: %1$s verkar inte vara en giltig %2$s-verifieringssträng. Rätta till detta.

note: translators: %s expands to the name of a post type (plural).
en: %s Archive
sv_SE: %s arkiv

note: translators: %s expands to the search phrase.
en: You searched for %s
sv_SE: Du sökte efter %s

note: translators: %s expands to a twitter user name.
en: %s does not seem to be a valid Twitter Username. Please correct.
sv_SE: %s verkar inte vara ett giltigt användarnamn för Twitter. Rätta till detta.

en: Summary with large image
sv_SE: Sammanfattning med stor bild

en: Summary
sv_SE: Sammanfattning

note: translators: 1: link to post; 2: link to blog.
en: The post %1$s appeared first on %2$s.
sv_SE: Inlägget %1$s dök först upp på %2$s.

en: No numeric value was received.
sv_SE: Inget numeriskt värde mottogs.

note: translators: %s is the ID number of a blog.
en: This must be an existing blog. Blog %s does not exist or has been marked as deleted.
sv_SE: Detta måste vara en existerande blogg. Bloggen %s finns inte eller har markerats som borttagen.

en: The default blog setting must be the numeric blog id of the blog you want to use as default.
sv_SE: Inställningen för standard-bloggens ID måste vara det numeriska blogg-ID:et för den blogg du vill ha som standard-blogg.

note: translators: %1$s expands to the option name and %2$sexpands to Yoast SEO
en: %1$s is not a valid choice for who should be allowed access to the %2$s settings. Value reset to the default.
sv_SE: %1$s är inte ett giltigt val för vem som ska ha tillgång till inställningarna för %2$s. Värdet har återställts till det ursprungliga.

note: translators: %s expands to a taxonomy slug.
en: Please select a valid post type for taxonomy "%s"
sv_SE: Välj en giltig inläggstyp för taxonomi ”%s”

note: translators: %s expands to a post type.
en: Please select a valid taxonomy for post type "%s"
sv_SE: Välj en giltig taxonomi för inläggstyp ”%s”

en: You searched for
sv_SE: Du sökte efter

en: Home
sv_SE: Hem

en: Archives for
sv_SE: Arkiv för

en: Error 404: Page not found
sv_SE: Fel 404: Sidan hittades inte

en: Good
sv_SE: Bra

en: Replaced with a custom taxonomies description
sv_SE: Ersatt med en anpassad taxonomibeskrivning

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
sv_SE: Ersatt med ett inläggs anpassade taxonomier, kommaseparerat.

en: Replaced with a posts custom field value
sv_SE: Ersatt med värde i ett anpassat fält för ett inlägg

en: Replaced with the slug which caused the 404
sv_SE: Ersatte med den slug som orsakade 404

en: Replaced with the posts focus keyphrase
sv_SE: Ersatt med inläggens fokusnyckelordsfraser

en: Attachment caption
sv_SE: Bildtext för bilaga

en: Replaced with the current page number
sv_SE: Ersatt med det nuvarande sidnumret

en: Replaced with the current page total
sv_SE: Ersatt med den nuvarande sidans totala

en: Replaced with the current page number with context (i.e. page 2 of 4)
sv_SE: Ersatt med nuvarande sidans nummer i ordning (t ex sid 2 av 4)

en: Replaced with the post/page author's 'Biographical Info'
sv_SE: Ersatt med biografin från profilen för inläggets eller sidans författare

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
sv_SE: Ersatt med smeknamnet på inläggets/sidans författare

en: Replaced with the post/page ID
sv_SE: Ersatt med inläggets/sidans ID

en: Replaced with the post/page modified time
sv_SE: Ersatt med inläggets/sidans redigeringstid

en: Replaced with the content type plural label
sv_SE: Ersatt med flertalsetiketten för aktuell inläggstyp

en: Replaced with the content type single label
sv_SE: Ersatt med entalsetiketten för aktuell inläggstyp

en: Replaced with the current search phrase
sv_SE: Ersatt med den nuvarande sökfrasen

en: Replaced with the term name
sv_SE: Ersätts med termens namn

en: Replaced with the term description
sv_SE: Ersätts med termens beskrivning

en: Replaced with the tag description
sv_SE: Ersatt med etikettbeskrivningen

en: Replaced with the category description
sv_SE: Ersatt med kategoribeskrivningen

en: Replaced with the post categories (comma separated)
sv_SE: Ersätts med inläggets kategorier (kommaseparerade)

en: Replaced with the current tag/tags
sv_SE: Ersatt med nuvarande etikett/etiketter

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
sv_SE: Ersatt med inläggets/sidans utdrag (utan automatisk generering)

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
sv_SE: Ersatt med inläggets/sidans utdrag (eller ett automatiskt genererat utdrag om inget finns angivet)

en: The site's name
sv_SE: Webbplatsens namn

en: Replaced with the title of the parent page of the current page
sv_SE: Ersatt med rubriken på den överordnade sidan för den nuvarande sidan

en: Replaced with the title of the post/page
sv_SE: Ersatt med inläggets/sidans rubrik

en: Replaced with the date of the post/page
sv_SE: Ersatt med inläggets/sidans datum

note: translators: 1: current page number, 2: total number of pages.
en: Page %1$d of %2$d
sv_SE: Sida %1$d av %2$d

en: You cannot overrule a WPSEO standard variable replacement by registering a variable with the same name. Use the "wpseo_replacements" filter instead to adjust the replacement value.
sv_SE: Du kan inte skriva över en ersättare för en WPSEO standard variabel genom att registrera en variabel med samma namn. Använd filtret "wpseo_replacements" i stället för att anpassa ersättningsvärdet.

en: A replacement variable with the same name has already been registered. Try making your variable name unique.
sv_SE: En ersättningsvariabel med samma namn har redan registrerats. Försök att göra variabelns namn unik.

en: A replacement variable can not start with "%%cf_" or "%%ct_" as these are reserved for the WPSEO standard variable variables for custom fields and custom taxonomies. Try making your variable name unique.
sv_SE: En ersättningsvariabel kan inte starta med "%%cf_" eller "%%ct_" då dessa är reserverade för standardvariablarna i WPSEO och dess användarfält. Försök göra dina variabler mer unika.

en: A replacement variable can only contain alphanumeric characters, an underscore or a dash. Try renaming your variable.
sv_SE: En ersättningsvariabel kan bara innehålla alfanumeriska tecken, ett understreck eller ett streck. Försök att döpa om din variabel.

note: Translators: %1$s resolves to the SEO menu item, %2$s resolves to the Search Appearance submenu item.
en: Admin only notice: this page does not show a meta description because it does not have one, either write it for this page specifically or go into the [%1$s - %2$s] menu and set up a template.
sv_SE: Meddelande endast till administratören: Denna sida visar ingen metabeskrivning eftersom den inte har någon. Skriv antingen en specifik beskrivning för denna sida eller gå till menyn [%1$s - %2$s] och skapa en mall.

en: Page not found
sv_SE: Sidan hittades inte

note: translators: %s expands to the variable used for term title.
en: %s Archives
sv_SE: %s-arkiv

en: Meta description to use for Author page
sv_SE: Metabeskrivning att använda för författar-sida

en: Title to use for Author page
sv_SE: Sidrubrik att använda för författar-sida

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s settings
sv_SE: Inställningar för %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings
sv_SE: Exportera dina inställningar för %1$s

en: Import settings
sv_SE: Importera inställningar

en: Import from other SEO plugins
sv_SE: Importera från andra SEO-tillägg

en: Import
sv_SE: Importera

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: If you had a %s file and it was editable, you could edit it from here.
sv_SE: Om du hade en %s-fil och den var redigerbar, kan du redigera den härifrån.

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: If your %s were writable, you could edit it from here.
sv_SE: Om din %s var skrivbar, skulle du kunna redigera den här.

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: You don't have a %s file, create one here:
sv_SE: Du har ingen %s-fil, skapa en här:

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
sv_SE: En länk till din webbplats, med ditt webbplatsnamn och beskrivning som ankartext.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
sv_SE: En länk till din webbplats, med ditt webbplatsnamn som ankartext.

en: A link to the post, with the title as anchor text.
sv_SE: En länk till inlägget, med sidrubriken som ankartext.

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
sv_SE: En länk till författararkivet för inläggets författare, med författarens namn som länktext.

en: You can use the following variables within the content, they will be replaced by the value on the right.
sv_SE: Du kan använda följande variabler i innehållet. De kommer att ersättas av värdet till höger.

en: Content to put after each post in the feed
sv_SE: Innehåll att placera efter varje inlägg i flödet

en: Content to put before each post in the feed
sv_SE: Innehåll att lägga till i början av varje inlägg i RSS-flödet

en: This feature is used to automatically add content to your RSS, more specifically, it's meant to add links back to your blog and your blog posts, so dumb scrapers will automatically add these links too, helping search engines identify you as the original source of the content.
sv_SE: Denna funktion används för att automatiskt lägga till innehåll i ditt RSS-flöde, närmare bestämt länkar tillbaka till din sajt och dina blogginlägg. På så vis kommer de som utnyttjar ditt innehåll på sin egen sida att länka till dig, något som hjälper sökmotorerna att identifiera dig som källa till innehållet.

note: translators: %1$s / %2$s: links to the breadcrumbs implementation page on the Yoast knowledgebase
en: Usage of this breadcrumbs feature is explained in %1$sour knowledge-base article on breadcrumbs implementation%2$s.
sv_SE: Användning av denna funktion för synliga sökvägar är förklarad i %1$svår kunskapsdatabas om tillämpning av synliga sökvägar%2$s.

en: How to insert breadcrumbs in your theme
sv_SE: Hur du lägger till synliga sökvägar i ditt tema

en: Blog
sv_SE: Blogg

en: Content type archive to show in breadcrumbs for taxonomies
sv_SE: Arkiv för innehållstyp att visa i synliga sökvägar för taxonomier

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for content types
sv_SE: Taxonomi att visa i synliga sökvägar för innehållstyper

en: Breadcrumb for 404 Page
sv_SE: Synlig sökväg för 404-sida

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
sv_SE: Prefix för synliga sökvägar i söksidor

en: Prefix for Archive breadcrumbs
sv_SE: Prefix för synliga sökvägar i arkiv

en: Prefix for the breadcrumb path
sv_SE: Prefix för sökvägen till synlig sökväg

en: Anchor text for the Homepage
sv_SE: Ankartext för startsidan

en: Separator between breadcrumbs
sv_SE: Avgränsare mellan synliga sökvägar

en: Below are your published posts' SEO scores. Now is as good a time as any to start improving some of your posts!
sv_SE: Nedan ser du SEO-poängen för dina publicerade inlägg. Nu är en lika god tid som någon att börja förbättra några av dina inlägg!

en: Credits
sv_SE: Erkännanden

en: &laquo; Back to Tools page
sv_SE: &laquo; Tillbaka till sidan verktyg

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with some very powerful built-in tools:
sv_SE: %1$s innehåller en del väldigt effektiva inbyggda verktyg:

en: This tool allows you to quickly change important files for your SEO, like your robots.txt and, if you have one, your .htaccess file.
sv_SE: Detta verktyg låter dig snabbt ändra viktiga filer för din SEO, som din robots.txt och, om du har en, din .htaccess-fil.

en: File editor
sv_SE: Filredigerare

en: Import settings from other SEO plugins and export your settings for re-use on (another) blog.
sv_SE: Importera inställningar från andra SEO-tillägg och exportera dina inställningar för återanvändning på (annan) blogg.

en: Import and Export
sv_SE: Importera och exportera

en: This tool allows you to quickly change titles and descriptions of your posts and pages without having to go into the editor for each page.
sv_SE: Detta verktyg låter dig snabbt ändra rubriker och beskrivningar för dina inlägg och sidor utan att du behöver gå in i redigeraren för respektive sida.

en: Bulk editor
sv_SE: Massredigerare

note: translators: %1$s / %2$s expands to a link to pinterest.com's help page.
en: To %1$sconfirm your site with Pinterest%2$s, add the meta tag here:
sv_SE: För att %1$sbekräfta din webbplats med Pinterest%2$s, lägg till meta-taggen här:

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the "Add Open Graph meta data" setting on the Facebook tab enabled if you want to optimize your site for Pinterest.
sv_SE: Pinterest använder Open Graph-metadata precis som Facebook, så se till att behålla inställningen ”Lägg till Open Graph metadata” på Facebook-fliken aktiverad om du vill optimera din webbplats för Pinterest.

en: The default card type to use
sv_SE: Standardkorttyp att använda

en: Add Twitter card meta data
sv_SE: Lägg till Twitter card meta data

en: This image is used if the post/page being shared does not contain any images.
sv_SE: Denna bild används om inlägget/sidan som delas inte innehåller några bilder.

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Add Open Graph meta data
sv_SE: Lägg till Open Graph-metadata

en: YouTube URL
sv_SE: YouTube-URL

en: Pinterest URL
sv_SE: Pinterest-URL

en: MySpace URL
sv_SE: Myspace-URL

en: LinkedIn URL
sv_SE: LinkedIn-URL

en: Instagram URL
sv_SE: Instagram-URL

en: Twitter Username
sv_SE: Twitter-användarnamn

en: Facebook Page URL
sv_SE: URL till Facebook-sida

en: Accounts
sv_SE: Konton

en: Restore site to defaults
sv_SE: Återställ webbplats till standard

en: Site ID
sv_SE: Webbplats-ID

en: Using this form you can reset a site to the default SEO settings.
sv_SE: Med hjälp av detta formulär kan du återställa en webbplats till standardinställningarna för SEO.

en: Privacy sensitive (FB admins and such), theme specific (title rewrite) and a few very site specific settings will not be imported to new sites.
sv_SE: Integritetsskänsliga (FB-administratörer och liknande), temaspecifika (rubrikomskrivning) och ett fåtal väldigt webbplatsspecifika inställningar kommer inte att importeras till nya webbplatser.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Enter the %1$sSite ID%2$s for the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. Leave empty for none (i.e. the normal plugin defaults will be used).
sv_SE: Ange det %1$sSite-ID%2$s för webbplatsen vars inställningar du vill använda som standard för alla webbplatser som läggs till ditt nätverk. Lämna tomt för ingen (d.v.s. tilläggets standardvärden kommer att användas).

en: Choose the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. If you choose 'None', the normal plugin defaults will be used.
sv_SE: Välj den webbplats vars inställningar du vill använda som standard för alla webbplatser som läggs till i ditt nätverk. Om du väljer ”Ingen” används tilläggets standardinställningar.

en: New sites in the network inherit their SEO settings from this site
sv_SE: Nya webbplatser i detta nätverk ärver sina SEO-inställningar från denna webbplats

en: Super Admins only
sv_SE: Endast Superadmins

en: Site Admins (default)
sv_SE: Admins för webbplatsen (standard)

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Who should have access to the %1$s settings
sv_SE: Vilka ska ha åtkomst till %1$s-inställningarna

en: spam
sv_SE: skräppost

en: mature
sv_SE: vuxet

en: archived
sv_SE: arkiverat

en: public
sv_SE: offentlig

note: translators: %s expands to the name of a site within a multisite network.
en: %s restored to default SEO settings.
sv_SE: %s återställd till standard SEO-inställningar.

en: Settings Updated.
sv_SE: Inställningar uppdaterade.

en: 404 pages
sv_SE: 404-sidor

en: Search pages
sv_SE: Söksidor

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>.
en: These pages will be %s by default, so they will never show up in search results.
sv_SE: Dessa sidor kommer som standard att markeras som %s, så de kommer aldrig att synas i sökresultat.

en: Special pages
sv_SE: Specialsidor

en: Date-based archives could in some cases also be seen as duplicate content.
sv_SE: Datumbaserade arkiv kan i vissa fall också ses som duplicerat innehåll.

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>
en: If this is the case on your site, you can choose to either disable it (which makes it redirect to the homepage), or to add %s to it so it doesn't show up in the search results.
sv_SE: Om detta är fallet på din webbplats kan du antingen inaktivera det (vilket gör att det omdirigeras till startsidan), eller lägg till %s till det så att det inte syns i sökresultaten.

note: translators: %1$s / %2$s: links to an article about duplicate content on yoast.com
en: If you're running a one author blog, the author archive will be exactly the same as your homepage. This is what's called a %1$sduplicate content problem%2$s.
sv_SE: Om du är ensam författare på din blogg så kommer författararkivet bli identiskt med startsidan. Detta är ett så kallat %1$sproblem med duplicerat innehåll%2$s.

en: Date archives
sv_SE: Datumarkiv

en: author archives
sv_SE: författararkiv

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: Take note:
sv_SE: Notera:

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You can determine the title and description for the homepage by %1$sediting the homepage itself%2$s.
sv_SE: Du kan bestämma rubriken och beskrivningen för startsidan genom att %1$sredigera själva startsidan%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You can determine the title and description for the posts page by %1$sediting the posts page itself%2$s.
sv_SE: Du kan bestämma rubriken och beskrivningen för inläggssidan genom att %1$sredigera själva inläggssidan%2$s.

en: Homepage &amp; Posts page
sv_SE: Startsida och inläggssida

en: Title Separator
sv_SE: Rubrikavgränsare

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s has auto-detected whether it needs to force rewrite the titles for your pages, if you think it's wrong and you know what you're doing, you can change the setting here.
sv_SE: %1$s har automatiskt upptäckt om det behöver tvinga omskrivning av rubrikerna för dina sidor. Om du tycker det är fel och du vet vad du gör, kan du ändra inställningen här.

en: Force rewrite titles
sv_SE: Tvinga omskrivningar för rubriker

en: Taxonomies
sv_SE: Taxonomier

en: Homepage
sv_SE: Startsida

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s Extensions
sv_SE: Utökningar för %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Seamlessly integrate WooCommerce with %1$s and get extra features!
sv_SE: Integrera WooCommerce sömlöst med %1$s och skaffa extra funktioner!

en: Rank better locally and in Google Maps, without breaking a sweat!
sv_SE: Ranka bättre lokalt och i Google Maps, utan att lyfta ett finger!

en: Are you in Google News? Increase your traffic from Google News by optimizing for it!
sv_SE: Är du på Google News? Öka din trafik från Google News genom att optimera din webbplats!

en: Optimize your videos to show them off in search results and get more clicks!
sv_SE: Optimera dina videoklipp för att visa upp dem i sökresultat och få mer klick!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The premium version of %1$s with more features & support.
sv_SE: Premiumversionen av %1$s med fler funktioner och dedikerad support.

note: translators: %1$s opens the link to the Yoast.com article about Google's Knowledge Graph, %2$s closes the link,
en: This data is shown as metadata in your site. It is intended to appear in %1$sGoogle's Knowledge Graph%2$s. You can be either an organization, or a person.
sv_SE: Dessa data visas som metadata på din webbplats. De är avsedda att visas i %1$sGoogles faktaruta%2$s. Du kan antingen vara ett företag eller en person.

en: Website name
sv_SE: Webbplatsens namn

en: Webmaster Tools
sv_SE: Webmasterverktyg

en: Breadcrumbs
sv_SE: Synliga sökvägar

note: Translators: %1$s: expands to 'Yoast SEO Premium', %2$s: links to Yoast SEO Premium plugin page.
en: To be able to create a redirect and fix this issue, you need %1$s. You can buy the plugin, including one year of support and updates, on %2$s.
sv_SE: För att kunna skapa en omdirigering och åtgärda detta problem, behöver du %1$s. Du kan köpa tillägget, inklusive ett års support och uppdateringar, på %2$s.

note: Translators: %s: expands to Yoast SEO Premium
en: Creating redirects is a %s feature
sv_SE: Att skapa omdirigeringar är en %s-funktion

note: translators: %s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin
en: Deactivate %s
sv_SE: Inaktivera %s

note: translators: %1$s: 'Facebook & Open Graph' plugin name(s) of possibly conflicting plugin(s), %2$s to Yoast SEO
en: The %1$s plugin might cause issues when used in conjunction with %2$s.
sv_SE: Tillägget %1$s kan orsaka problem när det används tillsammans med %2$s.

en: Upload Image
sv_SE: Ladda upp bild

note: translators: %s is the plugin name
en: %s Posts Overview
sv_SE: %s inläggsöversikt

en: Breadcrumbs title
sv_SE: Rubrik för synliga sökvägar

en: Social settings
sv_SE: Inställningar för sociala medier

en: Archives
sv_SE: Arkiv

en: Email
sv_SE: E-post

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Close
sv_SE: Stäng

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'Google XML Sitemaps' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to the creation of sitemaps.
en: Both %1$s and %2$s can create XML sitemaps. Having two XML sitemaps is not beneficial for search engines and might slow down your site.
sv_SE: Både %1$s och %2$s kan skapa XML-webbplatskartor. Att ha två XML-webbplatskartor gör ingen skillnad för sökmotorer och kan göra din webbplats långsammare.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Configure %1$s's Open Graph settings
sv_SE: Konfigurera OpenGraph-inställningar för %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to creating OpenGraph output.
en: Both %1$s and %2$s create Open Graph output, which might make Facebook, Twitter, LinkedIn and other social networks use the wrong texts and images when your pages are being shared.
sv_SE: Både %1$s och %2$s skapar OpenGraph-innehåll, vilket kan leda till att Facebook, Twitter, Linkedin med flera sociala nätverk använder fel text och bilder när dina sidor delas.

en: very difficult
sv_SE: väldigt svår

en: Try to make shorter sentences, using less difficult words to improve readability
sv_SE: Försök att göra kortare meningar, med mindre svåra ord för att förbättra läsbarheten

en: difficult
sv_SE: svårt

en: Try to make shorter sentences to improve readability
sv_SE: Försök att göra kortare meningar för att förbättra läsbarheten

en: fairly difficult
sv_SE: ganska svårt

en: fairly easy
sv_SE: ganska lätt

en: easy
sv_SE: lätt

en: very easy
sv_SE: mycket lätt

en: Meta Desc.
sv_SE: Metabeskr.

en: All SEO Scores
sv_SE: Alla SEO-poäng

en: SEO issue: The featured image should be at least 200 by 200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
sv_SE: SEO-problem: Den utvalda bilden bör vara minst 200 x 200 pixlar för att plockas upp av Facebook och andra sociala medier.

en: (no parent)
sv_SE: (ingen överordnad)

en: Post is set to noindex.
sv_SE: Inlägget är inställt till noindex.

en: The URL that this page should redirect to.
sv_SE: URL som denna sida ska omdirigeras till.

en: 301 Redirect
sv_SE: 301 omdirigering

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The canonical URL that this page should point to. Leave empty to default to permalink. %1$sCross domain canonical%2$s supported too.
sv_SE: Den kanoniska URL som sidan ska peka till. Lämna tomt för att använda permalänk som standard. Även %1$skanoniska adresser över flera domäner%2$s stöds.

en: Canonical URL
sv_SE: Kanonisk URL

en: Title to use for this page in breadcrumb paths
sv_SE: Rubrik som används för denna sida till sökvägen för synlig sökväg

en: Breadcrumbs Title
sv_SE: Rubrik för synlig sökväg

en: No Snippet
sv_SE: Ingen förhandsvisningstext

en: No Archive
sv_SE: Inget arkiv

en: No Image Index
sv_SE: Inget bild-index

en: None
sv_SE: Ingen

en: Meta robots advanced
sv_SE: Meta-robotar avancerat

en: Warning: even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
sv_SE: Varning: även om du kan ändra inställningarna för meta-robotar här, så är hela webbplatsen inställd på noindex i de övergripande sekretessinställningarna, så dessa inställningar har ingen effekt.

en: Meta description
sv_SE: Metabeskrivning

en: SEO Title
sv_SE: SEO-rubrik

en: Focus keyword
sv_SE: Fokusnyckelord

en: Settings successfully imported.
sv_SE: Inställningarna har importerats.

en: Settings could not be imported:
sv_SE: Inställningarna kunde inte importeras:

en: Breadcrumb for 404 pages:
sv_SE: Synlig sökväg för 404-sidor:

en: Prefix for search result pages:
sv_SE: Prefix för sökresultatssidor:

en: Prefix for archive pages:
sv_SE: Prefix för arkivsidor:

en: Prefix for breadcrumbs:
sv_SE: Prefix för synliga sökvägar:

en: Anchor text for the homepage:
sv_SE: Ankartext för startsidan:

en: Breadcrumbs separator:
sv_SE: Avgränsare för synliga sökvägar:

note: translators: %s is the name of the plugin
en: %s Breadcrumbs
sv_SE: Synliga sökvägar från %s

en: Use Image
sv_SE: Använd bild

en: Action
sv_SE: Åtgärd

en: Page URL/Slug
sv_SE: Sidans URL/slug

en: Publication date
sv_SE: Publiceringsdatum

en: Post Status
sv_SE: Inläggsstatus

en: WP Page Title
sv_SE: WP-sidrubrik

en: View
sv_SE: Visa

note: translators: %s: post title
en: View &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Visa &#8220;%s&#8221;

en: Preview
sv_SE: Förhandsgranska

note: translators: %s: post title
en: Preview &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Förhandsgranska &#8221;%s&#8221;

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Filter
sv_SE: Filtrera

[ctx: posts]
note: translators: %s expands to the number of trashed posts in localized format.
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Papperskorg <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Papperskorg <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
note: translators: %s expands to the number of posts in localized format.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Alla <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Alla <span class="count">(%s)</span>

en: New Yoast Meta Description
sv_SE: Ny Yoast-metabeskrivning

en: Existing Yoast Meta Description
sv_SE: Befintlig Yoast-metabeskrivning

en: Facebook profile URL
sv_SE: URL till Facebook-profil

en: Twitter username (without @)
sv_SE: Användarnamn på Twitter (utan @)

en: FAQ
sv_SE: Vanliga frågor

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
sv_SE: Stort SEO-problem: Du blockerar åtkomst för robotar.

en: Posts
sv_SE: Inlägg

en: Edit Files
sv_SE: Redigera filer

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Extensions
sv_SE: Utökningar

en: Search Console
sv_SE: Sökkonsol

en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: XML sitemaps
sv_SE: XML-webbplatskartor

en: Social
sv_SE: Sociala medier

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the installed version, %3$s expands to Gutenberg
en: %1$s detected you are using version %2$s of %3$s, please update to the latest version to prevent compatibility issues.
sv_SE: %1$s upptäckte att du använder version %2$s av %3$s, uppdatera till den senaste versionen för att förhindra kompatibilitetsproblem.

en: Just another WordPress site
sv_SE: En till WordPress-webbplats

en: You have used HTML in your value which is not allowed.
sv_SE: Du har använt HTML i ditt värde vilket är otillåtet.

note: translators: %s expands to the name of a post type (plural).
en: You can't edit %s that aren't yours.
sv_SE: Du kan inte redigera %s som inte är dina.

note: translators: %s expands to post type name.
en: You can't edit %s.
sv_SE: Du kan inte redigera %s.

note: translators: %s expands to post type.
en: Post has an invalid Content Type: %s.
sv_SE: Inlägget har en ogiltig inläggstyp: %s.

en: Post doesn't exist.
sv_SE: Inlägget finns inte.
